Seks w małżeństwie

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Jozek » 2022-08-30, 13:47

Mysle ze tak, bo swiadczy to o zamiarze ubezplodnienia wspolzycia.
Nawet jesli to ubezpladnianie bezplodnego wspolzycia nie ma sensu, to jednak postawa, intencja jest istotna.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2022-08-30, 13:50

Jozek pisze: 2022-08-30, 13:47 Mysle ze tak, bo swiadczy to o zamiarze ubezplodnienia wspolzycia.
Nie było takiego zamiaru, bo wg @Marek_Piotrowski nie było współżycia / aktu płciowego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Jozek » 2022-08-30, 13:51

Wiesz, czlowiek jest dosc wyrafinowanym kombinatorem i z pewnoscia wymysli jakas intencje pozornie pobozna, by wykreowac cos co pozwolilo by mu na zle intencje, robiac je pozornie dobrymi i usprawiedliwiajacymi rzeczywiste intencje.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2022-08-30, 14:13

Ja chcę jedynie zrozumieć.
Czym różni się "to" co odbywa się pomiędzy mną, a moją żoną w dni płodne, a dni niepłodne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 289
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 110 times
Been thanked: 87 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: kacperek29 » 2022-08-30, 14:52

sądzony pisze: 2022-08-30, 13:50
Jozek pisze: 2022-08-30, 13:47 Mysle ze tak, bo swiadczy to o zamiarze ubezplodnienia wspolzycia.
Nie było takiego zamiaru, bo wg @Marek_Piotrowski nie było współżycia / aktu płciowego.
Proponuje przeczytaj jeszcze raz co napisał Marek, ale z chęcią zrozumienia.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2022-08-30, 14:58

kacperek29 pisze: 2022-08-30, 14:52
sądzony pisze: 2022-08-30, 13:50
Jozek pisze: 2022-08-30, 13:47 Mysle ze tak, bo swiadczy to o zamiarze ubezplodnienia wspolzycia.
Nie było takiego zamiaru, bo wg @Marek_Piotrowski nie było współżycia / aktu płciowego.
Proponuje przeczytaj jeszcze raz co napisał Marek, ale z chęcią zrozumienia.
sądzony pisze: 2022-08-30, 13:18
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-30, 12:34 Nie ma "ubezpłodnienia przy pomocy metod monitorowania cyklu" - ponieważ ubezpłodnienie dotyczy aktu płciowego.
Zatem nie można ubezpłodnić aktu, który się nie odbył - podobne stwierdzenie to sprzeczność.
A co się odbyło?
Może jestem w błędzie, ale ja rozumiem, że: w metodzie monitorowania cyklu nie odbywa się akt.
Oczywiście może czegoś nie dostrzegam, może jestem uprzedzony, a może zmęczony.
Wyjaśnij proszę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 289
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 110 times
Been thanked: 87 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: kacperek29 » 2022-08-30, 15:06

Ogólnie według Marka stosowanie prezerwatywy to współżycie z ubezpłodnieniem. I ubezpłodnienie dotyczy samego współżycia, czyli zakładam, że każda antykoncepcja powoduje współżycie z ubezpłodnieniem.
Czyli do ubezpłodnienia potrzeba współzycia.

Metod monitorowania cyklu powoduje, że współżyjesz tylko w dni niepłodne a w dni płodne nie współżyjesz, czyli nie zachodzi według Marka ubezpłodnienie gdyż w dni płodne nie współżyjesz.

UIbezpłodnienie według Marka jest wtedy kiedy współżyjesz ale robisz "wszystko" żeby nie było poczęcia czyli ubezpładniasz sam akt.

@Marek_Piotrowski dobrze zrozumiałem?
Ostatnio zmieniony 2022-08-30, 15:06 przez kacperek29, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-30, 15:16

sądzony pisze: 2022-08-30, 13:50
Jozek pisze: 2022-08-30, 13:47 Mysle ze tak, bo swiadczy to o zamiarze ubezplodnienia wspolzycia.
Nie było takiego zamiaru, bo wg @Marek_Piotrowski nie było współżycia / aktu płciowego.
Jak to nie było? Nie było, kiedy nie było. Nie mieszaj.

Dodano po 23 minutach 11 sekundach:
kacperek29 pisze: 2022-08-30, 15:06 Ogólnie według Marka stosowanie prezerwatywy to współżycie z ubezpłodnieniem. I ubezpłodnienie dotyczy samego współżycia, czyli zakładam, że każda antykoncepcja powoduje współżycie z ubezpłodnieniem.
Czyli do ubezpłodnienia potrzeba współzycia.
Tak, ponieważ ubezpłodnienie odnosi się do aktu płciowego.
Metod monitorowania cyklu powoduje, że współżyjesz tylko w dni niepłodne a w dni płodne nie współżyjesz, czyli nie zachodzi według Marka ubezpłodnienie gdyż w dni płodne nie współżyjesz.

UIbezpłodnienie według Marka jest wtedy kiedy współżyjesz ale robisz "wszystko" żeby nie było poczęcia czyli ubezpładniasz sam akt.

@Marek_Piotrowski dobrze zrozumiałem?
Tak jest.

I to jest grzech związany bezpośrednio z antykoncepcją.

Jest jednak drugi rodzaj grzechu, który można popełnić nawet stosując nie-grzeszne metody naturalne: jest to nadmierne (jakąkolwiek metodą) ograniczanie liczby potomstwa.
Z tym, że to bardzo płynnie określone - w praktyce nie da się podać jednoznacznego kryterium, to jest sprawa sumienia małżonków.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2022-08-30, 21:27

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-30, 15:39 Jak to nie było? Nie było, kiedy nie było. Nie mieszaj.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-30, 12:34 Nie ma "ubezpłodnienia przy pomocy metod monitorowania cyklu" - ponieważ ubezpłodnienie dotyczy aktu płciowego.
Zatem nie można ubezpłodnić aktu, który się nie odbył - podobne stwierdzenie to sprzeczność.
Skoro w przypadku stosowania "metod monitorowania cyklu" "jest akt", czy inaczej akt się "odbył" to można go ubezwładnić.

Uniemożliwienie "ubezpłodnienia aktu" istnieje wtedy gdy nie jesteśmy świadomi czy w danym momencie mamy dni płodne czy niepłodne oraz nie stosujemy innych metod "antykoncepcji".

Dodano po 5 minutach 16 sekundach:
kacperek29 pisze: 2022-08-30, 15:06 Ogólnie według Marka stosowanie prezerwatywy to współżycie z ubezpłodnieniem. I ubezpłodnienie dotyczy samego współżycia, czyli zakładam, że każda antykoncepcja powoduje współżycie z ubezpłodnieniem.
Czyli do ubezpłodnienia potrzeba współzycia.

Metod monitorowania cyklu powoduje, że współżyjesz tylko w dni niepłodne a w dni płodne nie współżyjesz, czyli nie zachodzi według Marka ubezpłodnienie gdyż w dni płodne nie współżyjesz.

UIbezpłodnienie według Marka jest wtedy kiedy współżyjesz ale robisz "wszystko" żeby nie było poczęcia czyli ubezpładniasz sam akt.

@Marek_Piotrowski dobrze zrozumiałem?
Współżyjąc jedynie w dni niepłodne zamykasz całkowicie możliwość poczęcia dzięki czemu nie ma żadnego "współ" bo żadne "współodpowiedzaialnośc" za poczęcie nie zachodzi. To po prostu przyjemność.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-30, 21:53

sądzony pisze: 2022-08-30, 21:33
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-30, 15:39 Jak to nie było? Nie było, kiedy nie było. Nie mieszaj.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-30, 12:34 Nie ma "ubezpłodnienia przy pomocy metod monitorowania cyklu" - ponieważ ubezpłodnienie dotyczy aktu płciowego.
Zatem nie można ubezpłodnić aktu, który się nie odbył - podobne stwierdzenie to sprzeczność.
Skoro w przypadku stosowania "metod monitorowania cyklu" "jest akt", czy inaczej akt się "odbył" to można go ubezwładnić.
Nie ma. Właśnie na tym polegają metody naturalne: nie czynimy, zamiast czyn ubezpładniać.
Uniemożliwienie "ubezpłodnienia aktu" istnieje wtedy gdy nie jesteśmy świadomi czy w danym momencie mamy dni płodne czy niepłodne oraz nie stosujemy innych metod "antykoncepcji".
Na tej świadomości polegają metody naturalne.
Zresztą: nawet gdybyśmy błądzili w określaniu dni płodnych, to współżyjąc co najwyżej "narażamy się" na spłodzenie dziecka, a nie ubezpładniamy akt płciowy.
kacperek29 pisze: 2022-08-30, 15:06 Ogólnie według Marka stosowanie prezerwatywy to współżycie z ubezpłodnieniem. I ubezpłodnienie dotyczy samego współżycia, czyli zakładam, że każda antykoncepcja powoduje współżycie z ubezpłodnieniem.
Czyli do ubezpłodnienia potrzeba współzycia.

Metod monitorowania cyklu powoduje, że współżyjesz tylko w dni niepłodne a w dni płodne nie współżyjesz, czyli nie zachodzi według Marka ubezpłodnienie gdyż w dni płodne nie współżyjesz.

UIbezpłodnienie według Marka jest wtedy kiedy współżyjesz ale robisz "wszystko" żeby nie było poczęcia czyli ubezpładniasz sam akt.

@Marek_Piotrowski dobrze zrozumiałem?
Współżyjąc jedynie w dni niepłodne zamykasz całkowicie możliwość poczęcia dzięki czemu nie ma żadnego "współ" bo żadne "współodpowiedzaialnośc" za poczęcie nie zachodzi. To po prostu przyjemność.
A co jest złego w przyjemności?
Problem w przypadku metod naturalnych zachodzi, jeśli istnieje sytuacja, którą opisałem pod koniec tego posta viewtopic.php?p=299100#p299100 (od słów "Jest jednak drugi rodzaj grzechu").

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2022-08-30, 22:21

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-30, 21:53 Nie ma. Właśnie na tym polegają metody naturalne: nie czynimy, zamiast czyn ubezpładniać.
To co jest zamiast aktu skoro go nie ma?
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-30, 21:53 Na tej świadomości polegają metody naturalne.
Nie rozumiemy się. Pisałem o braku świadomości.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-30, 21:53 Zresztą: nawet gdybyśmy błądzili w określaniu dni płodnych, to współżyjąc co najwyżej "narażamy się" na spłodzenie dziecka, a nie ubezpładniamy akt płciowy.
"narażamy się na spłodzenie dziecka" :-?
dziwne wyrażenie
Myślałem, że o to chodzi w "jedności kobiety i mężczyzny" i małżeństwie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-30, 22:49

sądzony pisze: 2022-08-30, 22:21
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-30, 21:53 Nie ma. Właśnie na tym polegają metody naturalne: nie czynimy, zamiast czyn ubezpładniać.
To co jest zamiast aktu skoro go nie ma?
W okresie płodnym?
Nie ma nic "zamiast". Natomiast można okazywać sobie bliskość inaczej.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-30, 21:53 Na tej świadomości polegają metody naturalne.
Nie rozumiemy się. Pisałem o braku świadomości.
Być może. W takim razie nie rozumiem co chciałeś powiedzieć.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-30, 21:53 Zresztą: nawet gdybyśmy błądzili w określaniu dni płodnych, to współżyjąc co najwyżej "narażamy się" na spłodzenie dziecka, a nie ubezpładniamy akt płciowy.
"narażamy się na spłodzenie dziecka" :-?
dziwne wyrażenie[/quote]Stąd cudzysłów.
Myślałem, że o to chodzi w "jedności kobiety i mężczyzny" i małżeństwie.
O spłodzenie dziecka? Za każdym razem? Serio tak myślałeś, czy to znowu mieszanie?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2022-08-30, 22:54

@Marek_Piotrowski nie chce mi się.
Pozdrawiam
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-31, 08:13

I tu się zgadzamy.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Ate » 2022-09-09, 17:05

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-30, 21:53Nie ma. Właśnie na tym polegają metody naturalne: nie czynimy, zamiast czyn ubezpładniać.
Ależ czyn dokonany w starannie wybranym momencie, wybranym z powodu braku możliwości zapłodnienia [sam zachwalałeś metodę UNIKANIA POCZĘCIA ZA POMOCĄ METOD MONITOROWANIA CYKLU JAKO SKUTECZNIEJSZĄ OD PREZERWATYWY] to jest właśnie czyn ubezpłodniony. Takie żonglowanie pojęciami nic tu nie zmieni.

Bo jak już w podobnym wątku było powiedziane,
Marek_Piotrowski pisze: Liczy się cel: jeśli odbywasz stosunek płciowy i przerywasz go w celu nie dopuszczenia do zapłodnienia, jest to antykoncepcja.
Dokładnie, liczy się cel! Jeśli odbywasz stosunek płciowy celowo wyszukując dni niepłodne w celu niedopuszczenia do zapłodnienia, jest to antykoncepcja.
Ostatnio zmieniony 2022-09-09, 17:08 przez Ate, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”