Zachęcając protestanta do Różańca

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3307
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-12-14, 05:57

panie pytajacy,
czy Maria matka Jezusa moze byc oredownnikiem u swojego Syna

hmmm , przeanalizujmy sytuacje pod krzyzem.
z punktu widzenia protestantów . Chrystus w stanie szoku oddaje niepełnoletniemu młokosowi matke w opieke wiedzac ze ma jeszcze wielu braci ze zwiazku z Józefem i jest z punktu widzenia prawa zabezpieczona.

a teraz wezmy wersje papistów , bałwochwalców .
O janie ewangelie pisza jako o umiłowanym uczniu. Jest to nastolatek o którym pisze ze spoczywał głowa na piersi mistrza . Sluchał Jego serca .
Mówi Oto syn twoj . Oto matka twoja. Nacisk kładzie na te relację. Nie mówi opiekuj sie, masz podlegac opiece.
Wyznawcy Babilonu, wielkiej nierzadnicy upojonej krwia wiernych uwazaja ze Jezus byl jedynym synem Marii tu na ziemi. I w najwazniejszej chwili , odkupiania ludzi z mocy grzechu proponuje Janowi i swojej matce taka reelacje
A poniewaz wczesniej mówi o Janie Pismo umilowany uczeń być może liczy na to że Jego nasladowcy wpadna na ten sam pomysł wybrania Marii na swoja matke , duchową.

pytanie z logiki i znajomosci stosunków matczyno synowskich . CZY DOBRA MATKA a taka moze tylko byc matka Jezusa bo niedaleko moe padac jablko od jabloni . moze byc dobrym oredownikiem za swoje , nawet przybrane duchowe dziecko ?

I dlatego ja , grzesznik upadajacy tkwię w Swietym , rzymskim apostolskim kosciele katolickim, z cała swiadomoscia nawet jesli dla braci odłaczonych / vel kacerzy jest on Babilonem Wielkim, Wielka Nierzadnica pijana krwia swietych. Wlasnie dlatego bo tak nakazuje Pismo Swiete a nie wymysly ludzi .

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Pytający » 2022-12-15, 12:31

Gzresznik Upadający pisze: 2022-12-14, 05:57 panie pytajacy,
czy Maria matka Jezusa moze byc oredownnikiem u swojego Syna

hmmm , przeanalizujmy sytuacje pod krzyzem.
z punktu widzenia protestantów . Chrystus w stanie szoku oddaje niepełnoletniemu młokosowi matke w opieke wiedzac ze ma jeszcze wielu braci ze zwiazku z Józefem i jest z punktu widzenia prawa zabezpieczona.

a teraz wezmy wersje papistów , bałwochwalców .
O janie ewangelie pisza jako o umiłowanym uczniu. Jest to nastolatek o którym pisze ze spoczywał głowa na piersi mistrza . Sluchał Jego serca .
Mówi Oto syn twoj . Oto matka twoja. Nacisk kładzie na te relację. Nie mówi opiekuj sie, masz podlegac opiece.
Wyznawcy Babilonu, wielkiej nierzadnicy upojonej krwia wiernych uwazaja ze Jezus byl jedynym synem Marii tu na ziemi. I w najwazniejszej chwili , odkupiania ludzi z mocy grzechu proponuje Janowi i swojej matce taka reelacje
A poniewaz wczesniej mówi o Janie Pismo umilowany uczeń być może liczy na to że Jego nasladowcy wpadna na ten sam pomysł wybrania Marii na swoja matke , duchową.

pytanie z logiki i znajomosci stosunków matczyno synowskich . CZY DOBRA MATKA a taka moze tylko byc matka Jezusa bo niedaleko moe padac jablko od jabloni . moze byc dobrym oredownikiem za swoje , nawet przybrane duchowe dziecko ?

I dlatego ja , grzesznik upadajacy tkwię w Swietym , rzymskim apostolskim kosciele katolickim, z cała swiadomoscia nawet jesli dla braci odłaczonych / vel kacerzy jest on Babilonem Wielkim, Wielka Nierzadnica pijana krwia swietych. Wlasnie dlatego bo tak nakazuje Pismo Swiete a nie wymysly ludzi .
Masz prawo uważać jak uważasz. Jak chcesz. I na podstawie pewnych danych wyciągać swoje wnioski. Jak dla niesłuszne.Twoja sprawa. Ja uważam, ze natchnione słowo wyznacza zadanie "orędownika" tylko dwóm postaciom. A zapewne możemy wstawiać się w swoich modlitwach za innymi. Jednak z pewnymi ograniczeniami. patrz. 1 J 5:16-17. Przy czym juz w wer.14 czytamy jeśli o coś prosimy zgodnie z jego wolą wysłuchuje nas
Tyle, że w Rzym 8:34 podaje przykład takiej modlitwy i w nim [Syn]jest tym który zmartwychwstał i jest po prawicy [swego Ojca] on przecież wstawia się za nami
Nie wiem, czy czyni tak jego matka. On tak czyni na pewno. Jeżeli udzie o "modlitwę różańcową", to jest to modlitwa katolicyzmu kultywowana od czasów średniowiecznych. I w moim przekonaniu niech taką pozostanie. Nie wydaje mi się, żeby rzecznicy protestantyzmu, chcieli z niej korzystać, czy żeby była wykorzystywana na ich rzecz.
W natchnionym słowie mamy zachętę do modlitwy "za innych". Jak czytamy w Dz.Ap.12:5 jeden z apostołów byłstrzeżony w więzieniu, zgromadzenie zaś usilnie zanosiło modlitwę o niego do BogaEiB
W Rzym 15:30-31 mamy zachętę innego apostoła abyście dołączyli i wraz ze mną walczyli w modlitwach o mnie do Boga
Nie jest to jednak "orędowaniem za grzesznikami". Módlmy się jednak jedni za drugimi.
Ostatnio zmieniony 2022-12-15, 12:36 przez Pytający, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Andej » 2022-12-15, 12:59

Pytający pisze: 2022-12-15, 12:31 Nie jest to jednak "orędowaniem za grzesznikami". Módlmy się jednak jedni za drugimi.
??? Nie rozumiem. Ale może nie musze. Ino tak z ciekawości spytam, za kim orędować, jeśli nie za grzesznikami?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Pytający » 2022-12-15, 13:47

Andej pisze: 2022-12-15, 12:59
Pytający pisze: 2022-12-15, 12:31 Nie jest to jednak "orędowaniem za grzesznikami". Módlmy się jednak jedni za drugimi.
??? Nie rozumiem. Ale może nie musze. Ino tak z ciekawości spytam, za kim orędować, jeśli nie za grzesznikami?
Idzie mi o "rolę, rangę, zadanie" [orędownika], przeznaczoną na naszą rzecz, tylko jednej osobie. patrz. 1 J.2:1-2 Takie zadanie, rangę orędownika natchnione słowo przypisuje osobie, która jest przebłaganiem za nasze grzechy I o tym pisałem. Można zajrzeć wyżej. A modlitwa za...nie jest "rangą, rolą, zadaniem", która ktoś spełnia, jako wyznaczony, czy zasługujący n a to, chociażby dlatego, że jest przebłaganiem za nasze grzechy Nic ponad to. Tak jak napisałeś oręduje się za grzesznikiem. Gdy jednak czytamy w Dz.Ap.12:5zgromadzenia zanosiło modlitwę za nim, to modlili się za nim, nie orędowali za nim, jako grzesznikiem.
Takie zadanie wyznaczono...A jeśliby ktoś zgrzeszył, mamy [orędownika, rzecznika, protektora, obrońcę... On ma takie zadanie.
Ostatnio zmieniony 2022-12-15, 13:49 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Albertus » 2022-12-15, 13:51

Pytający pisze: 2022-12-15, 13:47
Andej pisze: 2022-12-15, 12:59
Pytający pisze: 2022-12-15, 12:31 Nie jest to jednak "orędowaniem za grzesznikami". Módlmy się jednak jedni za drugimi.
??? Nie rozumiem. Ale może nie musze. Ino tak z ciekawości spytam, za kim orędować, jeśli nie za grzesznikami?
Idzie mi o "rolę, rangę, zadanie" [orędownika], przeznaczoną na naszą rzecz, tylko jednej osobie. patrz. 1 J.2:1-2 Takie zdanie, rangę orędownika natchnione słowo przypisuje osobie, która jest przebłaganiem za nasze grzechy I o tym pisałem. Można zajrzeć wyżej. A modlitwa za...nie jest "rangą, rolą, zadaniem", która ktoś spełnia, jako wyznaczony, czy zasługujący n a to, chociażby dlatego, że jest przebłaganiem za nasze grzechy Nic ponad to. Tak jak napisałeś oręduje się za grzesznikiem. Gdy jednak czytamy w Dz.Ap.12:5zgromadzenia zanosiło modlitwę za nim, to modlili się za nim, nie orędowali za nim, jako grzesznikiem.
Takie zadanie wyznaczono...A jeśliby ktoś zgrzeszył, mamy [orędownika, rzecznika, protektora, obrońcę... On ma takie zadanie.
Mam nadzieję że wierzysz że Abraham jest duchowym ojcem wszystkich wierzących?

Czy z tego powodu jest on jakąś konkurencją dla Boga Ojca?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Andej » 2022-12-15, 13:59

Orędowanie nie jest przebłaganiem za nasze grzechy. Jest wstawianiem się. Jest wspieraniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3307
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-12-15, 14:29

Pytający pisze: 2022-12-15, 12:31
Gzresznik Upadający pisze: 2022-12-14, 05:57 panie pytajacy,
czy Maria matka Jezusa moze byc oredownnikiem u swojego Syna

hmmm , przeanalizujmy sytuacje pod krzyzem.
z punktu widzenia protestantów . Chrystus w stanie szoku oddaje niepełnoletniemu młokosowi matke w opieke wiedzac ze ma jeszcze wielu braci ze zwiazku z Józefem i jest z punktu widzenia prawa zabezpieczona.

a teraz wezmy wersje papistów , bałwochwalców .
O janie ewangelie pisza jako o umiłowanym uczniu. Jest to nastolatek o którym pisze ze spoczywał głowa na piersi mistrza . Sluchał Jego serca .
Mówi Oto syn twoj . Oto matka twoja. Nacisk kładzie na te relację. Nie mówi opiekuj sie, masz podlegac opiece.
Wyznawcy Babilonu, wielkiej nierzadnicy upojonej krwia wiernych uwazaja ze Jezus byl jedynym synem Marii tu na ziemi. I w najwazniejszej chwili , odkupiania ludzi z mocy grzechu proponuje Janowi i swojej matce taka reelacje
A poniewaz wczesniej mówi o Janie Pismo umilowany uczeń być może liczy na to że Jego nasladowcy wpadna na ten sam pomysł wybrania Marii na swoja matke , duchową.

pytanie z logiki i znajomosci stosunków matczyno synowskich . CZY DOBRA MATKA a taka moze tylko byc matka Jezusa bo niedaleko moe padac jablko od jabloni . moze byc dobrym oredownikiem za swoje , nawet przybrane duchowe dziecko ?

I dlatego ja , grzesznik upadajacy tkwię w Swietym , rzymskim apostolskim kosciele katolickim, z cała swiadomoscia nawet jesli dla braci odłaczonych / vel kacerzy jest on Babilonem Wielkim, Wielka Nierzadnica pijana krwia swietych. Wlasnie dlatego bo tak nakazuje Pismo Swiete a nie wymysly ludzi .
Masz prawo uważać jak uważasz. Jak chcesz. I na podstawie pewnych danych wyciągać swoje wnioski. Jak dla niesłuszne.Twoja sprawa. Ja uważam, ze natchnione słowo wyznacza zadanie "orędownika" tylko dwóm postaciom. A zapewne możemy wstawiać się w swoich modlitwach za innymi. Jednak z pewnymi ograniczeniami. patrz. 1 J 5:16-17. Przy czym juz w wer.14 czytamy jeśli o coś prosimy zgodnie z jego wolą wysłuchuje nas
Tyle, że w Rzym 8:34 podaje przykład takiej modlitwy i w nim [Syn]jest tym który zmartwychwstał i jest po prawicy [swego Ojca] on przecież wstawia się za nami
Nie wiem, czy czyni tak jego matka. On tak czyni na pewno. Jeżeli udzie o "modlitwę różańcową", to jest to modlitwa katolicyzmu kultywowana od czasów średniowiecznych. I w moim przekonaniu niech taką pozostanie. Nie wydaje mi się, żeby rzecznicy protestantyzmu, chcieli z niej korzystać, czy żeby była wykorzystywana na ich rzecz.
W natchnionym słowie mamy zachętę do modlitwy "za innych". Jak czytamy w Dz.Ap.12:5 jeden z apostołów byłstrzeżony w więzieniu, zgromadzenie zaś usilnie zanosiło modlitwę o niego do BogaEiB
W Rzym 15:30-31 mamy zachętę innego apostoła abyście dołączyli i wraz ze mną walczyli w modlitwach o mnie do Boga
Nie jest to jednak "orędowaniem za grzesznikami". Módlmy się jednak jedni za drugimi.
Oczywiście jest zbyt trudno by sięgnąć w doktryny katolickie prawda? Zawsze warto poczepiac się słów?
Skoro podchodzisz tak rygorystycznie co do kwestii "orędownictwa" to mam nadzieje ze nie pozwalasz zadnemu pastorowi czy bratu ze zboru by za toba oredowal czyli modlił się... MUSISZ BYC KONSEKWENTNY PAMIETAJ.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-15, 15:31

...i nie mowisz do nikogo "nauczycielu" czy też "magistrze".

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Pytający » 2022-12-15, 19:25

Nie mam obecnie nikogo nad sobą, tak pastora, jak i starszego zboru. To po pierwsze. Po drugie, nikt z was nie wykazał, że ktokolwiek poza dwiema wymienionymi przeze mnie postaciami, został nazwany "prototokos". Nie zamierzam jednak wszystkiego powtarzać. I jak wykazywałem moim "orędownikiem" przed stworzycielem jest osoba podana w 1 J 2:1-2 Nie wykazaliście mi, że ktokolwiek został tak nazwany, jeśli nawet nas wspiera swoimi modlitwami.
Teraz odpowiedzcie mi, kto w waszej społeczności, może spowiadać?
Kto i tylko kto?
I tak uczycie, jak uczycie? Nie chcę denerwować adm. i nadal pociągać zamknięty temat odnośnie posługi "orędowania". Jednak dalej ciągniecie temat. Jest tam napisane, co jest napisane. I podane powody, jego za nami się wstawiana jako "adwokata" itp.
A w związku z sugestią, że "orędowanie": jest wstawiennictwem za nasze grzechy, to z 1 J 2:1-2 wynika, że jego orędowanie za nami ma sens, ponieważ jest "przebłaganiem za nasze grzechy".
Tu nie idzie o wstawianie się za nami. Idzie o nasze grzeszenie, i powód jego zadośćuczynienia. Ja, ty nie mamy możliwości we własnym imieniu oczekiwać przebłagania u...O takie może prosić jedynie ten, który "jest naszym przebłaganiem". Ma podstawy zrealizowania swojej prośby. Ty, ja nie. Jedyną osobą jest ten, którymusiał zostać upodobniony we wszystkim do braci, aby stać się miłosiernym i wiernym arcykapłanem...dla naszego przebłaganiaHeb.2:17
I jak czytamy w wer.16 nie "ujmuje" się za aniołami, tylko za każdym z nas."ujmuje się za nami".
Tak to nie jest problem z nazywaniem kogokolwiek tak, czy owak.
I tak jak na uczelni jest jeden rektor, który jest najważniejszą osobą na uczelni. Tak jest jeden nasz...patrz. 1 J 2:1-2 On i tylko on jest przedstawiony jako nasz jedyny...A jeśli nawet ty, czy ja możemy się za sobą wzajemnie wstawiać. Nie ty, czy ja mamy uprawnienia "orędowania". I nie chcę drążyć tematu, jednakjeśliby kto zgrzeszył, mamy...on jest przebłaganiem za nasze grzechy

A wracając do modlitwy, to jak najbardziej możemy się za sobą modlić. Jednaknikt nie przychodzi do Ojca, jak tylko przeze mnie Jana 14:6. I ja idę przez tego, przez którego mogę dojść do...Jak powiedziałnikt jeśli nie przeze mnie
Jeśli chcecie chodźcie sobie innymi drogami.
A w praktyce zachęcanie protestanta do modlitwy różańcowej, jest z zasady skazany na niepowodzenie. Do wspólnej modlitwy, już pewnie nie.
Ostatnio zmieniony 2022-12-15, 19:41 przez Pytający, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: konserwa » 2022-12-15, 23:51

Spowiadac moze ten, ktory zostal ku temu powolany, w imie Jezusa i w mysl Jego slow o zwiazywaniu i rozwiazywaniu. A tyczylo sie to tylko tych, ktorych Jezus ustanowil Apostolami, a owi Apostolowie na swoje miejsce ustanowili kolejnych nastepcow . I tak to trwa az do dzis.

Tyczy sie to kazdej kwestii wiary jak i tlumaczenia Pism i nauczania i wyjasniamnia Biblii czy Prawd wiary. ...
Ktos kto sam siebie ustanawia nauczycielem jest samozwanczym nauczycielem i nie od Boga jego poslannictwo pochodzi.
T proste.
I to by bylo na tyle.prawa nie ma.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-16, 01:29

No cóż, @Pytający zmiana tematu zazwyczaj dowodzi bezradności. Myślę, że tak jest i w tym wypadku.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3307
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-12-16, 10:26

Wybacz panie pytający ale celowo robisz shitstorm czepiając się słowa orędowanie ( w rożnych jezykach słowa maja nieco inne znaczenie i inaczej się je tłumaczy i próbując na tej bazie przepchnąć stare , mylne protestanckie wyobrażenie ze my papiery przebrzydle czcimy Matkę Bożą jako boginię. Żadnej z osób tak twierdzących nie chce się nawet sprawdzić jakiejkolwiek modlitwy maryjnej..Wasz wybór. BARDZO CIESZYMY SIĘ ZE PRZYZNAŁEŚ SIE ZE NIE MASZ PASTORA ITP. czyli mówisz z własnego autorytetu. Zapraszam wiec do analizy listów sw Piotra i jego oceny sytuacji osób próbujących samodzielnie brać się za Pismo.

I postaram się ( jak nie zapomnę) poprosić te " zwykłą kobietę" " tylko bramę otworze zez którą Zbawiciel wzeszedł na świat" by wyjednała u Syna trochę więcej znajomości Pism

Dodano po 18 minutach 57 sekundach:
Pism [możesz poprawiać/edytować swój post przez 90 minut od opublikowania wystarczy nadusić pierwszą ikonkę w prawym górnym rogi taki ołówek- Dez]
Ostatnio zmieniony 2022-12-16, 20:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Pytający » 2022-12-16, 12:56

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-16, 01:29 No cóż, @Pytający zmiana tematu zazwyczaj dowodzi bezradności. Myślę, że tak jest i w tym wypadku.
Zmiana tematu jest zasugerowana oczekiwaniem Admin. A ty niczego w niczym nie udowodniłeś. Co można wyczytać porównując twoje z moimi komentarzami. I nie jest to zmiana, co powrót do tematu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-16, 13:01

Serio? Zmiana tematu na nie związany z Różańcem? ;)

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Pytający » 2022-12-17, 12:17

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-16, 13:01 Serio? Zmiana tematu na nie związany z Różańcem? ;)
Dezerter 13.12.2022 godz.22:16 napisał: "Temat uważam za wyczerpany...wszystko zostało napisane w temacie p(P)arakleta". Z tej przyczyny powróciłem do tematu "różańca dla protestantów". Jak napisał: "wracamy do zachęcania protestantów do różańca".
Z tej przyczyny moje odniesienia do tematu.
A ty przyjacielu zajrzyj sobie do prac katolickich uczonych takich jak Xavier Leon- Dufour "SŁOWNIK NOWEGO TESTAMENTU" str.464 tytuł "Paraklet". Przeczytasz tam:
"FUNKCJĘ [PARAKLETA] SPEŁNIA BĄDŹ DUCH ŚWIĘTY ORĘDUJĄCY NA RZECZ CHRYSTUSA E SERCACH UCZNIÓW [WER.j.14:16], BĄDŹ SAM CHRYSTUS - U OJCA NA RZECZ UCZNIÓW [WER.1 J 2:1]...".
Ewentualnie "SŁOWNIK TEOLOGII BIBLIJNEJ" pod jego red.str.644-645
Czytamy tam:
"FUNKCJĘ [PARAKLETA] SPEŁNIAŁ TEŻ JEZUS CHRYSTUS,KTÓRY JEST W NIEBIE NASZYM RZECZNIKIEM...RZECZNIKIEM JEST TAKŻE DUCH ŚWIĘTY..."
I nikt poza wymienionymi dwiema postaciami, nie występuje pod zadaniem "parakleta". Rozumiem, że moje wywody cię nie przekonują. Przeczytaj wywody swoich pobratymców. w wymienionych publikacjach. I wielu innych.
A odnośnie modlitwy z użyciem pacierza, nikt z protestantów nie występuje przeciw. Występują przeciw "modlitwie różańcowej".
Ostatnio zmieniony 2022-12-17, 12:18 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany