IV przykazanie

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Anonymouss
Przybysz
Przybysz
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2022
Has thanked: 6 times

IV przykazanie

Post autor: Anonymouss » 2022-09-19, 09:03

Osoba, która mieszka z rodzicami jest zobowiązana do posłuszeństwa. Czy złamaniem IV przykazania będzie brak pomocy rodzicom w pracy, która jest szkodliwa dla zdrowia?
Ostatnio zmieniony 2022-09-19, 09:03 przez Anonymouss, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: IV przykazanie

Post autor: Andej » 2022-09-19, 09:55

Ślepe posłuszeństwo jest często złem.
IV przykazanie nie nakazuje posłuszeństwa, ale szacunek, miłość, zrozumienie, opiekę.
To, ze coś uważasz za szkodliwe, nie musi być w rzeczywistości szkodliwe. To, co dla jednego szkodliwe, nie musi być szkodliwe dla kogoś innego. W sposób uniwersalny bez odniesienia do konkretów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Anonymouss
Przybysz
Przybysz
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2022
Has thanked: 6 times

Re: IV przykazanie

Post autor: Anonymouss » 2022-09-19, 10:59

@Andej chodzi o pomoc w fabryce, gdzie jest strasznie głośno. A hałas szkodzi zdrowiu, szczególnie układowi nerwowemu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: IV przykazanie

Post autor: Andej » 2022-09-19, 21:06

Anonymouss pisze: 2022-09-19, 10:59 @Andej chodzi o pomoc w fabryce, gdzie jest strasznie głośno. A hałas szkodzi zdrowiu, szczególnie układowi nerwowemu.
Niestety, pracę w warunkach szkodliwych też trzeba wypełniać. Powinieneś dostać środki ochrony osobistej. Słuchawki wytłumiające. Takie aktywne pozwalają na niemal 100 % wyciszenie. Ale zapewne zakład nie ma takich. Ale pasywne też sporo mogą wytłumić.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ