"Ciało Chrystusa"

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Nenderen » 2022-09-03, 21:01

Gdyby Jezus zszedł z obłoków na ziemię z pewnością nie zapraszano by Go gdzieś na bok kościoła tylko do jego centrum bo Jego przybycie byłoby wydarzeniem stulecia. Tymczasem mamy Chrystusa utajonego w postaciach eucharystycznych i nie zawsze są one w centrum świątyni. To smutne. Słowa o rzekomej "konkurencyjności" między ołtarzem a tabernakulum to jakieś robienie problemu na wyrost. Przez stulecia te dwa aspekty współistniały ze sobą i żadnej konkurencji nie było.

Może zapytam, no to mi miło że Tobie jest miło :)
Ostatnio zmieniony 2022-09-03, 21:03 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Rak

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Rak » 2022-09-03, 21:01

Na Tik Toku, nigdy tam nie wchodziłam :) , ale widziałam na stronie Onet, chyba z 2 tygodnie wcześniej świetny filmik, obrazujący jak ludzie zachowują się przechodząc przed tabernakulum, nakręcony przez znanego mi z Youtuba "księdza z osiedla". Obejrzyjcie, a gwarantuję, że się uśmiejecie i może co niektórzy nauczą się jak prawidłowo się zachować :))

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5334
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 847 times
Been thanked: 1404 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: abi » 2022-09-03, 21:14

Screenshot_2022-09-03-21-12-19.png
"Według posoborowych przepisów Kościoła tabernakulum powinno być nieusuwalne, zbudowane z trwałego i nieprzezroczystego materiału. Zwraca się uwagę, że musi być tak zamknięte, ażeby wykluczyć możliwość profanacji. Wydaje się, że uzasadnione teologicznie są zachęty, aby tabernakulum umieszczać w specjalnie przygotowanej bocznej kaplicy. Podkreśla się w ten sposób jego znaczenie jako miejsca przechowywania Eucharystii i daje możliwość adoracji Chrystusa eucharystycznego po zakończeniu Mszy Świętej. Na stałe w kaplicy Najświętszego Sakramentu zapala się tzw. wieczną lampkę, która przypomina o obecności Chrystusa"
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TA ... latkl.html
Ostatnio zmieniony 2022-09-03, 21:33 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

MożeZapytam

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-03, 21:21

I współistnieją te aspekty jakoś nie wydaje mi się ze tabernakulum na boku to mniej uwagi jakby dla Jezusa, liczy się jakie.mamy uczucia względem Niego. Ołtarz i tabernakulum to podstawa i Jezus jest na ołtarzu, choćby przy podniesieniu.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Nenderen » 2022-09-03, 21:46

abi pisze: 2022-09-03, 21:14 Screenshot_2022-09-03-21-12-19.png

"Według posoborowych przepisów Kościoła tabernakulum powinno być nieusuwalne, zbudowane z trwałego i nieprzezroczystego materiału. Zwraca się uwagę, że musi być tak zamknięte, ażeby wykluczyć możliwość profanacji. Wydaje się, że uzasadnione teologicznie są zachęty, aby tabernakulum umieszczać w specjalnie przygotowanej bocznej kaplicy. Podkreśla się w ten sposób jego znaczenie jako miejsca przechowywania Eucharystii i daje możliwość adoracji Chrystusa eucharystycznego po zakończeniu Mszy Świętej. Na stałe w kaplicy Najświętszego Sakramentu zapala się tzw. wieczną lampkę, która przypomina o obecności Chrystusa"
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TA ... latkl.html
Myślę że kluczowe jest tutaj sformułowanie "wydaje się" pozostawiające pole do odmiennego zdania w sferze katolickiej wiary
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5334
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 847 times
Been thanked: 1404 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: abi » 2022-09-03, 21:50

dla mnie zarzadzenia soboru sa wiazace
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18944
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-04, 22:59

Nenderen pisze: 2022-09-03, 21:01 Gdyby Jezus zszedł z obłoków na ziemię z pewnością nie zapraszano by Go gdzieś na bok kościoła tylko do jego centrum bo Jego przybycie byłoby wydarzeniem stulecia. Tymczasem mamy Chrystusa utajonego w postaciach eucharystycznych i nie zawsze są one w centrum świątyni. To smutne. Słowa o rzekomej "konkurencyjności" między ołtarzem a tabernakulum to jakieś robienie problemu na wyrost. Przez stulecia te dwa aspekty współistniały ze sobą i żadnej konkurencji nie było.
Po pierwsze - to nie jest "na wyrost" tylko zrozumienie liturgii. W czasie Mszy Swiętej ołtarz jest najważniejszy a liturgia zakłada, ze zawsze jest jedno centrum liturgii.
Po drugie (co do historii) to też nie do końca tak, jak napisałeś.
Przypuśćmy, że wybraliśmy się na niedzielną Mszę w III lub IV wieku. Wchodzimy i... próżno szukalibyśmy tabernakulum.
Na pytanie, gdzie się ono podziało, obecni wskazaliby na... ołtarz, kształtem przypominający starotestamentowy Namiot Spotkania (łac.tabernaculum).

Również sto lat później, gdy zaczęto już przechowywać nie spożytą Hostię w specjalnej szafce (armarium), nie była ona widoczna dla wiernych – stała w specjalnym pomieszczeniu (z którego po latach zrodziła się zakrystia).
Tabernakulum, jakie znamy (obok ołtarza) to dopiero epoka bazylik chrześcijańskich (choć z początku zastępowała je puszka w kształcie gołębia – symbolu Ducha Świętego – zawieszona nad ołtarzem).

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Nenderen » 2022-09-05, 06:14

Marku, Twoje argumenty są przekonujące. Dziękuję za informacje.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: Morkej » 2022-09-05, 08:57

To nie jest wątek o tabernakulum. Proszę wrócić do tematu.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5334
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 847 times
Been thanked: 1404 times

Re: "Ciało Chrystysa"

Post autor: abi » 2022-09-06, 22:31

morkej zamiast krzyczec na czerwono, poprawilbys literowke w temacie ;)
Ostatnio zmieniony 2022-09-06, 22:31 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: "Ciało Chrystusa"

Post autor: Dezerter » 2022-09-06, 23:05

Enka pisze: 2022-09-03, 08:24 Witajcie, jestem tu nowa. Ostatnio zaczęłam chodzić regularnie na msze od innej parafii, gdyż tam poczułam, że to moje miejsce. Bardzo się rozwinęłam tam duchowo ale jedno zaczęło mnie zastanawiać, a mianowicie coś z czym spotkałam się pierwszy raz. W innych parafiach nie spotkałam się z czymś takim.
Jeden z ks dość często udzielając mi Komunii nie mówi w ogóle "Ciało Chrystusa", ostatnio nawet tylko 1 słowo wymówiłam, a ja czekałam aż powie dalej, ale nic z tego. Nie potrafię tego zrozumieć, dlaczego tak zrobił. Ale czy tak w ogóle można nie powiedzieć "Ciało Chrystusa" podając Komunię, albo powiedzieć tylko "Ciało"?
Ksiądz jest zobowiązany zrobić tak jak Andej opisuje
Andej pisze: 2022-09-03, 09:42 U mnie, gdy ważniejsza uroczystość, to księża celebrują udzielanie komunii. Najpierw podnoszą Hostię ze słowami Ciało Chrystusa, następnie podają do ust lub na dłoń.
Niedopuszczalne jest inne zachowanie. Ja jako szafarz nadzwyczajny nigdy tak nie postąpiłem, by ominąć jakieś słowo, czy nie zrobić podniesienia Komunii do chwilowej adoracji, dopiero jak przyjmujący odpowie amen podaję Komunię.
każdy świadomy katolik powinien i moim zdaniem ma obowiązek ("błądzących z miłościom napominać) zwrócić księdzu uwagę, najlepiej zaraz po Mszy, w zakrystii jak ministranci wyjdą i słowami
np, bardzo mnie boli jak ksiądz podając mi Komunię nie mówi słów ...,
albo nie podnosi Komunii do adoracji
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: "Ciało Chrystusa"

Post autor: Andej » 2022-09-07, 07:48

U mnie też szafarz Jacek też podaje Hosy=tię zawsze z należną atencją. Wydaje mi się, że dla niego jest to zawsze przeżyciem, a nie tylko pracą. Jeśli jednak chodzi o księży, to często się spieszą. Sadzę jednak, że nie tyle pomijają forme i formułę, ale czynią to niedbale.
Lekkie uniesienie nad kielich (w sumie inaczej się nie da), w formuła wyartykułowane w myślach, podanie i następny (przyszło mi do głowy słowo - klient, wiem, brzydko, ale często robi takie wrażenie).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ