Pogrzeb Elżbiety II

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1951
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: Praktyk » 2022-09-19, 12:54

Nie wiem czy oglądaliście. Piękna uroczystość. Nie wiedziałem, że Elżbieta była tak wierzącą osobą.
A umierając spowodowała, że właśnie 4 mld ludzi wysłuchało słowa Bożego. Ciekawe czy coś to komuś da do myślenia.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2417
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1003 times
Been thanked: 915 times

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: Susanna » 2022-09-19, 18:31

Niestety byłam w pracy wiec nie udało mi się oglądać.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: Dezerter » 2022-09-19, 18:48

Praktyk pisze: 2022-09-19, 12:54 Nie wiem czy oglądaliście. Piękna uroczystość. Nie wiedziałem, że Elżbieta była tak wierzącą osobą.
A umierając spowodowała, że właśnie 4 mld ludzi wysłuchało słowa Bożego. Ciekawe czy coś to komuś da do myślenia.
Załapałem się na końcówkę na nabożeństwo w katedrze i oglądałem z zainteresowaniem i uwagą
cała uroczystość przypomniała mi wykład Jacka na Sesji o Prawosławiu i zbrataniu tiary i korony, o cezaropapizmie i połączeniu prawosławia z państwem - to samo zobaczyłem dziś u Anglikanów jak te 2 sfery się przenikały
Ale w dzisiejszych modernistycznych czasach taka światowa promocja tradycji i wiary chrześcijańskiej bezcenna!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: Morkej » 2022-09-19, 19:31

Całego nie oglądałem, ale zdecydowaną większość, aż do końca. Zdecydowanie ważny moment, który pokazuje, że władzy w tradycyjnym rozumieniu należą się pewne oprawy i formy, które tę władzę uświęcają. Dlatego zgadzam się z Dezerterem, że to wydarzenie w sposób wyjątkowy promuje skarby tradycji.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Rak

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: Rak » 2022-09-19, 19:45

Oglądałam fragmentarycznie. Ten cały ceremoniał trochę mnie śmieszy. Wiem, głowa państwa, królowa, delegacje z całego świata. Musi być odpowiedni protokół na taką uroczystość i musi to być właśnie uroczystość. Ale rozpisanie dzień po dniu, godzina po godzinie całego okresu od śmierci do pogrzebu, co kto może powiedzieć, kto może stanąć obok tej czy innej osoby, kto może na tę czy inną osobę spojrzeć. Mało to naturalne, mało to wręcz ludzkie, to jak maszynka do organizacji. Nie lubię w ogóle takiego wywyższania i podziału społeczeństwa, na tych wysoko, lepszych i na motłoch. Co jedno mi się podobało, to to, że przed włożeniem trumny do krypty zdjęto z niej insygnia władzy, czyli koronę, berło i jabłko. Na znak, że chowana jest nie monarchia, nie władca, tylko zwykła chrześcijanka.
Ostatnio zmieniony 2022-09-19, 19:46 przez Rak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: Dezerter » 2022-09-19, 19:52

Rak pisze: 2022-09-19, 19:45 Nie lubię w ogóle takiego wywyższania i podziału społeczeństwa, na tych wysoko, lepszych i na motłoch.
Ale chyba po raz pierwszy i ja i ty i 4 miliardy "motłochu" ;) mogliśmy z pierwszych miejsc, z pierwszego rzędu jak głowy koronowane uczestniczyć w pogrzebie Królowej - co za czasy ..., co za demokracja i równość
Ostatnio zmieniony 2022-09-19, 20:22 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: Hildegarda » 2022-09-19, 20:15

Dezerter pisze: 2022-09-19, 19:52 i 4 miliony "motłochu" ;)
miliardy ;)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5201
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: abi » 2022-09-19, 20:18

i psy sie pozegnaly ze swa pania

Dodano po 2 minutach 40 sekundach:
Tam też pożegnały ją jej ukochane psy corgi. Muick i Sandy zostały wyprowadzone na spacer w momencie, kiedy trumna z ciałem ich właścicielki przybyła do zamku.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/jC ... P_M_4GhMAU
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: Dezerter » 2022-09-19, 20:21

Hildegarda pisze: 2022-09-19, 20:15
Dezerter pisze: 2022-09-19, 19:52 i 4 miliony "motłochu" ;)
miliardy ;)
dzięki już poprawiam #-o
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: Andej » 2022-09-19, 21:26

A na mnie znacznie większe wrażenie zrobiły pogrzeby Stefana Kardynała, JPII i Lecha K.
A pogrzebu królewny nie oglądałem. Ale też, nie zostałem zaproszony.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Rak

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: Rak » 2022-09-19, 22:24

Nie wiem, czy aż 4 miliardy oglądały ten pogrzeb. Część z tego motłochu zalicza siebie pewnie do tej wyższej klasy. Nie wiem, czy wiecie, ale według francuskiego socjologa Pierre'a Bourdieu w społeczeństwie istnieją trzy klasy społeczne: dominująca, średnia i niższa. Czyli góra, środek i dół :))
Ostatnio zmieniony 2022-09-19, 22:25 przez Rak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5201
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: abi » 2022-09-19, 22:32

i napiszcie jeszcze jaka sensacje wywolal pajak i r.i.p.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: Hildegarda » 2022-09-20, 05:32

Andej pisze: 2022-09-19, 21:26 A na mnie znacznie większe wrażenie zrobiły pogrzeby Stefana Kardynała, JPII i Lecha K.
Na mnie pogrzeb JPII zrobił bardzo duże wrażenie, byłam wtedy w klasie maturalnej i miałam w tym czasie po raz pierwszy mocny zryw duchowy i jako zbuntowana nastolatka (czy właściwie już prawie 20-latka) porzuciłam złe towarzystwo, w które wpadłam i wróciłam do wiary, religijności katolickiej. Pamiętam, że codziennie po lekcjach modliłam się w pobliskim klasztorku.
Nie mówiłam tutaj o tym na forum i może się to wydawać dziwne, biorąc pod uwagę, moje późniejsze odejście od KK i nawet od chrześcijaństwa, ale w tamtym czasie, wybierając sobie dalszą drogę po szkole, stwierdziłam, że chcę spróbować życia zakonnego i spędziłam 1,5 roku w klasztorze bezhabitowym :).
Widać na mnie, będącej z pokolenia JPII ta śmierć i pogrzeb odbił się bardzo mocno i teraz ciężko mi znosić różne złe wiadomości na temat JPII, nie chcę żeby to była prawda.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: Andej » 2022-09-20, 07:43

Hildegarda pisze: 2022-09-20, 05:32 Na mnie pogrzeb JPII zrobił bardzo duże wrażenie, byłam wtedy w klasie maturalnej i miałam w tym czasie po raz pierwszy mocny zryw duchowy
To piękne.
Takie zdarzenia poruszają ludzkie serca i umysły. I ja obserwowałem wtedy ogień. Często słomiany. Ale i taki staje się zarzewiem.
Dla Ciebie był trwałą zmianą, a właściwie początkiem łańcucha zmian. Zobaczyłaś inne wartości. I to jest cenne. Nawet bardzo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

świeczka

Re: Pogrzeb Elżbiety II

Post autor: świeczka » 2022-09-20, 12:32

@Hildegarda
ja byłam od Ciebie dużo młodsza, gdy umarł papież, ale to było przeżycie, to się czuło, cały świat był zjednoczony

a teraz?
facebook, twitter, transmisji więcej niż wtedy
tylko co z tego?
Elżbieta II była człowiekiem swoich czasów, pewne rzeczy trzeba zrozumieć w kontekście epoki, w której przyszło jej żyć
a dzisiaj? to, że pewne dzieci od urodzenia wiedzą, kim będą... dla mnie to jest nienormalne... smutne... co za świat...
tak, takie rozpisanie ceremonii z precyzyjną dokładnością jest nienaturalne... ale jakoś trzeba to było zorganizować...

irytuje mnie, gdy ktoś mówi, że królowa przez całe życie nic nie robiła i wszystko miała podane pod nos... no, cóż, może nie sprzątała i nie gotowała, ale miała swoje obowiązki państwowe... nie była jak zwykły polityk, który po pracy przestaje nim być... dla mnie to smutne życie takiego monarchy czy monarchini...

a co na to świat?
ano nic, poogląda, poklika smutne emotikonki, porobi zdjęcia i zapomni

że umarł człowiek
Ostatnio zmieniony 2022-09-20, 12:32 przez świeczka, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”