Seks w małżeństwie

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-12, 09:34

Nie. Ja piszę na temat - czasem pewnie słusznie, czasem niesłusznie, ale nie motam. Ty paplasz - bawisz się słówkami, gierkami słownymi, usiłujesz zmieniać znaczenie terminów, mieszać przez zmianę znaczenia słów.
DLatego właśnie tak fatalnie się z Tobą rozmawia.
Ostatnio zmieniony 2022-09-12, 09:34 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2022-09-12, 09:42

Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-12, 08:43 Łatwo się gada o wojnie, gdy się zapomina czym wojna jest.
A co pamiętasz?
Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-12, 08:48 Ale bzdety...
Na temat w punkt.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-12, 08:46 Nie, w Biblii nic takiego nie ma. To rojenia niektórych, nie mające z Biblią nic wspólnego.
Walisz po tematach, aż świeci.

Dodano po 2 minutach 31 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-12, 09:34 DLatego właśnie tak fatalnie się z Tobą rozmawia.
Zapomniałeś dodać "mi".
Z Tobą w ogóle się nie rozmawia. Rozmowa wymaga otwarcia, dystansu do własnego punktu widzenia i przede wszystkim samego siebie. Tego Ci brak Marku.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-12, 10:34

Dzięki za demonstrację Twojego podejścia, o którym pisałem.
EOT po raz kolejny.
Ostatnio zmieniony 2022-09-12, 10:34 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2022-09-12, 10:48

Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-12, 10:34 Dzięki za demonstrację Twojego podejścia, o którym pisałem.
EOT po raz kolejny.
Wzajemnie.
W miłości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Ate » 2022-09-12, 13:38

Tek de Cart pisze: 2022-09-11, 09:10 hm... @sądzony czyli małżeństwo mające problem z poczęciem jeśli używa metod rozpoznawania płodności aby mieć większą szansę zajścia w ciążę stosuje antykoncepcję? ;) słowa mają znaczenie ....
Nie, właśnie o to się rozchodzi, że metody rozpoznawania płodności zostały opracowane z zamysłem POMOCY MAŁŻONKOM W ZWIĘKSZENIU SZANSY NA POCZĘCIE, a wykorzystywanie tej metody w odwrócony sposób (WYBIERANIU DNI NIEPŁODNYCH) to antykoncepcja. Tak trudno to zrozumieć?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-12, 14:41

Wykorzystywanie cyklu płodności by nie zajść w ciąże może, ale nie musi być antykoncepcją. Jest, kiedy w nieuzasadnionym stopniu małżeństwo wstrzymuje się od poczęcia dzieci.
Bezpośrednia ingerencja w płodność konkretnego aktu małżeńskiego (prezerwatywa, chemia, hormony, stosunek przerywany) zawsze jest antykoncepcją.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2022-09-12, 14:48

Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-12, 14:41 Wykorzystywanie cyklu płodności by nie zajść w ciąże może, ale nie musi być antykoncepcją.
W końcu coś się ruszyło.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-12, 14:57

...tylko dla tych, którzy nie czytali moich poprzednich wpisów na ten temat.

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 18 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: zdrogi » 2022-09-13, 18:20

Odpowiadając na postawione w poście pytanie: można i na pewno nie jest to grzech i nie musisz się zadręczać tym pytaniem. W kochającym się małżeństwie dwojga normalnych ludzi, gdzie decyzja o użyciu prezerwatywy jest wspólna i nikogo nie krzywdzi nie dochodzi do wymuszenia nie jest niczym złym. Seks jest również wyrazem miłości kochających się dwojga ludzi. Nie sprowadzajmy seksualności człowieka tylko do warstwy prokreacyjnej i obowiązku. Wyobrażam sobie jak u niektórych może wygląda seks i jakie to musi być smutne:

-jaki dziś mamy dzień
- 25 piątek
- sprawdzałaś? Można?
- chyba tak, nie jestem pewna zajrzę w kalendarzyk
- i co?
- ok, ale na wszelki wypadek sprawdzę temperaturę
- to poczekam
- ok możemy
- pomódlmy się, zgaś światło
- jak tam było dzisiaj w pracy……..

I odbębnione

Spontaniczny seks dwojga normalnych kochających się ludzi jest czymś wspaniałym i nie pojmie tego nikt, kto tego nie doświadczył, a już na pewno Kościół, który nie wiedzieć czemu próbuje wejść w tak intymne sfery człowieka, a czy użyję prezerwatywy, czy nie to nie ma znaczenia, gdyż nikogo nie krzywdzę. Natomiast wprowadzanie doktryny, że jest to złe czy w ogóle seksualność, skutkuje potem tylko tym że ludzie zwłaszcza młodzi zadręczają się czy popełnili grzech ciężki gdy mimochodem musnęli wzrokiem w telewizji czy kompie czyjeś nagie ciało. Swoją drogą nie mogę zrozumieć dlaczego Kościół instytucjonalny ma taką obsesję na punkcie seksualności.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-13, 18:55

zdrogi pisze: 2022-09-13, 18:20 Odpowiadając na postawione w poście pytanie: można i na pewno nie jest to grzech i nie musisz się zadręczać tym pytaniem. W kochającym się małżeństwie dwojga normalnych ludzi, gdzie decyzja o użyciu prezerwatywy jest wspólna i nikogo nie krzywdzi nie dochodzi do wymuszenia nie jest niczym złym.
Żeby było jasnne: To Twoje prywatne zdanie. Kościół określa inaczej.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Andej » 2022-09-13, 21:13

zdrogi pisze: 2022-09-13, 18:20 Spontaniczny seks dwojga normalnych kochających się ludzi jest czymś wspaniałym i nie pojmie tego nikt
Zabrakło słowa "niedługo". Kolejne kraje wprowadzają obowiązek wyraźnego wyrażenia zgody. A praktyka prawnicza wymaga udokumentowania. To cos wspaniałego może niedługo będzie musiało mieć forme pisemną. Z podpisami świadków. A może nawet notarialną. Takze w malżeństwie.
Przesadzam. teraz tak się to wydaje. Poczekajmy 10 lat, a poprawność polityczna wymusi takie formy, które całkowicie wykluczą spontaniczność.
A na marginesie, człowiek tym się różni od zwierzęcia, że nie musi natychmiast reagować spontanicznie. Że uznaje wyższe wartości, zasady i normy. Ludzie to nie koty marcowe.
zdrogi pisze: 2022-09-13, 18:20 Swoją drogą nie mogę zrozumieć dlaczego Kościół instytucjonalny ma taką obsesję na punkcie seksualności.
Tu przyznaję rację. Uważam, ze skupienie na tym zagadnieniu jest niewspółmierne do znaczenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: sądzony » 2022-09-13, 21:33

Wydaje mi się, że w innych dostrzegamy głównie to z czym sami mamy problemy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-13, 21:50

Jakoś nie widzę na tym skupienia Kościoła. Możecie zdradzić, na czym polega?

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 18 times

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: zdrogi » 2022-09-13, 22:13

zdrogi pisze: ↑2022-09-13, 18:20
Odpowiadając na postawione w poście pytanie: można i na pewno nie jest to grzech i nie musisz się zadręczać tym pytaniem. W kochającym się małżeństwie dwojga normalnych ludzi, gdzie decyzja o użyciu prezerwatywy jest wspólna i nikogo nie krzywdzi nie dochodzi do wymuszenia nie jest niczym złym.

Żeby było jasnne: To Twoje prywatne zdanie. Kościół określa inaczej.
Śmiem twierdzić, że nie jest to tylko moje zdanie, ale i wielu osób, które są osobami wierzącymi. To, że Kościół prezentuje taką doktrynę nie znaczy, że mamy bezkrytycznie ją przyjmować. Czy prezentowana kilka stuleci temu doktryna Kościoła, która karała śmiercią za herezję czy właśnie podważanie w wielu aspektach stanowiska Kościoła uważasz za właściwe tylko dlatego, że jest to stanowisko Kościoła. Notabene w owych czasach wielu współczesnych popierało takie stanowisko.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19048
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2620 times
Been thanked: 4634 times
Kontakt:

Re: Seks w małżeństwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-13, 22:32

Nie ma znaczenia, ilu osób to jest zdanie. Kościół tu decyduje.
Reszta to demagogia, oparta zresztą na słabej znajomości historii.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”