Istnienie innych religii, a wola Boga

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: konserwa » 2022-09-19, 11:40

A skad Ty to wiesz i czy jestes pewna, ze to co wiesz, jest prawda na temat prawdy?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Hildegarda » 2022-09-19, 11:52

@konserwa nic nie wiem i niczego nie jestem pewna i dlatego nie mam powodu, by przyjmować jakieś nauki w ślepo, albo bronić jakichś nauk bez przekonani. Jeśli jakieś nauki mnie nie przekonują, to podaje argumenty dlaczego mnie nie przekonują.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: konserwa » 2022-09-19, 12:01

A ktore nauki nie przyjmujesz na slepo?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Hildegarda » 2022-09-19, 12:11

@konserwa pisalam o tym z Krystianem w tym temacie, poczytaj kilka postów wyżej

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: konserwa » 2022-09-19, 12:34

Nie, ja Tobie (ja) zadaje pytanie o to, czy naprawde masz swiadomosc niemoznosci przyjmowania nawet zdawaloby sie oczywistosci bez pewnej chocby dozy wiary.
A wiec: ktore to nauki nie sa przyjmoiwane na slepo?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Hildegarda » 2022-09-19, 13:09

konserwa pisze: 2022-09-19, 12:34 Nie, ja Tobie (ja) zadaje pytanie o to, czy naprawde masz swiadomosc niemoznosci przyjmowania nawet zdawaloby sie oczywistosci bez pewnej chocby dozy wiary.
A wiec: ktore to nauki nie sa przyjmoiwane na slepo?
Konserwa nie chcę rozwijać tego tematu, bo zrobi się duży offtop, a już w innych wątkach były poruszane te same tematy, więc nie ma sensu robić tego znowu tutaj.
Te nauki, o których mówię że mnie nie przekonują, czy to w tym temacie, czy w innych :)

Dodano po 7 minutach 11 sekundach:
A tu coś w temacie

"Franciszek: Bóg przyzwala na różnorodność religii

Franciszek został poproszony o doprecyzowanie kontrowersyjnego fragmentu z niedawnej deklaracji o braterstwie głoszącym, że Bóg pragnie "różnorodności religii, koloru skóry, płci, rasy i języków.""

https://deon.pl/kosciol/serwis-papieski ... gii,511809

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: konserwa » 2022-09-19, 13:57

No coz - to sie nazywa "podwijam ogon i znikam albo przechodze na inne fale".

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-09-19, 19:21

@Hildegarda
tyle, że ludzie często przypisują Jezusowi swoje pomysły na wiarę, które niekoniecznie muszą mieć coś wspólnego z Jezusem
Ogólnie na przestrzeni wieków jest tłum ludzi co mają jakieś uroszczenia do Jezusa, czy to Mahomet, czy to Manicheusz, czy to Luter, czy to ci moderniści co ich tu wklejasz, czy to wreszcie Ty, z których każdy mówi co innego.

Tymczasem jest dokładnie wiadomo, jaką religię założył Jezus i Apostołowie w starożytności, z korpusu starożytnych pism przywódców Kościoła, i wedle wszelkich badań do tej pory pisma te sa całkowicie autentyczne i poprawnie datowane - W KK nazywa się je przekazem Tradycji Apostolskiej. ). Więc może oprzemy się właśnie na faktach, a nie na jednej z tysięcy wersji wymysłów i opinii?
również pod naciskiem współczesnej wiedzy i w odniesieniu do dzisiejszych czasów.
Ale wiesz że wiedza (episteme, co jest), odróżnia od wartości (co jest dobre) - to po pierwsze. Po drugie to co masz na myśli to nie są żadne "współczesne" wartości "dzisiejszych czasów", tylko jakiśtam pogląd moralny części ludzi żyjących w Europie zachodniej. Wiele dzisiejszych narodów ma inny pogląd (podobne poglądy mają za to różne kulty pogańskie starożytności, więc nie jest to też niczym nowym).
ale masz świadomość, że są katolicy, którzy propagują taką samą wiedzę jak Niesiołowski czy Erhman?
Mam świadomość, że są inni moderniści który propagują takie same wymysły jak ww. Nie robią tego katolicy bo tych można poznać po tym, że są zobowiązani przestrzegać Magisterium KK, które potępia modernizm jako sumę wszystkich herezji.

A co się tyczy wiedzy, to powtarzam, proszę twarde empiryczne dowody, które udowadniają fałszywość czy fabrykację starożytnych pism chrześcijańskich - bardzo chętnie na nie spojrzę.
Ostatnio zmieniony 2022-09-19, 19:22 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Hildegarda » 2022-09-19, 20:10

krystian.zawistowski pisze: 2022-09-19, 19:21 Ale wiesz że wiedza (episteme, co jest), odróżnia od wartości (co jest dobre) - to po pierwsze. Po drugie to co masz na myśli to nie są żadne "współczesne" wartości "dzisiejszych czasów", tylko jakiśtam pogląd moralny części ludzi żyjących w Europie zachodniej. Wiele dzisiejszych narodów ma inny pogląd (podobne poglądy mają za to różne kulty pogańskie starożytności, więc nie jest to też niczym nowym).
Ale o czym Ty piszesz, jakie wartości? Podałam przecież wcześniej przykład ewolucja i grzech pierworodny, tu nie ma żadnych wartości, tylko masz konkretną wiedzę o świecie i albo ta nauka o grzechu Cię przekonuje, albo nie, nie ma to nic wspólnego z wartościami, ani z naukami teologicznymi innych denominacji.
Inny przykład, to wiedza związana z historią starożytną, nie mówimy tu już o biblistach, teologach, ludziach związanych z wiarą, ale o ludziach związanych z nauką. I teraz w oparciu o tą wiedzę, niezależną religijnie, sprawdzamy jaka jest wersja teologów i czy ona jest zgodna z tą wiedzą, jeśli nie jest, to jak myślisz co będzie bardziej wiarygodne, wiedza historyczna czy poglądy teologiczne? Tu znowu nie mówimy o żadnych wartościach, tylko o temacie rzeczywistość vs religia.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-09-19, 21:01

Dostałaś wyżej odpowiedź na te kwestie, nie będę ich n-ty raz powtarzał. Co do ewolucji gadasz samymi ogólnikami i powtarzasz się, wkleiłem Ci wyżej NOMA Stevena Goulda jako najprostszy przykład odpowiedzi na problem poligenizmu. Masz coś do dodania, czy mam rację?

Co do tego:
będzie bardziej wiarygodne, wiedza historyczna czy poglądy teologiczne

historia jest nauką badającą stare dokumenty, a fakty historyczne co do nich są takie, że autentyczne pisma pierwszych wieków Kościoła opisują religię chrześcijańską założoną przez Apostołów. Oto więc Kościół Katolicki tą samą wiarę przekazuje (wybór cytatów tutaj: https://www.churchfathers.org/the-real-presence).

Co do do rewelacji tego Niesiołowskiego, to powtarzam, daj mi nie bajki o żwirku i muchomorku, tylko dokument z epoki, że objawienie Chrześcijańskie jest sfałszowane, to wezmę pod uwagę. Dowody proporcjonalnie do oskarżeń.

Co do modernistów "naukowców" w ogólności, to żadna rewelacja, że już dawno z bluźnierczych pisarzy Renana czy Loisiego zrobiono profesorów literatury albo czegoś w tym rodzaju, w zamian za zasługi i by mogli służyć swoim panom jeszcze lepiej. Ten mechanizm kontynuuje się do dziś. Ale żeby brać ten bezczelny przekręt za autentyczną naukę, to trzeba bardzo chcieć w to uwierzyć.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Hildegarda » 2022-09-20, 07:03

krystian.zawistowski pisze: 2022-09-19, 21:01 Dostałaś wyżej odpowiedź na te kwestie, nie będę ich n-ty raz powtarzał. Co do ewolucji gadasz samymi ogólnikami i powtarzasz się, wkleiłem Ci wyżej NOMA Stevena Goulda jako najprostszy przykład odpowiedzi na problem poligenizmu. Masz coś do dodania, czy mam rację?
Przecież się wypowiedziałam na ten temat pod tamtym postem

krystian.zawistowski pisze: 2022-09-19, 21:01 Co do do rewelacji tego Niesiołowskiego, to powtarzam, daj mi nie bajki o żwirku i muchomorku,
ale ja nie mam potrzeby Cię do niczego przekonywać, przecież to Ty ciągniesz temat i chcesz mnie przekonać do swoich racji, ja tylko napisałam dlaczego nie przekonują mnie niektóre nauki KK. Dla mnie osoba z takim wykształceniem w temacie jest zdecydowanie autorytetem w dziedzinie jaką tu poruszamy i nie interesuje mnie to czy dla Ciebie będą to bajki. W ten sposób można wszystko nazwać bajkami, co nam się nie podoba.


krystian.zawistowski pisze: 2022-09-19, 21:01 tylko dokument z epoki, że objawienie Chrześcijańskie jest sfałszowane, to wezmę pod uwagę. Dowody proporcjonalnie do oskarżeń.
Objawienie jest kwestią wiary dla chrześcijan, więc nie wiem jakie dowody mam Ci tu wkleić na sfałszowanie i jak to się ma w ogóle do tego o czym mówimy powyżej. Wierzyć można w różne rzeczy, ja wierzę po swojemu, Ty po swojemu, a jeszcze jakiś inny np. świadek Jehowy będzie wierzył po swojemu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Andej » 2022-09-20, 08:00

Hildegarda pisze: 2022-09-20, 07:03 Objawienie jest kwestią wiary dla chrześcijan,
Wydaje mi się, że nie jest kwestią wiary, ale jej podstawą.
Przez tysiące lat Bóg objawiał się wielokrotnie. Człowiek wiary przyjmuje to z wiarą.
Osobną kwestią jest rozumienie objawienia. Jak też jego interpretacja.
Kryterium miłości uważam za kwintesencję kondensującą cały Dekalog. Ale jest to kryterium dla osób na wyższym poziomie rozwoju intelektualnego i społecznego. Jak też wiary w Najwyższe Dobro i Najważniejszy Cel. Bez tego przykazania miłości są wypaczeniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Hildegarda » 2022-09-20, 09:39

@Andej myślę właśnie, że miłość, przykazania miłości są takim kluczowym elementem Objawienia, ponadczasowym i uniwersalnym dla wszystkich, bo nawet w innych religiach ludzie mają potrzeby duchowe, doświadczają Boga na poziomie duchowym, rozwijają się pod kątem etycznym, potrafią okazywać dobro.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Andej » 2022-09-20, 12:02

Wydaje mi się, że Nauka Chrystusa zmieniła sposób podejścia do życia i Stworzyciela. Z formalnego, na ideowy. Zamiast 10 przykazań, które w ramach doprecyzowania rozrosły się do 413, dwie zasady. A właściwie jedna. Ukierunkowana na Boga oraz na ludzi. A ta na ludzi znów podzielona na dwie. Ale wszystkie stanowią jedna całość.
Dlatego ważniejsze miłosierdzie od ofiary. Dlatego ważniejsze kroczenie drogą Chrystusa, od rozwiązywania tajemnic niedostępnych dla ludzkich umysłów. Dlatego ważniejsze wypełnianie woli Bożej, od rozumienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-09-20, 16:34

@Hildegarda
Przecież się wypowiedziałam na ten temat pod tamtym postem
Ta napisałaś, że to nie ma dla Ciebie znaczenia, bo cośtam cośtam Cie nie przekonuje. Masz coś do dodania oprócz ogólników?
ale ja nie mam potrzeby Cię do niczego przekonywać, przecież to Ty ciągniesz temat i chcesz mnie przekonać do swoich racji, ja tylko napisałam dlaczego nie przekonują mnie niektóre nauki KK
Owszem, wkleiłas też tu poważne oskarżenia pt. "Kto i dlaczego napisał Biblię". Poprosiłem o dowody, takie jak uchodzą za dowody w historii - czyli źródła pisane, przedmioty itd. No chyba, że nie ma ich?
W ten sposób można wszystko nazwać bajkami, co nam się nie podoba.
No nie, istniejący przekaz historyczny - Biblia i dalej pisma hellenistyczne i żydowskie , wskazuje, że np Mojżesz wyprowadził naród izraelski z Egiptu i stworzył religię Izraela taką, jaka wtedy była. Kto chce to podważyć powinien przedstawić równie silny lub lepszy dowód, a nie puste spekulacje, bo gorszy dowód nie może przeważyć lepszego.
Objawienie jest kwestią wiary dla chrześcijan, więc nie wiem jakie dowody mam Ci tu wkleić na sfałszowanie i jak to się ma w ogóle do tego o czym mówimy powyżej.

Objawienie Chrześcijańskie to Biblia i Tradycja Apostolska - magisterium starożytnego Kościoła spisane przez jego uznanych przywódców.
Z historycznego punktu widzenia jest to świadectwo, jaką religię założyli Apostołowie - to znaczy czym chrześcijaństwo naprawdę jest. Kościół Katolicki przekazuje tą religię.

Osobno Ty, świadkowie, Luter, Mahomet i tysiące innych ludzi zmajstrowaliście tysiąc swoich własnych "Jezusów", ignorując powyższe dokumenty i nie zgadzając się ze sobą w niczym. To nie jest jednak problem religii jako takiej, to Wasz problem.
Ostatnio zmieniony 2022-09-20, 16:35 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”