Zasługa a Łaska

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: sądzony » 2022-09-28, 15:14

Jozek pisze: 2022-09-28, 13:59 A to od kiedy Kosciol naucza ze mamy nie byc soba?
„Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa.” Łk 9,23-24

„Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus.” Ga 2,20

„Dlatego to nie poddajemy się zwątpieniu, chociaż bowiem niszczeje nasz człowiek zewnętrzny, to jednak ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień.” 2 Kor 4,16

„To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu. Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu.” Rz 6,6

„Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu.” Kol 3,2-4

„(…) co się tyczy poprzedniego sposobu życia - trzeba porzucić dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz, odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec człowieka nowego, stworzonego według Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości.” Ef 4, 22-24

Nie wiem czego naucza Kościół. Wiem czego naucza Jego Głowa.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: Albertus » 2022-09-28, 15:14

Abstract pisze: 2022-09-28, 15:07
Albertus pisze: 2022-09-28, 14:52 Katechizm mówi że " nikt nie może wysłużyć sobie pierwszej łaski, która znajduje się u początku nawrócenia, przebaczenia i usprawiedliwienia."
a więc zostaliśmy stworzeni aby nie wysłużyć sobie pierwszej łaski która znajduje się na początku nawrócenia, przebaczenia i usprawiedliwienia?
Dokładnie tak. Zostaliśmy stworzeni, zgrzeszyliśmy tracąc łaskę , a potem otrzymaliśmy ją jako Boży Dar pomimo że w żaden sposób na nią nie zasłużyliśmy.

Dodano po 3 minutach 14 sekundach:
sądzony pisze: 2022-09-28, 15:14
Jozek pisze: 2022-09-28, 13:59 A to od kiedy Kosciol naucza ze mamy nie byc soba?
„Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa.” Łk 9,23-24

„Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus.” Ga 2,20

„Dlatego to nie poddajemy się zwątpieniu, chociaż bowiem niszczeje nasz człowiek zewnętrzny, to jednak ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień.” 2 Kor 4,16

„To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu. Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu.” Rz 6,6

„Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu.” Kol 3,2-4

„(…) co się tyczy poprzedniego sposobu życia - trzeba porzucić dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz, odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec człowieka nowego, stworzonego według Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości.” Ef 4, 22-24

Nie wiem czego naucza Kościół. Wiem czego naucza Jego Głowa.
Bardzo piękne cytaty tylko że nie mające nic wspólnego z tym że :

" nikt nie może wysłużyć sobie pierwszej łaski, która znajduje się u początku nawrócenia, przebaczenia i usprawiedliwienia."

Jeśli przyjmiemy pierwszą łaskę jako Dar to wtedy oczywiście są rzeczy które w życiu chrześcijanina są potrzebne do uświęcenia i zbawienia i wtedy, współpracując z łaską Bożą możemy sobie i innym wysłużyć różne dobra.

Ale pierwsza łaska jest całkowicie darmowa i w żaden sposób na nią nie zasługujemy
Ostatnio zmieniony 2022-09-28, 15:23 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: Andej » 2022-09-28, 15:39

Albertus pisze: 2022-09-28, 15:17 Ale pierwsza łaska jest całkowicie darmowa i w żaden sposób na nią nie zasługujemy
Per analogiam: Czy dziecko zasługuje na miłość i poświęcenie rodziców?
Czy może nie zasługuje?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: Albertus » 2022-09-28, 15:39

Dezerter pisze: 2022-09-28, 10:05 Pełna zgoda Albertusie
tylko zobacz co wyszło z ostatniego twojego zdania, że każdy prosty, statystyczny chrześcijanin powinien wiedzieć (i naśladować) jak myśli Jezus .
Czy ja mogę powiedzieć o sobie, że wiem? raczej nie, a ty?
Chociaż można a nawet trzeba sobie zadawać pytanie "co zrobiłby Jezus na moim miejscu"?
dlatego moja definicja wydaje mi się bardziej do zastosowania w życiu każdego
dlatego moja "definicja" wydaje się być łatwiejsza w zastosowaniu , czyli współpraca przypomnę
Nasza cała duchowość bierze się z życia Boga w nas , z daru Łaski, bo Łaska to nie coś, a Ktoś, kto do nas przychodzi kto w nas zamieszkuje
ale by zaistniała Łaska, by zaowocowała to musi dojść do naszej odpowiedzi na nią
- musimy to sobie uświadomić
- musimy się na nią otworzyć
- musimy z nią zacząć współpracować, czyli konieczne jest praktykowanie
...
Myślę że całkiem dobrze to ująłeś - nasze wysiłki i praktykowanie jest odpowiedzią na Boży dar a nie odwrotnie - nie mozna powiedzieć że Boży Dar jest odpowiedzią na nasze wysiłki i praktykowanie.

No i nasze wysiłki i praktykowanie może zaistnieć i mieć wartość wtedy gdy jest współpracą z łaską Boga bo bez Niego nic nie możemy uczynić.

I tak jak pisałem - odnoszę się do definicji zasługi podanej przez katechizm a nie do potocznego używania i rozumienia słowa " zasługiwać"

Potocznie na przykład mówi się - "każdy człowiek zasługuje na szacunek" i jest to jak najbardziej słuszne. Tyle tylko że nie mamy tutaj na myśli "zasługi" w rozumieniu jakie podaje nam katechizm KK i nie chodzi tutaj o to że każdemu człowiekowi należy się szacunek bo sobie na to zasłużył.
Ostatnio zmieniony 2022-09-28, 15:53 przez Albertus, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: Jozek » 2022-09-28, 15:44

sądzony pisze: 2022-09-28, 15:14
Jozek pisze: 2022-09-28, 13:59 A to od kiedy Kosciol naucza ze mamy nie byc soba?
„Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa.” Łk 9,23-24

„Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus.” Ga 2,20

„Dlatego to nie poddajemy się zwątpieniu, chociaż bowiem niszczeje nasz człowiek zewnętrzny, to jednak ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień.” 2 Kor 4,16

„To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu. Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu.” Rz 6,6

„Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu.” Kol 3,2-4

„(…) co się tyczy poprzedniego sposobu życia - trzeba porzucić dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz, odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec człowieka nowego, stworzonego według Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości.” Ef 4, 22-24

Nie wiem czego naucza Kościół. Wiem czego naucza Jego Głowa.
Jesli nie bedziesz soba samym, to kim bedziesz? Kto za ciebie zostanie zbawiony?
Widzisz, to nie takie proste z tym zaparciem sie samego siebie, bo nie chodzi o to by byc kims innym, tylko o wyzbycie sie swoich nalogow, pozadan. Bog nie potrzebuje ubezwlasnowolnionych niewolnikow.
Nawrocenie to nie ubezwlasnowolnienie samego siebie, tylko naprawienie tego co w czlowieku grzeszne, swojej upadlej natury. Z drugiej strony to nie da sie pozbyc samego siebie, bo bylo by to pozbyciem sie takze tego co w czlowieku dobre.
A tak w materialnym spojzeniu, unicestwieniem.
Mamy byc dalej soba, ale w calosci ta dobra duchowa osoba, bez ziemskich materialnych i cielesnych nalogow, pozadan.
Ostatnio zmieniony 2022-09-28, 15:56 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: Dezerter » 2022-09-28, 19:57

Albertus pisze: 2022-09-28, 15:11
Dezerter pisze: 2022-09-27, 20:39 Wbrew pozorom Łaska nie wyklucza naszej zasługi, wręcz jej wymaga *-:)
Nasza cała duchowość bierze się z życia Boga w nas , z daru Łaski, bo Łaska to nie coś, a Ktoś, kto do nas przychodzi kto w nas zamieszkuje
ale by zaistniała Łaska, by zaowocowała to musi dojść do naszej odpowiedzi na nią
- musimy to sobie uświadomić
- musimy się na nią otworzyć
- musimy z nią zacząć współpracować, czyli konieczne jest praktykowanie ...
Dar Łaski to maleńkie ziarenko gorczycy, które dostaje każdy i z którego może wyrosnąć piękne drzewo, ale to już nasza sprawa podlewać, pielęgnować a jeśli trzeba przycinać
I to maleńkie ziarnko gorczycy jest Darem na który nikt nie zasługuje i dlatego jest własnie Darem. Jakbyśmy na nie zasługiwali to nie byłoby Darem tylko czymś co się nam należy z racji samego istnienia..
A to ciekawe
czyli Łaska jest związana z chrztem?
chyba mógłbym się z tym zgodzić
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: sądzony » 2022-09-28, 21:01

"Sakrament (łac. sacramentum, st.gr. μυστήριον [mystērion]) – w chrześcijaństwie obrzęd religijny rozumiany jako widzialny znak lub sposób przekazania łaski Bożej, ustanowiony, zgodnie z wiarą, przez Chrystusa."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sakrament
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: Abstract » 2022-09-28, 22:13

Albertus pisze: 2022-09-28, 15:17 Dokładnie tak. Zostaliśmy stworzeni, zgrzeszyliśmy tracąc łaskę, a potem otrzymaliśmy ją jako Boży Dar pomimo że w żaden sposób na nią nie zasłużyliśmy.
Poprawka. Zostaliśmy stworzeni aby ją stracić i odzyskać. To odzyskiwanie jest kluczem, w nim kształtujemy się do wieczności. Gdybyśmy zostali stworzeni do pierwotnej łaski nie byłoby ofiary Chrystusa.
Finalnie
To podkreślania naszej nicości i słabości, niezdolności do działania bez łaski Stwórcy rzutuje przecież na zamysł Stwórcy.
Jeśli w taki stan wprowadzalibyśmy się błędnymi decyzjami wynikającymi z wolności byłoby to zrozumiałe, jeśli z założenia jesteśmy tacy musiałoby być to kosztem stworzenia nas z nicości, który ogranicza zamysł do tej postaci, lub zamysłem Stwórcy, który postanowił że bez Jego łaski nasz stan jest taki a nie inny.
Ostatnio zmieniony 2022-09-28, 22:16 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: Albertus » 2022-09-28, 22:33

Abstract pisze: 2022-09-28, 22:13
Albertus pisze: 2022-09-28, 15:17 Dokładnie tak. Zostaliśmy stworzeni, zgrzeszyliśmy tracąc łaskę, a potem otrzymaliśmy ją jako Boży Dar pomimo że w żaden sposób na nią nie zasłużyliśmy.
Poprawka. Zostaliśmy stworzeni aby ją stracić i odzyskać. To odzyskiwanie jest kluczem, w nim kształtujemy się do wieczności. Gdybyśmy zostali stworzeni do pierwotnej łaski nie byłoby ofiary Chrystusa.
Czyli to sami naszym wysiłkiem odzyskujemy to co nasze i dostajemy to na co zasłużyliśmy?

I nie jest to darmowy Boży dar?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: Abstract » 2022-09-28, 22:50

Albertus pisze: 2022-09-28, 22:33 Czyli to sami naszym wysiłkiem odzyskujemy to co nasze i dostajemy to na co zasłużyliśmy?
I nie jest to darmowy Boży dar?
Wolnością wybieramy to do czego nas powołał. Coś darmowe leży całkiem poza rozważaniami. Skoro Bóg stworzył wszystko, nie mogę mu zapłacić czymś czego by nie mógł mieć, czego nie ma. Jedynie wolność jest furtką którą odebrał sobie całkowitą kontrolę.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: Albertus » 2022-09-29, 06:23

Abstract pisze: 2022-09-28, 22:50
Albertus pisze: 2022-09-28, 22:33 Czyli to sami naszym wysiłkiem odzyskujemy to co nasze i dostajemy to na co zasłużyliśmy?
I nie jest to darmowy Boży dar?
Wolnością wybieramy to do czego nas powołał. Coś darmowe leży całkiem poza rozważaniami. Skoro Bóg stworzył wszystko, nie mogę mu zapłacić czymś czego by nie mógł mieć, czego nie ma. Jedynie wolność jest furtką którą odebrał sobie całkowitą kontrolę.
No właśnie nie!

Rozważamy właśnie to czy ktoś sobie zasłużył na zbawienie i nawrócenie w myśl definicji zasługi jaką podaje katechizm KK

I odpowiedź oczywiście brzmi - nie!

Nie chcesz tego przyznać więc "kombinujesz" ale nawet zgodnie z tym co ty piszesz odpowiedź brzmi - nie.

Poza tym to oczywiście nie tylko dlatego o czym ty piszesz odpowiedź brzmi - nie.

Weźmy taki przykład - ktoś narobił długów i jest komuś winien olbrzymie pieniądze tak że nie jest w stanie tego długu spłacić. I wierzyciel zlitował się nad nim i dług mu darował. Czy możemy powiedzieć że dłużnik zasługuje na darowanie długów bo wcześniej zanim znalazł się w stanie zadłużenia był w stanie niezadłużenia?

Przecież to absurd.

oczywiście że nie zasługiwał na żadne darowanie długu bo długi zaciągnął w sposób wolny choć nie musiał tylko chciał.

Darowanie długu wynika więc nie z tego że dłużnik na to zasługuje tylko dlatego że wierzyciel jest dobry i miłosierny a umorzenie długu jest Darem dla dłużnika ze strony wierzyciela.
Ostatnio zmieniony 2022-09-29, 06:26 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: Abstract » 2022-09-29, 07:00

Dłużnik i wierzyciel i wszystko co ich należy do Boga. Oni zmieniają mu tylko szufladki.
Nic nie kombinuję. Albertusie poprostu próbujesz pominąć kwestie celu powołania stworzenia do istnienia. Np przykład Andeja z dzieckiem i ojcem.
Ostatnio zmieniony 2022-09-29, 07:03 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: Abstract » 2022-09-29, 15:41

Albertus pisze: 2022-09-29, 06:23 Darowanie długu wynika więc nie z tego że dłużnik na to zasługuje tylko dlatego że wierzyciel jest dobry i miłosierny a umorzenie długu jest Darem dla dłużnika ze strony wierzyciela.
Ty się nie zapożyczałeś, lecz twój przodek, w prawie możesz odmówić przyjęcia spadku.
Gdyby nie dług nie byłoby ofiary Chrystusa. Tylko "hipotetyczni" pierwsi ludzie żyli w pierwotnym stanie łaski, dziesiątki pokoleń już w konsekwencji grzechu. Bóg na samym początku tworzenia znał koszt wolności i losy ludzkości.
Nic nie należy do nas oprócz wyboru. Nic poza wyborem nie możemy dać czy też zaprzepaścić. Dług, darowanie i ect nie wyjaśnia celu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: Albertus » 2022-09-29, 18:13

Abstract pisze: 2022-09-29, 07:00 Dłużnik i wierzyciel i wszystko co ich należy do Boga. Oni zmieniają mu tylko szufladki.
Nic nie kombinuję. Albertusie poprostu próbujesz pominąć kwestie celu powołania stworzenia do istnienia. Np przykład Andeja z dzieckiem i ojcem.
Wracam do zasadniczej rzeczy - do pytania na które nie udzieliłeś odpowiedzi - co rozumiesz pod pojęciem "zasługa"?

Bo ja odnoszę się do definicji podanej przez katechizm KK a ty najwyraźniej masz jakąś własną...

Ja nie rozmawiam o celu powołania stworzenia do istnienia tylko o tym czy ktoś sobie zasłużył na zbawienie i nawrócenie w myśl definicji podanej przez katechizm KK.

Co do przykładu dziecka to dziecko oczywiście w rozumieniu zasługi podanym przez katechizm KK w żaden sposób sobie na miłość rodziców nie zasłużyło.

Oczywiście potocznie czasem się tak mówi ale nie chodzi tutaj o zasługę w rozumieniu podanym przez Katechizm KK.

Natomiast w dyskusjach teologicznych należy operować w miarę precyzyjnym rozumieniem pojęć bo inaczej wychodzę nieporozumienia tak jak tutaj.Mam nadzieje że to tylko nieporozumienia...

Dodano po 3 minutach 45 sekundach:
Abstract pisze: 2022-09-29, 15:41
Albertus pisze: 2022-09-29, 06:23 Darowanie długu wynika więc nie z tego że dłużnik na to zasługuje tylko dlatego że wierzyciel jest dobry i miłosierny a umorzenie długu jest Darem dla dłużnika ze strony wierzyciela.
Ty się nie zapożyczałeś, lecz twój przodek, w prawie możesz odmówić przyjęcia spadku.
Ale jeśli mój przodek miał wielki majątek a potem go przepił i stracił to nie mogę nie przyjąć jego braku.

Jeśli ktoś mi da z powrotem ten sam majątek który miał kiedyś mój przodek to będzie dla mnie wspaniały i zupełnie z niezasłużony Dar a nie zwrot tego co mi się należy. Bo nic mi się nie należy - dziadek przepił i ni ma.
Ostatnio zmieniony 2022-09-29, 18:18 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Zasługa a Łaska

Post autor: konserwa » 2022-09-29, 18:24

O ile wiem, to z reguly w rodzinie kocha sie za to, ze sie jest ( urodzenie dziecka, opieka nad cierpiacym czlonkiem rodziny, wspoltowarzyszenie starszemu pokoleniu w ich zniedoleznieniu itd.itp).
Bez zadnych zaslug ... czesto w trudach, i nawet w upokorzeniu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”