Zachęcając protestanta do Różańca

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Zablokowany
Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-04, 13:45

Pytający pisze: 2022-12-04, 12:41Po co?
Jak samo zdanie wskazuje - po to, żeby otrzymali zachętę do różańca.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Nenderen » 2022-12-04, 16:23

Pytający, min. dlatego że modlitwa różańcowa jest owocem duchowości biblijnej. Zawarte w niej słowa zachwytu nad dokonaniami Boga w osobie Maryi są ewangelicznymi słowami anioła że zwiastowania oraz świętej Elżbiety. Zawarty w zdrowaś... Tytuł Matka Boża jest zgodny z tytułem Matka Pana stosowanym w Biblii przez Elżbietę. A skoro w Biblii Pan to Bóg a Bóg to Pan to Biblia twierdząc że Maryja jest Matką Pana sugeruje że jest Matką Boga. Wbrew niektórym antyklerykalnym wypowiedziom (nie mam na myśli tu kogoś konkretnie) Kościół katolicki nigdy nie twierdził że Maryja zrodziła bóstwo Jezusa bo podkreśla że nazywając Ją Matką Boga ma na myśli że jest Matką tej samej Osoby która jest jednocześnie Bogiem. Co ciekawe wielu protestantów stosuje termin Boże Narodzenie i gdyby wyrywać ich przekonanie z kontekstu tak jak oni to robią wobec katolików w sensie Matki Boga można by im powiedzieć że rzekomo mówiąc słowa Boże Narodzenie sugerują że bóstwo Jezusa nie jest odwieczne ale zrodziło się w Betlejem. Oczywiście ja tak bym tym protestantom bym tego nie powiedział bo nie stosuję wobec nich tych metod wyrywania kontekstu jaki oni stosują do mojej katolickiej czci dla Matki Bożej.
Ostatnio zmieniony 2022-12-04, 16:25 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Rak

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Rak » 2022-12-04, 22:21

Nie wiem, czy pamiętacie, młodsi z was to nie, ale na pewno wiecie o wydarzeniach na Majdanie w Kijowie w 2014 roku. Tam przywieziono figurę Matki Boskiej Fatimskiej i wszyscy, ludzie różnych wyznań, katolicy, protestanci, prawosławni odmawiali różaniec. Mało się i wówczas i obecnie u nas o tym mówi, ale w czasie najgorętszych walk było słychać i widać ludzi z różańcami w dłoniach. I nikt protestantów nie namawiał, sami brali różańce, prosili o to aby im pokazać jak to się odmawia. Oglądałam kiedyś film dokumentalny o Majdanie, były tam rozmowy i z ludźmi świeckimi i z duchownymi. Bardzo dużo o tym opowiadał ksiądz który ze swojej parafii przywiózł tam figurę Maryi, nie pamiętam jaka i gdzie była to parafia. Ale to nie jest ważne, ważne, to, że nie ma nic niemożliwego.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Nenderen » 2022-12-05, 05:23

Ojcze Pablito, wiem, że dużo teraz dyskutujesz z Markiem ale czy odpowiedział byś na mój wcześniejszy post w tym temacie o zasadności i słuszności tytułu Matki Bożej przy użyciu argumentu z biblijnym wersetem z Matką Pana (a Pan w Biblii to Bóg) oraz analogii do słów Boże Narodzenie używanych także przez wielu protestantów?
Ostatnio zmieniony 2022-12-05, 05:23 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-05, 12:48

Nenderen pisze: 2022-12-04, 16:23 Pytający, min. dlatego że modlitwa różańcowa jest owocem duchowości biblijnej. Zawarte w niej słowa zachwytu nad dokonaniami Boga w osobie Maryi są ewangelicznymi słowami anioła że zwiastowania oraz świętej Elżbiety. Zawarty w zdrowaś... Tytuł Matka Boża jest zgodny z tytułem Matka Pana stosowanym w Biblii przez Elżbietę. A skoro w Biblii Pan to Bóg a Bóg to Pan to Biblia twierdząc że Maryja jest Matką Pana sugeruje że jest Matką Boga. Wbrew niektórym antyklerykalnym wypowiedziom (nie mam na myśli tu kogoś konkretnie) Kościół katolicki nigdy nie twierdził że Maryja zrodziła bóstwo Jezusa bo podkreśla że nazywając Ją Matką Boga ma na myśli że jest Matką tej samej Osoby która jest jednocześnie Bogiem. Co ciekawe wielu protestantów stosuje termin Boże Narodzenie i gdyby wyrywać ich przekonanie z kontekstu tak jak oni to robią wobec katolików w sensie Matki Boga można by im powiedzieć że rzekomo mówiąc słowa Boże Narodzenie sugerują że bóstwo Jezusa nie jest odwieczne ale zrodziło się w Betlejem. Oczywiście ja tak bym tym protestantom bym tego nie powiedział bo nie stosuję wobec nich tych metod wyrywania kontekstu jaki oni stosują do mojej katolickiej czci dla Matki Bożej.
@Nenderen Jak rozumiem chodziło Ci o ten post?
Protestanci generalnie wierzą w Bóstwo Jezusa oraz w zasadność nazwania Marii Theotokos - Matką Bożą czy też Matką Boską albo Bogarodzicielką (Bogarodzicą).
Protestanci generalnie również obchodzą Boże Narodzenie i w ogóle przyjmuja jako wiążące orzeczenia pierwszych soborów katolickich dotyczące uznania homousios, unii hipostatycznej, woli(wól) Jezusa itd itp.
Protestanci jeśli chodzi o zagadnienia Trójcy, Jezusa to myślę, że wierzą identycznie jak rzymcy katolicy. Wydaje się, że zagadnienie Trójcy i filioque przyjmują za Zachodem a nie Wschodem. Choć co do filioque chyba panuje swoboda poglądów. Ale konia z rzędem temu, kto słyszał zza kazalnicy kazanie na tem temat ;)

Co do tytułu Matka Pana - a dla odmiany od "Matka Boża" jest to explicite biblijny tytuł - to możliwe, że protestanci powiedzą: Jahwe w ST to Pan w NT więc Matka Pana to Matka Jahwe czyli Matka Boża. Zapewne część powie że to communicatio idiomatum itd itp.
Myślę, że powyższe powiedzą głównie wykształceni protestanci. Zwyczajni, prości parafianie - szczególnie ci, którzy konwertowali z katolicyzmu - szczególnie też w Polsce (albo innym katolickim kraju) - powiedzą "nie" wobec Theotokos.
Ale już pokolenia np. luteran urodzonych w rodzinach luterańskich są bardzo otwarci na katolicym i wśró moich znajomych niektórzy wręcz uznają niedzielny obowiązek uczestnictwa w nabożeństwie za spełniony gdy pójdą na mszę katolicką. Takie rzeczy ;)

Ja jako antytrynitarz przestałem się określać jako protestant (przez pewiem czas rzeczywiście tak myślałem/mówiłem o sobie), więc nie czuję przywiązania do tychże stanowisk.
W moim zrozumieniu - jak to wcześniej zaznaczyłem - Maria nie jest Matką Bożą a jest Matką Pana. A ze słowem "Pan" w Nowym Testamencie jest zamieszanie. Bo w zalezności od kontekstu oznacza ono albo faktycznie Boga Jahwe, albo Chrystsua Pana. W tym drugim przypadku "Pan" jest określeniem podobnym do króla (Pan panów, król królów - sugerujące wielość panów i kwielość królów).
"Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów, ​​​
Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.​"1Kor 8:5-6


Co do tej kwestii Jahwe/Pan i nieobecność słowa Jahwe (w pełnej formie, bo w skróconej "Jah" jest w słowie Alelluja - Halellu-Jah) to jest to w ogóle szersze zagadnienie. Bardzo - niestety - spychane na margines z powodu dużej negatywnej popularności świadków Jehowy. A niepotrzebnie ponieważ nad zagadnieniem pracowali tacy naukowcy jak np. profesor George Howard i zapewne inni.

@Nenderen czy moja odpowiedź jest dla Ciebie wystarczająca?
Ostatnio zmieniony 2022-12-05, 13:37 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Nenderen » 2022-12-05, 13:12

Ojcze Pablito, dziękuję za poświęcenie tyle czasu i wysiłku na napisanie tak rozległej wypowiedzi. Na pewno uważam Twoją wypowiedź za wystarczającą w sensie dbania o poziom dyskusji natomiast jako katolik mam oczywiście w niektórych kwestiach inne zdanie. :)
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-05, 13:33

Nenderen pisze: 2022-12-05, 13:12 Ojcze Pablito, dziękuję za poświęcenie tyle czasu i wysiłku na napisanie tak rozległej wypowiedzi. Na pewno uważam Twoją wypowiedź za wystarczającą w sensie dbania o poziom dyskusji natomiast jako katolik mam oczywiście w niektórych kwestiach inne zdanie. :)
Proszę bardzo :) Oczywiście, nie pisałem po to by przekonywać a raczej by powiedzieć - według najlepszej mojej wiedzy - jak ja widzę sprawę.
Słyszałem kilka razy powtórzone przez biskupa Grzegorza Rysia (lubię go słuchać - szczególnie gdy mówi o historii reformacji - bo czuję u niego empatię) takie zdanie, że ekumenizm to "wymiana duchowych darów"
bp Grzegorz Ryś pisze:Ekumenizm nie jest jedynie wzajemną wiedzą o sobie, ale jest wymianą duchowych darów. Za tą definicją kryje się takie przekonanie po naszej stronie katolickiej, że Duch Święty działa także w pozostałych Kościołach i że to, co On tam sprawia stanowi również dar złożony dla mnie, dla nas katolików. I odwrotnie, tzn., że to, co Duch Święty czyni w Kościele katolickim jest także darem dla naszych braci i sióstr z innych Kościołów. Tylko wtedy jest sens mówić o wymianie duchowych darów
Podkreślenie moje.https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/n ... darow.html
Oczywiście nie jest to łatwe, na przykład gdy się z czymś radykalnie nie zgadzamy w doktrynie drugiej strony. Potrafię sobie wyobrazić, że to co pisałem o sobie i swojej wierze brzmiało bardzo nieprzyjemnie, drażniąco, irytująco. Ja chcę przyznać otwarcie, że bardzo obce jest mi wywyższenie Błogosławionej Marii na tak wysoki poziom jak ma to miejsce w katolicyzmie a jeszcze bardziej w prawosławiu. Bardzo obcy jest mi na przyklad kult Eucharystyczny. I pewnie kilka innych spraw by się znalazło.
Z drugiej strony obserwuję miłość katolików do Jezusa Chrystusa. Widzę owoce tej wiary w Niego.
Widzę podobną miłość u protestantów, prawosławnych. Może trochę niepopularne, ale widzę miłość do Jezusa też u mormonów czy świadków Jehowy.
I staram się czerpać z tych duchowych darów, które w Kościele Katolickim i w innych miejscach obserwuję. Staram się też dzielić tym, co mi gdzieś w duszy gra i co w moich obszarach teologiczno/eklezjalnych się dzieje.
Ostatnio zmieniony 2022-12-05, 13:40 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Nenderen » 2022-12-05, 13:41

Odnośnie tych duchowych darów które np. ja jako katolik czerpię od protestantów to wiele zawdzięczam książkom autobiograficznym autorstwa protestanki z USA Joni Eareckson "Joni" i "Joni. Krok dalej". W młodych latach skoczyła nieszczęśliwie do wody i została sparaliżowana oprócz głowy. Potem zaczęła świadczyć o Jezusie i o tym że Chrystus jest nadzieją nawet w życiowej tragedii oraz malować obrazy ustami. Dla mnie Joni jest wzorem do przezwyciężania rozpaczy oraz różnych (odmiennych dla każdego) trudności życiowych poprzez zaufanie Bogu.
Ostatnio zmieniony 2022-12-05, 13:44 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-05, 13:43

Ze względu na to, że stworzyliśmy offtopic, posty dotyczące dyskusji o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym przeniosłam do tego wątku, tam można kontynuować: viewtopic.php?t=13470&start=30
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Nenderen » 2022-12-05, 13:46

Miłośniczka zasłużyła za nadgodziny na pudełko pralinek ;)
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-05, 13:58

Nenderen pisze: 2022-12-05, 13:41 Odnośnie tych duchowych darów które np. ja jako katolik czerpię od protestantów to wiele zawdzięczam książkom autobiograficznym autorstwa protestanki z USA Joni Eareckson "Joni" i "Joni. Krok dalej". W młodych latach skoczyła nieszczęśliwie do wody i została sparaliżowana oprócz głowy. Potem zaczęła świadczyć o Jezusie i o tym że Chrystus jest nadzieją nawet w życiowej tragedii oraz malować obrazy ustami. Dla mnie Joni jest wzorem do przezwyciężania rozpaczy oraz różnych (odmiennych dla każdego) trudności życiowych poprzez zaufanie Bogu.
Mylisz uczenie się, wymianę, dzielenie z konkretnymi ludźmi z rzekomą "wymianą darów" pomiędzy wyznaniami.
To pierwsze jest oczywiste, to drugie oczywiście jest nieprawdziwe.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-05, 13:58

Nenderen pisze: 2022-12-05, 13:46 Miłośniczka zasłużyła za nadgodziny na pudełko pralinek ;)
Nie. Raczej na zamknięcie w sali i przymus napisania na kartce ze 100 razy " wątek jest jak ulica jednokierunkowa, a nie skrzyżowanie" za bezprawne pisanie nie na temat... Więc wróćmy już do tematu.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-05, 14:02

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-05, 13:58
Nenderen pisze: 2022-12-05, 13:41 Odnośnie tych duchowych darów które np. ja jako katolik czerpię od protestantów to wiele zawdzięczam książkom autobiograficznym autorstwa protestanki z USA Joni Eareckson "Joni" i "Joni. Krok dalej". W młodych latach skoczyła nieszczęśliwie do wody i została sparaliżowana oprócz głowy. Potem zaczęła świadczyć o Jezusie i o tym że Chrystus jest nadzieją nawet w życiowej tragedii oraz malować obrazy ustami. Dla mnie Joni jest wzorem do przezwyciężania rozpaczy oraz różnych (odmiennych dla każdego) trudności życiowych poprzez zaufanie Bogu.
Mylisz uczenie się, wymianę, dzielenie z konkretnymi ludźmi z rzekomą "wymianą darów" pomiędzy wyznaniami.
To pierwsze jest oczywiste, to drugie oczywiście jest nieprawdziwe.
Z ciekawości zapytam - uznajesz to co powiedział Ryś za nieprawdziwe?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Andej » 2022-12-06, 21:40

A propos modlenia się do Maryi czy też świętych. Wklejam oficjalny tekst. W którym, niestety, nie ustrzeżono się lapsusu.
Chciałem jednak zwrócić uwagą na wytłuszczone i podkreślone zdanie.


UWAGI TEOLOGICZNO-LITURGICZNE DOTYCZĄCE
ODMAWIANIA MODLITWY DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA
I JEJ ZWIĄZKU Z MSZĄ ŚWIĘTĄ

Modlitwa do św. Michała Archanioła powstała w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Napisał ją Papież Leon XIII po przerażającym widzeniu złych duchów, jakie miał w Rzymie słuchając Mszy świętej. Niezwłocznie po napisaniu modlitwy Leon XIII polecił rozesłać jej treść do wszystkich ordynariuszy świata, aby kapłani odmawiali ją wraz z wiernymi, klęcząc po każdej Mszy św. cichej.

Na modlitwy Leona XIII składały się trzy Ave Maria, Salve Regina, jeszcze jedna modlitwa maryjna, modlitwa do św. Michała Archanioła i trzykrotna inwokacja do Najświętszego Serca Jezusowego. Ten blok modlitw obowiązywał w Mszach recytowanych do 1964 roku, kiedy został zniesiony przez watykańską instrukcję Inter oecumenici.

Warto zauważyć, że taki układ modlitw oznaczał, że były one odmawiane faktycznie po zakończonej celebracji Mszy, a nie w jej ramach. W wyniku wspomnianych zmian w liturgii po Soborze Watykańskim II znikł obowiązek odmawiania modlitw wprowadzonych przez Leona XIII. Jednakże w ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się odmawianie przewodnictwem celebransa modlitwy do św. Michała Archanioła na zakończenie Mszy świętej.

W związku z różnymi zapytaniami należy zwrócić uwagę na istotę i strukturę Mszy świętej oraz określić właściwy moment odmawiania tej modlitwy, a także wskazać na pewne uwarunkowania teologiczne, które poprawnie ujmują relację miedzy liturgią a pobożnością ludową.

Liturgia Mszy ma swój stały porządek i żaden kapłan nie posiada prawa, żeby wprowadzać tam dodatkowe obrzędy czy modlitwy, których nie przewiduje mszał. To jest jedno z fundamentalnych założeń Konstytucji o Liturgii Soboru Watykańskiego II i jednocześnie istotny element rozumienia liturgii jako opus Ecclesiae (dzieło Kościoła). O ile formy pobożności ludowej i prywatne modlitwy wiernych są w pewnym stopniu kształtowane przez potrzeby wiernych, o tyle przebieg liturgii i jej strukturę określają księgi, które Kościół opracowuje i przedstawia jako formy wzorcowe i obowiązujące.
Dodawanie innych modlitw podczas Mszy świętej może sugerować wiernym, że w trakcie celebracji mszalnej czegoś brakuje, dlatego potrzebny jest jakiś dodatek, specjalna modlitwa, a przecież każda Msza jest uobecnieniem paschalnego misterium Chrystusa.
Warto zwrócić uwagę, że nawet w uroczystości Matki Bożej albo świętych, modlitwy mszalne są adresowane do Pana Boga, nigdy bezpośrednio do świętego. Taka jest istota liturgii, gdyż jest ona wykonywaniem kapłańskiego urzędu Jezusa Chrystusa. W Eucharystii sprawujemy dzieło naszego odkupienia i oddajemy chwałę Bogu razem z Maryją, aniołami i świętymi. W żadnym wypadku nie zapominamy o nich i nie tracimy ich z pola widzenia, ale też w liturgii nie zwracamy się bezpośrednio do nich, a raczej w jedności z nimi zwracamy się wspólnie do Boga, co bardzo dobrze wyraża konkluzja prefacji („Dlatego z Aniołami, Archaniołami i wszystkimi Świętymi głosimy Twoją chwałę, razem z nimi wołając” – w tym lub w zbliżonym brzmieniu) a także łaciński tekst pierwszego wspomnienia świętych w Kanonie rzymskim communicantes et memoriam venerantes („pozostając w jedności i wspominając”). W liturgii jesteśmy w jedności z Maryją, aniołami oraz świętymi i mamy nadzieję znaleźć się kiedyś w pełnej wspólnocie z nimi, ale nie koncentrujemy się na nich samych. Nawet gdy obchodzimy w roku liturgicznym ich uroczystości, święta i wspomnienia, wysławiamy przede wszystkim dzieła Boże zdziałane w nich i przez nich. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, by po zakończonej liturgii zwrócić się z wezwaniem także do tych, z którymi w liturgii byliśmy skupieni na Bogu i Jego paschalnym dziele.
Ponadto powstaje problem praktyczny: w jednej parafii odmawiamy tę modlitwę, a w drugiej nie. Albo w tej samej parafii jest ksiądz X, który ją odmawia podczas każdej celebracji, a po nim odprawia ksiądz Y, który tej modlitwy nie odmawia: nie dlatego, że ją deprecjonuje, tylko chce być wierny księgom liturgicznym i nie dodaje w trakcie liturgii mszalnej innych modlitw, które sugeruje mu osobista pobożność albo postulaty określonej grupy wiernych.
Włączanie do liturgii mszalnej dodatkowych modlitw tworzy wrażenie, jakby sama Msza święta była jakoś niepełna, niewystarczająca i potrzebowała uzupełnienia czy to przez modlitwę, czy to przez jakiś inny pobożny akt. Choć od kilku dziesięcioleci sprawujemy Mszę w bezpośrednio zrozumiałym języku, to wciąż jesteśmy w drodze do rozumienia Mszy świętej i jej znaczenia.
W tym kontekście ks. Zachara, liturgista, stawia kilka istotnych pytań: „Czy wprowadzając na końcu Mszy modlitwę do św. Michała Archanioła, pamiętamy, że to przede wszystkim paschalne misterium Chrystusa obecne w Eucharystii jest naszym ratunkiem i naszym zabezpieczeniem przed zakusami diabła? Rzecz nie w tym, by negować szczególną misję Archanioła Michała w opiece nad Kościołem, bo to sam Bóg wyznacza obowiązki aniołom i ludziom (por. kolekta ze święta Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała), ale w tym, by nie tworzyć wrażenia, że Eucharystia bez modlitwy do św. Michała ma niepełną wartość. Czy dodając modlitwy do Maryi lub innych świętych, pamiętamy, że to przede wszystkim sam Chrystus paschalny na wiele sposobów realnie obecny w Eucharystii oręduje za nami u Ojca (Rz 8,34), i czy wystarczająco akcentujemy to w głoszeniu słowa Bożego i w katechezie liturgicznej”?
Praktycznym rozwiązaniem w tej sytuacji jest więc to, aby tam gdzie jest taki zwyczaj, odmawiać modlitwę do św. Michała Archanioła po błogosławieństwie (z miejsca przewodniczenia) albo po rozesłaniu wiernych, na podobnej zasadzie jak inne nabożeństwa (na stopniach ołtarza lub w innym, wyznaczonym do tego miejscu).
Prosimy o ujednolicenie tekstu modlitwy, tłumaczonej w przeszłości różnorako z języka łacińskiego:
Modlitwa do Św. Michała Archanioła

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha
bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Źródło tekstu modlitwy: Rytuał Rzymski. Egzorcyzmy i inne modlitwy błagalne.

Diecezjalna Komisja Liturgiczna
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-06, 22:07

@Andej
Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.
W tej modlitwie zwracamy się jednak do Marii.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Zablokowany