Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: Nenderen » 2022-09-29, 12:29

Pewien ksiądz opowiadał anegdotkę że osoba dopiero poznająca chrześcijaństwo zapytała go czy skoro Maryja była tak ważna dla Jezusa to czy mogła żyć tyle lat co matuzalem czyli około tysiąca. To prowadzi ku pytaniu czy należy wierzyć że wniebowzięcie dokonało się w czasie spisywania objawienia powszechnego przez ewangelistów i apostołów czy też teoretycznie katolik może indywidualnie wierzyć że wniebowzięcie dokonało się w średniowieczu. Gdyby tak było czemu ziemskie miejsce pobytu Maryi nie było znane np. świętemu Benedyktowi i i ówczesnemu mu Kościołowi? Oczywiście nie wierzę w takie teorie ale ciekawi mnie czy ramy dogmatu o Wniebowzięciu dopuszczają czyjeś indywidualne mniemanie że np. Maryja została wniebowzięta w piątym lub szóstym wieku naszej ery.
Ostatnio zmieniony 2022-09-29, 12:30 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: konserwa » 2022-09-29, 18:07

Koscioly wschodnie nie tyle mowia o wniebowzieciu, co o zasnieciu, ale nie o smierci.
Tak wiec jest zbyt wielu swiadkow odejscia Maryi z ziemii jeszcze w starozytnosci.

Nie tylko Maryja jest wniebowzieta. Rowniez Eliasz, Henoch ( co jest w tradycji i nauczaniu zydowskim podawane jako pewnik ) oraz prawdopodobnie Mojzesz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: Dezerter » 2022-09-29, 19:41

Z Mojżeszem, to nie bardzo, bo znamy cytat z Biblii o jego grobie było kiedyś na forum
Pomysł o dłuższym życiu Maryi niż normalnej kobiety nie jest ani Biblijny ani nie ma tradycji starożytnej (ja nie znam)
Wniosek - jest zwykłą spekulacja ani śmieszną ani mądrą
zapewne znajdą się tacy co wierzą, że Maryja została wniebowzięta 1 listopada 1950 r. ;) :p
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: Andej » 2022-09-29, 20:03

Dezerter pisze: 2022-09-29, 19:41 Wniosek - jest zwykłą spekulacja ani śmieszną ani mądrą
Tak jest. Ze szczególnym podkreśleniem przymiotników.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: konserwa » 2022-09-30, 00:24

Grob Jezusa tez jest znany i nawiedzany.
Tym niemniej wiemy, ze Jezus wstapil do nieba.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: AdamS. » 2022-09-30, 13:09

konserwa pisze: 2022-09-29, 18:07 Koscioly wschodnie nie tyle mowia o wniebowzieciu, co o zasnieciu, ale nie o smierci.
Tak wiec jest zbyt wielu swiadkow odejscia Maryi z ziemii jeszcze w starozytnosci.
Myślę, że współczesny człowiek ma spory problem połączyć oczywistość nauki i doświadczenia z dogmatem wniebowzięcia, bo za bardzo opiera się na wyobrażeniach, a te lokuje w świecie zjawisk. Tymczasem mamy tu do czynienia z rzeczywistością ducha. Być może narażę się tu herezją, ale myślę, że człowiek, który zasypia w Panu, przez sam ten fakt dostępuje już łaski wniebowzięcia. Dla mnie nie jest istotne, co dalej dzieje się z jego ziemską powłoką. Nie potrzebuje też sobie wyobrażać, co się działo z ciałem Maryi. Wierzę, że dostąpiła wniebowzięcia i w pełni została zanurzona w Bogu, czerpiąc z Niego pełnię łask - to mi wystarcza.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: Tek de Cart » 2022-09-30, 15:37

no trochę jakby w herezję wpadasz AdamieS :) rzeczywistość wniebowzięcia jak najbardziej dotyczy rzeczywistości ciała, a nie tylko ducha. To że dla Ciebie ziemska powłoka jest nieistotna to też trochę pod herezję podpada ;) Bóg przecież nas stworzył od cielesno-duchowymi, a nie duchowymi a chwilowo zasiedlającymi jakąś ziemską powłokę... "...wierzę w ciała zmartwychwstanie, życie wieczne. Amen" mam nadzieję że chociaż raz na tydzień te słowa wymawiasz - a to jest wiara Kościoła w to że będziemy żyć wiecznie jako cielesno-duchowe istoty.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: Andej » 2022-09-30, 17:58

Czy ciało zmartwychwstałe musi, wzgl. może składać się z tych samych atomów co biologiczne?
Czy do zmartwychwstania każdego z nas konieczna jest ziemska materia?

Czy to możliwe (dla Boga) aby w akcie wniebowzięcia Maryi dokonał przemiany Jej ziemskiego ciała w uwielbione? Czyż nie jest Wszechmocny?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: Dezerter » 2022-09-30, 21:37

Andej pisze: 2022-09-30, 17:58 Czy ciało zmartwychwstałe musi, wzgl. może składać się z tych samych atomów co biologiczne?
A po czym poznasz swoje atomy ;) , ale zmartwychwstać ma nasze ciało, więc wydaje się, że z tych samych
Czy do zmartwychwstania każdego z nas konieczna jest ziemska materia?
Ciała zmartwychwstanie, więc ziemskie ciało
Czy to możliwe (dla Boga) aby w akcie wniebowzięcia Maryi dokonał przemiany Jej ziemskiego ciała w uwielbione? Czyż nie jest Wszechmocny?
Oczywiście, że możliwe
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: Jozek » 2022-09-30, 21:47

Sa nawet w Pismach opisy takiego wniebowziecia w ziemskim ciele. Chocby Eliasza.
Ostatnio zmieniony 2022-09-30, 21:48 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: Andej » 2022-09-30, 21:50

Odpowiedź na pierwsze z zacytowanych: Nie musi.

Drugie, zatem podważasz to, że ciał zmartwychwstałego Chrystusa miał zupełnie inne właściwości i przymioty niż Jego wcześniejsze Ciało? Ciało zmartwychwstałe, to ciało uwielbione, a nie ziemskie. Jaki sen miałyby ograniczenia związane z ziemskim ciałem, gdy będziemy w niebie?

Trzecie - Bóg może. Nie jest niczym związany, aby korzystać z tej samej materii. Ani takiej samej.
----
Ale, obawiam się, że znów odszedłem od tytułowego wątku. Zatem STOP. Wracajmy do wieków średnich. Czy mamy to biblijnych mediewistów?

Dodano po 2 minutach 16 sekundach:
Jozek pisze: 2022-09-30, 21:47 Sa nawet w Pismach opisy takiego wniebowziecia w ziemskim ciele. Chocby Eliasza.
I co? Bóg nie mógł przemienić ciała ziemskiego w uwielbione?

Ale powtarzam się. To samo napisałem odnośnie Maryi.

Dygresja. A jakież ma to znaczenie? Dla mnie nie ma. Liczy się ino to, cobym w dowolnym ciele, w dowolny sposób spotkał się w niebie z innym zbawionym i zmartwychwstałymi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: Dezerter » 2022-09-30, 22:23

Dezerter pisze: 2022-09-30, 21:37
Andej pisze: 2022-09-30, 17:58 Czy ciało zmartwychwstałe musi, wzgl. może składać się z tych samych atomów co biologiczne?
A po czym poznasz swoje atomy ;) , ale zmartwychwstać ma nasze ciało, więc wydaje się, że z tych samych
Nie musi.
Musi jeśli ma być nasze - to najprostsze zrozumienie "wierzę w ciała zmartwychwstanie"
Czy do zmartwychwstania każdego z nas konieczna jest ziemska materia?
Ciała zmartwychwstanie, więc ziemskie ciało
Drugie, zatem podważasz to, że ciał zmartwychwstałego Chrystusa miał zupełnie inne właściwości i przymioty niż Jego wcześniejsze Ciało? Ciało zmartwychwstałe, to ciało uwielbione, a nie ziemskie. Jaki sen miałyby ograniczenia związane z ziemskim ciałem, gdy będziemy w niebie?
Nic nie podważam, a o Jezusie nie rozmawiamy
Ciało przemienione, to ziemskie, nasze ciało przemienione, tak jak Jezusa ziemskie z grobu zostało przemienione
A sąd pomysł, że ciało przemienione po zmartwychwstaniu będzie miało ograniczenia?
Ja myślę, że zmartwychwstajemy do życia nie w niebie a na nowej przemienionej ziemi i niebie w Nowym Jeruzalem
Czy to możliwe (dla Boga) aby w akcie wniebowzięcia Maryi dokonał przemiany Jej ziemskiego ciała w uwielbione? Czyż nie jest Wszechmocny?
Oczywiście, że możliwe
Trzecie - Bóg może. Nie jest niczym związany, aby korzystać z tej samej materii. Ani takiej samej.
Ale w przypadku Maryi i Jezusa skorzystał z ich ziemskich ciał
a wierzymy, że my zmartwychwstaniemy tak samo
Ostatnio zmieniony 2022-09-30, 22:26 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: Andej » 2022-10-01, 09:25

Tak, tego właśnie się obawiam.
Właśnie najprostsze rozumienie prowadzi do kłopotów. Dokładnie tak rozumują ŚJ. Co nie znaczy, że wielu z nich nie cenię za zaangażowanie.
Podziwiam Twoją wiarę w to, że Bóg Ojciec skorzystał z ich ziemskich ciał. Ja nie wiem. Uważam, że mógł. Wierzę w Jego wszechmoc. Mógł, ale nie musiał. I nie wiem, czy tak uczynił. Wierzę, że są w niebie.
No i właśnie niebo. ŚJ wierzą w materialność nieba. W to, że jest (będzie) ono miejscem materialnym. Z tej samej materii co obecny świat. To bardzo dobrze koresponduje z przekonaniem o zachowaniem dotychczasowej materii naszych ciał po zmartwychwstaniu. Ale do mnie to najprostsze rozumienie nie trafia. Nie wiem, czym jest niebo, poza tym, że jest miłością. Stanem miłości. Miejscem miłości. Nie wiem, czy jest materialne. A jeśli jest "materialne" to zupełnie nie wiem, z jakiej "materii" jest ulepione. Czy ma ona cokolwiek wspólnego z obecnie mi znaną.
To, co Bóg stworzył jest wielowymiarowe. Empirycznie możemy poznawać jedynie trzy osie materii plus oś czasu. Nie znamy pozostałych osi czasu. Nie znamy dalszych wymiarów świata materialnego. Być może niebo skonstruowane jest w oparciu o 7 osi, z których żadna nie jest nam znana. A może jest wśród nich któraś z nam znanych (to by w jakiś sposób uwiarygodniało Twoją tezę). Może są tam trzy osie czasu, całkowicie niezależne od tego co obserwujemy za życia i nazywamy czasem. Najprostsze rozumienie skłania do przenoszenia wszystkich doświadczeń ziemskich do nieba. A je uważam to za przegięcie. Tak mogą pojmować pierwszokomunijna dzieci nie znające pojęcia abstrakcji. Ani niematerialności.

Jeśli wierzysz w to, co napisałeś, to ok. W wierze najważniejsze jest to jak ona wpływa na nasze życie, postepowanie. A to jak sobie cos wyobrażamy, nie ma większego znaczenia. Miłość do Boga, ludzi i siebie samego jest najważniejsza. Jeśli nasza sprzeczka do tego prowadzi, to dziękuję za nią Bogu. Jeśli przeciwnie, to należy natychmiast ją zakończyć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy Maryja została wniebowzięta w średniowieczu?

Post autor: Jozek » 2022-10-01, 15:08

Dez, jesli nie wiesz to ci wyjasnie ze zyciu czlowieka nastepuja wymiany tych atomow z ktorych cialo jest zbudowane mniej wiecej co 7 lat.
Innymi slowy, wymiana atomow w ciele jest ciagla i mniwj wiecej na przestrzeni 7lat wszystkie atomy sa wymienione.
Jesli ktos zyje 70 lat, to atomy jego ciala zostaly wymienione na nowe 10 razy. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ