Wulgarne słowa w piosenkach

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
hortensja
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 4 wrz 2022

Wulgarne słowa w piosenkach

Post autor: hortensja » 2022-09-09, 00:54

Szczęść Boże,
ostatnio zastanawia mnie temat brzydkich słów (a w szczególności wulgaryzmów) w piosenkach. Czy możemy je śpiewać czy jest to grzech? Czy może w ogóle powinniśmy zrezygnować ze słuchania takich utworów?

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2491
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 938 times

Re: Wulgarne słowa w piosenkach

Post autor: Susanna » 2022-09-09, 09:45

Ja czasem słucham.. ale nie śpiewam Zresztą od kilku lat żaden wulgaryzm nie jest w stanie przejść mi przez gardło.

Zatem nie śpiewałabym tych wulgaryzmów.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5397
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 857 times
Been thanked: 1412 times

Re: Wulgarne słowa w piosenkach

Post autor: abi » 2022-09-09, 15:55

co za przyjemnosc spiewac wulgaryzmy
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1419
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Wulgarne słowa w piosenkach

Post autor: AdamS. » 2022-09-09, 21:16

hortensja pisze: 2022-09-09, 00:54 ostatnio zastanawia mnie temat brzydkich słów (a w szczególności wulgaryzmów) w piosenkach. Czy możemy je śpiewać czy jest to grzech? Czy może w ogóle powinniśmy zrezygnować ze słuchania takich utworów?
W moim domu rodzinnym najcięższym wulgaryzmem było "pierona" (słowo śląskie, wypowiadane w stanie najwyższego zdenerwowania). Oczywiście nie odnosiło się ono do treści wulgarnej. Może dlatego doznaję niemal fizycznego bólu, gdy dzisiaj słyszę mnóstwo wulgarnych przerywników (co gorsze, czasem sprzedawane jest to przez media jako "śląska gwara", która z dzisiejszymi wulgaryzmami nie ma nic wspólnego).

Wracając jednak do piosenek - wiem, że artystyczna ekspresja ma swoje prawa, niemniej każda piosenka z wulgaryzmami kończy się u mnie wyłączeniem jej nośnika, a często również niechęcią do wykonawcy (choć staram się nigdy nie przekreślać człowieka za jego czyny, a tym bardziej słowa). Musimy zwracać szczególną uwagę na wulgaryzację języka, bo on jest nie tylko wyrazem wnętrza duszy, ale może być też ściekiem, wnoszącym nieczystości do intymnej sfery innych osób.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2491
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 938 times

Re: Wulgarne słowa w piosenkach

Post autor: Susanna » 2022-09-09, 21:42

AdamS. pisze: 2022-09-09, 21:16
hortensja pisze: 2022-09-09, 00:54 ostatnio zastanawia mnie temat brzydkich słów (a w szczególności wulgaryzmów) w piosenkach. Czy możemy je śpiewać czy jest to grzech? Czy może w ogóle powinniśmy zrezygnować ze słuchania takich utworów?
W moim domu rodzinnym najcięższym wulgaryzmem było "pierona" (słowo śląskie, wypowiadane w stanie najwyższego zdenerwowania). Oczywiście nie odnosiło się ono do treści wulgarnej. Może dlatego doznaję niemal fizycznego bólu, gdy dzisiaj słyszę mnóstwo wulgarnych przerywników (co gorsze, czasem sprzedawane jest to przez media jako "śląska gwara", która z dzisiejszymi wulgaryzmami nie ma nic wspólnego).

Wracając jednak do piosenek - wiem, że artystyczna ekspresja ma swoje prawa, niemniej każda piosenka z wulgaryzmami kończy się u mnie wyłączeniem jej nośnika, a często również niechęcią do wykonawcy (choć staram się nigdy nie przekreślać człowieka za jego czyny, a tym bardziej słowa). Musimy zwracać szczególną uwagę na wulgaryzację języka, bo on jest nie tylko wyrazem wnętrza duszy, ale może być też ściekiem, wnoszącym nieczystości do intymnej sfery innych osób.
Adam, ja też jestem ze Śląska :) i też u mnie używało się tego słowa. A oprócz tego dziadek mawiał "Ty giździe" co oznaczało "łobuzie" :) Jestem DDA ale miło wspominam dom dziadka i babci, bo mimo że lubili się napić jak moi rodzice to lubiłam do nich chodzić.

Wpisałam w google "Pieronie" i na jednej stronce pisze ze to jest okropny wulgaryzm, z czym się nie zgodzę.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5397
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 857 times
Been thanked: 1412 times

Re: Wulgarne słowa w piosenkach

Post autor: abi » 2022-09-09, 21:52

Dawno, dawno temu? jeszcze w czasach prasłowiańskich, kiedy na Śląsku nieznane było chrześcijaństwo, pra-Ślązoki oddawały cześć bożkom pogańskim. Mieli nawet swoje sanktuaria, że wspomnę tylko świętą górę Sobótkę zwaną też Ślężą. Oddawano wówczas cześć różnym bożkom, takim jak bóg Świętowid, Swaróg czy Swarożyc. Jednym z tych słowiańskich bóstw był Peryn, zwany też Piorunem czy Pieronem. Pieron był bogiem ognia i piorunów. Jego imię było święte.

https://opole.naszemiasto.pl/ty-pieronie/ar/c13-6398219
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1419
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Wulgarne słowa w piosenkach

Post autor: AdamS. » 2022-09-09, 22:30

abi pisze: 2022-09-09, 21:52 Jednym z tych słowiańskich bóstw był Peryn, zwany też Piorunem czy Pieronem. Pieron był bogiem ognia i piorunów. Jego imię było święte.
To prawda, że jest w tym ukryty archaizm, taka językowa skamieniałość. Gdy przywozili nam węgiel, zawsze po jego zrzuceniu łupałem bryły w nadziei znalezienia odcisków (znalazłem kilka pięknych kalamitów, sygillarii i lepidodendronów) - ale wtedy nie zdawałem sobie sprawy, że żyję w językowym "parku jurajskim", bo przecież śląska mowa, przez wieki izolowana od macierzy, zachowała wiele takich skamielin. Czy ktoś wie co to jest zrzadło? (ewent. żdrzadło). Pochodzi od prasłowa "zrzeć" (patrzeć) - stąd archaiczna nazwa dwóch paproci "podejźrzon" i "nasięźrzał".

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1419
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Wulgarne słowa w piosenkach

Post autor: AdamS. » 2022-09-10, 00:56

AdamS. pisze: 2022-09-09, 22:30 Czy ktoś wie co to jest zrzadło? (ewent. żdrzadło). Pochodzi od prasłowa "zrzeć" (patrzeć) - stąd archaiczna nazwa dwóch paproci "podejźrzon" i "nasięźrzał".
Nikt nie wiedział, więc wyjaśniam: zrzadło to lustro. To jedna z takich pra-perełek, jakich wiele można znaleźć w śląskiej mowie. Kolekcjonujmy więc lepiej archaizmy, niż wulgaryzmy. A tym, którzy stosują te ostatnie, odpowiadajmy po staropolsku. ;)

ODPOWIEDZ