Zastoj na forach chrzescijaskich

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: Jozek » 2022-10-12, 17:49

Od jakiegos czasu zauwazylem pewna powterzajaca sie prawidlowosc, a mianowicie, aktywnosc na forach znacznie sie zmniejsza, a od czasu do czasu zdarza sie wysyp dyskusji i wypowiedzi ktore dosc szybko ida w zapomnienie i znow jest jakby cisza, ciasza za kazdym razem coraz dluzsza, z coraz mniejsza liczba wpisow, dyskusji i nowych tematow.
Nie wiem czy to fora traca na zainteresowaniu, czy to jakis oddzielny i ogolny trend wsrod wierzacych i coraz mniejsze zainteresowanie forami, dyskusjami i poglebianiem wiedzy.
Z ciekawosci zajzalem na inne fora katolickie i jest to samo, choc bardziej wyrazne, gdyz tamte fora dzialaja o wiele dluzej i maja o wiele wiecej zarejestrowanych uzytkownikow, np. Wiara. pl i Katolik.pl.
Musze dodac ze sam tez coraz mniej pisze i rzadziej zagladam na forum, planujac zaprzestac udzialu w okolicy konca tego roku.
Sam nie potrafie wyluskac co mnie do tego sklania, wiec moze inni cos w tym wzgledzie napisza, bym rozpoznal przyczyne, ktora rozumiejac, mozna by zrozumiec wlasne dzialania i ogolny trend, oraz przyczyne coraz mniejszego udzialu forumowiczow na forach.
Ostatnio zmieniony 2022-10-12, 17:57 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: Andej » 2022-10-12, 18:31

Może dlatego, że poziom dyskusji spada.
Poważnych tematów niemal nie ma. A jeśli się pojawiają, to brak w nich dyskusji.
Natomiast wspaniale kwitną głupoty. Albo obsesyjne tematy, jak np. Agresja R na U. Też niemal bez dyskusji. Ino ctr+c, ctr+v. Bezrefleksyjne, tendencyjne. Ale politycznie poprawne (zapewne chwilowo, bo gdy UE dojdzie do porozumienia z Putinem, staną się passe).
Także w innych wątkach bywa, że króluje ctr+c, ctr+v. To tylko służy napędzaniu licznika postów. Nie wnosi żadnej myśli. Nie wymaga myślenia od wklejających.
Wątki rozrywkowe - czemu służą? Jeśli nie budzą refleksji, nie skłaniają do przemyśleń?
Sensowne wydają się pytania, wątpliwości dzieci, które tu zaglądają. Bo świadczą o tym, że oni chcą. Ale, są dość nudne. Bo odpowiadając im, raczej nie odkrywamy niczego nowego. Nie skłania to odpowiadających do poszerzania swojej wiedzy.
A gdzie indziej jest gorzej. W Wiara niemal samo szczucie. Tyle jadu ile tam jest może tylko zniechęcać. I też niemal nie ma sensownych tematów do dyskusji.
A niniejsze Forum bardzo się zmieniło. O ile wtedy, gdym tu się znalazł, było katolickie. Tematyka katolicka dominowała. Teraz poważne problemy katolickie schodzą na dalszy plan.

Cóż robić? Przyznam, że lubię pisać. Ale coraz częściej łapię się na tym, że pisze głupoty. Reagując na czyjeś głupoty, odpowiadam głupotami. Powoli staram się ignorować głupoty. I nie mam co pisać. Nie mam z kim wymieniać się poglądami.

Jeśli tak dalej pójdzie, do Forum stanie się odmianą fejsa. Inaczej funkcjonującą, ale praktycznie tym samym. Może to jest signum temporis? Znak czasu, w którym masy ludzkie ulegają lemingizacji. Bezrefleksyjnie łykają papkę informacyjna przygotowaną przez speców od manipulacji. Jedni papkę białoczerwoną, inni czerwoną, liberalną, niemiecką, rosyjską, ukraińską, jehowicką, ateistyczną itd. I zamiast dialogu są przepychanki. Gdy jedni, że białe, to drudzy, że czarne. Inni, że czerwone, brunatne, szare...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: abi » 2022-10-12, 18:55

@Jozek ja moge odpowiedziec ze sie dziwie.
z moich wczesniejszych doswiadczen z netem- kiedy poszukiwalam forow dotyczacych spraw zdrowia ogolnie mowiac, gdy pisalam po wiele wiele lat na forum dotyczacym chorob psychicznych, czy kobiecych (tam nawet nadal pisze) wytwarzaly sie specyficzne przyjacielskie relacje.do tego stopnia ze z grupami osob zechcialam spotkac sie w realu, a nie jestem osoba wyrywna do spotkan
byly watki stricte medyczne - np jaki lekarz mnie prowadzi, jakie metody, leki mi pomogly, co polecam innym a co absolutnie odradzam...ale byly tez watki gdzie kobietki pisaly sobie o przetworach jesiennych czy o przerobkach ciuchow
tutaj wszelkie uwagi jesli nie sa na wysokim poziomie intelektualnym i nie dotycza scisle religii, sa tak tepione, ze nie wytworzyly sie wiezi miedzy userami.
jest kilka dyskusji, ale nie ma relacji miedzy ludzmi
no chyba ze wrogosc
i to mnie smutno zadziwia na forum chrzescijanskim
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: Jozek » 2022-10-12, 19:15

A czy te fora o ktorych piszesz, nadal tak samo funkcjonuja, czy tez jest wyrazny spadek aktywnosci?

Dodano po 9 minutach 11 sekundach:
Andej, ja np. dopuszczam i uznaje takie tematy jak wojna na ukrainie,, chocby jako tematy zbiory informacji na dany temat, jednak nie rozumiem braku dyskusji na tematy nurtujace Chrzescijan, a te ktore sa, sa ukierunkowane na negacje rozumienia i widzenia wiary przez innych, zwlaszcza tych ktorzy wlasnie lub niedawno sie nawrocili.
Z wlasnego doswiadczenia wiem ze wiele rzeczy nie rozumie sie od razu, bo w naszym mysleniu dominuje zwykle wczesniejsze spojzenie na wszystko dookola, a dla tych podpadajacych pod faryzeuszy, jest to pretekst by po prostu zniszczyc wiare danej nowo nawroconej osoby, lapiac jej wypowiedzi za slowa, bez nawet cienia czy proby, zrozumienia o czym dana osoba pisze i jak rozumie to co pisze. Mysle ze to jest glowna przyczyna odchodzenia twielu nowo nawroconych do innych wyznan,, szczegolnie do Protestantow.
Sam mialem to doswiadczenie przez ponad 7 lat, choc teraz wychodzi szydlo z worka, bo to co pisale, w kontekscie moich studiow teologicznych okazuje sie Prawda, ktora wiele osob wrecz tepilo. Po prostu to co pisalem bylo i jest jak najbardziej zgodne z Nauczaniem Kosciola, a wiele osob ktorych autorytet byl uznawany na forum nie tylko tym, tepilo moje wypowiedzi jak herezje.
Ostatnio zmieniony 2022-10-12, 19:29 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: sądzony » 2022-10-12, 19:31

abi pisze: 2022-10-12, 18:55 ... nie wytworzyly sie wiezi miedzy userami.
...
Nie do końca się zgadam. Co prawda z nikim z forum nie spotkałem się w realu, ale jakieś relacje są; przynajmniej z mojego punktu widzenia.
Są tu osoby, które lubię i takie (choć tych malutko) działają mi na nerwy.
No i jest @miłośniczka Faustyny, którą uwielbiam, i z którą pisujemy po przyjacielsku :)

Co do intensywności. Ja zlajtowałem bo:
1. od połowy czerwca trwają u mnie prace remontowe; co prawda już ku końcowi, ale wciąż coś muszę robić i czasu brak,
2. brak ruchu, niezrozumienia, a nawet maskowana agresja czy umniejszanie znaczeniu w tematach, które interesują mnie najbardziej,
3. brak sił w próbach przedstawienia swojego sposobu rozumienia wynikający z zatwardziałości rozmówców lub refleksji na temat własnej błędności (ani w jednym, ani w drugim wypadku rozmowa nie ma sensu, może potrzeba czasu),
4. ktoś twierdził, że świat ma charakter falowy, a co za tym idzie aktywność również; jako ChAD'owiec coś o tym wiem,
5. no i, dla mnie ważne, brak @Marek_Piotrowski, którego rozumienie wiary dość różne od mojego, pozwalało potrząsnąć moim fundamentem, zdestabilizować i spróbować spojrzeć z innej perspektywy.

Tak to ja widzę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: abi » 2022-10-12, 19:32

Jozek pisze: 2022-10-12, 19:24 A czy te fora o ktorych piszesz, nadal tak samo funkcjonuja, czy tez jest wyrazny spadek aktywnosci?

na syrenkach byl spadek jak przez epidemie robili duzo mniej operacji - nie bylo nowych, ktorym trzeba bylo pomoc i wszystko powiedziec :)
a z zycia to mi sie kojarza z tym co opisalam w poprzednim poscie dwa miejsca -
swietlica u nas w szkole gdzie dzieci klas1-3 schodza sie od 7 rano i przescigaja sie w paplaniu - a mi mama kupila chomika! a moj brat w szpitalu jest, ten z 8 klasy!a my bedziemy wracali do kijowa, babcia tak mowi!
i moj kosciol parafialny - ludzie sie schodza sie i siadaja nie patrzac na siebie w oddalonych lawkach, na dwoch roznych koncach...a potem sie pieknie modla do naszego Boga...
Ostatnio zmieniony 2022-10-12, 19:42 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: Andej » 2022-10-12, 19:44

Jozek pisze: 2022-10-12, 19:24 Andej, ja np. dopuszczam i uznaje takie tematy jak wojna na ukrainie,
Ten temat jest konieczny. Ale do dyskusji, a nie same wrzutki, który każdy intersujący się tematem zna z portali politycznych. Tu jest forum dyskusyjne. Tu powinno się przedstawiać swoje poglądy, oceny, przewidywania. A nie wrzutki.
Ani też tworzyć kąciki wzajemnej adoracji wokół jakich tematów.

Polityka jest czymś, od czego nie da żyć. W szczególności polityka Kościoła (to zupełnie coś innego niż uprawianie polityk przez Kościół i ludzi Kościoła).

Jozek pisze: 2022-10-12, 19:24 jednak nie rozumiem braku dyskusji na tematy nurtujace Chrzescijan, a te ktore sa, sa ukierunkowane na negacje rozumienia i widzenia wiary przez innych, zwlaszcza tych ktorzy wlasnie lub niedawno sie nawrocili.
Tu masz całkowita rację. Dyskusje zanikają. W szczególności na tematy poważne. Niekoniecznie ukierunkowane przez tych, którzy się nawrócili. Dla mnie ciekawszą sprawą jest ewolucja poglądów, wiedzy. To, jak w miarę dyskusji, studiowania, coraz więcej rozumiemy. I jak dzielimy się naszymi spostrzeżeniami.

Ale, nade wszystko, to jak nasza wiara kształtuje nasze życie. Jak na nie wpływa. Jeśli wpływa. A wpływać powinna.

Forum powinno być miejscem do ścierania się opinii, poglądów, rozumienia. Także ostrego, ale kulturalnego.

Wydaje mi się, że w pogoni za ilością dyskutantów, postów (które pozycjonują forum) zapomnieliśmy o tym, co stanowi sedno.

Jozek pisze: 2022-10-12, 19:24 nie rozumiem braku dyskusji na tematy nurtujace Chrzescijan,
A może nie ma tu chrześcijan? Bo jeśli kogoś nie nurtują, to czy można go nazwać chrześcijaninem. Czy istnieje jeszcze gatunek Christian sapiens?

Dodano po 6 minutach 4 sekundach:
sądzony pisze: 2022-10-12, 19:31
abi pisze: 2022-10-12, 18:55 ... nie wytworzyly sie wiezi miedzy userami.
...
Nie do końca się zgadam. Co prawda z nikim z forum nie spotkałem się w realu, ale jakieś relacje są; przynajmniej z mojego punktu widzenia.
A czy Forum to facebook? Czy tu chodzi o lajkowanie? Czy tu mają być kółka wzajemnej adroracji?

Czy dyskutujemy z osobami czy poglądami? W regulaminie jest zapisane, że naganne jest pisanie ad personam. Czyli niewskazane jest odnoszenie się do osób, tworzenie jakichś specyficznych więzi.
Jestem akurat gorącym przeciwnikiem przenoszenie czegokolwiek z sieci do realu. Ale sesja apologetyczne są akurat pozytywnym przykładem, który pochwalam. I tam tworzą się więzi.

Staram się podchodzić do każdego z miłością. Ale to nie znaczy, że mam chwalić, czy kadzić. Cechą chrześcijaństwa jest prawda i uczciwość. Bez ukrywania tego, co się myśli. Bez oceniania osób. Ale z ocenianiem ich postepowania, poglądów i postaw.
Bez szastania słown-ymi deklaracjami, że się kocha rozmówcę. Bo miłość ma się przejawiać w dążeniu do prawdy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: zastój na forach chrześcijańskich

Post autor: abi » 2022-10-12, 19:51

wlasnie patrze na forum https://www.dyskusje.radiokatolik.pl/ ze tam tez nie najswiezsze daty
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: sądzony » 2022-10-12, 20:02

Andej pisze: 2022-10-12, 19:50 A czy Forum to facebook? Czy tu chodzi o lajkowanie? Czy tu mają być kółka wzajemnej adroracji?
Nie wiem czym jest dla Ciebie. Ja nie mam faceBoga. Nie rozumiem o jaką adorację Ci chodzi.
Andej pisze: 2022-10-12, 19:50 Czy dyskutujemy z osobami czy poglądami?
Ja z osobą. Nie dyskutuje z poglądami. To niemożliwe.
Wierzę, że po drugiej stronie jest prawdziwa osoba.
Rozmawiam z Bogiem nie z religią.
Andej pisze: 2022-10-12, 19:50 W regulaminie jest zapisane, że naganne jest pisanie ad personam. Czyli niewskazane jest odnoszenie się do osób, tworzenie jakichś specyficznych więzi.
Poproszę więc o ostrzeżenie.
Andej pisze: 2022-10-12, 19:50 Jestem akurat gorącym przeciwnikiem przenoszenie czegokolwiek z sieci do realu. Ale sesja apologetyczne są akurat pozytywnym przykładem, który pochwalam. I tam tworzą się więzi.
Dziwne.
Bądź przeciwnikiem.
Andej pisze: 2022-10-12, 19:50 Staram się podchodzić do każdego z miłością.
Do poglądów z miłością? :-?
Andej pisze: 2022-10-12, 19:50 Ale to nie znaczy, że mam chwalić, czy kadzić.
To nie było kadzenie.
Andej pisze: 2022-10-12, 19:50 Cechą chrześcijaństwa jest prawda i uczciwość. Bez ukrywania tego, co się myśli. Bez oceniania osób. Ale z ocenianiem ich postepowania, poglądów i postaw.
Napisałem prawdę. Nie oceniłem nikogo.
Andej pisze: 2022-10-12, 19:50 Bez szastania słown-ymi deklaracjami, że się kocha rozmówcę. Bo miłość ma się przejawiać w dążeniu do prawdy.
W miłości @Andej
Ostatnio zmieniony 2022-10-12, 20:03 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4450
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-10-12, 20:46

abi pisze: 2022-10-12, 18:55 z moich wczesniejszych doswiadczen z netem- kiedy poszukiwalam forow dotyczacych spraw zdrowia ogolnie mowiac, gdy pisalam po wiele wiele lat na forum dotyczacym chorob psychicznych, czy kobiecych (tam nawet nadal pisze) wytwarzaly sie specyficzne przyjacielskie relacje.do tego stopnia ze z grupami osob zechcialam spotkac sie w realu, a nie jestem osoba wyrywna do spotkan
byly watki stricte medyczne - np jaki lekarz mnie prowadzi, jakie metody, leki mi pomogly, co polecam innym a co absolutnie odradzam...ale byly tez watki gdzie kobietki pisaly sobie o przetworach jesiennych czy o przerobkach ciuchow
tutaj wszelkie uwagi jesli nie sa na wysokim poziomie intelektualnym i nie dotycza scisle religii, sa tak tepione, ze nie wytworzyly sie wiezi miedzy userami.
jest kilka dyskusji, ale nie ma relacji miedzy ludzmi
Mam odwrotnie, bo też byłam na forum związanym z tematyką psychiatryczną i jeszcze na jakichś innych, ale właściwie tylko tutaj odczuwam jakąś więź z innymi Forumowiczami, myślę, że wiele życzliwości od Was otrzymałam, na innych portalach tak nie było.
abi pisze: 2022-10-12, 18:55 tutaj wszelkie uwagi jesli nie sa na wysokim poziomie intelektualnym i nie dotycza scisle religii, sa tak tepione
Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem, ale chyba rozumiem, jakie zjawisko masz na myśli. I też mi się to zjawisko czasem nie podoba. Każdy przecież może pisać o tym, co go interesuje, co go dotyczy i nie ma obowiązku podejmowania tematów abstrakcyjnych albo wyjątkowo wzniosłych. I taka dyskusja, bardziej prosta, wcale nie musi być gorsza merytorycznie, może być nawet bardzo cenna. To, że coś jest skomplikowane, wcale nie oznacza, że jest lepsze. Dlatego nie rozumiem niektórych krytycznych stwierdzeń, że niby tematyka jest za mało poważna. Osoby, które chcą wyjątkowo wzniosołych rozważań teologicznych, niech takie rozważania podejmują na forum, przyczynią się w ten sposób do tego, czego oczekują.
Ostatnio zmieniony 2022-10-12, 21:18 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: Dezerter » 2022-10-12, 21:37

Abi również się nie zgodzę, mamy Kawiarenkę a tam możesz o wszystkim i nawet ad persona
Do gadania o wszystkim bez obostrzeń may
Co tam U was
Porozmawiajmy o wszystkim
i 50 innych o książkach, filmach, gotowaniu itd itp

Atmosfera na forum rzeczywiście się pogorszyła, dlatego wywaliłem dzisiaj dwie osoby, które najbardziej psuły atmosferę, więc powinno się poprawić.

Poznałem (poza apolegetami) 2 osoby z forum osobiście
przez 2 lata proponowałem i zapraszałem spotkanie forumowe w sobotę po południu na Sesji w środku Polski, zapraszałem na kawę i coś dobrego nikt nie przyjechał, więc odpuściłem.
Bardzo wielu z forumowiczów lubię i darzę sympatią, ale u mnie to tak jak z miłością mężczyzny w utworze Luxtorpedy -Autystyczny, nie widać tego

Markowi dajmy odpocząć od nas, ma ważniejsze sprawy i pożyteczniejsze niż jak to pisał "jałowa dyskusja"

Musicie wybaczyć, że zaniedbuje forum i mam mało czasu na poważne i wartościowsze dyskusje/posty, ale w realu ciągnę "3 etaty", bo jak wiecie mam chorą żonę i inne priorytety
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: Hildegarda » 2022-10-13, 05:07

ja ostatnio odeszłam od rozmów na tematy religijne, przestałam też czytać grupy biblijne, stwierdziłam, że już i tak nic to nie zmieni w moich poglądach i nie ma sensu spędzać czasu w internecie. Zamiast dużo pisać, postanowiłam wrócić do medytacji i na to poświęcać wolne chwile, dlatego coraz rzadziej zaglądam na fora :)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: sądzony » 2022-10-13, 08:29

Hildegarda pisze: 2022-10-13, 05:07 ... nic to nie zmieni w moich poglądach ...
W to nie wierzę i nie życzę.
Najważniejsze w naszych poglądach jest to, że one nie mają znaczenia, bo
1. nawet jeżeli istnieje "ja" to poglądy naszego "ja" zawsze pozostają mniej lub bardziej egoistyczne, a co za tym idzie dalekie od miłości;
2. nawet jeżeli poglądy naszego "ja" pozostają jak najmniej egoistyczne to czy należą do mnie czy środowiska, w którym moje ja powstało i tła, na którym się wyświetla;

Poglądy nie są niczym trwałym. Wiemy o tym wszyscy, a co za tym idzie chyba nie mogą być niczym ważnym.

Moim zdaniem, dla chrześcijanina, wystarczyłoby znać Słowo i powtarzać je za Duchem.
Żadnych własnych poglądów.
Hildegarda pisze: 2022-10-13, 05:07 ... postanowiłam wrócić do medytacji i na to poświęcać wolne chwile ...
A to, jeżeli zbliża, popieram.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: Andej » 2022-10-13, 08:58

Hildegarda pisze: 2022-10-13, 05:07 stwierdziłam, że już i tak nic to nie zmieni w moich poglądach
To szokujące. Człowiek myślący jest (a przynajmniej: powinien być) otwarty na wiedzę, na nowe. Na to, że w świetle nowych doświadczeń zmodyfikuje swoje poglądy. Po to Bóg dał człowiekowi rozum, aby się rozwijał. Aby wciąż ulepszał to co w nim i wokół niego.
Mam nadzieję, że zmieniasz swoje podejście i w dalszym ciągu dbać będziesz o swój rozwój. A co za tym idzie ewolucję (a może rewolucję) poglądów.
Hildegarda pisze: 2022-10-13, 05:07 nie ma sensu spędzać czasu w internecie.
Jeśli bezproduktywnie, to słuszny wniosek i spostrzeżenie. Dokładnie ta jest. Internet to narzędzie, które może rozwijac. Ale też może otumaniać. Lub tylko kraść czas.
Życzę powodzenia.
sądzony pisze: 2022-10-13, 08:29 Najważniejsze w naszych poglądach jest to, że one nie mają znaczenia,
Dla mnie, to szokujące stwierdzenie. Jeśli tak, to jaki sens ma pisanie czy mówienie czegokolwiek?
To właśnie nasze poglądy decydują w naszych drogach życie. O naszych wyborach. O tym, kim jesteśmy. Poglądy mają kardynalne znaczenie.

Wredne pytanie wynikające z wewnętrznej sprzeczności postu: Jeśli poglądy nie maja sensu, to po co wyjawiasz swoje poglądy (na temat oglądów)? Czy jest sens pisać coś, co nie ma znaczenia?
sądzony pisze: 2022-10-13, 08:29 Poglądy nie są niczym trwałym. Wiemy o tym wszyscy, a co za tym idzie chyba nie mogą być niczym ważnym.
Z pierwszym zdanie całkowicie się zgadzam. Ale wniosek zawarty w drugim jest fałszywy. Poglądy decydują o naszym życiu, zatem są bardzo ważne.
A jeśli to, co nie jest niezmienne nie ma znaczenia, to bez sensu jest żyć (bo życie jest zmienne), pracować (bo praca się zmienia, chyba, że na taśmie), żenić się, a zwłaszcza mieć dzieci, bo one codziennie się zmieniają. To co jest zmienne jest najważniejsze, bo prowadzi do wieczności. Całe nasze życie to jedno pasmo zmian.
sądzony pisze: 2022-10-13, 08:29 Moim zdaniem, dla chrześcijanina, wystarczyłoby znać Słowo i powtarzać je za Duchem.
Absolutnie nie. Sama mantra, choćby mądrymi słowami to za mało. Trzeba rozumieć. Trzeba tak modyfikować swoje życie, aby było zgodne ze Słowem. Samo bezmyślne powtarzanie niewiele daje. Mt 7.21 Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie.
sądzony pisze: 2022-10-13, 08:29 Żadnych własnych poglądów.
Czyli, innymi słowy, niewolnictwo i bezmyślność. Bo po to, aby przyjąć czyjeś poglądy (jak nie ma się własnych) to też trzeba mieć jakieś rozeznanie i jakiś podgląd na na to, co ktoś głosi. Aby przyjąć Słowo Boże, trzeba mieć chrześcijańskie poglądy. Bez tego nigdy nie przyjmie się Słowa.
sądzony pisze: 2022-10-13, 08:29
Hildegarda pisze: 2022-10-13, 05:07 ... postanowiłam wrócić do medytacji i na to poświęcać wolne chwile ...
A to, jeżeli zbliża, popieram.
Ino do czego zbliża? Źle jest popierać zło. A bez rozeznania, bez poglądów, na pewno nie może prowadzić do czegoś dobrego.
Na szczęcie nie uważam Hildegardy za osobę bezmyślną. Ma konkretne poglądy, które wyrażała. Raczej spodziewam się, że ukierunkowanie na medytację jest jej ucieczka przed odpowiedziami na pytanie, które zadawała. Mam nadzieję, że nie zapomni o nich. Ale za jakiś czas otworzy się jakaś klapka na Boże Światło i nagle dotrze do nie cały ogrom Miłości Bożej.
Czego też życzę każdemu. Jako i sobie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Zastoj na forach chrzescijaskich

Post autor: adampiotr » 2022-10-13, 09:07

Jeśli chodzi o mnie to ja co raz mniej piszę ponieważ juz mne nudzą fora .A nie chce pisać w kółko to samo. Ktos tu pisał o wzajemnej adoracji. No to ja czasem szukam tego na forach :).

ODPOWIEDZ