Czy wierzycie że ta wyliczanka to klątwa?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Jason12
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2022
Has thanked: 2 times

Czy wierzycie że ta wyliczanka to klątwa?

Post autor: Jason12 » 2022-09-12, 23:35

Ostatnio spotkałem się z tym że wyliczanka z dzieciństwa może być klątwą czy oddaniem się diabłu. Chodzi tu o wyliczankę coś deus coś tam Kosmateus. Mówią że tam ta część co nie pamiętam to jest coś o mówieniu że ten demon to Bóg czy jakoś tak. Myślicie że takie coś jest naprawdę. Ja jako dziecko nigdy bym nie pomyślał że czciłem demona czy coś. Możecie wyszukać wyliczanka kosmateus czy jakoś tak i powinno być coś o tym bo trochę patrzałem. Dla odważnych chociaż tego odradzam możecie też wyszukać wyliczanka klątwa i są jakieś filmy o tym ale nie polecam tego bo same miniaturki odstraszają.
Ostatnio zmieniony 2022-09-12, 23:38 przez Jason12, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy wierzycie że ta wyliczanka to klątwa?

Post autor: konserwa » 2022-09-13, 07:11

Policz do trzech, puknij sie rondlem w leb i wroc do normalnego zycia.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1043
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Czy wierzycie że ta wyliczanka to klątwa?

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2022-09-13, 10:35

Wow, konserwa, brawo. Nikt nie zachęca do zgłębiania wiary bardziej niż ty i tobie podobni.
@Dezerter weź mu coś powiedz, bo aż się odechciewa.

Widzisz, dla mnie to też brzmi nieco głupio, ale domyślam się, że pyta bardzo młody człowiek, który martwi się, że nieświadomie mógł obrażać Boga, zego nie chciał. Chciał się upewnić i zobaczył taki, jakże mądry i miłosierny, komentarz.
Tak się składa, że niestety często nawet katecheci, czyli ludzie, od których chyba można wymagać ogarniania zasad wiary i religii, mają pomysły tego typu. Jak byłam dzieciakiem we wczesnej podstawówce, to nasza katechetka-zakonnica nas straszyła, że pokemony to jakiś wymysł szatana i nawet było gremialne palenie pokemonów za kościołem pod okiem księży xD (później palili jeszcze chyba Harry'ego Pottera czy coś).

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy wierzycie że ta wyliczanka to klątwa?

Post autor: konserwa » 2022-09-13, 10:46

Ciasteczko - brawo. Nikt nie pojmuje bardziej od Ciebie wszystkiego.
Az sie chce nie chciec.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy wierzycie że ta wyliczanka to klątwa?

Post autor: Albertus » 2022-09-13, 11:24

Jason12 pisze: 2022-09-12, 23:35 Ostatnio spotkałem się z tym że wyliczanka z dzieciństwa może być klątwą czy oddaniem się diabłu. Chodzi tu o wyliczankę coś deus coś tam Kosmateus. Mówią że tam ta część co nie pamiętam to jest coś o mówieniu że ten demon to Bóg czy jakoś tak. Myślicie że takie coś jest naprawdę. Ja jako dziecko nigdy bym nie pomyślał że czciłem demona czy coś. Możecie wyszukać wyliczanka kosmateus czy jakoś tak i powinno być coś o tym bo trochę patrzałem. Dla odważnych chociaż tego odradzam możecie też wyszukać wyliczanka klątwa i są jakieś filmy o tym ale nie polecam tego bo same miniaturki odstraszają.
Czytałem gdzieś że ta wyliczanka jest jakimś śladem po procesach czarownic. Jest tam jeszcze - entliczek pentliczek czerwony stoliczek na kogo wypadnie na tego bęc.

Zaklęcia i uprawianie czarów a potem czerwony stoliczek czyli nakryty czerwonym suknem stół przy którym zasiadali sędziowie miejscy w procesach o czary.
Tak więc ta wyliczanka nie tyle byłaby wyznawaniem diabła jako boga ale cytatem z wypowiedzi sędziów czy czarownic.
Ale nie jestem pewien czy to prawda choć wiele na to wskazuje.
Ostatnio zmieniony 2022-09-13, 11:27 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy wierzycie że ta wyliczanka to klątwa?

Post autor: konserwa » 2022-09-13, 13:01

To zadna magia, tylko przedrzeznianie ( pogardliwa drwina ).
"Eus meus" to czysta lacina i znaczy mniej wiecej: caly moj.
"Eus Deus" - rowniez lacina i oznacza : moj Bog
Kpiarze ( zlosliwcy ) stworzyli nowomowe i wymyslili "kosmateusz" ( nie istnieje takie slowo ani w polskim, ani w lacinie), ktore mialo nasladowczo informowac , ze chodzi o "kosmatego" czyli diabla.
A wiec wydzwiek bluznierczy to "moj bog diabel" .... czyli taka pogardliwa i bluzniercza gra slow.

Jakubiks
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 21 lip 2022
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Czy wierzycie że ta wyliczanka to klątwa?

Post autor: Jakubiks » 2022-09-13, 15:12

Jason12 pisze: 2022-09-12, 23:35 Ostatnio spotkałem się z tym że wyliczanka z dzieciństwa może być klątwą czy oddaniem się diabłu. Chodzi tu o wyliczankę coś deus coś tam Kosmateus. Mówią że tam ta część co nie pamiętam to jest coś o mówieniu że ten demon to Bóg czy jakoś tak. Myślicie że takie coś jest naprawdę. Ja jako dziecko nigdy bym nie pomyślał że czciłem demona czy coś. Możecie wyszukać wyliczanka kosmateus czy jakoś tak i powinno być coś o tym bo trochę patrzałem. Dla odważnych chociaż tego odradzam możecie też wyszukać wyliczanka klątwa i są jakieś filmy o tym ale nie polecam tego bo same miniaturki odstraszają.
Wydaję mi się że w postaci jakiejś śmiesznej wyliczanki nie da się ubóstwiać diabła ani oddawać się mu. Aby się oddać diabłu to tam trzeba pewnie jakieś dzikie rytuały robić czy coś. Napewno nie da się oddać nieświadomie albo w postaci natrętnych myśli.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5401
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1412 times

Re: Czy wierzycie że ta wyliczanka to klątwa?

Post autor: abi » 2022-09-13, 15:13

wyliczalam tak jako dziecko do zabawy w chowanego
widac po mnie jakis wplyw zlego?

Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
aha, jeszcze na koloniach kladlo sie klucz do modlitewnika i dwie osoby trzymaly palcem
i ta ksiazeczka sie okrecala i to cos mialo znaczyc
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Jakubiks
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 21 lip 2022
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Czy wierzycie że ta wyliczanka to klątwa?

Post autor: Jakubiks » 2022-09-13, 15:25

abi pisze: 2022-09-13, 15:15 wyliczalam tak jako dziecko do zabawy w chowanego
widac po mnie jakis wplyw zlego?

Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
aha, jeszcze na koloniach kladlo sie klucz do modlitewnika i dwie osoby trzymaly palcem
i ta ksiazeczka sie okrecala i to cos mialo znaczyc
Moja znajoma przez jakiś okres w życiu była satanistką teraz ateistką ale z tego co mi opowiadała to modliła się do szatana albo duchy wywoływała za pomocą tej tabliczki chyba czy czegoś i nie było to raz ale notorycznie. I nic jej nie jest żyje nie miała żadnych nawiedzień ani nic. Dlatego tym bardziej przez takie wyliczanki nic się nie stanie

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5401
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1412 times

Re: Czy wierzycie że ta wyliczanka to klątwa?

Post autor: abi » 2022-09-13, 15:29

no mi ksiazeczke od pierwszej Komunii troche poniszczyli, to nie mow ze sie nic nie stanie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2633 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Czy wierzycie że ta wyliczanka to klątwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-13, 15:37

To nie chodzi o to, że ta wyliczanka mogłaby zrobić komuś krzywdę. Po prostu jest odwołaniem do diabła czy bluźnierstw - owszem, żartobliwym, ale jednak i człowiek świadomy tego po prostu się tego brzydzi.
Nie daje to jednak powodów, by się obawiać, że skoro w przeszłości się jej (zresztą nieświadomie) używało, to będa jakieś straszliwe skutki.
aha, jeszcze na koloniach kladlo sie klucz do modlitewnika i dwie osoby trzymaly palcem
i ta ksiazeczka sie okrecala i to cos mialo znaczyc
To są takie zabawy spirytystyczne (podobnie jak talerzyk). Czasem bywa, że mają nieciekawe skutki (ale na szczęście rzadko).
Ostatnio zmieniony 2022-09-13, 15:38 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ