Jakie znaczenie mają dla Was Sakramenty?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2173
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 277 times
Been thanked: 306 times

Jakie znaczenie mają dla Was Sakramenty?

Post autor: Arek » 2022-10-17, 23:31

Jestem zainteresowany w jaki sposób Sakramenty Święte pomnażają w Was wiarę. Czy są dla Was drogą w rozeznawaniu, kontemplacji, pogłębianiu Waszej wiary. Czy mają dla Was znaczenie. Czy naprawdę staracie się z nich korzystać na tyle na ile Wasze postrzeganie Boga Wam pozwala. Wydaje mi się, że dziś część z nas nie wie mówiąc o Sakramentach z czym ma do czynienia. Wogóle po co one są i jakiej wagi jest łaska, którą możemy uzyskać zanużając w Sakramentach. Wydaje mi się, że dziś Chrzest, Komunia Święta, czy Bierzowanie jest przez na przyjmowana w sposób bardzo bezwartościowy. Nie zdajemy sobie sprawy jaki to dar, sprowadzamy ten fakt co najwyżej do spotkań rodzinnych, bardziej traktowanych towarzysko. Mało kto porusza kwestie związane z przesłaniem Sakramwntów. Nasze rozmowy, ubiór, postawa świadczą o tym, że zupełnie nie wiemy o co w tym chodzi. Podstawowe pytanie, czy My chcemy wiedzieć? Duchowieństwo dziś tak mało mówi jak dziś ważne są sakramenty, w jaki sposób należy do nich podchodzić. Jak się spowiadać, jak przyjmować Eucharystię. My na nowo powinniśmy odkryć Ich wartość. Powinniśmy zdać sobie sprawę co tak naprawdę jest dla nas Naświętsze. Czy tak nisko upadliśmy, że pokładamy nadzieje we własne siły, błędnie postrzegamy relacje w naszych rodzinach, wszechobecny materializm, wulgaryzm. Ideologie mącą nam w naszych głowach. Usprawiedliwianie się, szukanie winy, ale w drugim człowieku, pyszność, wyniosłość. Część z nas żyje tak jakby Boga już nie potrzebowało. Jacy my jesteśmy mocni w młodości, dajemy świetnie sobie radę-tak się nam wydaje. A co w starości, gdzie jest nasza moc, gdy przychodzi choroba, niedołęstwo. Tylko Bogiem mamy siłę. Wokoło doradzamy, ale czy we własnym życiu sobie radzimy? Modlitwa, ile poświęcamy na modlitwę, czy modlimy się wspólnie w rodzinach. Czy raczej nie będę się wychylał, co powiedzą inni. Drodzy rodzice i dziadkowie, czy Wasze dzieci będą znały Boga. Nie. Jeśli Wy im Go nie pokażecie to będziemy ostatnimi Chrześcijanami. A i jeszcze jedno czy dziś jeszcze istnieją prawdziwi Chrześcijanie? Tacy, którzy oddaliby życię za Jezusa Chrystusa. Może jest ich garstka. Rozpisujemy się w kwestiach małoważnych, albo zupełnie nieistotnych. Gdzie jest sedno, gdzie jest prawda o nas. Czy zupełnie już nam nie zależy, co wybierzemy za prawdę w tym życiu? Jest Szatan, który nieustannie nas usypia, który mówi daj sobie spokój z tymi katolickimi ideałami, dziś nikt tak nie chce żyć jak mówi Kościół. Żyć trzeba tak, aby korzystać z każdej chwili, na przyjemnościach, dobrobycie, bez smutku, imprezować, bo życie jest krótkie, życie bez ślubu, bez zobowiązań, bez wierności, zdrady, dziś Ty jutro ktoś inny, homoseksualizm. Czego My się spodziewamy, że spotka nas za to coś miłego, coś dobrego. Nie, grozi nam potępienie. Mówisz coty tam piszesz, opowiadasz. Ja Ci mówię Bóg jest Sprawiedliwy. Wielu duchownych boi się mówic Prawdę, ale czy Oni mają jeszcze Prawdę w sercu. Chcą się przypodobać ludziom, a czy nie powinni się Bogu podobać. Cóż ze słodkich słów jak dusze na zatracenie idą. Proszę Was wróćmy do Boga. Nie bujcie się nawrócenia, szukajcie Boga ze wszystkich sił. Troszczmy się o to co Boże. Pomagajmy sobie wzajemnie, pomimo naszych słabości, nie oceniajmy, nie szukajmy dla siebie usprawiedliwienia. Żyjmy Miłością. Nie chce mówić, że ten czas może jest już u schyłku. Ale takiego zła ziemia jeszcze nie widziała. Ratujmy swoje dusze, wyspowiadajmy się jeśli jest potrzeba spowiedzią z całego życia, zróbmy szczegółowy rachunek sumienia, żałujmy szczerze za grzechy, postanówmy poprawę, zadośćuczyńmy Panu Bogu i bliźnim. Módlmy się, pośćmy, bądźmy miłosierni, prawdziwie kochajmy się, dawajmy jałmużnę. Żyjmy w Prawdzie. Piszę bo Bóg dam mi usłyszeć i zobaczyć. Nikt nikomu niczego nie karze i nie przymusza, ja Was proszę, zastanówcie się przed samym sobą, czy jest tak dobrze. Czytajmy Pismo Święte, czytajmy Żywoty Świętych to są prawdy objawione. Jest tylko dobro i zło, nie ma nic pomiędzy. Któż jest przeciwko nam jeśli nasz Bóg jest z nami. Jeśli żyjemy w Nim nic nam nie grozi. Nasz Bóg jest Wszechmogący i nie ma dla Niego niczego co by od Bie nie zależało. Pytamy, jeśli Bóg jest to dlaczego jest tyle zła? Ja Wam mówię, że to zło wychodzi codziennie z naszych serc, rąk, ust i do nas wraca. Zło się samo niszczy, gdy już nie panujemy nad sobą, widzimy tylko ciemność to co to może przynieść - tylko śmierć. Dopóki żyjemy na tym świecie, dopóty mamy czas na opamiętanie. Potem będzie płacz i zgrzytanie zębów. Szukajmy Boga wszędzie i zawsze. Boże jestem marnością tego świata nie pozwól bym od Ciebie odszedł, nie pozwól. Chcę trwać w modlitwie za moich Braci i moje Siostry. Pomnóż mi wiary i napełnij Duchem Świętym, bym kroczył drogą Jezusa Chrystusa.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Jakie znaczenie mają dla Was Sakramenty?

Post autor: sądzony » 2022-10-18, 08:32

Arek pisze: 2022-10-17, 23:31 Jestem zainteresowany w jaki sposób Sakramenty Święte pomnażają w Was wiarę.
„Sakrament (łac. sacramentum, st.gr. μυστήριον [mystērion]) (...) W tradycji wschodniej chrześcijaństwa sakramenty nazywa się „tajemnicami”.”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sakrament

„Już we wczesnym chrześcijaństwie przymiotnik „mistyczny” używany był w dwóch innych znaczeniach, z których bezpośrednio wynika zastosowanie obecne. Poza chrześcijaństwem greckie słowo mystikós nie posiadało nigdy innego znaczenia niż ukryty, tajemny.”

ks. Stanisław Suwiński „Mistyka i prymat miłości”
https://apcz.umk.pl/TiCz/article/viewFi ... .041/27559

„KKK 2014 Postęp duchowy zmierza do coraz bardziej wewnętrznego zjednoczenia z Chrystusem. Zjednoczenie to jest nazywane zjednoczeniem "mistycznym" ponieważ jest ono uczestnictwem w misterium Chrystusa przez sakramenty - "święte misteria" - a w Nim, w misterium Trójcy Świętej. Bóg wzywa nas wszystkich do tego wewnętrznego zjednoczenia z Nim, nawet jeśli szczególne łaski czy nadzwyczajne znaki życia mistycznego są udzielane jedynie niektórym, by ukazać darmowy dar udzielony wszystkim.”

Dla mnie sakramenty są „symbolem”, urzeczywistnieniem, znakiem, utożsamieniem, zrealizowaniem, mistycznej relacji zwanej miłością.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jakie znaczenie mają dla Was Sakramenty?

Post autor: Andej » 2022-10-18, 09:00

Przyznam się, że nie pamiętam, jak przeżywałam swój chrzest. To już było kilka lat temu. Bierzmowanie - jakieś przebłyski. Ale raczej dotyczace otoczenia, okoliczności.
A Komunia święta, to różnie.
Gdym nastolatkiem był niewielkim, to przed komunią trzeba było zachować 3 godzinny post, be jedzenia. Dla takiego małolata, jakim byłem, było to bardzo trudne. Zwykle chadzałem do ss. Wizytek na msze celebrowane przez Jana Twardowskiego lub Bronisława Bozowskiego. Pamiętam, że uczucie głodu miałem do momentu przyjęcia Komunii. Potem nagle głód ustępował. Bardzo mnie dziwiło, że taki maleńki posiłek złożony z krążka Chleba Życia Wiecznego może zaspokoić głód. Ale to wszystko. Żadnych uniesień, mistycznych przeżyć, emocjonalnych doznań. Tak jak chleb powszedni. Jest konieczny. Wciąż sięgamy, ale rzadko zastanawiamy się nad nim. Ważne, najważniejsze, aby był.
Tak i teraz. Konieczny pokarm do życia. Imperatyw przystępowania do Stołu Pańskiego. Najwyraźniej odczułem to, gdy covidemia przymknęła kościoły. Czułem głód. Głód Eucharystii. Głód, którego nie zaspokajały internetowe transmisje. Komunia święta w formie duchowej nie zaspokajała głodu. Głód narastał.
Teraz cieszę się, gdy przez chwilę mogę z atencją adorować Pana Jezusa trzymając Go w swojej ręce. Zapraszać Go do siebie podnosząc do ust. Jednoczyć się z Nim, gdy z formy eucharystycznej przenika do mnie całego. Ale to chwila. Potem modlitwa, skupienie, dziękczynienie.
Niestety, potem gorzej. Wracam do normalności i codzienności. Nie widać po mnie, że niosę Chrystusa. Nie promieniuję Jego blaskiem. Na ulicy nikt nie pozna, że dopiero co, przyjąłem Go. Że jestem czymś w rodzaju tabernakulum. Może kiedyś nauczę się jakoś okazywać zewnętrznie, że coś się zmieniło? Aby ludzie widzieli dobro w nas i chwalili Ojca, który w niebie jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Jakie znaczenie mają dla Was Sakramenty?

Post autor: sądzony » 2022-10-18, 09:09

Ktoś (chyba abp. Ryś) zacytował w odniesieniu do Eucharystii słowa (chyba) św. Augustyna:

"Ponieważ codziennie jestem chory, codziennie potrzebuję lekarza."

Dla mnie są piękne choć większość dni tygodnia łażę nieleczony.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Jakie znaczenie mają dla Was Sakramenty?

Post autor: Dezerter » 2022-10-18, 23:28

Jakie znaczenie mają dla Was Sakramenty?
Duże
skoro całą 3 dniową Sesję Apologetyczną w 2017 roku poświeciliśmy Eucharystii w szerokim pojęciu i ujęciu
skoro zostałem nadzwyczajnym szafarzem, by dawać i zanosić innym Komunię świętą
skoro jednym z najważniejszych punktów milowych w moim nawróceniu była Spowiedź generalna
skoro przez lata uczestniczyłem w przygotowaniu młodzieży do bierzmowania i byłem obecny na Mszy gdy biskup udzielał im bierzmowania, modląc się gorąco, by Duch Święty napełnił zebraną młodzież i przemienił ich życie
skoro poświęcam swój czas by przygotować dobrze narzeczonych do sakramentu małżeńskiego

Dzięki ci Arku, bo dzięki tobie uświadomiłem sobie jak ważne w moim życiu są dla mnie Sakramenty - serio nie zdawałem sobie z tego sprawy :-?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Jakie znaczenie mają dla Was Sakramenty?

Post autor: Nenderen » 2022-10-20, 19:18

Jeden z Sakramentów to sam Bóg którego spożywam w Eucharystii. Cześć dla Przenajświętszego Sakramentu jest czcią dla samego Boga który jest w nim ukryty przed ludzkim wzrokiem. Nieprzypadkowo moja aktualna treść podpisu postów to cytat na temat Eucharystii, skarbu który jest tak niezmierzony jak Boże miłosierdzie.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”