Zachęcając protestanta do Różańca

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Nenderen » 2022-12-03, 08:50

Różaniec jest modlitwą do Maryi bo modlimy się do Niej słowami święta Maryjo Matko Boża módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Oczywiście jeszcze w większym stopniu jest modlitwą do Jezusa w myśl zasady przez Maryję do Jezusa. W każdym zdrowaś wielbimy Jezusa mówiąc do Maryi "i błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus..."
Ostatnio zmieniony 2022-12-03, 08:51 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Andej » 2022-12-03, 09:03

Wierzę, że tak macie i w to wierzycie. My mamy inaczej. Modlitwy się zawsze do samego Boga. I to On jest adresatem. A Maryję prosimy o wstawiennictwo w naszych modlitwach do Boga. Prosimy Ją słowami módl się za nami grzesznym, aby swoimi modlitwami wspierała nasze modlitwy do Boga. Aby Jemu samemu je przekazywała, wraz ze swoim wsparciem.

Wydaje mi się, że modląc się do Maryi zrównujecie Ją z Bogiem.
Tak mi się wydaje, acz o teologii nie mam większego pojęcia.

Ale przyznam, że i mi się kiedyś wydawało, że modlę się do Maryi, do świętych. Dopiero kontakty z innowiercami oraz dyskusje z katolikami uświadomiły mi to, że modlę się wyłącznie do Boga. Szukając przy tym wsparcia ze strony tych, którzy cieszą sie Jego bezpośrednią obecnością.
Przyznaję sie też do tego, że używam czasem kolokwialnego określenia "modlę się do Maryi", jednak jestem świadom tego, że treść jest inna. I wstydzę się takich sów, bo mam świadomość, że mogą wprowadzać kogoś w błąd. Staram się wyplenić takie sformułowania ze swojej mowy, ale czasem bezwiednie je powtarzam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Drwal » 2022-12-03, 09:22

Nenderen pisze: 2022-12-03, 03:01
Drwal pisze: 2022-12-02, 22:37 można oprzeć się na objawieniach w Fatimie i potwierdzić te objawienia tym , jak Maryja powiedziała jak będzie.
Jestem wielkim entuzjastą różańcowej modlitwy do Niepokalanej natomiast w sprawie objawień fatimskich mam sceptyczne zdanie. Z pewnością sami widzący byli autentycznie moralni (zresztą dwóch z nich Kościół już wyniósł do chwały ołtarzy i zapewne to samo spotka świętej pamięci siostrę Łucję) więc ich wizje nie były skandalicznym oszustwem ale mogło dojść do halucynacji z niedożywienia. W relacjonowaniu przez nich wizji pojawiały się sprzeczności - w pewien sposób działa to na ich korzyść bo gdyby oszukiwali to raczej zawczasu ustalaliby co takiego samego będą mówić - i moim zdaniem te sprzeczności wynikają z omamów. Mali wizjonerzy stosowali praktyki pokutne sprzeczne z troską o zdrowie - min. Odmawiali sobie picia wody w upalne dni i hiacynte bardzo bolała głowa. Ku mojemu przerażeniu niektórzy moi rozmówcy zarzucali mi że krytykując takie zachowania reprezentuję "pluszowe chrześcijaństwo" (termin bardzo często używany w niektórych kręgach, czasami używany jako uzasadniony a czasem nie). To pomieszanie pojęć bo spragnione dziecko odmawiające sobie wody w upalny dzień i to w dodatku w portugalskim klimacie poddaje siebie torturom. Piszesz, że Maryja miała powiedzieć jak będzie. Przepowiednia wyjścia błędów z Rosji została zapisana przez siostrę Łucje już post factum, po tym wydarzeniu i jeśli cierpiała na omamy mogło jej się błędnie wydawać że otrzymała tą zapowiedź już w trakcie trwania rzekomych wizji jako dziecko. Niektórzy zwolennicy tych objawień mówią że istnieje mistyczny związek między datą zamachu na Jana Pawła Drugiego a jednym z dni objawień fatimskich. Jednak Ali Agca w okresie po zamachu wykazywał się obsesyjnym zainteresowaniem tymi objawieniami, w szczególności trzecią tajemnicą i możliwe, że słyszał o tych objawieniach przed zamachem i w ramach rozwijającej się obsesji być może postanowił zamordować Jana Pawła Drugiego właśnie w ich rocznicę. W objawieniach tych Maryja miała powiedzieć że w Portugalii zawsze będzie zachowany dogmat wiary a przecież ten kraj robi się wraz upływem lat coraz bardziej ateistyczny i liberalny. Czy w takim razie chodzi o przetrwanie w niej grupki katolików wiernych doktrynie? Gdyby o to chodziło byłyby słowa że w Portugalii przetrwa grupka katolików wiernych nieomylnemu nauczaniu Kościóła a nie obiecywano by przy użyciu słowa "Portugalia" oznaczającego kraj.
Człowiek jest zawsze człowiekiem i może zawsze się pomylić , ale Maryja powiedziała przecież , że pierwsza wojna światowa się skończy , a nastanie druga straszniejsza i miał świecić krzyż na niebie. I tak właśnie się stało , Maryja też przewidziała jakieś zjawiska pogodowe.

Dodano po 5 minutach 41 sekundach:
Andej pisze: 2022-12-03, 09:03 Wierzę, że tak macie i w to wierzycie. My mamy inaczej. Modlitwy się zawsze do samego Boga. I to On jest adresatem. A Maryję prosimy o wstawiennictwo w naszych modlitwach do Boga. Prosimy Ją słowami módl się za nami grzesznym, aby swoimi modlitwami wspierała nasze modlitwy do Boga. Aby Jemu samemu je przekazywała, wraz ze swoim wsparciem.

Wydaje mi się, że modląc się do Maryi zrównujecie Ją z Bogiem.
Tak mi się wydaje, acz o teologii nie mam większego pojęcia.

Ale przyznam, że i mi się kiedyś wydawało, że modlę się do Maryi, do świętych. Dopiero kontakty z innowiercami oraz dyskusje z katolikami uświadomiły mi to, że modlę się wyłącznie do Boga. Szukając przy tym wsparcia ze strony tych, którzy cieszą sie Jego bezpośrednią obecnością.
Przyznaję sie też do tego, że używam czasem kolokwialnego określenia "modlę się do Maryi", jednak jestem świadom tego, że treść jest inna. I wstydzę się takich sów, bo mam świadomość, że mogą wprowadzać kogoś w błąd. Staram się wyplenić takie sformułowania ze swojej mowy, ale czasem bezwiednie je powtarzam.
Wiele właśnie osób zarzuca katolikom , że rzekomo czczą Świętych bardziej od samego Boga , a to nie prawda , bo oni są naszymi pośrednikami i zaprowadzają nas do Jezusa , a Jezus do swojego Ojca. Nie dajmy się im zwieść.
Mówią też że znieśliśmy jedno przykazanie aby nie czcić ani tego co na ziemi ani na niebie , a to zamyka się w pierwszym przykazaniu i odnosi się do pogaństwa raczej.
Bo owszem tego co na niebie tak czcić nie można
Ale Święci są w Niebie a nie na niebie.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-03, 11:05

@Nenderen
"i moim zdaniem te sprzeczności wynikają z omamów. "

Wizjonerzy przewidzieli dokładnie Cud Słońca z 13 października, który to był widziany przez tysiące osób co potwierdzają liczne obserwacje a także zdjęcia. Czy dla Ciebie to jest trudne, że halucynacje i omamy nie powinny niczego przewidywać?
https://apcz.umk.pl/SetF/article/view/S ... .001/28737
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Nenderen » 2022-12-03, 11:18

Wizjonerzy zapowiedzieli cud na ten dzień nie mówiąc jednak że chodzi o tańczące słońce. Obserwacja miała miejsce w okolicach południa gdy najłatwiej o wzrokowe omamy od patrzenia w niebo gdzie ludzie mogli patrzeć dlatego że jest to sfera kojarzona z tradycją cudów np. aniołami nad Betlejem lub gołębicą zstępującą na Jordan. Wielu mówi że to niemożliwe ze względu na ówczesny deszcz poprzedzający obserwacje ale są publicyści twierdzący, że warstwa chmur mogła być na tyle cienka że prześwitywało przez nią słońce działające na oczy. Jeśli cud rzeczywiście widziało tysiące osób to czy jest jakaś oficjalna kościelna lista tych tysięcy? A jeżeli była utworzona to rozumiem że może nie każdy zgłosił się do złożenia świadectwa Kościołowi ale jednak jakaś ilość z tych tysięcy by była.
Drwalu, jeżeli chodzi o koniec pierwszej wojny to jego zapowiedź mogła być zawarta w halucynacjach dzieci nie będąc proroctwem. W 1917 zniszczenia wojenne mogły sugerować że zbliża się wyczerpanie wojennej mobilizacji. Trafność zapowiedzi że następna wojna będzie większa nie jest równoznaczna z proroctwem. W czasach ówczesnego postępu technologicznego umysły dzieci mogły zawrzeć w swych halucynacjach przeczucie, że w następnej wojnie będzie jeszcze większy i straszniejszy arsenał i zasięg zniszczeń.
Ostatnio zmieniony 2022-12-03, 11:22 przez Nenderen, łącznie zmieniany 3 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-03, 12:23

@Nenderen wybór swiadectw w artykule który wkleiłem, a więcej masz w mojej publikacji tutaj https://stuff.kzaw.pl/ i książkach które cytuję (Costa Brochado, Jakiego i innych).

Dowód ten ponieważ jest istotną predykcją jest dowodem takim, jak stosowany w naukach ścisłych - pewnym dowodem z doświadczenia i wraz z innymi cudami (Lourdes, Cuda Eucharystyczne) dowodem na nadprzyrodzone pochodzenie religii katolickiej, wliczając w to punkty podkreslone w Objawieniach Fatimskich.

Hipoteza o halucynacjach czy inna bez żadnego dowodu podważająca dowód z doświadczenia jest rozumowaniem błędnym, bo dużo słabszy dowód nie może zniszczyć silniejszego.

Co do Twoich zarzutów nie są warte żadnej istotnej refutacji, bo nawet nie wiesz co tam się stało ponad pogłoski, które gdzieś słyszałeś. W 2 rozdziale publikacji wykazuję absurd istniejących wyjaśnień czy to meteorologicznych czy to okulistycznych.

Co się tyczy wiary katolickiej i cudów należy tu przypomnieć Dekrety I Soboru Watykańskiego

30 Niemniej jednak, aby posłuszeństwo naszej wiary pozostawało w zgodzie z rozumem[17], dla poparcia swego Objawienia Bóg raczył połączyć z wewnętrznymi pomocami Ducha Świętego zewnętrzne argumenty, którymi są dzieła Boże, przede wszystkim cuda i proroctwa, które – choć wybitnie pokazują wszechmoc i nieskończoną wiedzę Boga – są najpewniejszymi znakami Bożego objawienia i odpowiadają zdolności rozumienia wszystkich [ludzi].

4 Gdyby ktoś mówił:

że cuda nie są wcale możliwe, a zatem wszystkie opowiadania o cudach, nawet te zawarte w Piśmie Świętym, trzeba uznać za baśnie i mity;

albo że cudów nigdy nie można poznać w sposób pewny, ani że na ich podstawie nie można w należyty sposób wykazać Bożego pochodzenia chrześcijańskiej religii

– niech będzie wyklęty.
Podobnie preambula fidei Piusa X (z "Przysięgi antymodernistycznej"):
Po drugie: zewnętrzne dowody Objawienia, to jest fakty Boże, przede wszystkim zaś cuda i proroctwa, przyjmuję i uznaję za całkiem pewne oznaki Boskiego pochodzenia religii chrześcijańskiej i uważam je za najzupełniej odpowiednie dla umysłowości wszystkich czasów i ludzi, nie wyłączając ludzi współczesnych.
Ostatnio zmieniony 2022-12-03, 12:26 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 5 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Nenderen » 2022-12-03, 14:07

Ale ja nie twierdzę, że cuda nie są możliwe ani że nigdy nie można ich poznać w sposób pewny...
Objawienia w Fatimie to objawienia prywatne nie będące częścią katolickiej doktryny. Owszem, częścią katolickiej doktryny jest sama nauka o dopuszczalności zaistnienia objawień prywatnych ale samej idei objawień prywatnych nie podważam.
Dziękuję pięknie za link do Twojej publikacji. Przeczytam.
A jeżeli chodzi o słowo "wyklęty" to dla uniknięcia eskalacji i negatywnych emocji lepiej używać "wyłączony".
Ostatnio zmieniony 2022-12-03, 14:17 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-03, 15:19

@Andej @Nenderen @Albertus @Marek_Piotrowski i Inni, których byc może pominąłem (wybaczcie proszę), a którzy przedstawiliście swoje argumenty. Nie mam za bardzo czasu, żeby teraz odpisać na Wasze polemiki z moim postem. Czytam sobie po kolei i na spokojnie Wasze argumenty i z Biblią analizuję jak to wpasowuje się w interpretację, z którą się utożsamiam. Czy pasuje, czy nie pasuje. Postaram się odpisać nieco później.
Dziękuję też Wszystkim za serdeczne komentarze. :ymblushing: :ymhug:
Ostatnio zmieniony 2022-12-03, 15:25 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-03, 15:57

@Nenderen
Odróżnić należy to, co poznajemy według rozumu (w oparciu o doświadczenie i logikę) i to co wynika z prawd wiary katolickiej.

Według rozumu wypowiedziałem się wyżej jak uważam że jest.

Jeśli chodzi o wiarę to nawet jeśli ktoś upiera się nie wierzyć w Fatimę to i
tak tam jest w większości to, w co i tak trzeba wierzyć, bo jest to wyłożone w sposób jasny w Piśmie Św. i wielu dokumentach w całej historii KK:

a) że istnieje Sąd Boży, Piekło, Czyściec, diabły - i ludzie tkwiący w grzechach mogą realnie trafić do piekła.
b) że istnieją kary doczesne za grzechy - na przykład wojny.
c) że do zbawienia jest potrzebna nawrócenie, pokuta i modlitwa i że należy się modlić za grzeszników i ofiarować za nich duchowe dary.
d) że bardzo ważne jest nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny.

Od dawna próbuje się to podważać, zwłaszcza a) i b) co jest błędne i szkodliwe dla zbawienia dusz. A Fatima jest dodatkowo skutecznym dowodem rozumowym przeciwko temu.

Co do innych rzeczy, o które prosi Nasza Pani w Fatimie, to możesz se nie wierzyć, ale biorąc pod uwagę pozytywną opinię Koscioła o tych objawieniach i dowody na ich autentyczność, nie widzę na to zasadnych powodów.
Ale ja nie twierdzę, że cuda nie są możliwe ani że nigdy nie można ich poznać w sposób pewny...
Bardziej chodziło mi o to:
"gdyby ktoś mówił, że na ich podstawie nie można w należyty sposób wykazać Bożego pochodzenia chrześcijańskiej religii niech będzie wyklęty"
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Dezerter » 2022-12-03, 19:23

Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-30, 23:01 Ja napisałem jakie są argumenty protestantów. Ciekawy jestem czy jako katolicy "czujecie" o co chodzi protestantom? Wiem, że się nie zgadzacie z ich interpretacją i wagą ich argumentów, ale czy rozumiecie ich argumenty?
Jako niekatolik i przez jakiś czas protestant napiszę, że do różańca - a w zsadzie do Zdrowaś Mario - zniechęcały i zniechęcają nadal dwie rzeczy:
- inwokacja do Marii ("Święta Mario Matko Boża módl się za nami)"
jeśli wierzysz zgodnie z Biblią i wiarą apostolska, że po śmierci fizycznej, świeci zostają w jakiś sposób zjednoczeni z Chrystusem i przebywają w Domu Ojca, to co dziwnego, lub niewłaściwego jest w proszeniu te osoby o wstawiennictwo za nami. Skoro z Biblii wiemy, że Jezus nieustanne wstawia się za nami, to możemy z wielką pewnością domniemywać, że i Jego Matka uczyni to jak uczyniła w Kanie galilejskiej i szepnie Bogu tego i tego nie mają - ja bym ani mojej matce ani matce mojego syna nie odmówił.
- kwestia theotokos
Jeszcze do niedawna wszyscy protestanci uznawali 5 pierwszych Soborów powszechnych, uznają je Prawosławni, Katolicy, Kościoły przedchalcedońskie, wiec jeśli ktoś tego nie uznaje, to wyklucza się z grona chrześcijan i ma problem
- mówienie "w kółko", co wydaje mi się być wbrew Mat 6:7 "A modląc się, nie bądźcie wielomówni jak poganie; albowiem oni mniemają, że dla swej wielomówności będą wysłuchani".
Takie praktyki istniały w Kościele od początku - choćby modlitwa Jezusowa, ciągłe powtarzanie Imienia Jezus, czy inne praktyki ojców pustyni, mnichów i pustelników. Pamiętaj o przeciwstawnym zalecaniu Pawła "ciągle się módlcie"
Ostatnio zmieniony 2022-12-03, 23:37 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-03, 20:41

Proponuję kontynuować wątek Fatimy w tym viewtopic.php?p=302458&hilit=fatima#p302303 wątku, bo tu to raczej offtop (Fatima nie wchodzi w Depozyt Wiary). Ja osobiście uważam, ze jest prawdziwa (choć nie jestem pewien, czy wszystko zostało przekazane poprawnie - to jest zawsze problem objawień prywatnych. DLatego wolę pewniejsze źródła).

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 338 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-12-03, 22:22

Nenderen pisze: 2022-10-21, 15:56 Gdybyście mogli kilkoma zdaniami zachęcać protestantów do modlitwy różańcowej, jakie byłyby to zdania?

(Wiem, że równie dobrze temat może być w dziale "protestantyzm" ale dział "Maryja" tematycznie pasuje).
Ze to prawie czystej wody sola scriptura... A na wypadek gdyby sie opierał bo modlimy sie do " maryjki " to na spokojnie wytłumacz ze to pierwsza osoba która skierowała zgodnie z Biblia cała uwage na Jezusa w Kanie czyli ze to taka nasza pastorka. A on pewnie swojego pastora o wstawiennicz modlitwe prosi. No i nasz rózaniec to takie własnie coś. A ze to w koncu matka naszego Pana to on chyba najbardziej moze przychylić ucha do jej próśb. Bo nawet o niej pamietał na krzyżu ...

i zostaw go z tym .Niech sie bije z myslami

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-03, 22:27

Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-30, 20:18
Nenderen pisze: 2022-10-21, 15:56 Gdybyście mogli kilkoma zdaniami zachęcać protestantów do modlitwy różańcowej, jakie byłyby to zdania?

(Wiem, że równie dobrze temat może być w dziale "protestantyzm" ale dział "Maryja" tematycznie pasuje).
Jako niekatolik i przez jakiś czas protestant napiszę, że do różańca - a w zsadzie do Zdrowaś Mario - zniechęcały i zniechęcają nadal dwie rzeczy:
- inwokacja do Marii ("Święta Mario Matko Boża módl się za nami)"
- kwestia theotokos
- mówienie "w kółko", co wydaje mi się być wbrew Mat 6:7 "A modląc się, nie bądźcie wielomówni jak poganie; albowiem oni mniemają, że dla swej wielomówności będą wysłuchani".
Różnie to bywa z tą wielomównością u ewangelikalnych zwłaszcza protestantów. Czsami są gadatliwi i bez różańca ;)
Pamiętam że interesujesz się filozofią, więc zapytam przewrotnie, dlaczego protestantyzm razem ze swoimi metodami egzegezy Biblii miałby w ogóle znaczyć cokolwiek, by ktokolwiek w to wierzył.
- Według argumentu Hume'a o cudach nie da się uzasadnić autentyczności cudów w Biblii w oparciu o same świadectwo Apostołów (jeśli potraktujemy je po prostu jako starą książkę). Skutkiem tego duża część protestantów od Oświecenia porzuciła nadprzyrodzoną wiarę w ogóle.
- Religia protestancka została wynaleziona w XVIw. albo później (zależnie od wersji) i nie może być powiązana z chrześcijaństwem istniejącym przez poprzednie 1500 lat, które od początku miało sakramenty, kapłaństwo, biskupów czy wiarę we wstawiennictwo Świętych właśnie https://www.churchfathers.org/intercess ... the-saints
- Te metody ich egzegezy Biblii są niewiele warte bo:
1. podzielili się na parę tysięcy różnych religii, z których prawie każda głosi co innego.
2. mają parę niemożliwych do rozwiązania problemów typu zrozumienie Księgi Rodzaju i inba z Young Earth Creationism.
3. generalnie prowadzące donikąd dyskusje na wersety, patrz punkt 1.

Tymczasem KK:
- Są katolickie cuda w każdym wieku aż po współczesność, w szczególności Fatima i Lourdes.
- Religia istnieje nieprzerwanie od czasów Apostołów, wywodzi od nich rodowód i odtwarza to, co oni zostawili.
- Interpretacja objawienia przez scholastyków nie tylko daje spójne wyjaśnienia przy pomocy analizy semantycznej i logicznej, ale
praktycznie była koniecznym krokiem do wyprodukowania nauk ścisłych (Teza Duhema-Jakiego).

Niżej parę przykładów potępień wydanych w 1277 roku w Paryżu przeciwko doktrynom arystoteleików, na podstawie objawienia . Duhem nazywał je certyfikatem urodzenia nauki. Należy rozumieć je negatywnie (kto by twierdził ... niech będzie wyklęty).

https://faculty.fordham.edu/klima/black ... MP_C22.pdf
That our intellect by its own natural power can attain to a knowledge of the first cause.


That the heavenly bodies are moved by an intrinsic principle which is the soul, and
that they are moved by a soul and an appetitive power, like an animal. For just as an
animal is moved by desiring, so also is the heaven.

That if the heaven stood still, fire would not burn flax because God would not exis

That all the separated substances (intelligences) are coeternal with the first principle.

That the first cause cannot make more than one world.

That God could not move the heaven in a straight line, the reason being that He
would then leave a vacuum.

That there has already been an infinite number of revolutions of the heaven, which it
is impossible for the created intellect but not for the first cause to comprehend.
Więcej na ten temat w mojej stopce.
Ostatnio zmieniony 2022-12-03, 22:28 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 3 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 338 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-12-03, 22:34

Zas jesli chodzi o róznice miedzy modlitwa chrzescijanska a pogańską to najlepiej jest onatu predstawiona https://ofm.krakow.pl/cms/index.php?pag ... a-poganska

A o ile kojarze teksty modlitw do roznego rodzaju bostw to jedna z ich cech bylo lizusostwo w tytulach, dzialanie na zasadzie handlu ( ofiara za przychylność ) ( a to juz mocno krytykowane jest minnymi w psalmie 51 )

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 567
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Pytający » 2022-12-04, 12:41

Nenderen pisze: 2022-10-21, 15:56 Gdybyście mogli kilkoma zdaniami zachęcać protestantów do modlitwy różańcowej, jakie byłyby to zdania?

(Wiem, że równie dobrze temat może być w dziale "protestantyzm" ale dział "Maryja" tematycznie pasuje).
Po co? To nie pytanie do protestantów, tylko pytanie do ciebie. Po co?
Ostatnio zmieniony 2022-12-04, 12:42 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany