Ewangelie

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Ewangelie

Post autor: Ras. » 2022-08-31, 00:14

Witam :)
Po glowie ostatnio mi chodzi zapytanie - Czy 4 Ewangelie maja jakieś odzwierciedlenie do pór roku ?

Nie wiedziałem gdzie zapytać więc utworzyłem temat, temat można usunąć, ale proszę o odpowiedz, dziekuje z góry za poświęcona chwilę.
Ostatnio zmieniony 2022-08-31, 15:05 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
My God is Jah

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Ewangelie

Post autor: Albertus » 2022-08-31, 06:34

Ras. pisze: 2022-08-31, 00:14 Witam :)
Po glowie ostatnio mi chodzi zapytanie - Czy 4 Ewangelie maja jakieś odzwierciedlenie do pór roku ?

Nie wiedziałem gdzie zapytać więc utworzyłem temat, temat można usunąć, ale proszę o odpowiedz, dziekuje z góry za poświęcona chwilę.
A dlaczego miałby mieć?
Ostatnio zmieniony 2022-08-31, 15:05 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Ewangelie

Post autor: Andej » 2022-08-31, 07:24

A czemużby nie?
Są 4. Czyta się je przez 4 pory roku.
Wiosną czyta się Ewangelie wg. św. Mateusza, Marka, Łukasz i Jana. A latem czyta się Ewangelie wg. św. Mateusza, Marka, Łukasz i Jana. Potem, przez całą jesień czyta się Ewangelie wg. św. Mateusza, Marka, Łukasz i Jana. Aby w końcu zimą zajac się czytaniem czyta się Ewangelie wg. św. Mateusza, Marka, Łukasz i Jana. Oczywiście, w tych czterech porach roku czyta się też pozostałe księgi biblijne.
Warto też zauważyć, że Biblię czyta się przez 12 miesięcy w roku i najlepiej przez 365 (choć przyzna, że czasem więcej, bo aż 366).
A przy tym zapewne zauważasz, ze Pismo ma 73 księgi (46 Starego Testamentu i 27 Nowego Testamentu). Widzisz, jak to się dziwnie układa. I wielce ciekawie. To przekłada się na codzienny kontakt z Biblią. A jeśli się przekłada, to bez doszukiwania się magicznych znaczeń.

Wydaje mi się, że warto poczytać też jakieś katolickie opracowania na temat powstawania kanonu. Może tu Cię zaskoczę, ale katolicy wierzą, że są to księgi natchnione. Zatem nie są podporządkowane jakimś zjawiskom, czy to magicznym, czy naturalnym.
Ludzie ino starali sie rozpoznać, też działając pod Boskim natchnieniem, które z nich pochodzą od Boga.

Ściągnięte z sieci:
Oto zasady, jakie każdy sobór uznawał, by określić, czy dana księga Nowego Testamentu jest natchniona przez Ducha Świętego: 1) Czy autor był apostołem lub posiadał bliski związek z apostołami? 2) Czy księga jest uznana przez Ciało Chrystusa? 3) Czy księga zawiera konsekwentną doktrynę i ortodoksyjne nauczanie? 4) Czy księga spełnia wysokie moralne standardy, które wskazują na to, że została napisana pod natchnieniem Ducha Świętego? Zwróćmy uwagę na to, że najważniejsze jest zrozumienie, iż to nie kościół zdecydował, jaki powinien być jego kanon. Żaden wczesnochrześcijański kościół nie decydował nad powstaniem kanonu. To Bóg, i jedynie On, zdecydował, jakie księgi mają wejść w skład Biblii. Chodziło tylko o to, by Bóg przekonał wierzących, że zdecydował dodać daną księgę do kanonu. Ludzkie zbieranie ksiąg jest wadliwe, ale suwerenny Bóg, mimo naszej ignorancji i mimo że wie, jak uparci jesteśmy, doprowadził wczesny kościół do pełnego poznania prawdy co do ksiąg, które On natchnął.
Ostatnio zmieniony 2022-08-31, 15:05 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Ewangelie

Post autor: Nenderen » 2022-08-31, 08:11

Cześć Ras :)
Mam nadzieję że zostaniesz na stałe na forum, tutaj każdy użytkownik jest na wagę złota :)

Kiedyś czytałem słowa jakiegoś starożytnego mędrca chrześcijańskiego który twierdził że są cztery Ewangelie tak jak są cztery strony świata, cztery pory roku i cztery krańce krzyża.
Ostatnio zmieniony 2022-08-31, 15:05 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Ewangelie

Post autor: Dezerter » 2022-08-31, 19:28

Ras. pisze: 2022-08-31, 00:14 Witam :)
Po glowie ostatnio mi chodzi zapytanie - Czy 4 Ewangelie maja jakieś odzwierciedlenie do pór roku ?

Nie wiedziałem gdzie zapytać więc utworzyłem temat, temat można usunąć, ale proszę o odpowiedz, dziekuje z góry za poświęcona chwilę.
Nie widzę związku z porami roku
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Ewangelie

Post autor: AdamS. » 2022-08-31, 22:17

Myślę, że co innego intencje pisania Ewangelii (tutaj związku żadnego nie widzę), a co innego zwyczaje cyklicznego ich odczytywania w Kościele. Cykl jest bardzo istotny, bo staje się dla nas niczym duchowy oddech. Nie należy mu jednak nadawać jakiejś nadmiernej wagi, mając na uwadze, że to jednak tylko zwyczaj, choć uświęcony przez wieki tradycji.

Rak

Re: Ewangelie

Post autor: Rak » 2022-09-01, 18:08

Co do pór roku to nie słyszałam, wydaje mi się, że nie ma w tym żadnego odzwierciedlanie w porach roku. Wiem tylko, że za symbole ewangelistów przyjęto 4 istoty-człowieka, orła, woła i lwa. Według Ezechiela cztery istoty żyjące opisują Boga:
człowiek-poznanie, św. Mateusz (człowiek uskrzydlony)
orzeł-wiedzę, św. Jan
wół-siłę, św. Łukasz
lew-potęgę, św. Marek
Te same symbole występują w Apokalipsie św. Jana 4,7

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Ewangelie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-02, 10:06

Czwórka może mieć swoją symbolikę, choć niekoniecznie. W Biblii oznacza to, co ziemskie, doczesne (właśnie chyba od 4 stron świata). W Księdze Rodzaju mamy 4 rzeki wypływające z Raju (Piszon, Gichon, Chiddekel, Perat Rdz 2, 10-14).
Łazarz cztery dni był w grobie: „Kiedy Jezus tam przybył, zastał Łazarz już od czterech dni spoczywającego w grobie” (J 11, 17).
Uważano, że czwartego dnia (tj. PO trzech dniach) następował rozkład („skażenie”) - stąd podkreślanie 3 dni jakie Chrystus spoczywał w grobie (inaczej byłby "skażony" a mamy napisane w Ps 16 ze "nie dopuścisz, aby Twój święty uległ rozkładowi w grobie".
Takich odniesień jest więcej.
O , widzę że @Rak napisał to samo :)
Ostatnio zmieniony 2022-09-02, 10:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Ewangelie

Post autor: Ras. » 2022-09-02, 16:40

Myślę w swoim skomplikowanymi rozumowaniu że Nowa Ziemia to Własny ogród (wewnątrz)
Dary Ducha Świętego to ziarna które zasiewamy i pielegnujac, zyskujemy Owoce tej pracy

Osobiście zaobserwowalem w sobie ze moja mentalność i sposób myślenia jest inny jeśli chodzi o pory roku, w zimę czuje sie obumarly, depresja itd. A latem zbyt zdumiony swym blaskiem... Wierzę ze nie bez powodu są one 4, 12tu apostołów 12 zodiakow... Czy tez 4 pory roku
4 fale mózgowe, 4 biortmy ziemi, człowieka czy nawet cos tam z kabaly tez na 4 sekcje podzielone (nie rozumiem i nie szukam na sile)

Mysle czy podejście takie psychologiczne jak plany terapii - w tym miesiącu zadaniem jest to w tym tamto i po szczebelkach by żyć jakie poznałem kiedys w ośrodku terapii uzależnień to jest to właśnie ta wyżej wspomniana "Nowa Ziemia" a 4 pory roku i 4 ewangelię maja cos wspólnego ze sobą oraz tym cyklicznym odczytywaniem ich w kościele (dzis rozumiem kościół jako Arke) i na dana pore roku dla ludzi szukających pomocy sa dane mądrości (bo np w zime mam depresje, w zimę odczytywane są rzeczy które mnie chronią przed "potopem") i tak z innymi porami roku
Ostatnio zmieniony 2022-09-02, 16:48 przez Ras., łącznie zmieniany 1 raz.
My God is Jah

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Ewangelie

Post autor: Nenderen » 2022-09-02, 16:44

Ras, wierzysz w Kościół jako arkę ale czy wierzysz w duchową misję papieży w Kościele? Z Biblii wynika, że to Jezus założył papiestwo. Pozdrawiam i życzę wiele radości w życiu
Ostatnio zmieniony 2022-09-02, 16:44 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Ewangelie

Post autor: Ras. » 2022-09-02, 16:52

Nenderen pisze: 2022-09-02, 16:44 Ras, wierzysz w Kościół jako arkę ale czy wierzysz w duchową misję papieży w Kościele? Z Biblii wynika, że to Jezus założył papiestwo. Pozdrawiam i życzę wiele radości w życiu
Właśnie jeszcze nie bardzo, ostatnio nawet ogladalem wykłady księży na youtube i moja reakcja byla taka : o kurcze to jednak nie są diabły
No i tak zaczynam usuwać powoli swoje wątpliwości, czuje ze musiałem dojrzeć w jakiś sposób aby to zacząć rozumieć
My God is Jah

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Ewangelie

Post autor: Nenderen » 2022-09-02, 16:57

Jezus w Biblii powiedział do świętego Piotra "paś baranki moje" oraz "paś owce moje". Baranki oznaczają biskupów i kapłanów pasanych przez papieży którzy pasą także świeckich chrześcijan symbolizowanych przez owce. To jasne, że Jezus nie chciałby by pozostawiono bez opieki i "wypasania" dalsze pokolenia chrześcijan dlatego biblijny kontekst wskazuje na to, że władza papieska jest przekazywana i nie zatrzymała się tylko na osobie świętego Piotra.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”