Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: targer123 » 2022-10-14, 11:16

25 Wilk i baranek paść się będą razem;
lew też jak wół będzie jadał słomę;
a wąż będzie miał proch ziemi jako pokarm.
Zła czynić nie będą ani działać na zgubę
na całej świętej mej górze - mówi Pan*.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1967
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 431 times

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Praktyk » 2022-10-14, 14:00

Niby tak, tylko, jako nieposiadające duszy nieśmiertelnej to nie będą te "egzemplarze" co tu na ziemi.
Będą stworzone tam na nowo. W taki sposób potencjalnie jak wskazuje cytat.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Andej » 2022-10-14, 21:49

A może wcale nie dotyczy zwierząt, ale idylli?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 587
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Pytający » 2022-10-16, 10:24

targer123 pisze: 2022-10-14, 11:16 25 Wilk i baranek paść się będą razem;
lew też jak wół będzie jadał słomę;
a wąż będzie miał proch ziemi jako pokarm.
Zła czynić nie będą ani działać na zgubę
na całej świętej mej górze - mówi Pan*.
A na jakiej podstawie twierdzisz, ze podana zapowiedź dotyczy "n i e b a".
Już w wer.17 czytamyoto stworzę nowe niebiosa i z i e m i ę nową W wer.18 czytamywesele zapanuje na wieki, z tego co ja stworzę
Istnieje potrzeba przeczytania podanej tam zapowiedzi od początku do końca wer.17-25
Przy czym w wer.13-16 czytamy o możliwych przekleństwach i błogosławieństwach. I w wer. 16 czytamykto dozna błogosławieństwa na z i e m i
I idzie o "nowy porządek rzeczy, nową erę...nowy ład świata". "...to jakby powrót do czasów rajskich". I to sam stworzyciel "stworzy nowy ład wszechświata" patrz. przyp. B.P tom3 str.162
Ostatnio zmieniony 2022-10-16, 10:51 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Andej » 2022-10-16, 11:35

Czy nie wydaje się Wam, że dosłowne odczytywania-e słowa ziemia (nowa) jest umniejszaniem Boga? Jest ludzkim uwiązaniem do materii. A Bóg nie jest materialny. I to, co w nas wieczne, nie jest materialne.
Uwielbione ciała mogą, ale nie muszą być materialne.
A ta nowa ziemia, nowe ciała mogą być "ulepione" z czegoś, o czym wie tylko sam Bóg. I ci, którzy już są z Nim.
Jeśli wierzysz w to, że Bóg jest wszechmocny, to uwierz, że wszystko może. Nie musi być uwiązany go globu ziemskiego, ani do materii, którą stworzył.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 587
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Pytający » 2022-10-16, 14:29

Andej pisze: 2022-10-16, 11:35 Czy nie wydaje się Wam, że dosłowne odczytywania-e słowa ziemia (nowa) jest umniejszaniem Boga? Jest ludzkim uwiązaniem do materii. A Bóg nie jest materialny. I to, co w nas wieczne, nie jest materialne.
Uwielbione ciała mogą, ale nie muszą być materialne.
A ta nowa ziemia, nowe ciała mogą być "ulepione" z czegoś, o czym wie tylko sam Bóg. I ci, którzy już są z Nim.
Jeśli wierzysz w to, że Bóg jest wszechmocny, to uwierz, że wszystko może. Nie musi być uwiązany go globu ziemskiego, ani do materii, którą stworzył.
Widzę, że przejawiasz stanowisko przedstawiające w niekorzystnym stopniu "ciało", gr. sarx = mięso, sprzeczne nawet z nauczaniem "polskiego papieża".
Poza tym niezależnie od nauczania "świadków" pewne jest, że nauka o przywróceniu pierwotnie stworzonego świata, jest nauką pierwszych chrześcijan. Potwierdza to wyraźnie kazanie jednego z apostołów,opisane w Dz.Ap.3:12-26 wer.21którego niebo musi przyjąć aż do czasu o d n o w i e n i a wszystkich rzeczy,o których powiedziano przez usta wszystkich świętych proroków
"Odnowienia" gr. aposkatastasis tzn. "przywrócenie do poprzedniego pierwotnego stanu, odnowa, naprawa".
Ostatnio zmieniony 2022-10-16, 14:38 przez Pytający, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19029
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-16, 14:47

W podanym fragmencie, mówiących o "odnowieniu wszystkich rzeczy", nie ma myśli, jaką sugerujesz o "przywróceniu pierwotnie stworzonego świata".
To daleko idąca interpretacja pod z góry założoną tezę.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Andej » 2022-10-16, 17:38

Pytający pisze: 2022-10-16, 14:29 Widzę, że przejawiasz stanowisko przedstawiające w niekorzystnym stopniu ...
Przykro mi. Źle widzisz. To złudzenie. Nie przedstawiam w niekorzystnym świetle. To ino subiektywny odbiór moich słow. Nic więcej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 587
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Pytający » 2022-10-19, 21:24

Marek_Piotrowski pisze: 2022-10-16, 14:47 W podanym fragmencie, mówiących o "odnowieniu wszystkich rzeczy", nie ma myśli, jaką sugerujesz o "przywróceniu pierwotnie stworzonego świata".
To daleko idąca interpretacja pod z góry założoną tezę.
Jeśli chcesz przytoczę ci wypowiedzi myślicieli z nurtu katolicyzmu, oraz ich wywody, że "przywrócenie pierwotnie stworzonego świata" jest zawarte w myśli "odnowieniu wszystkich rzeczy".
Jeśli nie jest, podaj argumenty, że nie jest, jak i co w sobie zawiera, myśl "odnowienia wszystkich rzeczy". Proste.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19029
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-19, 21:33

Ty coś twierdzisz, Ty udowadniasz. Nie przerzucaj swoich obowiązków na mnie.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 587
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Pytający » 2022-10-19, 22:10

Marek_Piotrowski pisze: 2022-10-19, 21:33 Ty coś twierdzisz, Ty udowadniasz. Nie przerzucaj swoich obowiązków na mnie.
W przypadku p. wypowiedzi mamy wyraźny sprzeciw wobec mojej wypowiedzi. W przypadku
Izaj.65:17-25 wyjaśniłem swoje stanowisku. W tym przypadku podałem wyraźną zapowiedź, i znaczenie gr. słowa zapowiadającego tą zmianę. W zamian za to, że to n i e p r a w d a.
A ja na to, że wynika to z samego znaczenia gr. słowa tłum. na "odnowienie wszystkich rzeczy". I na nic argument, że to nieprawda, gdy wystarczy pozostać wiernym słowu tam użytym. Bez interpretacji.
Ostatnio zmieniony 2022-10-19, 22:10 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19029
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-20, 08:32

Wyjaśnienie dalece naciągane. Nie myl go z udowadnianiem czegokolwiek :)
Takie paplanie pod tezę.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 587
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Pytający » 2022-10-22, 12:46

Marek_Piotrowski pisze: 2022-10-20, 08:32 Wyjaśnienie dalece naciągane. Nie myl go z udowadnianiem czegokolwiek :)
Takie paplanie pod tezę.
W zamian od ciebie nie ma nic, poza na niczym nie popartym sprzeciwie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19029
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-22, 15:36

A co niby mam pisać na takie naciąganie, poza wyrażeniem niesmaku?

Awatar użytkownika
Pobóg Welebor
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 2 lis 2022
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Czy fragment Izajasza 65, 25 wyraźnie mówi o tym, że zwierzęta będą w niebie?

Post autor: Pobóg Welebor » 2022-11-07, 04:46

Oczywiście, że w przyszłym świecie będą zwierzęta, całe stworzenie będzie zbawione, i żadna dusza nie zginie. Człowiek też nie ma nieśmiertelnej z natury. Co prawda zgodna opinia teologów przez wieki ma rangę dogmatu, a ta opinia zaprzecza nieśmiertelności zwierząt, ale tylko dopóki się dogmatu nie sformułuje, a Franciszek idzie w dobrym kierunku. Trochę boję się tego pisać, ale nie tylko zwierzęta, drzewa też mają świadomość, jak można się przekonać z "Sekretnego życia drzew", i żadna świadomość zginąć nigdy nie może. To jest moje przekonanie, o ile wiem niesprzeczne, w sposób absolutny, z Nauką. Taki ze mnie zielony katolik, mam Franciszek z bierzmowania.
Z Panem Bogiem!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”