Chrzest a szahada

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Moniuszka
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 29 wrz 2022

Chrzest a szahada

Post autor: Moniuszka » 2022-09-29, 16:53

Witajcie moi drodzy. Zmartwiona sytuacją mojej koleżanki przyszłam do Was o poradę.

Jest ona w związku małżeńskim cywilnym z muzułmaninem (Turkiem). Oboje chcąc być tolerancyjni wobec odmiennych religii postanowili wychowywać swoje dziecko jakby w obu religiach, obchodzić jedne i drugie święta i pokazywać dziecku obie religie a po podrośnięciu dać dziecku wybór, którą ścieżką chce kroczyć. Dziecko zostało ochrzczone. I tutaj pojawia się problem. Para planuje także odprawienie szahady czyli wyznania wiary, że nie ma Boga prócz Allaha, tak by uszanować to co w dwóch religiach. I tu pojawia się mój problem- czy szahada po chrzcie nie zaciąga przypadkiem z automatu ekskomuniki na dziecko albo na nią samą? Bo wiem, że u dorosłego na pewno tak to działa, mówiąc szahadę ląduję się poza wiarą katolicką. Wiadomo, że to kwestia własnego sumienia bo taka szahada nie ma odzwierciedlenia w żadnym rytuale i pewnie żaden ksiądz tego nie widział i w papierach tego nie będzie, ale wiem, że warstwa duchowa jest dla niej ważna i czasami takim przyzwoleniem na szahadę nie ściąga na dziecko/siebie ekskomuniki.

Z góry dziękuję moi drodzy za odpowiedzi. Proszę, odpowiadajcie na zadane pytanie a nie oceniajcie jej wyboru na partnera muzułmanina, bo mężczyzna okazał się naprawdę w porządku człowiekiem pozwalając na praktykowanie wiary katolickiej w ich domu i jest ok :)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5402
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1412 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: abi » 2022-09-29, 17:20

nie da sie tak wychowywac w dwoch religiach...dziecko ma mowic ze nie ma Boga prócz Allaha, a takze ze wierzy w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: konserwa » 2022-09-29, 18:10

W Iranie i w Iraku tak funkcjonuje teraz wielu chrzescijan. Rowniez w Egipcie ..
Idzie sie do meczetu, odprawia zewnetrzne ceremonie i w sercu modla sie do Jezusa.
Podobnie w Chinach cza w Korei Polnocnej.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5402
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1412 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: abi » 2022-09-29, 18:18

wiec wyznaje jedna religie, a pozoruje praktykowanie drugiej
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: konserwa » 2022-09-29, 18:27

Nie. Sa przebiegli jak weze i lagodni jak golebice ( to z Pisma Swietego zalecenie dla chrzescijan )

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: Albertus » 2022-09-29, 18:44

konserwa pisze: 2022-09-29, 18:10 W Iranie i w Iraku tak funkcjonuje teraz wielu chrzescijan. Rowniez w Egipcie ..
Idzie sie do meczetu, odprawia zewnetrzne ceremonie i w sercu modla sie do Jezusa.
Podobnie w Chinach cza w Korei Polnocnej.
Ale to jednak duża różnica robić tak w sytuacji zagrożenia życia lub innych bardzo poważnych konsekwencji a robieniem tak z własnej woli bez zewnętrznej konieczności.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: konserwa » 2022-09-29, 18:53

Przejedz sie do tych krajow i na wlasnej skorze odczuj to, co napisales. Bez zlosliwosci z mojej strony.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: Albertus » 2022-09-29, 19:00

konserwa pisze: 2022-09-29, 18:53 Przejedz sie do tych krajow i na wlasnej skorze odczuj to, co napisales. Bez zlosliwosci z mojej strony.
Tylko czy dobrze przeczytałeś to co napisałem?

Bo napisałem że to coś innego robić tak w sytuacji realnego zagrożenia a co innego w kraju gdzie takiego zagrożenia nie ma.

Z tego co napisała autorka tematu nie wynika że jej koleżanka mieszka w kraju gdzie chrześcijanie są zagrożeni prześladowaniem.

Z tego co pisze wynika raczej że mieszkają w Europie albo nawet w Polsce.W każdym razie w kraju gdzie katolicy mogą swobodnie praktykować swoją religię.

Tak przynajmniej zrozumiałem
Ostatnio zmieniony 2022-09-29, 19:03 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: konserwa » 2022-09-29, 19:17

Acha (aha?).
Dzieki za wyjasnienie.
Mea culpa.

Moniuszka
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 29 wrz 2022

Re: Chrzest a szahada

Post autor: Moniuszka » 2022-09-29, 19:19

Albertus, dokładnie, mieszkają w Polsce.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: konserwa » 2022-09-29, 19:38

A wiec wystepuje dwureligijnosc.
W islamie mezczyzna moze pojac kobiete z innej religii - ale istnieje przymus, ze dzieci nioe moga porzucic islamu.
Kobieta w islamie jest rzecza ( nie moze pojac niemuzulmanina za meza ).

Moim zdaniem - to glupota i naiwnosc wiazac sie z muzulmaninem.

Czas pokaze, czy tenze czlowiek rzeczywiscie jest tolerancyjny, czy to tylko zagrywka.
Tolerancja w jego rozmieniu ( w rozumieniu szerokiego islamu ) polega na narzuceniu religii koranicznej oraz tolerowaniu zony, ktora nie jest muzulmanka.I na tym koczy sie cala tolerancja. Wlacznie z ubiorem zony i wyksztalceniem potomstwa.

Ps: w Turcji panuje dosyc zeswieczczony model islamu, dlatego jest szansa, ze im sie uda. Ale niewielka.

Tu gdzie mieszkam rozpadly sie praktycznie wszystkie tego typu zwiazki. Najczesciej wlasnie na bazie przemocy religijnej i islamskiego mobbingu.

Wyznanie szahady to droga bez wyjscia - kto po takim wyznaniu bedzie chcial kultywowac wiare w Jezusa, ten automatycznie staje sie bluznirca. Wedlug praw szariatu mozna go zabic, i nie bedzie to morderstwo, ale zasluga dla "swietych" w islamie.

Mam nadzieje, ze turek nie posunie sie az tak daleko i mam nadzieje, ze polskie peawo zdola ochronic te kobiete.

Ps: skad sie bierze taka glupota wsrod kobiet? Moze to geny i egzotyka i wyobrazenia z bajek "tysiaca i jednej nocy"?
Ostatnio zmieniony 2022-09-29, 19:50 przez konserwa, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5402
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1412 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: abi » 2022-09-29, 19:43

ta kobieta tak dba o dziecko a jest w związku małżeńskim cywilnym...nie moze korzystac z sakramentow
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: konserwa » 2022-09-29, 19:54

Napisalem powyzej, ze uwazam, iz dala sie okrecic.- Uwazam, ze raczej nic zbyt dobrego z tego nie wyniknie

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: Andej » 2022-09-29, 19:56

Mateusz dość wyraźnie przekazał na stanowisko Jezusa. Mt 6.24 5 Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi.
A tu ilu panom służenie? Bogu, Allahowi, mężowi, dziecku. Wydaje mi się, że wychowują dziecko na ateistę. Bo dziecka nie uczy się słowem, ale przykładem. Co obserwuje? Jaki jest udział każdego z nich w wyznawaniu wiary? Nie wiem, jak to jest u muzułmanów. Ale ktoś, kto uważa się za katolika regularnie przystępuje do sakramentów. Stara się żyć w łasce uświęcającej. Sam wypełnia zasady wiary.
Rezygnacja ze ślubu i ograniczenie się do rejestracji w USC jest decyzją o odejściu od zasad wiary katolickiej. Jeśli ktoś świadomie decyduje się na życie w grzechu to czego nauczy dziecko? Też życia w grzechu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4453
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Chrzest a szahada

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-09-29, 20:16

abi pisze: 2022-09-29, 19:43 ta kobieta tak dba o dziecko a jest w związku małżeńskim cywilnym...nie moze korzystac z sakramentow
Jeśli mam być szczera: bardzo dobrze się złożyło, że nie mają ślubu sakramentalnego (nie wiem nawet czy się w tej sytuacji da, jeśli nawet to by była przysięga jednostronna oczywiście). Bo skoro mają tylko związek cywilny, to będzie o wiele łatwiej się rozstać, gdyby było trzeba, bo tak naprawdę nie wiadomo co będzie. Nie jest ona związana przysięgą małżeńską i w tej sytuacji to dobrze dla niej. Skoro jej partner chce odprawiać nad dzieckiem muzułmański rytuał, to nie widzę z jego strony żadnej tolerancji, przecież teoretycznie na chrzcie się obiecuje wychować w wierze katolickiej (różnie z tym bywa, ale tak jest).
Ostatnio zmieniony 2022-09-29, 20:18 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

ODPOWIEDZ