poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
MożeZapytam

poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-04, 20:21

Poligamia pojawiała się w Biblii tak jak kazirodztwo o czym pisałam. Wielożeństwo to jak cudzołóstwo mi się wydaje a za cudzołóstwo Bóg ( ostatnio przeczytałam że Bóg) kazał kamieniować. Sprzeczna sytuacja. Rozumiem, że coś kiedyś nie musiało być grzechem, były inne dzieje narodu i kazirodztwo czy poligamia jakby musiały mieć miejsce tyle że kamieniować i jednocześnie zezwalać na posiadanie wielu żon. Jak coś z góry przepraszam za "kręcenie się" wokół tych tematów. Może Ktoś mi to w miarę możliwości logicznie wytłumaczy.
Ostatnio zmieniony 2023-01-01, 17:41 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: Albertus » 2022-09-04, 20:48

MożeZapytam pisze: 2022-09-04, 20:21 Poligamia pojawiała się w Biblii tak jak kazirodztwo o czym pisałam :p. Wielożeństwo to jak cudzołóstwo mi się wydaje a za cudzołóstwo Bóg ( ostatnio przeczytałam że Bog) kazał kamieniować. Sprrzeczna sytuacja.Rozmuemiem, że coś kiedyś nie.musialo być grzechem,były inne dzieje narodu i kaziridztwo czy poligamia jakby musiały mieć miejsce tyle że kamieniowac i jednocześnie zezwalać na posiadanie wielu żon. Jak coś z góry przepraszam za " kręcenie się" wokół tych tematów. Może Ktoś mi to w miarę możliwości logicznie wytłumaczy.

Ale dlaczego wielożeństwo miałoby być jak cudzołóstwo?

Cudzołóstwo to współżycie poza związkiem małżeńskim a poligamia to błąd ale jednak współżycie w związku małżeńskim.

Poligamia to błąd na który dał światło sam Jezus Chrystus:

Mk:2 Przystąpili do Niego faryzeusze i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. 3 Odpowiadając zapytał ich: «Co wam nakazał Mojżesz?» 4 Oni rzekli: «Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić». 5 Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. 6 Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: 7 dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę 8 i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem2. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. 9 Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!»


Bo ten sam argument zastosowany do kwestii rozwodów można zastosować w odniesieniu do poligamii.( I zwróćmy uwagę jak ważne jest tutaj to żę wszyscy pochodzimy od jednej pary ludzi)

I dopiero wtedy dla chrześcijan stało się to grzechem a wcześniej nie było to poczytywane ludziom jako grzech.

MożeZapytam

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-04, 21:05

Tak pomyślałam z Jedną żoną kontakt później z Drugą czyli zdradza je między sobą. No ale fakt wszystkie są Jego żonami czyli nie cudzołoży.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: Jozek » 2022-09-04, 21:20

Nie o to chodzi, ale o to ze ta druga kobieta z ktora wspolzyles bedzie jakby twoja, nie w sensie wlasnosci, ale w podobnej formie jak zona.
Z tego np. w niektorych spolecznosciach dopuszczaja sie gwaltu, by taka kobieta zgodzila sie na malzenstwo, by zmyc hanbe.
Ogolnie, to kobieta ktora wspolzyla chociaz raz z jednym mezszczyzna, nie moze byc juz zona innego. tak samo mezszczyzna ktory wspolzyl z jakas kobieta, mial moralny obowiazek ja poslubic.
Oczywiscie dzisvwszystko co bylo moralnoscia jest juz wywrocone kilkanscie razy do gory kolami.
To dosc rozlegly temat by tak na forum wyjasnic wszystkie zaleznosci i sens roznych przypadkow wspolzycia
Ostatnio zmieniony 2022-09-04, 21:26 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

MożeZapytam

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-04, 21:37

W innym poście pisałam że cudzołóstwo było karane gdy np mężczyzna zdradził żonę z zamężną kobietą. Czyli jakby cudzołóstwo dotyczyło zbliżania się do osoby która ma współmałżonka a z osobą stanu wolnego zdrada. Choć Jozek jak mi odpisałeś Jezus powiedział że patrzeniem pożądliwie na kobietę już się cudzołoży także zdrada jest cudzołóstwem bo nie wie się czy patrzy się na kobietę zamężną czy nie. A seks osób wolnych bez ślubu to rozwiązłość. Zaplanowany tylko w małżeństwie.
Pytam i jakby sama sobie odpisuję.😊 A może każdy sposób dobry na popisanie.
Dziękuję Wam za obecne odpowiedzi🙂

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: Abstract » 2022-09-04, 21:41

po co kolejny wątek, można założyć równie i dobrze 3 kolejne B-)

Dodano po 2 minutach 41 sekundach:
MożeZapytam pisze: 2022-09-04, 21:37 bo nie wie się czy patrzy się na kobietę zamężną czy nie.
Można skomplikować i założyć nowy wątek, jeśli patrzę na kobietę pożądliwie podczas przysięgi małżeńskiej, czyli przed i po przysiędze. \
Kolejny pomysł na wątek: co jeśli zaraz przed przysięgą pan młody popatrzy pożądliwie, po przysiędze już może wszystko.

Załóż jeden wątek i wypunktuj wątpliwości będzie o wiele łatwiej. Np w kolejnym wątku możesz zapytać czy nadal można kamieniować... ;)
Ostatnio zmieniony 2022-09-04, 21:54 przez Abstract, łącznie zmieniany 4 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: Jozek » 2022-09-04, 21:47

MożeZapytam pisze: 2022-09-04, 21:37 W innym poście pisałam że cudzołóstwo było karane gdy np mężczyzna zdradził żonę z zamężną kobietą. Czyli jakby cudzołóstwo dotyczyło zbliżania się do osoby która ma współmałżonka a z osobą stanu wolnego zdrada. Choć Jozek jak mi odpisałeś Jezus powiedział że patrzeniem pożądliwie na kobietę już się cudzołoży także zdrada jest cudzołóstwem bo nie wie się czy patrzy się na kobietę zamężną czy nie. A seks osób wolnych bez ślubu to rozwiązłość. Zaplanowany tylko w małżeństwie.
Pytam i jakby sama sobie odpisuję.😊 A może każdy sposób dobry na popisanie.
Dziękuję Wam za obecne odpowiedzi🙂
Mysle ze po prostu myla ci sie prawa cywilne, ludzkie, z Prawami Bozymi.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: Abstract » 2022-09-04, 22:11

MożeZapytam pisze: 2022-09-04, 21:05 Tak pomyślałam z Jedną żoną kontakt później z Drugą czyli zdradza je między sobą. No ale fakt wszystkie są Jego żonami czyli nie cudzołoży.
A jeśli będą w trójkę naraz to zdradza czy nie zdradza?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-04, 22:42

Albertus pisze: 2022-09-04, 20:48 Mk:2 Przystąpili do Niego faryzeusze i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. 3 Odpowiadając zapytał ich: «Co wam nakazał Mojżesz?» 4 Oni rzekli: «Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić». 5 Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. 6 Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: 7 dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę 8 i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem2. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. 9 Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!»


Bo ten sam argument zastosowany do kwestii rozwodów można zastosować w odniesieniu do poligamii.( I zwróćmy uwagę jak ważne jest tutaj to żę wszyscy pochodzimy od jednej pary ludzi).
Pewnie nie wiesz, ale właśnie ten fragment bywa przytaczany przez teologów jako przykład wypowiedzi dydaktycznej (wiemy doskonale, że historycznie poligamia była przez monogamią) i jest istotnym argumentem za takim samym charakterem Księgi Rodzaju.
"Jezus nie mówi o początkach w sensie materialnym i biologicznym – gdyż wtedy małżeństwa dalekie były do ścisłej monogamii i wyłączności małżeńskiej – ale o początkach w znaczeniu zamysłu Bożego, planu w umyśle Bożym, wskazując na teologiczny sens tych opowiadań."/Marcin Majewski, Grzech pierworodny. Nowe modele lektury Księgi Rodzaju w teologii katolickiej w kontekście współczesnych nauk przyrodniczych/
MożeZapytam pisze: 2022-09-04, 21:37 W innym poście pisałam że cudzołóstwo było karane gdy np mężczyzna zdradził żonę z zamężną kobietą. Czyli jakby cudzołóstwo dotyczyło zbliżania się do osoby która ma współmałżonka a z osobą stanu wolnego zdrada. Choć Jozek jak mi odpisałeś Jezus powiedział że patrzeniem pożądliwie na kobietę już się cudzołoży także zdrada jest cudzołóstwem bo nie wie się czy patrzy się na kobietę zamężną czy nie. A seks osób wolnych bez ślubu to rozwiązłość. Zaplanowany tylko w małżeństwie.
Pytam i jakby sama sobie odpisuję.😊 A może każdy sposób dobry na popisanie.
Dziękuję Wam za obecne odpowiedzi🙂
Odpowiedziałem tu:
viewtopic.php?p=299760#p299760
Ostatnio zmieniony 2022-09-04, 22:43 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: Albertus » 2022-09-05, 06:15

Marek_Piotrowski pisze: 2022-09-04, 22:42
Albertus pisze: 2022-09-04, 20:48 Mk:2 Przystąpili do Niego faryzeusze i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. 3 Odpowiadając zapytał ich: «Co wam nakazał Mojżesz?» 4 Oni rzekli: «Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić». 5 Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. 6 Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: 7 dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę 8 i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem2. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. 9 Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!»


Bo ten sam argument zastosowany do kwestii rozwodów można zastosować w odniesieniu do poligamii.( I zwróćmy uwagę jak ważne jest tutaj to żę wszyscy pochodzimy od jednej pary ludzi).
Pewnie nie wiesz, ale właśnie ten fragment bywa przytaczany przez teologów jako przykład wypowiedzi dydaktycznej (wiemy doskonale, że historycznie poligamia była przez monogamią) i jest istotnym argumentem za takim samym charakterem Księgi Rodzaju.
"Jezus nie mówi o początkach w sensie materialnym i biologicznym – gdyż wtedy małżeństwa dalekie były do ścisłej monogamii i wyłączności małżeńskiej – ale o początkach w znaczeniu zamysłu Bożego, planu w umyśle Bożym, wskazując na teologiczny sens tych opowiadań."/Marcin Majewski, Grzech pierworodny. Nowe modele lektury Księgi Rodzaju w teologii katolickiej w kontekście współczesnych nauk przyrodniczych/
No właśnie jest to świetny przykład dopasowywania " w podskokach" teologii katolickiej do nowinek naukowych.

Jezus mówi że coś było na początku a oni mówią że od początku była poligamia...

Prawda czasów i prawda ekranu...
wiemy doskonale, że historycznie poligamia była przez monogamią
A niektórzy twierdzą że jednak poliandria... ;)


Nawet wśród niektórych gatunków zwierząt występują związki monogamiczne ale ty wiesz doskonale że na początku rodzaju ludzkiego była poligamia i że historycznie na pewno monogamia nie była przed poligamią?
Ostatnio zmieniony 2022-09-05, 06:42 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: Jozek » 2022-09-05, 08:09

Zastanawiajace z ta poligamia.
Czyzby na poczatku bylo wiecej niz jedna Ewa?
Zachodzi wtedy pytanie ile zeber brakowalo Adamowi i ktora Ewa doprowadzila do grzechu? ;)
Ostatnio zmieniony 2022-09-05, 08:09 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-05, 11:11

Wybaczcie, ale na temat faktów trudno dyskutować. A prawda jest tylko jedna - czy naukowa, czy biblijna.

MożeZapytam

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-05, 17:11

Abstract dziękuję za podpowiedź, nie będę już zakładać wątku, nie pasowała mi treść do tytułu postu Pierwsi ludzie dlatego założyłam nowy, niech już tak zostanie.
A jeśli będą w trójkę naraz to zdradza czy nie zdradza? jeśli to Jego żony to nie jak napisałam wyżej

Dodano po 12 minutach 46 sekundach:
Jozek dlaczego mylą mi się prawa ludzkie z Bożymi? Nie ogarniam tego jak Bóg wszechmocny tolerował poligamię czyli też za tym idzie cudzołóstwo Nie było prawa , nie było grzechu z tego co piszecie, były inne czasy i dopuszczane były wielożeństwa czy bez kazirodztwa byśmy się nie rozmnożyli.
Tylko, że Bóg od początku na pewno wiedział co jest porządkiem a co może powodować chaos i jakoś tego nie zatrzymał. Teraz czytamy Biblię i nasuwają się pytania jak to? w Biblii takie rzeczy tolerowane a Kościół mówi to i to jest grzechem?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: Jozek » 2022-09-05, 17:49

Nie bardzo rozumiem twoich wywodow bo jakies pogmatwane.
Adam byl stworzony z prochu ziemi, a Ewa z zebra adama.
Na ile znam genetyke to genetycznie byli blizsi dla siebie niz brat i siostra.
Mieli idealne niezdeformowane jak to sie dzis mowi" mutacjami" DNA.
Smiem twierdzic ze takie DNA, nie powodowalo tych negatywnych rozszczepien cech jakie obecnie wystepuja w tzw chowie wsobnym, czy jesli chodzi o czlowieka, zwiazkach kazirodczych.
Z czasem gdy zaczelo dochodzic do jakichs degeneracji w DNA, to moglo to zaczac byc szkodliwe tak jak to dzis wystepuje.
Ostatnio zmieniony 2022-09-05, 17:50 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

MożeZapytam

Re: poligamia, cudzołóstwo,małżeństwo

Post autor: MożeZapytam » 2022-09-05, 17:57

Pogmatwane... być może, no trudno nie będę tłumaczyć, jak umiałam tak napisałam😟

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”