Przysiega Malzenska kontra Przysiega Wojskowa dla chrzescijanina

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Fitzgerald
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 26 wrz 2022

Przysiega Malzenska kontra Przysiega Wojskowa dla chrzescijanina

Post autor: Fitzgerald » 2022-09-26, 12:07

Witam wszystkich.
Jestem nowy na forum i nie wiem czy ten temat zostal poruszony ale i tak zapytam.
Ktora, waszym zdaniem, przysiega (zlozylem obie) jest wazniejsza: Malzenska czy Wojskowa?

Przysiega Wojskowa:
"Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg"

Przysiega Malzenska:
„Ja, … (imię Pana Młodego), biorę Ciebie … (imię Pani Młodej) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci."

W przysiedze maleznskiej przysiegamy,ze nie opuscimy zony (meza) az do smierci. Nie ma tam wzmianek, ze nie opuszcze no chyba, ze wojna, chyba ze powolanie do wojska, chyba ze wyjazd samemu za granice na 5 lat bo trzeba na domek uzbierac, itp.
Co myslicie? Ktora przysiega ma pierwszenstwo dla chrzescijanina?

Dziekuje i pozdrawiam

Fitzgerald

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Przysiega Malzenska kontra Przysiega Wojskowa dla chrzescijanina

Post autor: Tek de Cart » 2022-09-26, 12:38

małżeńska oczywiście, co nie zmienia faktu że obowiązki żołnierza mogą kolidować z małżeńskimi
choć często są to obowiązki wspólne
np. obrona ojczyzny jest jednocześnie nie-wprost obroną małżonki
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przysiega Malzenska kontra Przysiega Wojskowa dla chrzescijanina

Post autor: Andej » 2022-09-26, 14:18

Nie widzę konfliktu.
Słowa "nie opuszczę" znaczą - nie porzucę. Nie odejdę. Dosłowne traktowanie "nie opuszczę" oznaczałoby konieczność fizycznego trwania w zawsze w obecności żony. Bez możliwości pójścia do pracy. Bez możliwości leczenia w szpitalu.
Nie sądzę, aby jedna przysięga była ważniejsza od drugiej. Jeśli już jakaś gradacja, to w zależności od tego, kogo się bierze za świadka. Tj. jeśli Boga wzywa się na świadka, to jest to mocniejszą deklaracją. Co nie znaczy, że pozwala łamać inne przysięgi.
Drugim kryterium jest publiczność przysięgi. Przysięga złożona publicznie zobowiązuje w wyższym stopniu niż złożona bez świadków. Wewnętrznie.

Katechizm: 2476 Fałszywe świadectwo i krzywoprzysięstwo. Wypowiedź sprzeczna z prawdą, wyrażona publicznie, nabiera szczególnego znaczenia. Przed sądem staje się ona fałszywym świadectwem. Złożona pod przysięgą jest krzywoprzysięstwem. Takie sposoby postępowania przyczyniają się do skazania osoby niewinnej, do uniewinnienia osoby winnej lub też do zwiększenia kary, której podlega osoba oskarżona. podważają one w sposób
istotny sprawowanie wymiaru sprawiedliwości i słuszność wyroku ogłoszonego przez sędziów.


Biblia: Mt 5.33-37 Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi.

I jeszcze kilka innych zasad dotyczących przysięgania zawartych w Katechizmie.
1756 Błędna jest więc ocena moralności czynów ludzkich, biorąca pod uwagę tylko intencję, która je inspiruje, lub okoliczności (środowisko, presja społeczna, przymus lub konieczność działania itd.) stanowiące ich tło. Istnieją czyny, które z siebie i w sobie, niezależnie od okoliczności i intencji, są zawsze bezwzględnie niedozwolone ze względu na ich przedmiot, jak bluźnierstwo i krzywoprzysięstwo, zabójstwo i cudzołóstwo. Niedopuszczalne jest czynienie zła, by wynikło z niego dobro.
1856 Grzech śmiertelny, naruszając w nas zasadę życia, którą jest miłość, domaga się nowej inicjatywy miłosierdzia Bożego i nawrócenia serca, które zazwyczaj dokonuje się w ramach sakramentu pojednania: Gdy bowiem wola zmierza ku czemuś, co ze swojej natury sprzeciwia się miłości, ustanawiającej w człowieku właściwy porządek w stosunku do celu ostatecznego, wówczas grzech jest śmiertelny ze względu na swój
przedmiot... zarówno gdy zwraca się przeciw miłości Bożej, jak bluźnierstwo, krzywoprzysięstwo itp., jak i wtedy, gdy zwraca się przeciw miłości bliźniego, np. morderstwo, cudzołóstwo itp... Niekiedy jednak wola zwraca się ku temu, w czym zachodzi pewien brak porządku, który jednak nie sprzeciwia się miłości Boga i bliźniego, np. próżne słowo, nadmierny śmiech itp. Tego rodzaju grzechy są powszednie93.
2150 Drugie przykazanie zakazuje krzywoprzysięstwa. Przysięgać lub uroczyście przyrzekać oznacza wzywać Boga na świadka tego, co się twierdzi. Oznacza odwoływanie się do prawdomówności Bożej jako do rękojmi swojej własnej prawdomówności. Przysięga angażuje imię Pańskie. "Będziesz się bał Pana, Boga swego, będziesz Mu służył i na Jego imię będziesz przysięgał" (Pwt 6, I 3).
2151 Potępienie krzywoprzysięstwa jest obowiązkiem wobec Boga. Bóg - jako Stwórca i Pan - jest normą wszelkiej prawdy. Słowo ludzkie jest albo w zgodzie, albo w sprzeczności z Bogiem, który jest samą Prawdą. Przysięga, jeżeli jest wiarygodna i prawomocna, ukazuje odniesienie słowa ludzkiego do prawdy Bożej. Krzywoprzysięstwo wzywa Boga, by był świadkiem kłamstwa.
2152 Wiarołomcą jest ten, kto pod przysięgą składa obietnicę, której nie ma zamiaru dotrzymać, lub ten, kto złożywszy pod przysięgą obietnicę, nie dotrzymuje słowa. Wiarołomstwo jest poważnym brakiem szacunku względem Pana wszelkiego słowa. Zobowiązanie się pod przysięgą do dokonania złego czynu sprzeciwia się świętości imienia Bożego.
2153 Jezus przypomniał drugie przykazanie w Kazaniu na Górze: "Słyszeliście... że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie... Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi" (Mt 5, 33-34. 37). Jezus uczy, że każda przysięga zawiera odniesienie do Boga i że obecność Boga oraz Jego prawdy powinna być
czczona w każdym słowie. Powściągliwość w powoływaniu się na Boga w mowie jest znakiem wielkiego szacunku dla Jego obecności, zaświadczanej lub podważanej w każdym naszym stwierdzeniu.
2154 Powołując się na św. Pawła, tradycja Kościoła przejęła rozumienie słów Jezusa jako nie sprzeciwiających się przysiędze, jeśli składa się ją z ważnego i słusznego powodu (np. w sądzie). "Przysięga, to jest wezwanie imienia Bożego na świadka prawdy, może być składana tylko zgodnie z prawdą, rozwagą i sprawiedliwością".
2155 Świętość imienia Bożego wymaga, by nie używać go do błahych spraw i nie składać przysięgi w sytuacjach, w których mogłoby to być interpretowane jako aprobowanie władzy, która by się tego niesłusznie domagała. Można odmówić złożenia przysięgi, jeżeli domaga się
jej nielegalna władza świecka. Należy odmówić, gdy żąda się jej w celach przeciwnych godności osób lub komunii Kościoła.
2163 Krzywoprzysięstwo wzywa Boga, by był świadkiem kłamstwa. Wiarołomstwo jest poważnym uchybieniem względem Pana, zawsze wiernego swoim obietnicom.
2164 "Nie przysięgaj ani na Stwórcę, ani na stworzenie, chyba tylko w wypadku prawdy, konieczności i z uszanowaniem".

2476 Fałszywe świadectwo i krzywoprzysięstwo. Wypowiedź sprzeczna z prawdą, wyrażona publicznie, nabiera szczególnego znaczenia. Przed sądem staje się ona fałszywym świadectwem. Złożona pod przysięgą jest krzywoprzysięstwem. Takie sposoby postępowania przyczyniają się do skazania osoby niewinnej, do uniewinnienia osoby winnej lub też do zwiększenia kary, której podlega osoba oskarżona. podważają one w sposób
istotny sprawowanie wymiaru sprawiedliwości i słuszność wyroku ogłoszonego przez sędziów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Przysiega Malzenska kontra Przysiega Wojskowa dla chrzescijanina

Post autor: Dezerter » 2022-09-26, 21:22

Małżeńska oczywiście ale też sprzeczności nie widzę.
Opuścić małżonkę można mentalnie siedząc obok w pokoju
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przysiega Malzenska kontra Przysiega Wojskowa dla chrzescijanina

Post autor: Andej » 2022-09-26, 21:34

Już dwie osoby uznają przysięgę małżeńską za ważniejszą.
Ciekawym dlaczego? Czym to motywują?
------------------,
I poza konkursem, pytanko. Jest wojna. Wyobraźmy sobie facia, który dezerteruje (bez aluzji), aby nie opuścić zony, łapią go i dostaje kulkę. Żona zostaje zgwałcona przez napastników. Czy tenże człowiek spełnił obowiązek wobec żony?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Przysiega Malzenska kontra Przysiega Wojskowa dla chrzescijanina

Post autor: Abstract » 2022-09-26, 22:15

W ogóle nie powinniśmy przysięgać dopóki jesteśmy skłonni do grzechu. Nikt nie jest w stanie zagwarantować że przysięgi dotrzyma, nikt nie zna przyszłości i samego siebie wobec okoliczności z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć.
Ostatnio zmieniony 2022-09-26, 22:16 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Przysiega Malzenska kontra Przysiega Wojskowa dla chrzescijanina

Post autor: Dezerter » 2022-09-27, 22:36

Andej pisze: 2022-09-26, 21:34 Już dwie osoby uznają przysięgę małżeńską za ważniejszą.
Ciekawym dlaczego? Czym to motywują?
(...)
Człowiek jest powołany do świętości,
realizujemy to (my świeccy) na drodze powołania do małżeństwa, a nie ma małżeństwa, bez przysięgi małżeńskiej
nie słyszałem by ktoś swoją drogę do świętości realizował w powołaniu do służby wojskowej
Ostatnio zmieniony 2022-09-27, 22:37 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Przysiega Malzenska kontra Przysiega Wojskowa dla chrzescijanina

Post autor: Jozek » 2022-09-27, 23:48

Np. kapelani. ;)

Dodano po 2 minutach 13 sekundach:
A tak co do powolania do swietosci to niestety, ale malzenstwo nie jest na pierwszym miejscu.
Jest jedynie najpowszechniejsze, niemal ze modne, by zaspokajac pozadania.
Ostatnio zmieniony 2022-09-27, 23:53 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przysiega Malzenska kontra Przysiega Wojskowa dla chrzescijanina

Post autor: Andej » 2022-09-28, 07:59

Dezerter pisze: 2022-09-27, 22:36 Człowiek jest powołany do świętości,
Jozek pisze: 2022-09-27, 23:51 Np. kapelani.
Dodano po 2 minutach 13 sekundach:
A tak co do powolania do swietosci to niestety, ale malzenstwo nie jest na pierwszym miejscu.
Jest jedynie najpowszechniejsze, niemal ze modne, by zaspokajac pozadania.
Tak, w obu przypadkach przyznaję rację.
Pozwolę sobie na pewne uogólnienie.
1. Człowiek każdy jest powołany do świętości. Zawsze na drodze swojego życia. Życia małżeńskiego, zakonnego, zawodowego ... Człowiek jest powołany do świętości na każdej drodze swojego życia, we wszystkim co czyni. We wszystkim, co Bóg stawia na jego drodze.
2. Na każdej z tych dróg człowiek może zawieść Boga, bliźniego jak też siebie samego. Małżeństwo, jak Józek napisał, jest najpowszechniejsze, niestety zarówno w tym co dobre jak też w tym co złe.
3. Pytanie dotyczyło rangi przysięgi. Na to pytanie nie uzyskałem od nikogo odpowiedzi. Z tego wnoszę, że nikt nie jest w stanie podać jakichś argumentów. Poza własnymi subiektywnymi odczuciami nie ma nic.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Przysiega Malzenska kontra Przysiega Wojskowa dla chrzescijanina

Post autor: Jozek » 2022-09-28, 10:14

Cco do rangi przysiegi to raczej takowej nie ma.
Jezus mowil " mowcie tak, tak, nie nie."
Przysiega to po prostu zobowiazanie sie do czegos.
Dotrzymanie danego slowa.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Przysiega Malzenska kontra Przysiega Wojskowa dla chrzescijanina

Post autor: Dezerter » 2022-09-28, 10:17

Jozek pisze: 2022-09-27, 23:51 Np. kapelani. ;)

Dodano po 2 minutach 13 sekundach:
A tak co do powolania do swietosci to niestety, ale malzenstwo nie jest na pierwszym miejscu.
Jest jedynie najpowszechniejsze, niemal ze modne, by zaspokajac pozadania.
Kapelani to prezbiterzy, więc przykład chybiony, bo są najpierw prezbiterami, a później wypełniają funkcję, kapelana, pisarza w Kurii, proboszcza,
Nie będę się kłócił czy małżeństwo jest na 1, 2, czy 3 miejscu, ale nie ulega wątpliwości, że jest powołaniem jasno to precyzuje nauka Kościoła. A to kto jaką drogę wybierze prezbitera czy męża, to już jego rozeznanie Bożego plany na jego życie
"Małżeństwo, życie konsekrowane, kapłaństwo - każde powołanie zaczyna się od spotkania z Jezusem, który daje nam radość i nową nadzieję; prowadzi nas także poprzez próby i trudności, do coraz pełniejszego spotkania z Nim i do pełnej radości. Pan nie chce mężczyzn, kobiet, którzy idą za Nim, żałując, nie mając w sercu wichru radości. Jezus chce mieć ludzi, którzy doświadczyli, że przebywanie z Nim daje ogromne szczęście, które może być ponowione każdego dnia" - papież Franciszek, katecheza środowa, 30 sierpnia 2017 r.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ