"Ciało Chrystusa"

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Enka
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 3 wrz 2022
Been thanked: 1 time

"Ciało Chrystusa"

Post autor: Enka » 2022-09-03, 08:24

Witajcie, jestem tu nowa. Ostatnio zaczęłam chodzić regularnie na msze od innej parafii, gdyż tam poczułam, że to moje miejsce. Bardzo się rozwinęłam tam duchowo ale jedno zaczęło mnie zastanawiać, a mianowicie coś z czym spotkałam się pierwszy raz. W innych parafiach nie spotkałam się z czymś takim.
Jeden z ks dość często udzielając mi Komunii nie mówi w ogóle "Ciało Chrystusa", ostatnio nawet tylko 1 słowo wymówiłam, a ja czekałam aż powie dalej, ale nic z tego. Nie potrafię tego zrozumieć, dlaczego tak zrobił. Ale czy tak w ogóle można nie powiedzieć "Ciało Chrystusa" podając Komunię, albo powiedzieć tylko "Ciało"?
Ostatnio zmieniony 2022-09-06, 22:33 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Andej » 2022-09-03, 09:42

Niestety, dość często stykam się z taka praktyką. A może nie, bo jest to tylko moja głuchota? Może ksiądz wypowiada te słowa ledwo dosłyszalnie? Nie chcę dopuszczać do siebie myśli, że jest to lekceważeniem.
Nie wiem, w Obrzędach Komunijnych nie doczytałem.
U mnie, gdy ważniejsza uroczystość, to księża celebrują udzielanie komunii. Najpierw podnoszą Hostię ze słowami Ciało Chrystusa, następnie podają do ust lub na dłoń. Natomiast w trakcie zwykłej mszy św. często zachowują się jak na linii produkcyjnej. Aby szybciej. W milczeniu, szybko do ust i następny.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Enka
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 3 wrz 2022
Been thanked: 1 time

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Enka » 2022-09-03, 10:48

DZiękuję za odpowiedź. Niestety to nie jest tak, że nie dosłyszałam. Raz nawet czekałam aż dopowie do końca, ale nie zrobił tego, lub jak nie mówi w ogóle ot sama mówię AMEN. No cóż... Dziwne.
Zdziwiło mnie to, gdyż pierwszy raz spotkałam się z takim zachowaniem, ale myślę, że to nie lekceważenie z jego strony.
Bardzo mnie uraziło (chyba tak to mogę nazwać, gdyż ten moment jest na mszy dla mnie bardzo ważny) jak powiedział tylko "Ciało". Aż można by było spytać "czyje", to już tak dla rozluźnienia myśli. Ale dotknęło mnie to. Każda msza jest dla mnie bardzo ważna duchowo i takie podejście sprawiło u mnie pewnego rodzaju ból. Nie wiem jak na to spojrzeć, już zaczęłam sobie tłumaczyć - nieśmiały, zaniemówił, bo młoda kobieta, on człowiek, normalne. Ale dalej czuję, że to nie to było przyczyną, więc może nie trzeba po prostu za każdym razem mówić "Ciało Chrystusa"?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Andej » 2022-09-03, 12:02

Nie wiem, czy jest obowiązek mówienia na głos. Nie wiem, czy w ogóle w opisie jest to wyraźnie stwierdzone. Zatem nie mogę nic więcej.
Ale są tu osoby posiadające znacznie większą wiedzę w tym zakresie. Zobacz wieczorem. Powinni się odezwać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Rak

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Rak » 2022-09-03, 13:01

Nie wiem czy to jest jakoś regulowane przepisami liturgicznymi, ale spotykam się dość często, że ksiądz rozdając Komunię, nie mówi "Ciało Chrystusa". Co prawda nie w mojej parafii, ale ostatnio sporo wyjeżdżam i będą w różnych kościołach zwróciłam na to uwagę.

MożeZapytam

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-03, 14:10

A ja z kolei nie spotkałam się aby ksiądź nie mówił, jeśli mówią to raczej jest to obowiązek, chociaż lepiej spróbować się dowiedzieć bo może jednak nie jest to konieczne. Czasem mam wrażenie, że czekają księża jak odpowie się amen także taka trochę rozbieżność.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Nenderen » 2022-09-03, 19:02

Ja spotkałem się z różnymi sytuacjami, ale większość znanych mi kapłanów raczej wymawia te słowa.
Martwi mnie jeszcze coś innego - przesuwanie tabernakulum w kościołach, na zachodzie bywa czasami nawet na zewnątrz budynku.
Skoro w tabernakulum mieszka Jezus czy w Betlejem przesuwali byśmy kołyskę z Jezusem na bok więcej uwagi poświęcając np. Józefowi lub Maryi? Z pewnością nie. Tymczasem niestety w niektórych kościołach figura z jakimś świętym będąca wyobrażeniem jest w centrum podczas gdy Jezus utajony w przenajświętszym sakramencie który jest Bogiem jest przesuwany wraz tabernakulum w bok.
Ostatnio zmieniony 2022-09-03, 19:03 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

MożeZapytam

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-03, 19:17

Tabernakulum w innym miejscu niż centrum kościoła może wynika z architektury kościoła, ważne, żeby było dobrze zabezpieczone i jak jest z czcią traktowane a trochę na boku to może nie takie istotne. Na zewnątrz to już przesada według mnie😒

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Nenderen » 2022-09-03, 19:24

Dziękuję za Twoją opinię, możezapytam
Pytanie tylko co rozumie się pod pojęciem czci. Czy wspomniana już przeze mnie kołyska z Jezusem powinna być w centralnym miejscu stajenki betlejemskiej? Tak. Więc czemu tabernakulum z tym samym Chrystusem nie jest w centrum każdego kościoła? Między tymi dwoma wątkami jest sprzeczność.
Jezus jest ważniejszy niż jakakolwiek architektura.
Tak wogóle witam serdecznie na tym forum enke i możezapytam. Życzę na nim wielu radosnych chwil i cieszę się że staracie się pogłębiać Waszą wiarę.
Ostatnio zmieniony 2022-09-03, 19:29 przez Nenderen, łącznie zmieniany 3 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Rak

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Rak » 2022-09-03, 19:41

Nenderen- powiem Ci, że Twój wpis mocno mnie zaniepokoił. Przesuwanie Tabernakulum? nie spotkałam się z tym, ale zgadzam się z Tobą, centralne miejsce świątyni to Krzyż i Tabernakulum.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Morkej » 2022-09-03, 19:48

Nie udało mi się nigdzie przeczytać o obowiązkowości mówienia tych słów przez szafarza. Święty Augustyn jednak podkreśla w swym kazaniu do neofitów wiarę, jaką jest uczestnictwo w ofierze Ciała Chrystusa, którego przez chrzest stało się członkiem. W efekcie, to co zostaje powiedziane o chlebie eucharystycznym, odnosi się również do chrześcijan.

„My także staliśmy się jego Ciałem. Jeżeli jesteście Ciałem Chrystusa i jego członkami, misterium wasze złożone jest na stole Pańskim. Słyszysz «Ciało Chrystusa» i odpowiadasz «Amen».

Bądź zatem członkiem Ciała Chrystusa, aby prawdziwe było twoje «Amen» [...]. Bądźcie tym, co widzicie, i przyjmijcie to, czym jesteście.

Augustinus, Sermo 229 oraz 272
Ostatnio zmieniony 2022-09-03, 19:52 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

MożeZapytam

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-03, 20:03

Czcić- traktować z należnym szacunkiem, zachowywać się tak jakby tabernakulum było na środku, bo gdy jest na boku jak widać kojarzy się jakby był Jezus odsunięty a nie musi. Jest też w kościele a że trochę na boku. To tak jak kołyska stała by na boku stajenki czy to takie istotne, ważne jak ludzie zachowywali się widząc Jezusa. Tak samo teraz ważne jak zachowują się kapłani przy tabernakulum i wierni przyjmując Ciało Jezusa. Na zewnątrz zatem można pomyśleć też może być szanowane. Pewnie tak tylko miejsce tabernakulum jest chyba w kościele (w środku)
Dziękuję za przywitanie, już spotkaliśmy się przy którymś poście. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Nenderen » 2022-09-03, 20:07

:) A to w takim razie było miło ponownie powitać miłą osobę :)
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 847 times
Been thanked: 1404 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: abi » 2022-09-03, 20:24

"Tabernakulum można umieścić:
w prezbiterium, poza ołtarzem, przy którym sprawuje się Mszę świętą, w formie i miejscu
bardziej odpowiednim, nie wykluczając dawnego ołtarza, którego nie używa się już do celebracji

w jakiejś kaplicy, organicznie związanej z kościołem, nadającej się do prywatnej adoracji i
modlitwy wiernych oraz dla nich widocznej”
Umieszczenie Najświętszego Sakramentu w bocznej kaplicy lub też w prezbiterium, ale nie na osi głównej kościoła, w niczym nie umniejsza czci dla Postaci eucharystycznych. Chodzi o to, by unikać pewnej „konkurencyjności” pomiędzy ołtarzem i tabernakulum."
http://archidiecezja.lodz.pl/pwp/?p=2340
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

MożeZapytam

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-03, 20:56

Czy miłą🤪 nie no.raczej miłą taka już moja natura, choć niemiła też bywam ale dziękuję miło😀 mi

Dodano po 3 minutach 4 sekundach:
To już chyba odpowiedź jest od Abi😉

ODPOWIEDZ