"w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliw

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: Andej » 2022-10-23, 17:57

Hildegarda pisze: 2022-10-23, 16:54 @Andej ja nie nawiązuje tu do protestanckiego zbawienia z łaski. Podany w tytule cytat mówi o ludziach sprawiedliwych
A kto i kiedy stwierdza, że ktoś jest sprawiedliwy? Kto im te miejsca zapewnia?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: Andy72 » 2022-10-23, 18:00

W Niebie widzą i jest to owca w stadzie, natomiast jest wielka radość w Niebie, gdy owca zagubiona się znajdzie.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: Hildegarda » 2022-10-23, 18:21

@Andej jest napisane, że w niebie się radują

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: Andej » 2022-10-23, 19:20

Tak. W niebie tak. Gdy tylko tam trafią "w wyniku orzeczenia Sądu".
Nikt nie ma, tu na ziemi, absolutnej gwarancji, że już zasłużył. Że do końca wytrwa w łasce uświęcającej.
Ale, jak zwykle będę wdzięczny za biblijne cytaty. które pomogą mi lepiej rozumieć, a może zmienić swoje wierzenie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: Andy72 » 2022-10-23, 19:35

Cytat: "Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia."
chodzi o stan za życia
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: Andej » 2022-10-23, 19:42

Masz rację. Tu chodziło o odniesienie do twierdzenie/rozumienia zawartego w viewtopic.php?t=13459#p303075.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: Andy72 » 2022-10-23, 19:46

Rozumiem to tak, że ci wierzący/sprawiedliwi mają już miejsce zaklepane na tamtym świecie, a w przypadku grzesznika/niewierzącego dopiero się rozgrywa jego dalsze być albo nie być, liczy się tu akt woli, który może być decydujący o dalszym przetrwaniu/życiu wiecznym.
Jeśli chodzi o "zaklepanie" to można by odwrócić "Większa boleść jest ze sprawiedliwego, który się pod koniec popsuł, niż z tych , którzy byli cały czas niesprawiedliwi" albo "większa jest radość w piekle z takiego, co się pod koniec popsuje"
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: Ate » 2022-10-24, 13:20

sądzony pisze: 2022-10-23, 10:49 (to troszkę infantylne wyjaśnienie, ale tak będzie chyba łatwiej)

Gdybyś miał 2 dzieci. Jasia i Małgosię. Jaś miałby 5 lat, Małgośka 6. Okazałoby się, ze Jaś ma białaczkę. Został mu 1 rok życia. Po roku, nagle, cudem okazałoby się, że choroba całkowicie ustąpiła. Czy w chwili gdybyś dowiedział się, że Jaś będzie normalnie żył, nie radowałbyś się z jego cudownego wyzdrowienia bardziej, niż z życia Małgośki?

Swoją drogą wydaje mi się, że Małgośka mogłaby, gdzieś nieświadomie czuć to, co Ty.

(Bóg piszemy z dużej)
W miłości.
Eeee nie? Mam akurat dwoje dzieci - syna i córkę i owszem, cieszyłabym się ogromnie z uzdrowienia syna, ale nie bardziej niż z życia córki! Co ma piernik do wiatraka? Oboje są moimi kochanymi dziećmi, każde z nich jest dla mnie równie unikatowym skarbem i takie myślenie jest dla mnie kompletnie pokręcone... Jeny... doprawdy m więcej czytam katolickie fora, przebywam z katolikami, staram się utwierdzać w katolicyzmie, to jednak non stop widzę kolejne przejawy tego, jak bardzo mi daleko do mentalności katolickiej...
Ostatnio zmieniony 2022-10-24, 13:21 przez Ate, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-24, 13:48

Wydaje mi się, ze się trochę "czepiasz" wyrywając stwierdzenie z kontekstu.
To nie o to chodzi, kto jest bardziej ukochany. Chodzi o to, że z odzyskania bardziej się cieszymy, niż z tego, czego nie straciliśmy.
Sens tego tłumaczą dwie przypowieści - jedna przed, druga bezpośrednio po słowach, do jakich się odnosisz.
"Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? (5) A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: „Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła”.

"Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: „Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam”.

Doprawdy, ta kobieta wie, że pozostałe w domu drachmy są równie cenne, jak znaleziona: chodzi o coś całkiem innego.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: sądzony » 2022-10-24, 15:12

Ate pisze: 2022-10-24, 13:20 ... takie myślenie jest dla mnie kompletnie pokręcone...
lukasz_1 pisze: 2022-10-23, 13:31 Czasem słysząc podobne historie lub cytaty jak poruszona dzisiaj czuję coś w rodzaju niedowartościowania.
Rozumiem, że uczucie niedowartościowania spowodowane czyimś szczęściem, radością, zbawieniem pokręcone nie jest?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: ArtFunky » 2022-10-24, 18:37

Marek_Piotrowski pisze: 2022-10-24, 13:48 To nie o to chodzi, kto jest bardziej ukochany. Chodzi o to, że z odzyskania bardziej się cieszymy, niż z tego, czego nie straciliśmy.
Bardzo podobnie chyba jest jak w przypowieści o synu marnotrawnym/miłosiernym ojcu, że większa radość z tego, który się odnalzł, był umarł a ożył (parafrazując). To są bardzo podobne "klimaty".
Choć kto wie, może i młodszy syn był tu "bardziej kochany"?
W każdym razie ja też mam tak, że jak coś zgubię a się odnajdzie, to niezmiernie mi jest przyjemnie i radośnie (od razu humor wraca :) )

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: Andej » 2022-10-24, 20:45

Marek wyraźnie (jak dla mnie) napisał, że nie był bardziej kochany. Tak samo jak pasterz nie dbał najbardziej o zaginioną, a reszta nie miała większego znaczenia.
To jest radość z faktu, który jest opisywany. To nie jest wyróżnienie osoby, ale radość z powrotu. Z uratowania.
To jest i powinna być radość ogólna. To nie tylko Bóg, pasterz się cieszy. To radują się wszyscy. Ci, którzy odzyskali kogoś do swojej wspólnoty.
Uważam za błędne myślenie, że ktoś jest wywyższany, a inny poniżany lub lekceważony.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawie

Post autor: Ate » 2022-11-13, 17:43

Odniosłam się do konkretnego sformułowania. Wy może to tłumaczycie w innym tonie i OK, ja się wypowiedziałam na temat wyraźnie zaznaczonej wypowiedzi. Takie mam odczucia na ten temat, jasne?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”