Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 10 wrz 2022

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA » 2022-09-11, 13:08

Nie chcę nikogo przekonywać do swojego światopoglądu i udowadniać filozoficznych wywodów. Nie jestem filozofem. Chcę pokazać, że jest możliwe zaakceptowanie ludzkiej, a co za tym idzie własnej ograniczoności w poznawaniu świata i pokochanie go takim jaki jest. Rozumiem, że koncepcja Boga Istoty ułatwia zrozumienie świata i uspokaja umysł, ale mimo, że nie jest mi ona potrzebna, to ją akceptuję. Na tym głównie polega moje przekonanie, na akceptacji świata takim jaki jest. Każdy z nas się myli, bo jesteśmy ograniczeni, więc możemy się spierać o swoją rację. Ludzie to robią od tysięcy lat i pewnie będą to robili dalej, dla samej przyjemności prowadzenia dyskusji. Lubimy mieć rację.

Na czy polega różnica między tym co JEST, a tym co nam się wydaje, że jest?
Moje przekonania:
1. Nie ma zła - jest tylko miłość, a przejaw zła oznacza brak miłości. To nie oznacza, że jest zło.
2. Nie ma ciemności - jest tylko światło, ciemność to przejaw braku światła. Ciemności nie można stworzyć.
3. Nie ma zimna - jest tylko ciepło i jego brak. Zimno oznacza zabranie energii z ciała o wyższej temperaturze.
4. Nie ma boga wymyślonego - jest tylko to co Jest, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie tego poznać i zrozumieć. Człowiek stworzył Boga w swoim umyśle. Myśl nie jest bogiem. Myśl funkcjonuje tylko w umyśle żywego człowieka.
5. Nie ma życia po śmierci, tak jak nie ma niczego przed życiem. Życie to radość istnienia tu i teraz.
6. Prawda o powstaniu świata oraz o jego strukturze istnieje, ale prawdopodobnie jej nigdy nie poznamy jako ludzkość. Jesteśmy ograniczeni.

Jeśli wierzysz w Boga i kochasz Go jako stwórcę, to możesz pokochać to, co on stworzył. Dla mnie efekt stworzenia przez Boga byłby równy samemu Bogu, nie gorszy.

Czy wierzysz w Boga jako w stwórcę, czy nie, to nie ma żadnego znaczenia, pod warunkiem, że nie czynisz nikomu krzywdy, potrafisz odnaleźć radość w życiu i dać radość innym.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: Abstract » 2022-09-11, 13:17

@JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA wybacz ale to się w ogóle nie klei. Piszesz sprzeczności, następnie nie chcesz wchodzić w szczegóły pod pretekstem "że każdy lubi mieć rację" i stąd dyskusje i spory.
Ostatnio zmieniony 2022-09-11, 13:19 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 10 wrz 2022

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA » 2022-09-11, 15:34

To, że pewne rzeczy wydają się sprzeczne, nie oznacza, że się od razu wykluczają. Dotykają być może szerszego obszaru lub innego kontekstu. Cały spór między ludźmi wynika po części z tego, że rozumiemy drugą stronę własnym umysłem karmionym innymi informacjami, doświadczeniami i przekonaniami. Mamy swój punkt widzenia, który wynika z tego kim jesteśmy i jak zostaliśmy wychowani. Nikt nie ma racji absolutnej, dlatego nie chcę udowadniać wyższości własnej racji. Rozumiem, że powierzchowna dyskusja pewnie nie będzie się kleiła, ale nie szukam jałowych dywagacji.

Ktoś całkiem obcy

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: Ktoś całkiem obcy » 2022-09-11, 20:22

Przekonania dość podobne do moich a Pan z Biblii to według mnie Moloch który uzurpuje sobie władzę nad owieczkami i przypisujący sobie stworzenie świata. Surowy i zazdrosny dobry zaś w tym sensie że naród który wybrał okazał się narodem zbrodniarzy i lichwiarzy których traktował surowo co było dobre. Izrael niczym niewierna małżonka a Pan jako surowy mąż który karci i znęca się za przewinienia, tylko zamiast być w tym małżeństwie szczęśliwym to tutaj tego nie ma. Czy takiego Pana mamy oczekiwać?

JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 10 wrz 2022

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA » 2022-09-11, 23:47

Biblia napisana starym językiem, kierowana do ludzi sprzed 2000 lat, tłumaczona i interpretowana przez współczesnych, nie może być żadnym wiarygodnym źródłem. Można ją traktować jako ciekawostkę historyczną bez wyolbrzymiania jej roli. Biblię napisali ludzie, teraz inni ludzie ją interpretują na swój sposób, a po ludziach można się przecież spodziewać błędów oraz różnych intencji. Unikałbym jednak wyszydzania innych wierzeń. Opatrzone są one takim samym błędem poznawczym jak własne.

JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 10 wrz 2022

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA » 2022-09-13, 05:45

Abstract pisze: 2022-09-10, 12:47 Nie jesteś ateistką, odrzucając historyjki przedstawiłaś kolejną 😉
Zgadza się. Każdy z nas potrzebuje historyjki, która pomaga mu zrozumieć świat. W mojej przynajmniej nie ma wymyślonych cudów i istot. Jest tylko to, co JEST. Wszystko, cały wszechświat.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: konserwa » 2022-09-13, 08:46

Ludzie nauki nie maja pojecia, czym jest caly wszechswiat ...
A Ty wiesz? Doprawdy caly wszechswiat? Czy tylko Twoje mizerne wyobrazenia i fantazje o wszechswiecie?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: Abstract » 2022-09-13, 09:06

JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA pisze: 2022-09-13, 05:45 Zgadza się. Każdy z nas potrzebuje historyjki, która pomaga mu zrozumieć świat. W mojej przynajmniej nie ma wymyślonych cudów i istot. Jest tylko to, co JEST. Wszystko, cały wszechświat.
tzn Elbrus wyjaśnił ci dokładnie, że jeśli bóg jest wszystkim to zawiera się również w "wymyślonych cudach i istotach". Wszystko co wymyśli człowiek jest częścią boga, jego składową. Sprzeczność tkwi w wielu kwestiach. Np piszesz o miłości i jej braku. Bóg będący wszystkim jest miłością i jej brakiem, a więc jest również sprzecznością jak i niesprzecznością. Nie ma go i jest jednocześnie.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: sądzony » 2022-09-14, 21:24

Abstract pisze: 2022-09-13, 09:06 Bóg będący wszystkim jest miłością i jej brakiem, a więc jest również sprzecznością jak i niesprzecznością. Nie ma go i jest jednocześnie.
Z punktu widzenia logiki ja dopuszczam taką możliwość. Oczywiście nie zapominając, iż Bóg jest ponad tym wszystkim co możemy o Nim pomyśleć.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 10 wrz 2022

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA » 2022-09-15, 21:27

konserwa pisze: 2022-09-13, 08:46 Ludzie nauki nie maja pojecia, czym jest caly wszechswiat ...
A Ty wiesz? Doprawdy caly wszechswiat? Czy tylko Twoje mizerne wyobrazenia i fantazje o wszechswiecie?
Pozdrawiam.
Nikt nie ma pojęcia i nigdy się nie dowie. Nie twierdzę, że ja wiem. Moje "mizerne" wyobrażenia i fantazje o wszechświecie nie są ani lepsze ani gorsze od innych. Mam rozum, więc go używam. Nikt nie może mi tego zabronić, to się nazywa wolność. Nikogo nie krzywdzę moimi przekonaniami, ale też sam nie pozwolę krzywdzić siebie. Akceptuję to, że nigdy nie poznam tajemnic świata i nie przeszkadza mi to. Byłbym nieszczęśliwy, gdyby mi to przeszkadzało. Z założenia akceptuję świat taki jaki jest, nawet jeśli nie mam o nim zielonego pojęcia. Akceptuję swoją ograniczoność.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: konserwa » 2022-09-15, 21:36

O.K.
Mam nadzieje, ze Twoja deklaracja nie jest jedynie jednokierunkowa ...

JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 10 wrz 2022

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA » 2022-09-15, 22:11

Abstract pisze: 2022-09-13, 09:06
JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA pisze: 2022-09-13, 05:45 Zgadza się. Każdy z nas potrzebuje historyjki, która pomaga mu zrozumieć świat. W mojej przynajmniej nie ma wymyślonych cudów i istot. Jest tylko to, co JEST. Wszystko, cały wszechświat.
tzn Elbrus wyjaśnił ci dokładnie, że jeśli bóg jest wszystkim to zawiera się również w "wymyślonych cudach i istotach". Wszystko co wymyśli człowiek jest częścią boga, jego składową. Sprzeczność tkwi w wielu kwestiach. Np piszesz o miłości i jej braku. Bóg będący wszystkim jest miłością i jej brakiem, a więc jest również sprzecznością jak i niesprzecznością. Nie ma go i jest jednocześnie.
T
To, że Bóg jest wszystkim co jest, nawet myślami, to się zgadzam. Faktycznie myśli istnieją, ale myśl o cudzie nie oznacza, że istnieje cud. To nadal jest tylko myśl, która funkcjonuje tylko w żywym człowieku.

Sprzeczności wynikają z używania niedoskonałego słownictwa i skrótów myślowych. Powiedzenie, że nie ma zła, a jest tylko brak miłości, nie oznacza, że istnieje brak miłości. Brak oznacza, że czegoś nie ma.

Nawet w zdaniu "Nie ma Boga, jest tylko Bóg" ja nie widzę sprzeczności, mimo, że tak się może komuś wydawać. Ciągle nas coś ogranicza w rozumieniu świata.
Ostatnio zmieniony 2022-09-16, 17:53 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: Abstract » 2022-09-16, 17:43

JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA pisze: 2022-09-15, 22:11 To, że bóg jest wszystkim co jest, nawet myślami, to się zgadzam. Faktycznie myśli istnieją, ale myśl o cudzie nie oznacza, że istnieje cud.
To nadal jest tylko myśl, która funkcjonuje tylko w żywym człowieku.
to co napisałeś to myśl, a jeśli nie to czym to jest?
JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA pisze: 2022-09-15, 22:11 Sprzeczności wynikają z używania niedoskonałego słownictwa i skrótów myślowych. Powiedzenie, że nie ma zła, a jest tylko brak miłości, nie oznacza, że istnieje brak miłości. Brak oznacza, że czegoś nie ma.
to również myśl
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 10 wrz 2022

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA » 2022-09-17, 20:17

Abstract pisze: 2022-09-16, 17:43
JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA pisze: 2022-09-15, 22:11 To, że bóg jest wszystkim co jest, nawet myślami, to się zgadzam. Faktycznie myśli istnieją, ale myśl o cudzie nie oznacza, że istnieje cud.
To nadal jest tylko myśl, która funkcjonuje tylko w żywym człowieku.
to co napisałeś to myśl, a jeśli nie to czym to jest?
JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA pisze: 2022-09-15, 22:11 Sprzeczności wynikają z używania niedoskonałego słownictwa i skrótów myślowych. Powiedzenie, że nie ma zła, a jest tylko brak miłości, nie oznacza, że istnieje brak miłości. Brak oznacza, że czegoś nie ma.
to również myśl
Używamy myśli do komunikacji i co z tego wynika? Nie neguję tego, że myśli istnieją i zgadzam się, że moje poglądy są tylko myślami. Zgadzam się z tym, że mogę się mylić w każdym moim poglądzie i tak samo zgadzam się z tym, że może mylić się każdy inny człowiek. Możemy spierać się o racje, które nie mają znaczenia, lub wyciągać wnioski i pomagać sobie wzajemnie zrozumieć świat.

Dodano po 16 minutach 2 sekundach:
konserwa pisze: 2022-09-15, 21:36 O.K.
Mam nadzieje, ze Twoja deklaracja nie jest jedynie jednokierunkowa ...
Nie wiem, czym jest deklaracja jednokierunkowa. Jestem otwarty na świat. Chciałbym widzieć samych radosnych ludzi, wzajemnie sobie pomagających, którzy z szacunkiem i empatią potrafią rozmawiać z innymi o najtrudniejszych sprawach. Wiem, że to utopia, że to trudne, dlatego tak dużo radości daje mi poznawanie takich ludzi i samego siebie.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Nie ma Boga, JEST tylko Bóg

Post autor: Praktyk » 2022-09-20, 12:01

JESTEŚCZĘŚCIĄBOGA pisze: 2022-09-10, 12:18 Nie wierzę w Boga chrześcijan, ani wyznawanego przez inne religie. Wierzę, że wszystko na świecie jest częścią całości, którą mogę nazwać Bogiem. Wszystko co mnie otacza, wszystko co JEST i ja sam jest jego częścią. Nie wierzę w kreowanego Boga, ale wierzę, że wszystko jest jego częścią, że JEST tylko Bóg. Nie potrzebuję wymyślonych historii, cudów i obietnicy życia wiecznego. Wystarczy mi moja miłość do świata, radość z życia i wdzięczność.

Czy jestem według Was wierzący, czy ateistą? Pozdrawiam wszystkich :x
Trochę tak jest jak piszesz, a trochę nie. Patrząc z perspektywy ludzkiej logiki jest jakaś "całość", czy jak to lubi new age nazywać "wholeness". Wtedy oczywistym jest , że jest się częścią tej całości, a tym samym nawet częścią "Boga". Mocno podnoszący wartość swojego ego pogląd, chociaż jednocześnie przerażający. I błędny.

Ta "całość", okazuje się po głębszym przemyśleniu, nie podlega w całości ludzkiej logice. Logice podlega tylko jej kawałek, nasz świat, który nazywamy "rzeczywistym". Reszta "całości" podlega jakimś innym prawom, nie wiemy jakim. Nie widzimy.
Wnioskując dalej, również logika funkcjonowania pojęcia "całość" i "część" przestaje obowiązywać w tym szerszym spojrzeniu.
Więc w tej jednej "całości" ( lub gdzieś obok ) mogą istnieć mniejsze "całości". Rozpoczynając od Ojca i Syna i Ducha, którzy są jednym, a w trzech osobach (całościach).
I twoja osoba o ile logicznym by się wydawało, że jest częścią jakiejś "całości" jest jednak odrębna od "całości" Boga.

Bóg ojciec jest odrębną całością, z której wszystko bierze początek. I powinno się logicznie na niej kończyć, skoro jest całością. Ale na szczęście nie podlega On logice. Z Ojca więc rodzi się Syn, bo Bóg chce zrodzić cel swojej miłości.

Częścią Syna natomiast jesteś Ty, tylko taką zagubioną przez grzech pierworodny twojego pradziadka. Ojciec chce, żebyś jednak powrócił, byś się stał na powrót jednością z Synem. Który to Syn jak uczy Kościół jest Głową ciała, którym jest Kościół. Kościół w sensie wszyscy jego członkowie, nie budynki.

I Syn też tego chce. Modli się: "Aby wszyscy byli jedno, jak Ty Ojcze we mnie, a Ja w Tobie, żeby i oni byli w nas, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś"

Do tej jedności natomiast nie dąży się poprzez uświadomienie sobie, że się jest częścią "wholenessu". Było by to może i radosne i wspaniałe, ale tylko częściowo, mam nadzieję, że dojdziesz do tego dlaczego.
Dochodzi się do niej tylko poprzez stanięcie w prawdzie z innymi "całościami" w Bogu. Czyli z bliźnimi. Poprzez prawdę i wybaczenie. Oraz przez stanięcie w prawdzie z tą największą super-całością - Bogiem.
Ostatnio zmieniony 2022-09-20, 12:52 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”