Zachęcając protestanta do Różańca

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-19, 10:40

Pytający pisze: 2022-12-19, 10:04
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-19, 09:53
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-18, 23:18 A mamy tu jakichś protestantów?
Dołączam się do pytania :)
A ty za kogo się uważasz?, czy jest jakaś denominacja, do której przynależysz?
Niestety, grupa do której należę nie należy do żadnej zarejestrowanej denominacji.
Amerykanie mówią na to chyba "nondenominational church".
Pod pewnymi względami utożsamiam się z protestantyzmem, ale na ścisłość wiele mnie od klasycznego protestantyzmu różni. Więc nie ma się co oszukiwać ;) protestantem nie jestem.
Jest takie określenie, od tytułu książki C.S.Lewisa "Mere Christianity" - "po prostu chrześcijaństwo". Taką tożsamość czuję - po prostu chrześcijanin.
W profilu forum wybrałem "Restoracjonizm" - bo to też jest coś z czym się utożsamiam. Nie chrześcijaństwo historyczne z całą jego ciągłością, ale chrześcijaństwo "odtworzone" (restoration) na podstawie Nowego Testamentu.
Wiadomo, są tego mocne i słabe punkty, są wyzwania. Ale takie postawienie sprawy wydaje mi się najlepsze na dzisiaj.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Pytający » 2022-12-19, 11:22

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-19, 10:40
Pytający pisze: 2022-12-19, 10:04
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-19, 09:53
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-18, 23:18 A mamy tu jakichś protestantów?
Dołączam się do pytania :)
A ty za kogo się uważasz?, czy jest jakaś denominacja, do której przynależysz?
Niestety, grupa do której należę nie należy do żadnej zarejestrowanej denominacji.
Amerykanie mówią na to chyba "nondenominational church".
Pod pewnymi względami utożsamiam się z protestantyzmem, ale na ścisłość wiele mnie od klasycznego protestantyzmu różni. Więc nie ma się co oszukiwać ;) protestantem nie jestem.
Jest takie określenie, od tytułu książki C.S.Lewisa "Mere Christianity" - "po prostu chrześcijaństwo". Taką tożsamość czuję - po prostu chrześcijanin.
W profilu forum wybrałem "Restoracjonizm" - bo to też jest coś z czym się utożsamiam. Nie chrześcijaństwo historyczne z całą jego ciągłością, ale chrześcijaństwo "odtworzone" (restoration) na podstawie Nowego Testamentu.
Wiadomo, są tego mocne i słabe punkty, są wyzwania. Ale takie postawienie sprawy wydaje mi się najlepsze na dzisiaj.
Tak wiem, czym jest restoracjonizm. I wiem, że z zasady większość powstałych ruchów reformacji, opisywała się jako "powracających do źródeł", czy "źródła". Jedne zrywały z jednym, inne z innym. I sam stosunek np. M.Lutra, czy J.Kalwina do "eucharystii" i jej obchodzenia, a Gabriela Zwillinga, ukazuje stosunek protestantyzmu do odrywania się od "katolickiego pojmowania eucharystii", czy odrywania się od nauk obecnych w katolicyzmie.
W jednym z komentarzy odnośnie "ekumenizmu" wspominałeś o dyskusjach z...Pisałeś wtedy jako? zwolennik klasycznego protestantyzmu, czy?
Wiadome jest, ze protestantyzm zerwał z niektórymi naukami obecnymi w katolicyzmie. Jedne odłamy więcej od innych, inne "odstąpiły" w niewielkim stopniu.
Ostatnio zmieniony 2022-12-19, 12:00 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-19, 12:22

Pytający pisze: 2022-12-19, 11:22
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-19, 10:40
Pytający pisze: 2022-12-19, 10:04
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-19, 09:53
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-18, 23:18 A mamy tu jakichś protestantów?
Dołączam się do pytania :)
A ty za kogo się uważasz?, czy jest jakaś denominacja, do której przynależysz?
Niestety, grupa do której należę nie należy do żadnej zarejestrowanej denominacji.
Amerykanie mówią na to chyba "nondenominational church".
Pod pewnymi względami utożsamiam się z protestantyzmem, ale na ścisłość wiele mnie od klasycznego protestantyzmu różni. Więc nie ma się co oszukiwać ;) protestantem nie jestem.
Jest takie określenie, od tytułu książki C.S.Lewisa "Mere Christianity" - "po prostu chrześcijaństwo". Taką tożsamość czuję - po prostu chrześcijanin.
W profilu forum wybrałem "Restoracjonizm" - bo to też jest coś z czym się utożsamiam. Nie chrześcijaństwo historyczne z całą jego ciągłością, ale chrześcijaństwo "odtworzone" (restoration) na podstawie Nowego Testamentu.
Wiadomo, są tego mocne i słabe punkty, są wyzwania. Ale takie postawienie sprawy wydaje mi się najlepsze na dzisiaj.
Tak wiem, czym jest restoracjonizm. I wiem, że z zasady większość powstałych ruchów reformacji, opisywała się jako "powracających do źródeł", czy "źródła". Jedne zrywały z jednym, inne z innym. I sam stosunek np. M.Lutra, czy J.Kalwina do "eucharystii" i jej obchodzenia, a Gabriela Zwillinga, ukazuje stosunek protestantyzmu do odrywania się od "katolickiego pojmowania eucharystii", czy odrywania się od nauk obecnych w katolicyzmie.
W jednym z komentarzy odnośnie "ekumenizmu" wspominałeś o dyskusjach z...Pisałeś wtedy jako? zwolennik klasycznego protestantyzmu, czy?
Wiadome jest, ze protestantyzm zerwał z niektórymi naukami obecnymi w katolicyzmie. Jedne odłamy więcej od innych, inne "odstąpiły" w niewielkim stopniu.
Miałeś na myśli Huldrycha Zwinglego?

Czasami tu na forum broniłem stanowiska klasycznego protestantyzmu.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Pytający » 2022-12-19, 12:32

Tak Huldrycha Zwinglega i jego stosunku do "eucharystii" i symbolizmu w nim obecnego, jak i potrzeby prostoty jej obchodzenia.
Ostatnio zmieniony 2022-12-19, 12:33 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: konserwa » 2022-12-19, 13:40

W jaki sposob mozna odtworzyc chrzescijanstwo, jesli istnieje Kosciol, ktorego bramy piekielne nie przemoga?
A moze chodzi o odtworzenie nie chrzescijanstwa, ale osobistej (nowej byc moze ... albo nowoczesniejszej byc moze ) wizji czegos, co powinno byc "po naszemu" ? Czyli taka zabawa w "nasz klub jedynych i wlasciwych i odtworzonych.
Cos na ksztalt faryzeusza modlacego sie w Swiatyni i pogardzajacego innym ( czyli celnikiem ), ktory rowniez modlil sie w Swiatyni. :arrow: :?:
Ciekawe, ciekawe ...
Ostatnio zmieniony 2022-12-19, 13:43 przez konserwa, łącznie zmieniany 3 razy.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Pytający » 2022-12-19, 13:50

konserwa pisze: 2022-12-19, 13:40 W jaki sposob mozna odtworzyc chrzescijanstwo, jesli istnieje Kosciol, ktorego bramy piekielne nie przemoga?
A moze chodzi o odtworzenie nie chrzescijanstwa, ale osobistej (nowej byc moze ... albo nowoczesniejszej byc moze ) wizji czegos, co powinno byc "po naszemu" ? Czyli taka zabawa w "nasz klub jedynych i wlasciwych i odtworzonych.
Cos na ksztalt faryzeusza modlacego sie w Swiatyni i pogardzajacego innym ( czyli celnikiem ), ktory rowniez modlil sie w Swiatyni. :arrow: :?:
Ciekawe, ciekawe ...
Nie wiem kim jesteś, jednak rozmowa z tobą jest niemożliwa. Piszesz nie na temat i bez sensu. O co ci człowieku idzie?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: konserwa » 2022-12-19, 13:54

Pisze na temat i z sensem. Na temat boskosci Chrystusa, odrzucajac Twoje "autorytety" jako sprzeczne z nauka Apostolow.
O to mi czlowieku idzie.
Badackie zaciecie ( badacie w znaczeniu nadanym sobie samowolnie przez tzw"badaczy Pisma Swietego") nadaje sie jedynie do Twoich wpisow, ktore sa manipulacja. Manipulacja sensu przekazu Slowa Bozego.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Pytający » 2022-12-19, 14:27

konserwa pisze: 2022-12-19, 13:54 Pisze na temat i z sensem. Na temat boskosci Chrystusa, odrzucajac Twoje "autorytety" jako sprzeczne z nauka Apostolow.
O to mi czlowieku idzie.
Badackie zaciecie ( badacie w znaczeniu nadanym sobie samowolnie przez tzw"badaczy Pisma Swietego") nadaje sie jedynie do Twoich wpisow, ktore sa manipulacja. Manipulacja sensu przekazu Slowa Bozego.
Jak zwykle nic nie wnoszą twoje kąśliwe uwagi, poza jadem. A nad natchnione słowo, nie uznaję, żadnego autorytetu. Ty już, jednak tak.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: konserwa » 2022-12-19, 14:40

Wprost przeciwnie. Nad Natchnionym Slowem Ty , drogi Pytajacy , ustanowiles siebie autorytetem.
Co bylo nietrudne do stwierdzenia.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Pytający » 2022-12-19, 14:44

konserwa pisze: 2022-12-19, 14:40 Wprost przeciwnie. Nad Natchnionym Slowem Ty , drogi Pytajacy , ustanowiles siebie autorytetem.
Co bylo nietrudne do stwierdzenia.
Bzdura. To ty odnosisz się do autorytetu magisterium itp. Ja nie uznaję autorytetu urzędów, tylko odnoszę swoje wierzenia do natchnionego słowa. Niestety taką wymianę słów uznaję za niepotrzebną i nic nie wnoszącą, jak i mało pożyteczną. Tyle.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: konserwa » 2022-12-19, 14:49

Kosciol ustanowiony przez Jezusa, zbudowany na Apostolach, zyjacy na ich Nastepcach ... tenze odrzucasz. I nadal upierasz sie, ze odnosisz swoje falsze do natchnionego Slowa Jezusa ? To Jezus jest wlasciwym Stworca i Natchnieniem Pisma Swietego. A Pismo Swiete tylko w Kosciele jest wlasciwie i prawdziwie odczytywane, interpretowane i wyjasniane. Wynika to bezposrednio z samego, natchnionego Slowa Bozego.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-19, 15:03

Łk 10:16 "Kto was słucha, Mnie słucha. Kto wami gardzi, Mną gardzi; a kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał."
Łk 10:16 "Kto was słucha, Mnie słucha. Kto wami gardzi, Mną gardzi; a kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Dezerter » 2022-12-19, 20:16

Zamykam temat, bo już nic w temacie jak widzę nie macie do powiedzenia a temat powoduje tylko kłótnie wybaczcie ale nie ma siły dla was/na was by w tygodniu przedświątecznym leczyć wasze fobie, ambicje, ...wstaw właściwe macie okazję na rachunek sumienia
Kontynuowanie kłótni w innym wątku będzie owocowało ostrzeżeniami bez ostrzeżenia :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Zablokowany