"Ateiści są ateistami bo chcą"

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Andej » 2023-04-08, 18:04

Tomek_T pisze: 2023-04-08, 14:22 1. Nasz mózg przetwarza informacje z zewnątrz i podejmuje decyzję.
2. Czasem zupełnie nieświadomie, a czasem raczy poinformować o tym świadomość.
3. nasza świadomość dowiaduje się o podjęciu decyzji ułamki sekund po tym jak została ona podjęta w nieświadomym procesie.
Zastanawiam się, czy w tej sytuacji mózg do czegoś potrzebny. Nieświadomy proces toczący się w enigmatycznym ośrodku wyłącza mózg z podejmowania decyzji. Świadomość pełni rolę bardziej świadka niż decydenta.
Praktycznie nie jesteśmy za nic odpowiedzialni. Cały system penitencjarny do bani. Bo to nieświadomy proces podjął decyzję, być może wbrew woli i rozumowi sprawcy. Może nawet doprowadził do zbrodni na złość sprawcy?

Jestem zbyt prostym człowiekiem. Używam rozumu tak, jak potrafię. Cogito ergo sum. I odpowiadam za swoje czyny. Ponoszę ich konsekwencje. Bo moje czyny wychodzą ode mnie. Z mojej świadomości i jaźni. To je jestem ich autorem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2533
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 407 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Abstract » 2023-04-08, 18:30

@Andej nasz forumowy kolega jak i inni determiniści pozostawiają to tylko w ramach teoretycznych, takiego fantazjowania światopoglądowego z którym w głębi się nie zgadzają. Chciałbym zobaczyć ich reakcje i pośpiech w opuszczeniu kraju gdzie uznano by że odpowiedzialność nie istnieje. Czy @Tomek_T od momentu gdy uznał, że odpowiedzialności nie ma, ponieważ sygnał płynie ze sfery nieświadomej, mamy działanie i później zapis w sferze świadomej chociaż raz skorzystał ze swoich praw wobec innych podmiotów osobowych lub gospodarczych? A jeśli tak, czy nie robił tego wbrew swoim odkryciom. A jeśli tak, Tomek_T nadal nie rozumie że był do tego determinowany.
A więc jesteśmy determinowani do nieuznawania determinizmu, a uznawania odpowiedzialności, ot co paradoks.
Ostatnio zmieniony 2023-04-08, 18:31 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: konserwa » 2023-04-08, 23:02

Po wczytaniu sie kolejny raz w wypowiedzi Tomka zauwazylem, ze nie jest to determinizm, ale raczej dosyc prymitywny behawioryzm.

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Tomek_T » 2023-04-08, 23:23

Andej pisze: 2023-04-08, 18:04
Zastanawiam się, czy w tej sytuacji mózg do czegoś potrzebny. Nieświadomy proces toczący się w enigmatycznym ośrodku wyłącza mózg z podejmowania decyzji. Świadomość pełni rolę bardziej świadka niż decydenta.
No mózg jest potrzebny. To mózg przetwarza informacje. Mózg wytwarza też świadomość. Świadomość to jedna z funkcji mózgu, ale wiele tego co robi mózg odbywa się poza świadomością. Że do takich rzeczy należy oddychanie, odruchy bezwarunkowe itp. to dosyć oczywiste. Ale okazuje się że podejmowanie decyzji również.
Praktycznie nie jesteśmy za nic odpowiedzialni. Cały system penitencjarny do bani. Bo to nieświadomy proces podjął decyzję, być może wbrew woli i rozumowi sprawcy. Może nawet doprowadził do zbrodni na złość sprawcy?
To kwestia definicji słowa "odpowiedzialni". Nasz system prawny przewiduje inne kary albo brak kary za czyny nieświadome. Kiedy okazuje się że tak na prawdę wszystkie decyzje podejmowane są nieświadomie to owszem należy przemyśleć jeszcze raz nasz system. I to się powoli dzieje.
Obiecałem już że założę nowy wątek na ten temat.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2533
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 407 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Abstract » 2023-04-09, 00:31

Tomek_T pisze: 2023-04-08, 23:23 Kiedy okazuje się że tak na prawdę wszystkie decyzje podejmowane są nieświadomie to owszem należy przemyśleć jeszcze raz nasz system. I to się powoli dzieje.
Obiecałem już że założę nowy wątek na ten temat.
Gdzie się to dzieje, podaj przykład? Gdzie ludzie zniosą własność, przy braku odpowiedzialności własność przestanie istnieć, ruchomości będą tak często zmieniać właściciela ilu będzie na nią chętnych. Żonę gdzie będziesz chował przed determinowanym wykorzystaniem seksualnym przez innych, dzieci przed pedofilami? Zastanów się proszę i przestań pisać o tej wyimaginowanej utopii.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: faraon » 2023-04-09, 07:54

Mysle ze Tomkowi chodzi o dzialanie w afekcie, ktore jest zwykle szybka niekontrolowana reakcja na czyjes zle wzgledem nas dzialanie.
Jednak takie dzialanie jest ujete w systemie prawnym, choc nie zawsze przez sedziow uznawanym, czy branym pod uwage.
Ja np. mialem kiedys kolegium karne za to ze zlodziejowi odebralem swoja wlasnosc (narzedzia ktore byly podstawa mojej pracy).
Zostalem za to ukarany grzywna 500pln, a zlodziej zostal puszczony wolno.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Andej » 2023-04-09, 08:20

Działanie w afekcie jest jak najbardziej działaniem świadomym, ino pod dużym wpływem emocji. Ale jest świadom czynu.
Natomiast nieprawda jest, że ludzie są karani za czyny nieświadome. Chyba, że określenie to dotyczy przymusowego leczenia w psychiatryku.

Albo człowiek jest istotą świadomą i decyduje o swoich czynach (choć zawsze w sposób ograniczony czynnikami zewnętrznymi, jak tez wewnętrznymi) albo jest nieświadomym (świadomym tego co robi, ale niezdolnym do zmiany przeznaczenia) wykonawcą czyjejś woli i wtedy nie odpowiada za żadne swoje czyny.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: konserwa » 2023-04-09, 10:56

Wlasnie posiadanie samoswiadomosci czyni nas czlowiekiem. Samo bycie czlowiekiem jest antydeterministyczne.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5387
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1408 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: abi » 2023-04-17, 07:13

konserwa pisze: 2023-04-09, 10:56 Wlasnie posiadanie samoswiadomosci czyni nas czlowiekiem.
kwestionuje - osoby uposledzone w stopniu glebokim nie maja samoswiadomosci
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: sądzony » 2023-04-17, 08:13

abi pisze: 2023-04-17, 07:13
konserwa pisze: 2023-04-09, 10:56 Wlasnie posiadanie samoswiadomosci czyni nas czlowiekiem.
kwestionuje - osoby uposledzone w stopniu glebokim nie maja samoswiadomosci
Samoświadomość tracimy, możemy stracić lub jest zmieniona ("upośledzona") we śnie, w śpiączce, w psychozie, pod wpływem narkotyków, w doświadczeniu duchowym, mistycznym, okultystycznym. Samoświadomości nie posiada również płód, niemowlę oraz małe dziecko. W każdym stanie jesteśmy ludźmi.

Świadomość i samoświadomość jest dość płynna i zmienna na etapie rozwoju fizycznego, psychicznego, społecznego, religijnego i duchowego.

...
Nie jestem psychiatrą, ale wydaje mi się, że osoby z głębokim upośledzeniem moją samoświadomość, a ograniczoną.

"Samoświadomość, czyli posiadanie „idei samego siebie”, w sposób doświadczalny sprawdza się poprzez zdolność rozpoznawania siebie w lustrze, tzw. test lustra. Pojawia się ona u dzieci w 18 miesiącu po urodzeniu, jest przypisywana korze mózgowej. W przypadku jednak jej uszkodzenia, funkcja ta może być przejęta przez inne części mózgu[4]. Według badań Phililpe'a Rochata już 2–3 miesięczne dzieci mają zdolność rozróżniania wizualnej informacji dotyczącej własnego ciała[5]."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Samo%C5%9 ... 5%9B%C4%87

Ale nie jestem pewien. Ty chyba możesz powiedzieć więęcej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6269
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 874 times
Been thanked: 709 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-17, 08:14

Delfiny mają samoświadomość. I małpy. Także ten.

Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
Człowiekiem czyni nas abstrakcyjne myślenie w stopniu zaawansowanym.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: sądzony » 2023-04-17, 08:25

Ludźmi czynu nas bycie stwarzanymi przez Boga.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6269
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 874 times
Been thanked: 709 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-17, 11:16

Ludźmi uczynila nas ewolucja.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: sądzony » 2023-04-17, 12:09

CiekawaXO pisze: 2023-04-17, 11:16 Ludźmi uczynila nas ewolucja.
Stwarzanie jest Łaską odciskaną w procesie ewolucji natury.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6269
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 874 times
Been thanked: 709 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-17, 12:28

No przecież Ewolucja to ręka Boga wiadomo. Co nie znaczy że napisałam nieprawdę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”