Problem nierówności dystrybucji

Dzielimy się dowodami Bożego działania w naszym życiu i życiu znanych osób, jak i naszych bliskich i innych ludzi; piszcie to, co zbuduje wszystkich w wierze w Boga.
adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: adampiotr » 2022-09-23, 08:41

Większość decyzji i tak sami podejmujemy, a reszta to szczęście, albo przypadek.Uzdrowienia to trzeba najpierw do lekarza
Jedni mają zdrowie całe zycie...Ja to tak widzę ;)
Nie wiem dlaczego ludze mysla,ze jest cud uzdrowienia. Dzisiaj wiekszosc chorób da się wyleczyć.
Ale jak tu się nie złościć na Boga, jak np. ktoś od urodzenia jest chory poważnie hmm?
Ostatnio zmieniony 2022-09-23, 09:01 przez adampiotr, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14938
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: Dezerter » 2022-09-23, 10:20

Adampiotr brak ci jak czytam dowodu na Boże działanie w twoim życiu - bardzo dobry przykład na nierówność dystrybucji, ale przyjmij do wiadomości, że wielu doświadczyło cudu uzdrowienia. Zagogluj sobie i nie żyj w niewiedzy. Kilka przypadków podawałem na forum, więc nie zamykaj oczu na rzeczywistość.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: Abstract » 2022-09-23, 12:05

adampiotr pisze: 2022-09-23, 08:41 Nie wiem dlaczego ludze mysla,ze jest cud uzdrowienia. Dzisiaj wiekszosc chorób da się wyleczyć.
Jest dokładnie odwrotnie, dzięki rozwojowi medycyny i diagnostyki poszerza się paleta chorób nieuleczalnych, które dawniej były niewykrywane lub mylone z innymi. Mylisz leczenie z wyleczeniem. Większość rozwiązań to pudrowanie rany która nadal się nie goi, ale dzięki pudrowi nie wykrwawi nas od razu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 701
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: Quinque » 2022-09-23, 15:13

Adampiotr pisze: Nie wiem dlaczego ludze mysla,ze jest cud uzdrowienia
Pewnie dlatego że wierzą w Boga który działa, i interesuje się swoim stworzeniem
Hildegarda pisze: I jak to rozróżniasz w codziennym życiu np. u ludzi z takich grup jak Tornto Blessing, którzy te "cuda od Boga" mają na co dzień w masowych ilościach?
Chyba napisałem że Cud z definicji pochodzi od Boga. Szatan może łamać prawa natury ale to nie jest cud
pisze:Podałam wyżej cytat Jana od Krzyża, takie pożądanie cudów jest niezdrowe
Ale to właśnie dzieła Jana od Krzyża sprawiły że zmieniono teocentryzm na antropocentryzm. Tego to każdy personalnie poszukuje relacji z Bogiem. A nie jak wcześniej dzięki teologi scholastycznej relacja ta miała charakter eklezjalny (wspólnotowy- kościelny)
pisze:Bóg nie jest czarodziejską różdżką do spełniania naszych oczekiwań
W takim razie nie powinien nikomu spełniać modlitwy bo występuje tu problem z tytułu wątku. Zresztą, nie widzę bardziej szlachetnego celu modlitwy niż modlitwą o np. mocną wiarę/nawrocenie/uwolnienie od grzechu

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: adampiotr » 2022-09-23, 15:38

Abstract pisze: 2022-09-23, 12:05
adampiotr pisze: 2022-09-23, 08:41 Nie wiem dlaczego ludze mysla,ze jest cud uzdrowienia. Dzisiaj wiekszosc chorób da się wyleczyć.
Jest dokładnie odwrotnie, dzięki rozwojowi medycyny i diagnostyki poszerza się paleta chorób nieuleczalnych, które dawniej były niewykrywane lub mylone z innymi. Mylisz leczenie z wyleczeniem. Większość rozwiązań to pudrowanie rany która nadal się nie goi, ale dzięki pudrowi nie wykrwawi nas od razu.
Oczywiście czytałem, i czytać będę :).

@Abstract No tak, ale jedynie medycyna wydłuża i da się zyć z tymi chorobami, to tyle :).
Ostatnio zmieniony 2022-09-23, 15:39 przez adampiotr, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: Abstract » 2022-09-23, 16:00

Quinque pisze: 2022-09-23, 15:13 Pewnie dlatego że wierzą w Boga który działa, i interesuje się swoim stworzeniem
Tutaj mamy 2 opcje
1. Czy Jego intencją jest działanie jawne, a więc takie które jest dla nas czytelne, abyśmy czuli Jego opiekę jako Stwórcy?
2. Czy jednak leży to nadal w duchu wiary i naszej interpretacji zdarzeń i ich przesłania? A więc działa z ukrycia i często jest to nieczytelne.

Jedno jest pewne, nie ma mowy abyśmy zrozumieli wszystkie mechanizmy przyczynowo-skutkowe i ich wzajemne przeplatania i konsekwencje, jaki wiąże się z nimi koszt, który Bóg musi uwzględnić biorąc pod uwagę przede wszystkim dar wolnej woli.
Ostatnio zmieniony 2022-09-23, 16:00 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: Hildegarda » 2022-09-23, 16:40

Quinque pisze: 2022-09-23, 15:13 Chyba napisałem że Cud z definicji pochodzi od Boga. Szatan może łamać prawa natury ale to nie jest cud
ale ja nie mówię o definicji cudu, tylko jak to sprawdzić w codziennym życiu? Nawet Biblia mówi o fałszywych znakach i cudach

Quinque pisze: 2022-09-23, 15:13 W takim razie nie powinien nikomu spełniać modlitwy bo występuje tu problem z tytułu wątku. Zresztą, nie widzę bardziej szlachetnego celu modlitwy niż modlitwą o np. mocną wiarę/nawrocenie/uwolnienie od grzechu
No ok, ale przecież to wcale nie musi się odbywać poprzez jakieś spektakularne doświadczenia. To, że czasami one się zdarzają, być może w ramach wyjątku i z woli Bożej, nie oznacza, że każdy ma mieć takie doświadczenia na zawołanie.
Poza tym, nikt z nas nie siedzi w środku innych osób i nie patrzy na to z perspektywy Boga, więc tą "nierówność dystrybucji" można oceniać tylko z naszej ludzkiej i bardzo ograniczonej perspektywy.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 701
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: Quinque » 2022-09-23, 18:31

Jednak w przypadku gdy zbawienie zależy od przyjęcia określonych przekonań religijnych (np. wszystkich dogmatow), fakt że Bóg ogranicza swoje poznanie jednym a daje drugim jest conajmniej... no właśnie

Po drugie, cud w taki sposób się rozpoznaje że jednoznacznie wskazuje on na sprawstwo Boże. Np. gdy komuś objawia się Święty i dzieje się cud

Kolejna rzecz, wydaje mi się że doświadczenie Bożej obecności sprowadzasz do subiektywnych przekonań

Abstract, no cud z zalozenia spełnia pierwszy punkt

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: Abstract » 2022-09-23, 18:44

Jeśli uznasz cud za fakt, ale mimo to uznasz że nierówność dystrybucji jest czymś co można zarzucić Bogu, aby uniknąć owego zarzutu wkraczasz do predestynacji. Więcej tutaj.
viewtopic.php?t=13381&hilit=predestynacji#p300692
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: Hildegarda » 2022-09-23, 18:53

Quinque pisze: 2022-09-23, 18:31 Jednak w przypadku gdy zbawienie zależy od przyjęcia określonych przekonań religijnych (np. wszystkich dogmatow), fakt że Bóg ogranicza swoje poznanie jednym a daje drugim jest conajmniej... no właśnie
No to są dwie możliwości, albo Bóg wybiera sobie jakąś grupę ludzi, albo zbawienie nie zależy od znajomości wszystkich dogmatów

ps. ciekawe ile osób zna wszystkie dogmaty :)

Quinque pisze: 2022-09-23, 18:31 Po drugie, cud w taki sposób się rozpoznaje że jednoznacznie wskazuje on na sprawstwo Boże. Np. gdy komuś objawia się Święty i dzieje się cud
a co z wersetem, który mówi, że szatan może przybierać postać anioła światłości?

Wiele ludzi wchodzi w podejrzane duchowości, właśnie dlatego, że doświadczają różnych nadzwyczajnych zjawisk

Quinque pisze: 2022-09-23, 18:31 Kolejna rzecz, wydaje mi się że doświadczenie Bożej obecności sprowadzasz do subiektywnych przekonań
nie rozumiem, rozwiń co masz na myśli

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: Andej » 2022-09-23, 18:59

Hildegarda pisze: 2022-09-23, 18:53 zbawienie nie zależy od znajomości wszystkich dogmatów
Z pewnością. Gdyby tak było, to w piekle byłoby zbyt ciasno. Sadze, że musieliby zamknąć wrota.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: adampiotr » 2022-09-23, 22:42

To ja jeszcze napiszę inny przyklad.Bo mnie ciekawi ten temat. Mam wrażenie że czasem ludzie otrzymują od razu łaski. Ze jest gdzieś u góry zapisane ze ty masz sie ozenic to się ożenisz. A np drugi na sile szuka kogoś i nie moze znalezc. Jest coś takiego czy może źle rozumiem hmm.
Ostatnio zmieniony 2022-09-23, 22:43 przez adampiotr, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: Hildegarda » 2022-09-24, 04:23

Andej pisze: 2022-09-23, 18:59 Z pewnością. Gdyby tak było, to w piekle byłoby zbyt ciasno. Sadze, że musieliby zamknąć wrota.
Ogólnie mało ludzi interesuje się teologią, w swoim otoczeniu chyba nie miałabym z kim rozmawiać na takie tematy, poza księżmi, siostrami, katechetami wykształconymi w tym temacie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: Andej » 2022-09-24, 07:37

Hildegarda pisze: 2022-09-24, 04:23 Ogólnie mało ludzi interesuje się teologią, w swoim otoczeniu chyba nie miałabym z kim rozmawiać na takie tematy, poza księżmi, siostrami, katechetami wykształconymi w tym temacie.
Smutne i słuszne spostrzeżenie. Tylko, zaraz, dlaczego smutne? Czy interesowanie się teologią służy zbawieniu? Może służyć, ale może zaprzepaszczać.

Tu przyznam się do tego, że i mnie nie interesuje teologia. Choć lubię na jej temat rozmawiać. Ale czynię to instrumentalnie. Ino po to, aby lepiej kierować swoim życiem. A nie po to, aby rozwikływać Boskie tajemnice.

Znajomość teologii jest znikoma. Gdyby tak na ulicy złapać 10 katolików, 10 protestantów, 10 prawosławnych i 10 anglikanów (pomijam tu już polskokatolików, mariawitów i nie różnicuję różnych protestantów) i wsadzić ich do sali konferencyjnej, aby opisali doktrynalne teologiczne różnice między nimi, to zapewne byliby skazani na dożywotnie dysputy. Krzyżowałyby sie slogany, zewnętrzne różnice. Wątpię, czy wśród takiego przypadkowego zbioru przechodniów znalazły się ktoś, kto wskazałby na zasadnicze różnice, które nie pozwalają na zjednoczenie wszystkich chrześcijan. Zapewne wspomniano by o prymacie papieskim, może o nieomylności, roli Matki Bożej. Może znalazłby się ktoś wskazujący na różnicę uznawanej treści Eucharystii i tego czym/kim jest Hostia (zapewne na zasadzie, że wie, że dzwonią, ale nie wie gdzie). Ale na tym koniec.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Problem nierówności dystrybucji

Post autor: Abstract » 2022-09-24, 09:30

adampiotr pisze: 2022-09-23, 22:42 To ja jeszcze napiszę inny przyklad.Bo mnie ciekawi ten temat. Mam wrażenie że czasem ludzie otrzymują od razu łaski. Ze jest gdzieś u góry zapisane ze ty masz sie ozenic to się ożenisz. A np drugi na sile szuka kogoś i nie moze znalezc. Jest coś takiego czy może źle rozumiem hmm.
Bóg wiedzą nie determinuje twoich wyborów. Inaczej, zapisane jest to co ty wybrałeś, a nie kto wybrał za ciebie. Jeśli masz problem w nawiązaniu kontaktów z kobietami można z tym iść do psychoterapeuty, powinien ci pomóc odkryć siebie samego i być bardziej autentyczny w relacjach.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadectwa działania Boga”