Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Hildegarda » 2022-10-29, 04:13

Dezerter pisze: 2022-10-28, 20:54 Ale znasz przypowieść o Siewcy i o tym gdzie ziarno padło i jakie plony wydało?
Ale jeśli nie trafiło na beton, tylko już zostało zasiane i rozwija się w swoim tempie, to chyba można powiedzieć, że w takim człowieku już żyje Chrystus? Mam tu na myśli głównie to co następuje na poziomie woli, czyli chęć pełnienia woli Ojca, otwartość na rozwój duchowy, szukanie w życiu Bożych wartości, przemiana myślenia i przejście z materialnego, ziemskiego postrzegania na bardziej duchowe. To są już wartości Chrystusa kiełkujące w człowieku, poddawanie się Jego prowadzeniu, ale przecież nie oznacza to, że człowiek jest bez grzechu, idealnie święty, a tylko taka osoba mogłaby się porównywać do Chrystusa jako Boga gdyby chodziło tu świętość życia. Nie sądzę żeby Paweł mający świadomość swojej grzeszności był aż tak nieskromny, żeby takie rzeczy o sobie mówić :)


ps. chociaż nie, przepraszam, jest grupa bezgrzesznych protestantów, kiedyś pisałam z takim, który stwierdził, że jest święty i nie popełnia grzechów, to może jednak o nich chodziło Pawłowi :p

Dodano po 7 minutach 35 sekundach:
sądzony pisze: 2022-10-28, 20:58 Jeżeli Jezus nas kocha i umarł za nas wszystkich dlaczego ja mam nie dostrzegać Chrystusa w człowieku nie ochrzczonym?
Nie kumam.

Nie mogę we własnych oczach odbierać mu możliwości zbawienia.
No chyba, że lękam się, o fundamenty mojej wiary:
"Skoro on również może być zbawiony to po co mi chrześcijaństwo :-?"
Oczywiście, że tak, przecież Duch Chrystusa jako naszego Stwórcy działa wszędzie, czy to świadomie (na poziomie intelektualnym) czy nieświadomie. Nauki Jezusa dotyczyły rozwoju duchowego/moralnego, a nie np. szczegółowego zgłębiania teologii chrześcijańskiej. Jeśli jakiś człowiek rozwija się w tym kierunku duchowym to zdecydowanie jest prowadzony Duchem Bożym i jest bliżej Chrystusa niż np. radykalista chrześcijański o nienawistnym nastawieniu do ludzi.
Ostatnio zmieniony 2022-10-29, 04:14 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: sądzony » 2022-10-29, 08:55

Marek_Piotrowski pisze: 2022-10-29, 01:35 Identyfikuje się, a żyje to dwie całkowicie różne sprawy.
Wydaje mi się i wierzę, że Chrystus chce Być w każdym z nas. Nie bacząc na fakt chrztu. I jako Bogu nie możemy odebrać Mu możliwości budowania relacji w człowieku, który kompletnie nie ma o Nim pojęcia. Czy to nie łaska?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Andej » 2022-10-29, 09:02

Gorliwie przyłączam się do pisania nie na temat wątku. Bo to lubię. Ba mam przykład z góry.
Wnioskuję, że w tym wątku nie ma obowiązku dyskutowania na temat podany w wątku.
W takim razie jadę.

Zacznę od cytatu, który warto wziąć sobie do serca. A dodatkowo jako kryterium dostrzegania Chrystusa w człowieku.
Mt 25.40 A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".
A jeśli Mateusz nakazuje nam tak, to znaczy, że w każdym naszym bliźnim jest Jezus. W stopniu różnym. Jest nawet w tym, kto głosi nienawiść do Niego. Może jest w postaci tego ziarna, które spadło na zakuty beton, w jakąś szczelinkę i obumarłe czeka na cud. Tym cudem może być dobre słowo, uczynek miłosierny, które dostarczą uschniętemu ziarnu warunków do wzrostu. Może nawet bujnego.
Hildegarda pisze: 2022-10-29, 04:21 Mam tu na myśli głównie to co następuje na poziomie woli, czyli chęć pełnienia woli Ojca, otwartość na rozwój duchowy, szukanie w życiu Bożych wartości, przemiana myślenia i przejście z materialnego, ziemskiego postrzegania na bardziej duchowe.
A to już jest kolejnym krokiem, gdy kiełkuje. To znaczy, że nie tylko jest w kimś, ale działa. Jak zaczyn, o którym mowa w przypowieści w Królestwie Bożym.
Hildegarda pisze: 2022-10-29, 04:21 M nie oznacza to, że człowiek jest bez grzechu, idealnie święty, a tylko taka osoba mogłaby się porównywać do Chrystusa jako Boga gdyby chodziło tu świętość życia. Nie sądzę żeby Paweł mający świadomość swojej grzeszności był aż tak nieskromny, żeby takie rzeczy o sobie mówić
Chyba grzechem jest mówić, że jest się bez grzechu. 1 J 1.8 Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy.
Hildegarda pisze: 2022-10-29, 04:21 jest grupa bezgrzesznych protestantów, kiedyś pisałam z takim, który stwierdził, że jest święty i nie popełnia grzechów, to może jednak o nich chodziło Pawłowi
Patrz powyższy cytat. Tak może mówić człowiek znajdujący się pod przemożnym wpływem szatana.
Hildegarda pisze: 2022-10-29, 04:21 Jeśli jakiś człowiek rozwija się w tym kierunku duchowym to zdecydowanie jest prowadzony Duchem Bożym i jest bliżej Chrystusa niż np. radykalista chrześcijański o nienawistnym nastawieniu do ludzi.
To boli. Zdaję sobie sprawę, że czynisz to nieświadomie. Obrażasz chrześcijan. Dlatego tym bardziej musze zwrócić na to uwagę. Bowiem "radykalista chrześcijański o nienawistnym nastawieniu do ludzi" na pewno nie jest chrześcijaninem. Jest wrogiem Boga, jeśli jest wrogiem ludzi. Chrześcijanin, z definicji, kocha ludzi. Nie może być inaczej. Albo przyjmuje Naukę Chrystusa i kocha ludzi (patrz przykazania miłości), albo nie kocha ludzi, ani Boga, czyli chrześcijaninem nie jest. A jedynie tak mówi o sobie kłamliwie. Także wtedy, gdy jest przekonany o tym, że mówi prawdę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Hildegarda » 2022-10-29, 09:30

Andej pisze: 2022-10-29, 09:02 Gorliwie przyłączam się do pisania nie na temat wątku. Bo to lubię. Ba mam przykład z góry.
Wnioskuję, że w tym wątku nie ma obowiązku dyskutowania na temat podany w wątku.
W takim razie jadę.
ale mi poprawiłeś humor od rana :)

Andej pisze: 2022-10-29, 09:02 To boli. Zdaję sobie sprawę, że czynisz to nieświadomie. Obrażasz chrześcijan. Dlatego tym bardziej musze zwrócić na to uwagę. Bowiem "radykalista chrześcijański o nienawistnym nastawieniu do ludzi" na pewno nie jest chrześcijaninem. Jest wrogiem Boga, jeśli jest wrogiem ludzi. Chrześcijanin, z definicji, kocha ludzi. Nie może być inaczej. Albo przyjmuje Naukę Chrystusa i kocha ludzi (patrz przykazania miłości), albo nie kocha ludzi, ani Boga, czyli chrześcijaninem nie jest. A jedynie tak mówi o sobie kłamliwie. Także wtedy, gdy jest przekonany o tym, że mówi prawdę.
Andej to już zależy od definicji, co kto rozumie przez chrześcijanina. Mi chodziło o grupę ludzi wyznających chrześcijaństwo jako religię i porównałam to z ludźmi innych wyznań, którzy realizują w życiu przykazania miłości w przeciwieństwie do radykalistów religijnych, którzy tylko wycierają sobie buzię Bogiem i Kościołem, a nie ma w nich żadnego świadectwa życia. Takie osoby też wpisują się do grupy chrześcijan, być może tylko z definicji, ale jednak.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Andej » 2022-10-29, 09:40

Hildegarda pisze: 2022-10-29, 09:30 tylko wycierają sobie buzię Bogiem i Kościołem, a nie ma w nich żadnego świadectwa życia. Takie osoby też wpisują się do grupy chrześcijan, być może tylko z definicji, ale jednak.
Gwałtownie i stanowczo protestuję.
Skoro powołujesz się na definicję, to proszę, podaj ją.
Nie znam takiej definicji. Dlatego za chrześcijan uważam ludzi, którzy niezależnie od stopnia zrozumienia i rozwoju starają się z dnia na dzień coraz lepiej naśladować Chrystusa. Wiem, że to wielce ułomne określenie, zwłaszcza dlatego, że nie zawiera "poprzeczki", conditio sine qua non. Dla niektórych jest tym chrzest, dla innych regularne przystępowanie do sakramentów. A dla mnie proces zmian zachodzących w człowieku. Oraz spójność tego co czyni z tym co robi. A przynajmniej zmniejszanie rozziewu.
Ostatnio zmieniony 2022-10-29, 09:40 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-29, 11:30

Mamy całkiem niezłe kryterium w Piśmie:
J 6:53 BT5 "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie."
Oczywiście to nie wystarcza:
1J 3:15 BT5 "Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego."

Jakiś-tam związek z Chrystusem dobrego człowieka, człowieka innej wiary itd to jeszcze nie "życie Chrystusa w nim".

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: sądzony » 2022-10-29, 12:15

Marek_Piotrowski pisze: 2022-10-29, 11:30 Jakiś-tam związek z Chrystusem dobrego człowieka, człowieka innej wiary itd to jeszcze nie "życie Chrystusa w nim".
Skoro każdy człowiek zgrzeszył w Adamie, to każdy miłuje poprzez Chrystusa.
Każde dobro, miłowanie czynione przez kogokolwiek wynika z Boga.
Czy widzę to niewłaściwie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Hildegarda » 2022-10-29, 12:41

sądzony pisze: 2022-10-29, 12:15 Każde dobro, miłowanie czynione przez kogokolwiek wynika z Boga.
Czy widzę to niewłaściwie?
Bardzo właściwie :-bd



Dodano po 18 minutach 33 sekundach:
Ps. Sądzony masz bardzo dużą wnikliwość duchową i intuicję jeśli chodzi o sens objawienia dokonanego przez Jezusa, widać to ogólnie w Twojej forumowej twórczości, pokorze i mądrości jaką prezentujesz. Tacy ludzie prowadzeni przez Ducha Świętego są bardzo potrzebni chrześcijaństwu :)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: sądzony » 2022-10-29, 13:53

@Hildegarda nawet jeśli tak się zdarza, to zgodnie z powyższą hipotezą, nie jest to moje żadną miarą.
Cokolwiek czynię z siebie dalekie jest dobru i miłości.
Ale dziękuję i pozdrawiam.
(a Grabarz jest wierzącym człowiekiem?)
Ostatnio zmieniony 2022-10-29, 13:53 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14808
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Dezerter » 2022-10-29, 19:25

sądzony pisze: 2022-10-29, 13:53 @Hildegarda nawet jeśli tak się zdarza, to zgodnie z powyższą hipotezą, nie jest to moje żadną miarą.
Cokolwiek czynię z siebie dalekie jest dobru i miłości.
Ale dziękuję i pozdrawiam.
(a Grabarz jest wierzącym człowiekiem?)
Parę lat temu był, a dziś ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: sądzony » 2022-10-29, 21:34

„Należy wiedzieć, że Bóg we wszystkich duszach przebywa ukryty w samej ich substancji, gdyż gdzie indziej nie mógłby istnieć.”

św. Jan od Krzyża

Choć to św. Jan od Krzyża (a nie PŚ) i nadal nie oznacza to, że "żyje", a "jedynie" "ukryty przebywa".
Ostatnio zmieniony 2022-10-29, 22:49 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-30, 12:56

sądzony pisze: 2022-10-29, 12:15
Marek_Piotrowski pisze: 2022-10-29, 11:30 Jakiś-tam związek z Chrystusem dobrego człowieka, człowieka innej wiary itd to jeszcze nie "życie Chrystusa w nim".
Skoro każdy człowiek zgrzeszył w Adamie, to każdy miłuje poprzez Chrystusa.
Każde dobro, miłowanie czynione przez kogokolwiek wynika z Boga.
Czy widzę to niewłaściwie?
Dobrze, ale o całkiem innej rzeczy :)
Do tego, co piszesz odnoszą się takie fragmenty jak na przykład:
J 1:9 BT5 "Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi."

To, o czym wspomina @Dezerter , czyli życie Chrystusa w nas, to coś dalece więcej.
Istotą przesłania chrześcijaństwa jest to, iż człowiek zostaje uratowany przez porzucenie swojego życia i przyjęcie Życia Chrystusa.
Nie jedynie "życia inspirowanego Chrystusem" albo "życia wg nakazów CHrystusa", ale JEGO Życia.
Tylko CIało CHrystusa zostaje uratowane - tylko Ono ma życie. Człowiek wyzbywa się swojego ciała i swojego życia, włączając się w Ciało Chrystusa i przyjmują Jego Życie w Chrzcie Świętym:
Kol 2:11-13 BT5 "I w Nim też otrzymaliście obrzezanie, nie z ręki ludzkiej, lecz Chrystusowe obrzezanie, polegające na zupełnym wyzbyciu się grzesznego ciała, jako razem z Nim pogrzebani w chrzcie, w którym też razem zostaliście wskrzeszeni przez wiarę w moc Boga, który Go wskrzesił. I was, umarłych na skutek występków i „nieobrzezania” waszego [grzesznego] ciała, razem z Nim przywrócił do życia."
DLatego Chrystus nazywany jest naszym życiem:
Kol 3:4 BT5 "Gdy się ukaże Chrystus, nasze Życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale."
1J 1:2 BT5 "bo życie objawiło się: myśmy je widzieli, o nim zaświadczamy i oznajmiamy wam życie wieczne, które było w Ojcu, a nam zostało objawione -"
1J 5:12 BT5 "Ten, kto ma Syna, ma życie, a kto nie ma Syna Bożego, nie ma też i życia."

Tylko Ciało CHrystusa "zasługuje" na zmartwychwstanie - dlatego właśnie jedyną opcją jest włączenie się do tego CIała.
Stąd właśnie te dziwne słowa:
J 6:33 BT5 "Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu."
J 6:51 BT5 "Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało, [wydane] za życie świata."
J 6:54 BT5 "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
J 6:53 BT5 "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie."
Ostatnio zmieniony 2022-10-30, 13:16 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: sądzony » 2022-10-30, 14:11

Wiem o czym piszesz.
Po prostu trudno mi uwierzyć, że Bóg w Jezusie Chrystusie poprzez Ducha Świętego nie jest w stanie odnaleźć i zbawić człowieka poza Kościołem.
Jak widać wiele we mnie jeszcze wątpliwości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-30, 14:29

sądzony pisze: 2022-10-30, 14:11 Wiem o czym piszesz.
Po prostu trudno mi uwierzyć, że Bóg w Jezusie Chrystusie poprzez Ducha Świętego nie jest w stanie odnaleźć
Tego nikt nie mówi.
i zbawić człowieka poza Kościołem.
Ale to jest niemożliwe z definicji.
To prawie tak, jakbyś powiedział "trudno uwierzyć, że Bóg nie jest w stanie zbawić człowieka nie biorąc go do Nieba".
Jeśli Kosciół to Ciało CHrystusa i jedyną możliwością zbawienia jest włączenie w to Ciało, to nie bardzo jest miejsce na jakiś ruch. WIęcej - zbawieniem jest bycie w Nim. Zbawienie i Kościół to synonimy. Oczywiście, jak wszystko w doczesnosci, jest niedoskonały w swym ludzkim aspekcie - Kościół w stanie niebieskim to Niebo, Górne Jeruzalem.

Dyskutować jedynie można (i należy) do jakiego stopnia włączenie w Ciało Chrystusa jest jednoznaczne z formalną przynależnością do Kościoła. WIemy, że sama formalność nie zapewnia zbawienia. Chyba (choć to tylko nasze domysły, bo o tym Objawienie milczy) i odwrotnie jest podobnie: można mieć udział w Kościele nie będąc w Nim formalnie.
Ale to skrajnie ryzykowna droga i nie może być wybrana świadomie (w tym sensie, że możliwa jest dla ludzi, pozostających w błędzie - gdyby ktoś wiedział, że to Kościół jest tym, czym jest, a zdecydował o nie wstępowaniu, sam by się potępił).
Ostatnio zmieniony 2022-10-30, 14:31 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Graficzna prezentacja różnic Składu Apostolskiego i Credo

Post autor: sądzony » 2022-10-30, 14:33

No właśnie o to mi chodziło. Dziękuję.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”