Pierwsi ludzie?

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: Andej » 2022-09-01, 21:28

MożeZapytam pisze: 2022-09-01, 21:11 Po to wiedza jak powstał świat,
W jaki sposób ta wiedza ma wpłynąć na Twoje życie? Na twoje codzienne decyzje, postepowanie? W jaki sposób dotyczy twojego zwykłego dnia?
----
I tak nigdy nie dowiesz się, w jaki sposób Bóg stwarzał świat. A, gdybyś nawet się dowiedział, to i tak nie zrozumiesz. To przekracza możliwości ludzkiego umysłu.
MożeZapytam pisze: 2022-09-01, 21:11 chciałabym zrozumieć co ma do przekazania poprzez Biblię
Wspaniale. Dlatego zamiast dociekania, jak Bóg stwarzał świat i człowieka, zacznij odczytywać w Biblii to, co jest tam skierowane do Ciebie. Zacznij odczytywać z Biblii, czego Bóg od Ciebie oczekuje. Jaka jest Jego wola wobec Ciebie.
Bóg posłużył się Biblia, aby nauczyć nas, jak żyć. Jak postępować. Jak wystrzegać się złą.
Zatem staraj się odczytać intencje, a nie samo tło. Koncentrując się na "technicznych" opisach tracisz z oczu przesłanie. Tracisz wskazówki prowadzące do zbawienia.

Los pierwszych ludzi już przesądzony. A Twój los się waży. Walcz o zbawienie, a nie rozwiązywanie Boskich tajemnic. Wyszukuj w nich to, co ma prowadzić do nieba.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

MożeZapytam

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-01, 21:44

Wiesz ciekawią takie sprawy bo jeśli coś jest zapisane jest chęć wiedzieć więcej, dokładniej i chyba nie tylko ja tak mam jeżeli są rozmowy na różne tego typu także tematy np.na forach, you tube. Może za mało pokory we mnie i nie miejsce na osobiste refleksje- jeszcze nad sobą😒 także jak coś przepraszam.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-01, 21:53

Nie znajdziesz: w Biblii nie ma informacji o tym, w jaki sposób Bóg stworzył świat. To jest domena nauki, a nie wiary. Autor natchniony nie miał żadnych bliższych informacji na ten temat, niż jego współcześni.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: Andej » 2022-09-01, 22:00

MożeZapytam pisze: 2022-09-01, 21:44 Wiesz ciekawią takie sprawy bo jeśli coś jest zapisane jest chęć wiedzieć więcej, dokładniej
Bardzo dobrze. Zatem odczytuj, jak żyć. Jak trafić do nieba.

Gdy jedziesz autostradą, to też badasz, co jest na poboczu lub w rowie odwadniającym? lepiej patrzyć na drogowskazy i znaki drogowe. Bo dzięki nim dojedziesz do celu. Jeśli zamiast tego skupisz nie rowach, to albo mandat, albo wypadek.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: Albertus » 2022-09-01, 22:01

Nenderen pisze: 2022-09-01, 18:58 Albertusie, dla mnie Adam jest symboliczny jako ogrodnik z Edenu bo historia upadku mogła potoczyć się w innych okolicznościach i miejscu (symbolizowanym przez "ogród" Edenu) ale jako pierwszy przodek nie jest symbolem.
Wierzę że wszyscy ludzie pochodzą od jednej wspólnej pary przodków, zresztą chyba genetyka to potwierdza.
Zgadzam się z tym że opis raju i upadku człowieka raczej nie jest literalnym zapisem rzeczywistości i jest w nim jakaś symbolika i odnosi się do rzeczywistości duchowych.

I cieszę się że wierzysz że ludzie pochodzą od jednej pary przodków. Dzięki za wyjaśnienie w tym zakresie.

MożeZapytam

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-01, 22:26

Staram się odczytywać też jak żyć. Nie badam co jest na poboczu czy w rowie😂 Jednak jak coś mnie interesuje a jednocześnie nie uciekam od innych aspektów wiary to chyba nie grozi mi niebezpieczeństwo. A jadąc autostradą i patrzeć na rowy tak, nie da się chyba tych przykładów do końca porównać😉

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: Albertus » 2022-09-01, 22:28

AdamS. pisze: 2022-09-01, 19:00
Albertus pisze: 2022-09-01, 18:54 To nie jest żadna przesłanka biorąc pod uwagę że na przykład Sara - zona Abrahama była jego przyrodnią siostrą.
Bóg nie może być wewnętrznie sprzeczny, zatem nie może wymuszać na człowieku kazirodztwa i jednocześnie go zakazywać. Jeśli więc kazirodztwo pojawia się na kartach Biblii, musi być albo wynikiem upadku człowieka, albo stanowić figurę metaforyczną.

Tak jak ludzie przed nadaniem Prawa nie przestrzegali szabatu i nie popełniali grzechu tak też Abraham miał za zonę córkę swego ojca i przez to nie grzeszył.

Czy uważasz że Abraham żył w grzesznym związku z Sarą?

MożeZapytam

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-01, 22:37

Jak Bóg stworzył świat jest zapisane ogólnie w Biblii i to mi wystarczy, na szczegóły nie mam głowy. Stworzył też Dwoje ludzi, mieli dzieci i co dalej...to mnie zaciekawiło.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: Albertus » 2022-09-01, 22:44

Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-01, 20:57
Albertus pisze: 2022-09-01, 18:54 Aktualne nauczanie Kościoła Katolickiego na ten temat jest wyrażone w encyklice Humani Generis:
Nie. W Encyklice zawarta jest norma dyscyplinarna, a nie dogmatyczna. Dokładnie tak, jak w pewnym momencie (gdy teoria Kopernika była jeszcze nie udowodniona) a już zaczęto wysnuwać z niej antychrześcijańskie tezy, zabroniono jej rozpowszechniania do czasu udowodnienia.

Wbrew wcześniejszym twierdzeniom, jest możliwe, że genetyczny Adam spotkał mitochondrialną Ewę - ale nie jest to hipoteza potrzebna do pogodzenia ewolucji z Księgą Rodzaju.

Zapraszam na tegoroczną Sesję Apologetyczną - będzie to jeden z ważniejszych tematów w tym roku.
Masz rację że encyklika humani generis nie ma rangi dogmatycznej.

Podobnie jak naprzykład encyklika humanae vitae.


Czy jednak katolicy mogą sobie ją lekceważyć, odrzucać jej nauczanie i ogólnie "mieć w nosie"?

Humani generis jest najwyższym rangą dokumentem kościoła omawiającym kwestie ewolucjonizmu. Czy to nieprawda?

Humani generis nie ma rangi dogmatycznej ale tym bardziej nie mają jej wszelkie prywatne opinie katolików, księży a nawet biskupów i papieży które by mówiły coś innego niż ta encyklika.

Nie widzę żadnego powodu aby katolik nie miał się stosować do nauczania zawartego w encyklice Humani generis - odrzucenia poligenizmu oraz daleko idącej ostrożności wobec nowinek naukowych w zakresie pochodzenia ludzkości.

dziękuję za zaproszenie na sesję. Raczej się nie wybieram z przyczyn osobistych choć przyznaję że miałem ochotę.

Co do tego tematu to jednak raczej obawiam się na sesji jednostronnej ofensywy zwolenników pilnego dostosowywania nauczania Kościoła do nowinek naukowych.

Obym się mylił.
Ostatnio zmieniony 2022-09-01, 22:50 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15118
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4253 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: Dezerter » 2022-09-01, 22:46

MożeZapytam pisze: 2022-09-01, 21:11 Po to wiedza jak powstał świat, bo chcę zrozumieć Biblię a są fragmenty, które trudno pojąć i np, właśnie skąd się wzięli pierwsi ludzie- ciekawe Dlaczego nie powinno mnie to interesować jak mnie Bóg "ciekawi" i chciałabym zrozumieć co ma do przekazania poprzez Biblię😎

Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
Używam wyszukiwarki, tylko nie znajduję odpowiedzi na moje pytania, może za mało szukam, popróbuję jeszcze😊
Biblia to książka o tym jak zostać zbawionym
a nie o historii, biologii, czy geografii
Pomyśl jak to w jaki sposób został stworzony pierwszy człowiek ma ci pomóc w zbawieniu, czy w byciu lepszym człowiekiem?
ale
bardzo dobrze, że dociekasz, że drążysz, że pytasz -- takich lubimy na forum
zajrzyj tutaj
viewtopic.php?f=19&t=12134
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-01, 23:36

Albertus pisze: 2022-09-01, 22:44 Masz rację że encyklika humani generis nie ma rangi dogmatycznej.
Nie ma, ale to nawet nie o to chodzi.
Chodzi o to, co zresztą jest wprost wyrażone w tekście - papież nie wyobraża sobie, jakby to można było pogodzić i stąd zakaz ("nie jest w żaden sposób oczywiste w jaki sposób [poligenizm] można by pogodzić ze źródłami prawdy objawionej i dokumentami Magisterium Kościoła na temat grzechu pierworodnego").
Wcale nie pisze, że jest inaczej!

Otóż tego typu orzeczenia nie są definiowaniem "tego, jak jest), tylko mają na uwadze racje katechetyczne, które można wyrazić "póki nie wiemy na pewno, nie mieszajmy ludziom w głowach"
-------------------------------------------------
Analogia historyczna: Kopernik.
W pierwszym orzeczeniu eksperci naukowi powołani przez Inkwizycję na proces Galileusza stwierdzili, że teoria Kopernika jest ”głupia i absurdalna z punktu widzenia nauki“ (dosłownie: "filozofii"), przy czym nie odwoływano się w ogóle do argumentów z wiary. Orzeczenie było jak najbardziej poprawne w tym sensie, że wyniki obserwacji były bliższe teorii Ptolemeusza z epicyklami niż teorii Kopernika (Kopernik nie wiedział, że orbity są elipsoidalne, a nie kołowe, to odkrył dopiero Kepler).
W drugim orzeczeniu wypowiedziano się co do aspektów doktrynalnych - stwierdzono, że "jest ta doktryna z formalnego punktu widzenia heretycka, to znaczy sprzeciwia się interpretacji Objawienia wyłożonemu przez Kościół". Jednak w ostatecznym dokumencie wykreślono słowo "heretycka" (prawdopodobnie pod wpływem późniejszego papieża).
Jednak zdecydowano się upomnieć Galileusza, aby porzucił rzeczoną opinię; w przypadku odmowy posłuszeństwa, Komisarz ma mu nakazać, w obecności notariusza i świadków, aby powstrzymał się całkowicie od nauczania lub obrony tej opinii i doktryny, a nawet od dyskutowania jej.
Co ciekawe, nadzorujący proces Robert Bellarmin (późniejszy święty) w liście zastrzegł, że gdyby pokazano dowód na heliocentryzm, powinni oni raczej przyznać że nie rozumieją odpowiednio tych fragmentów Pisma Św, niż usiłować z tym walczyć, natomiast nie należy zmieniać nauczania pochopnie.
I to jest dokładnie to samo rozumowanie co papieża w Humani generis!
Podobnie zresztą kardynał Maffeo Barberini pisał, iż napisał, że teoria kopernikańska może być prawdziwa, lecz dopóki nie zostanie udowodniona, nie może być używana do interpretacji Pisma. Kiedy został papieżem (Urban VII) przypomniał, iż „Kościół nigdy nie uznał dzieł Kopernika za heretyckie i tego nie uczyni”.

-------------------------------------------------

Żeby było ciekawiej, papież w Humani generis odnosi się do całkowicie innego sporu: naukowcy w 1950 roku byli zdania, że rasa ludzka wywodzi się od kilku par nie-ludzkich prarodziców, rozsianych po całej ziemi. Innymi słowy, że nie jesteśmy spokrewnieni np. z Chinczykami, Indianami itd.
Jak zatem mielibyśmy dziedziczyć grzech pierworodny?

Dziś ta forma poligenizmu jest praktycznie nieobecna w nauce - i nieświadomi kontekstu współcześni czytelnicy Humani generis odnoszą sformułowania encykliki do praktycznie mocno różnej teorii.

Tak to sobie wyobrażano w 1950:
Obrazek

...a tak myślimy o tym dziś:
Obrazek

Humani generis jest najwyższym rangą dokumentem kościoła omawiającym kwestie ewolucjonizmu.
Humani generis jest dokumentem (biorąc pod uwagę postęp nauk genetycznych i biologicznych) sprzed 2-3 epok i opiera się na ówczesnym stanie wiedzy.
Międzynarodowa Komisja Teologiczna pod przew. Josepha Ratzingera wydała w 2004 opracowanie "Komunia i Służba. Osoba ludzka stworzona na obraz Boży", gdzie czytamy:
„Przyznając, że historia genezy rodzaju ludzkiego jest złożona i poddawana weryfikacji, antropologia fizyczna i biologia molekularna zgodnie przestawiają przekonywujące dowody na to, że genezę ludzkiego gatunku można usytuować w Afryce około 150,000 lat temu w człekokształtnej populacji posiadającej wspólną linię genetyczną”
„Teologia katolicka potwierdza, że pojawienie się pierwszych członków rodzaju ludzkiego (zarówno jednostek, jak i populacji) oznacza wydarzenie, którego nie sposób wyjaśnić wyłącznie przyrodniczo, i które może być właściwie przypisane boskiej interwencji”


Papieże sprzeciwiali się po prostu koncepcjom w których człowiek jest tylko cielesnym wytworem sił natury. Temu, co św. Jan Paweł II wyraził tak:
„W konsekwencji te teorie ewolucji, które inspirując się określoną filozofią uważają, że duch jest wytworem sił materii ożywionej lub prostym epifenomenem tejże materii, są nie do pogodzenia z prawdą o człowieku. Co więcej, nie są w stanie uzasadnić godności człowieka”
i to jest głęboko słuszne.

Żeby było jasne: możliwe są także tłumaczenia odwołujące się do "pierwszej pary" - nie wykluczam ich.
Ale uważam, że nie są konieczne (zwłaszcza, gdy mówimy o "pierwszej parze" w znaczeniu ściśle cielesnym).
Ostatnio zmieniony 2022-09-01, 23:37 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

MożeZapytam

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-02, 08:39

Pomyślałam, że Inni wiedzą zapewne więcej ode mnie i mi to wyjaśnią. I owszem wiedzą🥺 bo w większości tego co tutaj piszecie nie wiem i nie rozumiem. Przyznam się wiedzą słaba tyle, że "coś" tam wiem i próbuje znaleźć łatwe,proste,krótkie odpowiedzi. Jednak tak się nie da jak się przekonałam. Każdy ma inne zdanie, sięga się po różne źródła i zdania są czasem także sprzeczne. Dezerterze przeczytałam polecony post mimo tego nie widzę żeby było napisane że na pewno pochodzimy od Adama i Ewy. Kazirodztwo najpierw nie było grzechem a później było bo tak by wynikało z Pisma. Bóg zmienił zdanie. Trzymam się tego co w Bibli czyli pochodzimy od Jednej pary ludzi.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: Albertus » 2022-09-03, 14:27

MożeZapytam pisze: 2022-09-02, 08:39 Kazirodztwo najpierw nie było grzechem a później było bo tak by wynikało z Pisma. Bóg zmienił zdanie.
Bóg nie zmienił zdania ale po prostu są rzeczy które kiedyś nie były grzechem ( albo może lepiej - nie były ludziom poczytywane jako grzech) a po nadaniu Prawa już grzechem są.
Przed nadaniem Prawa ktoś kto pracował w szabat nie popełniał grzechu a potem już tak.

Poza tym są rzeczy - na przykład zabicie człowieka- które są zasadniczo grzechem ale w stanie wyższej konieczności grzechem już nie są, bo jeśli zabijasz w obronie swojego życia albo w obronie życia innych niewinnych i bezbronnych to nie jest to już grzechem a nawet może być rzeczą dobrą i szlachetną.

Sytuacja gdy nie było jeszcze możliwości znalezienia sobie żon i mężów innych niż własne rodzeństwo była bez wątpienia wyjątkowa i stanem wyższej konieczności.
Ostatnio zmieniony 2022-09-03, 14:30 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2572
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 414 times

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: Abstract » 2022-09-03, 15:20

MożeZapytam pisze: 2022-09-02, 08:39 Bóg zmienił zdanie.
Skąd wniosek że zmienił zdanie? Adam - oznacza również człowiek, ludzkość.
Mam odnośnie twoich wpisów pewne podejrzenia, ale zatrzymam je na później.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Pierwsi ludzie?

Post autor: Albertus » 2022-09-03, 16:59

Abstract pisze: 2022-09-03, 15:20
MożeZapytam pisze: 2022-09-02, 08:39 Bóg zmienił zdanie.
Skąd wniosek że zmienił zdanie? Adam - oznacza również człowiek, ludzkość.
Abstrakcie. Jeśli w tym że ludzie pochodzący od jednej pary musieliby na początku rozmnażać się z kazirodczych związków widzisz przesłankę że ludzie nie pochodzą od jednej pary tylko od jakiejś nieokreślonej człekokształtnej grupy czy populacji to czy uważasz że w tej pierwotnej grupie człekokształtnych obowiązywał zakaz kazirodczych związków i był przestrzegany?

Jak w praktyce wyobrażasz sobie początek ludzkości?
Ostatnio zmieniony 2022-09-03, 17:13 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”