Wzywanie imienia Pana Boga

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Wzywanie imienia Pana Boga

Post autor: Elizeja » 2022-09-16, 13:55

Czy w potocznej rozmowie, gdy zorientowałam się, że coś powiedziałam źle, chcąc to sprostować, powiedziałam "Boże, nie to chciałam....... " to czy mam ciężki grzech. Staram się nie wzywać imienia Pana Boga, a tu jakoś samo przyszło, niecelowo. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Wzywanie imienia Pana Boga

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-09-16, 14:21

Elizeja pisze: 2022-09-16, 13:55 Czy w potocznej rozmowie, gdy zorientowałam się, że coś powiedziałam źle, chcąc to sprostować, powiedziałam "Boże, nie to chciałam....... " to czy mam ciężki grzech. Staram się nie wzywać imienia Pana Boga, a tu jakoś samo przyszło, niecelowo. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Grzech ciężki musi być świadomy, dobrowolny i dotyczyć poważnej materii. Powiedziałaś tak nie do końca świadomie, niecelowo. Dlatego nie jest to grzech ciężki, nie spełnia warunku świadomości i dobrowolności. Tym bardziej, że nie miałaś złej intencji, a żeby popełnić grzech ciężki musi być w tym udział wolnej woli, więc spokojnie.
Ostatnio zmieniony 2022-09-16, 14:23 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Wzywanie imienia Pana Boga

Post autor: Elizeja » 2022-09-16, 14:38

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Ja też tak myślałam., ale chciałam się upewnić.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Wzywanie imienia Pana Boga

Post autor: Morkej » 2022-09-16, 15:37

@Elizeja zachęcam, abyś przed zadawaniem tego typu pytań, zajrzała i przeanalizowała sobie ten post: viewtopic.php?t=12589#p297125
Powinno to Ci pomóc z własnym rozeznawaniem w kwestii oceny grzechu.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

ODPOWIEDZ