Bałwochwalstwo w Kościele wg Szustaka

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Bałwochwalstwo w Kościele wg Szustaka

Post autor: krz30 » 2022-09-13, 11:29

Dyskutujemy z żona o filmiku Szustaka na temat bałwochwalstwa w Kościele i ciekawi jesteśmy, jak forumowicze odniosą się do jego wypowiedzi na ten temat tu:



Chwilę wstrzymam się z wypowiedzeniem swojego zdania, żeby nie nastawiać nikogo w żaden sposób. :)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bałwochwalstwo w Kościele wg Szustaka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-13, 11:48

Generalnie zgadzam się - jak rzadko - z o.Szustakiem.
Choć inaczej bym ustawił akcenty - trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożeń, ale też należy wyważać reakcje.
I jeszcze jedno: bardzo cienka jest granica pomiędzy "nie przesadzaniem" a postawą, w której boimy się wprowadzać zastrzeżenia czy elementy chrześcijańskie, "by się nie śmieli" - a jest to po prostu wstydzenie się wiary.
---------------------
To wszystko prawda, ale egzegeza nie jest kompletna bez jednej informacji: ludy starożytnego Bliskiego Wschodu uważały posąg bóstwa nie za wyobrażenie, lecz za owo bóstwo. Dlatego właśnie czynienie wizerunku było bałwochwalstwem - ponieważ ten posąd był dla nich bogiem (w tym wypadku Bogiem Jahwe).

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Bałwochwalstwo w Kościele wg Szustaka

Post autor: krz30 » 2022-09-13, 12:00

Skoro już padła jedna odpowiedź, to czy mogę prosić o wyjaśnienie, w jaki sposób śpiew Bogurodzicy na zebraniu rady miasta podpada pod bałwochwalstwo? Oboje z żoną stwierdziliśmy, że jest w tym jakaś przesada i niestosowność, ale nijak nie pasuje nam to do definicji bałwochwalstwa.

Mnie osobiście bardzo namieszała ta wypowiedź. Dla mnie jest to przykład wzięcia przez o. Szustaka jakiegoś pojęcia, które ma określone znaczenie, wywrócenie tego znaczenia do góry nogami i nadanie mu swojej interpretacji, wyglądającej atrakcyjnie i odkrywczo.

Może za sztywno chcę tu rozumieć pewne rzeczy, może za bardzo analizuję tę wypowiedź, ale jednak mam wrażenie, że jest nieprecyzyjna i niewyważona.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bałwochwalstwo w Kościele wg Szustaka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-13, 12:04

Oczywiście, słowo "bałwochwalstwo" jest tu bez sensu. O.Szustak lubi po prostu szokować pod publiczkę (lub - bardziej przyjaźnie mówiąc - by zyskać zainteresowanie).
Natomiast problem, o jakim mówi jest realny.
Może za sztywno chcę tu rozumieć pewne rzeczy, może za bardzo analizuję tę wypowiedź, ale jednak mam wrażenie, że jest nieprecyzyjna i niewyważona.
O.Szustak i wyważenie- jakoś nie widzę ich blisko siebie ;)

ODPOWIEDZ