Zachęcając protestanta do Różańca

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Nenderen » 2022-10-21, 15:56

Gdybyście mogli kilkoma zdaniami zachęcać protestantów do modlitwy różańcowej, jakie byłyby to zdania?

(Wiem, że równie dobrze temat może być w dziale "protestantyzm" ale dział "Maryja" tematycznie pasuje).
Ostatnio zmieniony 2022-10-21, 16:00 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-10-21, 17:02

Zachęcanie protestantów do różańca chyba nie ma sensu. Taka modlitwa byłaby sprzeczna z ich wiarą, więc może lepiej porozmawiać z nimi, przedstawić własne refleksje na tematy reigijne, także z katolickiej perspektywy, ale nie zachęcając do żadnych konkretnych praktyk. Jeśli zaproponujesz protestantowi modlitwę różańcową to będzie to raczej koniec dialogu, zniechęcisz do dalszej rozmowy, bo taka modlitwa przeczy fundamentalnym elementom jego wyznania.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Andej » 2022-10-21, 17:05

Skoncentrowałbym się na rozważaniach. A zaczął od bolesnych. Bo one są poświęcone temu, co dla protestantów jest najważniejsze.
W zależności od tego kroku, czyniłbym następne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Nenderen » 2022-10-21, 17:16

Miłośniczko, świadcząc o nabożeństwie różańcowym świadczę o katolicyzmie. Dialog nie wyklucza mówienia o własnych poglądach i tożsamości natomiast protestantyzm to na tyle szerokie pojęcie że są osoby które uważają się za jego przedstawicieli ale odmawiają modlitwę różańcową.
Święta Urszula Ledóchowska podróżując po Skandynawii miała do czynienia z protestantami modlącymi się do Maryi i świętych.
W protestanckim wyznaniu anglikańskim jest wielu teologów wierzących we wniebowzięcie Maryi.
Ostatnio zmieniony 2022-10-21, 17:20 przez Nenderen, łącznie zmieniany 3 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Tek de Cart » 2022-10-21, 18:59

a może lepiej "Koronka do Miłosierdzia Bożego" ? może to będzie łatwiejsze?
ew. można nawet zacząć od Modlitwy Jezusowej - czyli po prostu "Panie Jezu Chryste zmiłuj się nade mną" - i można do tego używać różańca żeby mieć pewnien 'ogranicznik' iloścowy
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Nenderen » 2022-10-21, 19:05

Można też polecać zarówno Koronkę jak i Różaniec.
Ja np. nie wierzę w objawienia siostry Faustyny (wcześniej czasami wierzyłem) ale skoro Kościół zatwierdził tekst Koronki do Miłosierdzia Bożego to go odmawiam niezależnie od niewiary w wizje.
Koronka jest modlitwą na wskroś maryjną bo niczym Maryja na Golgocie ofiarowujemy Ojcu Przedwiecznemu Chrystusa - tak mawiał o tej modlitwie pewien znany mi teolog.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Dezerter » 2022-10-21, 21:17

Nenderen pisze: 2022-10-21, 17:16 Miłośniczko, świadcząc o nabożeństwie różańcowym świadczę o katolicyzmie. Dialog nie wyklucza mówienia o własnych poglądach i tożsamości natomiast protestantyzm to na tyle szerokie pojęcie że są osoby które uważają się za jego przedstawicieli ale odmawiają modlitwę różańcową.
Święta Urszula Ledóchowska podróżując po Skandynawii miała do czynienia z protestantami modlącymi się do Maryi i świętych.
W protestanckim wyznaniu anglikańskim jest wielu teologów wierzących we wniebowzięcie Maryi.
Zaskoczyłeś mnie tym, że są tacy protestanci, którzy odmawiają różaniec, to byłoby duże zaskoczenie dla mnie

A w sprawie zachęcania to najlepiej zacząć od tego , że jest to modlitwa biblijna, tylko się dobrze się przygotuj, wypisz sigle i znaj najlepiej na pamięć by być wiarygodnym.
Ostatnio zmieniony 2022-10-21, 21:17 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Hildegarda » 2022-10-22, 05:56

@Dezerter ale różaniec to chyba nie jest za bardzo biblijny, poczytaj w Wikipedii co tam jest napisane, gdzie ma swoje źródło

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: sądzony » 2022-10-22, 08:45

Hildegarda pisze: 2022-10-22, 05:56 @Dezerter ale różaniec to chyba nie jest za bardzo biblijny, poczytaj w Wikipedii co tam jest napisane, gdzie ma swoje źródło
Medytacja niby też nie jest. Przynajmniej nie wprost.
Z chęcią wysłucham co miał na myśli Dez.
Ostatnio zmieniony 2022-10-22, 08:45 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Andej » 2022-10-22, 09:37

Hildegarda pisze: 2022-10-22, 05:56 różaniec to chyba nie jest za bardzo biblijny, poczytaj w Wikipedii co tam jest napisane, gdzie ma swoje źródło
Trudno uznać Wiki za wiarygodne źródło. Trzeba z dużym dystansem. I koniecznie sprawdzać wiarygodność każdej informacji.

Na czym według Ciebie polega niebiblijność? Chodzi Ci o dwie tajemnice? Czy widzisz w nich jakąś sprzeczność w stosunku do tego, co bezpośrednio opisane w Biblii?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Dezerter » 2022-10-22, 16:47

Hildegarda pisze: 2022-10-22, 05:56 @Dezerter ale różaniec to chyba nie jest za bardzo biblijny, poczytaj w Wikipedii co tam jest napisane, gdzie ma swoje źródło
Czyżby?
To zacznijmy odmawiać
Ojcze nasz ...Łk 11, 2-4
Zdrowaś Mario Łk 1,28 i Łk 1,42
Reszta już tak wprost nie jest podana, ale jak się dobrze poszuka, to można to protestantom uzasadnić biblijnie
https://pielgrzym.pelplin.pl/wiadomosci ... as-maryjo/
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Hildegarda » 2022-10-22, 17:48

@Dezerter ale różaniec jako modlitwa, to już późniejsza twórczość Kościoła, nie ma w Biblii takiej modlitwy, ani polecenia żeby modlić się do Maryi :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Andej » 2022-10-22, 18:05

Jakoś nie bardzo mi się podoba pojmowanie różańca. Nie wiem dlaczego pomijane są rozważania. Uważam je, za zasadniczą część modlitwy różańcowej.
Różaniec uchodzi za modlitwę maryjną, ale czy tak jest? Maryja jest jeno pośredniczką. Modlitwa jest skierowana do Boga.
Natomiast Modlitwa Pańska jest zapisana w Biblii. Jak też część Zdrowaś Mario. Dez podał sigle.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Dezerter » 2022-10-22, 18:31

Hildegarda pisze: 2022-10-22, 17:48 @Dezerter ale różaniec jako modlitwa, to już późniejsza twórczość Kościoła, nie ma w Biblii takiej modlitwy, ani polecenia żeby modlić się do Maryi :)
A w którym momencie modlimy się do Maryi - zacytuj proszę, bo ja na różańcu się nie znam
Możesz zamykać oczy i wypierać z umysłu, że Modlitwa różańcowa albo wprost cytuje Biblię, albo opisuje rzeczy wynikające z biblii = jest modlitwą opartą na Biblii

Poza tym ja radzę forumowiczowi jak podejść do protestantów z różańcem i dlatego podaje powiązania, źródła biblijne, bo nie wszyscy o nich wiedzą
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Hildegarda » 2022-10-22, 19:52

@Dezerter w ten sposób można cytować cokolwiek z Biblii i stwierdzić że jest w tym uzasadnienie do konkretnej modlitwy. Modlitwę Ojcze nasz zalecał Jezus, natomiast Zdrowas Mario to pozdrowienie anielskie i nigdzie nic tam nie ma o modleniu się w ten sposób, czy o tworzeniu kultu Maryjnego, a sam różaniec to tak czy siak już dalsza historia. Protestanci znają Biblię doskonale i najwyrazniej nie dopatrzyli się w niej podstaw do takich modlitw, a katolicy nie wyznają solą scriptura, więc nie mają obowiązku opierać wszystkiego na Biblii. Moim zdaniem jeśli już zachęcać, to poprzez szukanie argumentów zachęcających ogólnie do KK i Tradycji, a niekoniecznie poprzez szukanie na siłę podstaw biblijnych do różnych praktyk, które się kształtowały KK.

Zablokowany