Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
michalo
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020
Has thanked: 8 times
Been thanked: 11 times

Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: michalo » 2022-10-26, 13:56

Cześć Wszystkim. Chciałem podzielić się pewną prezentacją w PDF.

Jeśli chodzi o mnie, to często miesza mi się wyznanie wiary Składu Apostolskiego, z wyznaniem wiary Credo – to znaczy mieszają mi się różne ich fragmenty. Szczególnie w momencie, gdy wypowiadamy słowa: „siedzi po prawicy Ojca” (w Credo) i „siedzi po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego” (w Składzie Apostolskim). Zauważyłem, że nie tylko ja, ale że często ogólnie wśród wiernych jest taka powszechna niepewność i pauza w tym momencie, i że dużo wiernych właśnie waha się, którego zwrotu użyć. Jest też kilka innych fragmentów, które są dla mnie chwiejne, właśnie ze względu na mieszanie się słów ze Składu Apostolskiego z tymi z Credo.

Stworzyłem tę graficzną prezentację różnic Składu Apostolskiego i Credo właśnie z tego powodu. Chciałem móc przejrzyście zauważyć różnice – jakby z lotu ptaka. Trochę nad tym pracowałem i starałem się ładnie i kolorowo to przedstawić, dodając pewne graficzne, religijne symbole, by upiększyć całość. Zauważyłem, że zarówno Skład Apostolski jak i Credo, można podzielić na 7 oddzielnych części/treści, i dlatego każdą z nich przedstawiłem w różnym kolorze - zestawiając obok siebie. Prezentuje się to jako w kolorach tęczy 7-dmio barwnej – a co dodatkowo mnie cieszy, 7-dmio barwna tęcza ma korzenie biblijne.

Chciałem podzielić się tym, aby ta praca może nie została zakopana do szuflady, i aby ktoś też mógł skorzystać, i przejrzyście zobaczyć różnice Składu Apostolskiego i Credo, jeśli też spostrzegał u siebie taki problem i taką potrzebę – jak powyżej opisałem.

Poniżej umieszczam link do ściągnięcia źródłowego pliku PDF z tą prezentacją:

https://drive.google.com/file/d/1Idb9Vy ... sp=sharing

Jeśli ktoś z czytających – mając jakąś większą wiedzę czy możliwości internetowe – chciałby ten plik gdzieś dalej rozpowszechnić, to proszę to czynić. Byłbym bardzo ucieszony, jakby więcej osób mogło z tego skorzystać. Podawanie mnie jako autora nie jest konieczne.

Szczęść Boże,
Michał Ostrowski.


Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Nenderen » 2022-10-26, 14:51

Super, klarownie i estetycznie (grafika).
A treść to życie (teologia).
Ostatnio zmieniony 2022-10-26, 14:52 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: abi » 2022-10-26, 15:34

mi sie tylko myli jak zaczynamy mowic, ktore ma byc mowione
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: AdamS. » 2022-10-26, 15:43

Pięknie to opracowałeś - z pewnością może być pomocne, bo faktycznie funkcjonowanie obydwu form wyznania wiary może budzić niemałe zamieszanie. W modlitwie osobistej zawsze odmawiam Credo, nawet modląc się na Różańcu. To daje mi pełny wgląd w dziedzictwo Kościoła, zachęcając do kontemplacji poszczególnych prawd wiary.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Andej » 2022-10-26, 15:48

A mnie zawsze zastanawia jak wiele uwagi poświęconej jest poszczególnym Osobom Trójcy. Zastanawia i szokuje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
michalo
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020
Has thanked: 8 times
Been thanked: 11 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: michalo » 2022-10-26, 19:25

Dziękuję Wam za te wszystkie odpowiedzi, bardzo się cieszę. Ja najczęściej Adamie samemu też odmawiam Credo.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Andej » 2022-10-26, 20:46

Tako i ja zrobiłżem tabelkę.
A w niej procentowe porównanie jaka część modlitwy jest poświęcona Ojca, Jak Synowi i jaka Duchowi.
Która z Osób Trójcy świętej jest najważniejsza? Czy są sobie pod każdym względem równe? Czy ktoś od kogoś pochodzi?

Zatem zobacz:
Bogu Ojcu Wszechmogącemu poświęcone jest 11,6 % Składu Apostolskiego (SA) i 10,9 % Credo.
Synowi poświęcone jest 62,7 % SA i 59,5 S Credo.
Natomiast Duchowi świętemu: 4,5 % SA i 14,1 % Credo.
Kościołowi 5,2 % SA (tj. więcej niż Duchowi świętemu) i 5 % Credo .

O czym świadczą te proporcje? Kto jest najważniejszy?

Jak mówisz BÓG, to kogo masz na myśli? Ojca? Syna? Ducha św?
Obrazek
Wyliczenie w oparciu o ilość liter użytych w poszczególnych fragmentach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: abi » 2022-10-26, 21:18

w innym jezyku najprawdopodobniej wyjdzie inna ilosc liter

Dodano po 7 minutach 47 sekundach:
poza tym jesli Syn siedzi po prawicy Ojca - to dotyczy Syna i Ojca
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: AdamS. » 2022-10-26, 21:36

A zastanawialiście się, dlaczego o Synu wymawiamy "zrodzony przed wszystkimi wiekami"? Przecież historyczne narodziny Jezusa nastąpiły między wiekami, choć wiemy, że Jego przedwieczność dotyczy ducha. Jednak powyższe wyrażenie może sugerować obecność Jezusa w każdym zrodzonym człowieku, zanim Syn zaistniał w wymiarze historycznym. W tym samym kontekście, co sam Jezus powiedział: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”...

Przepraszam, jeśli wchodzę w jakąś herezję, ale wciąż mnie to nurtuje i z każdym wypowiedzeniem tych słów w Credo upewniam się w takim właśnie rozumieniu. Jeśli to myślenie jest nieprawomyślne, upoważniam moderatora do wykasowania postu, żeby nie szerzyć tu zamętu.

Dodano po 7 minutach 40 sekundach:
Andej pisze: 2022-10-26, 20:46 Jak mówisz BÓG, to kogo masz na myśli? Ojca? Syna? Ducha św?
Dziękuję, Andej, za ciekawe porównanie. Bóg oczywiście jest jeden, więc naszemu rozumieniu trudno pojąć Jego obecność w trzech osobach. Mówi się, że chrześcijaństwo jest CHRYSTOCENTRYCZNE, więc pokrywa się to z Twoimi wyliczeniami poświęconej uwagi. Ale to przecież nie oznacza umniejszenia dwóch pozostałych Osób. Czy w ogóle można tu mówić o jakimś przeciwstawieniu lub nawet oddzieleniu Ducha, Ojca i Syna? Jeśli Syn pobudza nas do jedności, czyni to w Duchu i kieruje nasze spojrzenie ku Ojcu. Gdy poznajemy Ojca, czynimy to w Synu i Duchu. Trudne to wszystko, bo za każdym razem nasza świadomość wyłania przed nami trzy istoty. Łatwiej to zrozumieć, gdy spojrzymy na trójjedynego Boga jak na człowieka, który jednocześnie jest synem dla swych rodziców, bratem dla rodzeństwa i ojcem dla dzieci.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: abi » 2022-10-26, 21:46

ja sobie nawet nie moge wyobrazic "przed wszystkimi wiekami"
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Andej » 2022-10-26, 21:49

AdamS. pisze: 2022-10-26, 21:44 Ale to przecież nie oznacza umniejszenia dwóch pozostałych Osób.
Może mam hopla, ale zawsze staram się pamiętać o symetrii. Zawsze wymieniam/wspominam w modlitwach Trzy Osoby Boskie. I zawsze wzywam Boga w Trójcy Jedynego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
michalo
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020
Has thanked: 8 times
Been thanked: 11 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: michalo » 2022-10-27, 14:30

Dzięki Andej za tę tabelkę, daje do myślenia.
Andej: O czym świadczą te proporcje? Kto jest najważniejszy?

Jak mówisz BÓG, to kogo masz na myśli? Ojca? Syna? Ducha św?
---> [przepraszam, nie wiem jeszcze jak zacytować z takim linkiem do kanału i datą] <---

Co ciekawe - pewnie nie przypadek - akurat niedawno została mi polecona do przeczytania taka krótka książeczka/ebook, przedstawiająca treść objawień Boga Ojca do siostry Eugenii Elisabetty Ravasio, w której Bóg Ojciec właśnie między innymi mówi o tym temacie co poruszyłeś – o stopniu poświęcania uwagi Osobom Boskim. Bóg Ojciec mówi do siostry Eugenii, że Trzy Osoby Boskie powinny być w szczególny sposób czczone indywidualnie, i że Jego radość, radość Boga Ojca, polega na tym, aby był znany i kochany przez Jego dzieci, to znaczy przez całą ludzkość obecną i przyszłą. Polecam bardzo tę książeczkę do przeczytania, jest bardzo krótka. W niej Bóg Ojciec mówi też dużo o swoim Synu Jezusie, co dla mnie, jako też mającego problem ze ‘zrozumieniem’ Trójcy Świętej, i z wyobrażeniem sobie takich rzeczy jak „przed wszystkimi wiekami” – o czym wspominała też abi – było pomocne i ożywiające. Cytuję pewne fragmenty:

Słowa Boga Ojca: ”…w świętym Kościele trzeba uzupełnić kult, oddając w szczególny sposób cześć Twórcy tej społeczności, Temu który przyszedł, aby Kościół założyć, Temu, który jest jego duszą - Bogu w trzech Osobach: Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu. Dopóki Trzy Osoby nie będą czczone indywidualnie i w sposób szczególny w Kościele i w całej ludzkości, czegoś będzie brakować tej Społeczności…”.

Słowa Boga Ojca: ”…przychodzę, aby wygnać przesadny lęk, który Moje stworzenia odczuwają wobec Mnie. Pragnę dać im do zrozumienia, że Moja radość polega na tym, abym był znany i kochany przez Moje dzieci, to znaczy przez całą ludzkość obecną i przyszłą... ”.

Słowa Boga Ojca: ”…a kim jest ten Mesjasz? Skąd przychodzi? Co uczyni na ziemi? Kogo przychodzi ukazać? Mesjasz jest Bogiem. A kim jest Bóg? Bóg jest Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Skąd przychodzi lub raczej kto Mu polecił przyjść między ludzi? Ja, Jego Ojciec, Bóg. Kogo ukazywać będzie na ziemi? Swego Ojca, Boga. Co uczyni na ziemi? Sprawi, że Ojciec, Bóg, zostanie poznany i pokochany…”.

Więcej jest na stronie internetowej: https://bogojciec.pl/

A sam darmowy ebook do przeczytania w PDF jest tu: https://bogojciec.pl/wp-content/uploads ... avasio.pdf
AdamS.: A zastanawialiście się, dlaczego o Synu wymawiamy "zrodzony przed wszystkimi wiekami"? Przecież historyczne narodziny Jezusa nastąpiły między wiekami, choć wiemy, że Jego przedwieczność dotyczy ducha.
---> [przepraszam, nie wiem jeszcze jak zacytować z takim linkiem do kanału i datą] <---

Dla mnie to wyrażenie „zrodzony przed wszystkimi wiekami” było i jest bardzo trudne. Bo powoduje, że zaczynam się zastanawiać, że jeśli „zrodzony” i „przed wszystkimi wiekami” - powiedzmy właśnie, że przed założeniem świata, w wieczności - to czy był moment (czasowy), że nie był jeszcze zrodzony albo zradzanie trwało? Słowo zrodzony, pokazuje jakby czynność dokonaną, która nastąpiła kiedyś – no właśnie jako wyznajemy „przed wszystkimi wiekami”. Ale co to znaczy? Czy to znaczy, że jeśli to się w jakimś momencie przed wszystkimi wiekami dokonało, to czy był moment kiedy to zradzanie jeszcze trwało albo nawet może jeszcze się kiedyś wcześniej nie zaczęło? Trudne to bardzo. Ja zawsze próbowałem sobie to jakoś tłumaczyć, że choć mówimy „zrodzony przed wszystkimi wiekami”, to ja próbowałem to rozumieć, że to zradzanie jakby i tak jest wieczne i trwa ciągle, to znaczy, jakby Bóg cały czas rodzi Syna – jakkolwiek to rodzenie rozumieć. W ten sposób jakby nie było by momentu, kiedy to zradzanie się zaczęło, trwało, czy dokonało/zakończyło.

Ciekawe, że w Składzie Apostolskim jest tylko wspomniane o poczęciu Jezusa z Ducha Świętego i narodzeniu z Maryi Panny – czyli te ziemskie narodziny. Natomiast w Credo jest rozwinięta ta część dotycząca tego „przedwiecznego zrodzenia” Jezusa z Boga Ojca. Z tego co rozumiem ten Skład Apostolski był jako pierwotniejsza wersja wyznania wiary u Apostołów, a Credo musiało być rozbudowane ze względu na różne herezje, które wtedy zagrażały i się pojawiały. Zapewne można by znaleźć informację o tym, odpowiedzią na jaką herezję, było dodanie tego zwrotu: ”…który z Ojca jest zrodzony, przed wszystkimi wiekami…”. W każdym razie jest to nadal trudne.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Andej » 2022-10-27, 20:12

Cytujesz OK. Ale większość idzie droga najłatwiejszą i korzysta ze znaku cudzysłowu znajdującego się w prawym górnym rogu postu, do którego się odnosisz. A potem można wykasować, to niepotrzebne, aby nie zaśmiecać.

Dziękuję za link. Jak znajdę trochę czasu i wolnej głowy, to chętnie przeczytam.

Zastanawia mnie pierwszy z cytatów, które wkleiłeś. Mam nadzieje, że odnajdę w podlinkowanym dziele i zobaczę co wynika z kontekstu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: sądzony » 2022-10-27, 20:32

AdamS. pisze: 2022-10-26, 21:44 ... może sugerować obecność Jezusa w każdym zrodzonym człowieku ...
Ja podobnie uważam i nie wiedziałem, że to herezja.
Skoro "już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus" to On w mistycznym ujęciu Jest już w Adamie.
W czym niby grzeszny, stary człowiek, Adaś jest "podobny" do Boga jeżeli nie w Chrystusie.

Fakt, że Jezusa nie było wcześniej fizycznie, nie oznacza, moim zdaniem, że człowiek poAdamowo-przedChrystusowy, nie mierzył się ze sobą i światem duchowo.

Osobiście wierzę, że można spotkać Chrystusa poza chrześcijaństwem. W sensie nie mając pojęcia o religii.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Dezerter » 2022-10-27, 20:47

sądzony pisze: 2022-10-27, 20:32
AdamS. pisze: 2022-10-26, 21:44 ... może sugerować obecność Jezusa w każdym zrodzonym człowieku ...
Ja podobnie uważam i nie wiedziałem, że to herezja.
Skoro "już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus" to On w mistycznym ujęciu Jest już w Adamie.
W czym niby grzeszny, stary człowiek, Adaś jest "podobny" do Boga jeżeli nie w Chrystusie.

Fakt, że Jezusa nie było wcześniej fizycznie, nie oznacza, moim zdaniem, że człowiek poAdamowo-przedChrystusowy, nie mierzył się ze sobą i światem duchowo.

Osobiście wierzę, że można spotkać Chrystusa poza chrześcijaństwem. W sensie nie mając pojęcia o religii.
Wierzyć można we wszystko również w elfy i krasnoludzki, tylko wypada mieć dla tej wiary jakieś podstawy, a w przypadku wiary chrzescijańskiej:
- Biblia
- nauka Ojców apostolskich uczniów apostołów
- nauka ich uczniów, czyli starożytna Tradycja
- nauka Kościoła późniejszych wieków
Moim zdaniem słowa
"już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus"
dotyczy chrześcijan ochrzczonych, którzy prowadzeni Duchem Świętym, doszli tak daleko na drodze naśladowania Chrystusa, że zbliżyli się do swojego Pana i Nauczyciela tak dalece, że mogę wypowiedzieć te słowa
żadnemu Kowalskiemu, czy Nowakowi takie słowa nie przejdą przez gardło, Dezerterowi niestety też jeszcze nie
ale jak podacie mi przekonującą naukę na ten temat, to chętnie się zapoznam i rozważę zmianę moich przekonań
Ostatnio zmieniony 2022-10-27, 20:59 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”