Wątpliwości dotyczące Halloween

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: Nenderen » 2022-10-31, 18:45

Tyle że jest różnica między psychiką erudyty przygotowującego audycję dla radia a psychiką dzieci które mając do wyboru między dziesięcioma dobrymi wzorcami i jednym złym w wielu przypadkach wybierają ten jeden zły...
Mając do wyboru wersję świata mającego Halloween z wersją świata bez niego wybrałbym to drugie.
Ostatnio zmieniony 2022-10-31, 18:45 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1434
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 562 times
Been thanked: 799 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: AdamS. » 2022-10-31, 18:55

Nenderen pisze: 2022-10-31, 18:45 Tyle że jest różnica między psychiką erudyty przygotowującego audycję dla radia a psychiką dzieci które mając do wyboru między dziesięcioma dobrymi wzorcami i jednym złym w wielu przypadkach wybierają ten jeden zły...
Mając do wyboru wersję świata mającego Halloween z wersją świata bez niego wybrałbym to drugie.
To prawda. Warto przy okazji z tej audycji odnotować ważną informację: czy współczesne Halloween ma faktyczny związek z celtyckim świętem Samhain? Jeśli tak, to tylko przez podobieństwo pustego opakowania - i to w bardzo zredukowanym, popkulturowym wydaniu. Wszak religie przedchrześcijańskie często zawierały w sobie głęboką tęsknotę, która urzeczywistniona została w Chrystusie...

"Nazwa Samhain wywodzi się od celtyckiego zwrotu oznaczającego koniec lata. Samhain było jednym z najważniejszych świąt celtyckich, związanym z zakończeniem żniw i jesiennych zbiorów owoców. Obchodzone w nocy z 31 października na 1 listopada wyznaczało koniec starego i początek nowego roku kalendarzowego. Datę wybrano nieprzypadkowo – od tego właśnie momentu Celtowie zaobserwowali wydłużające się noce kosztem dnia i coraz mroźniejszą pogodę. Tego dnia rozpoczynała się symboliczna walka światła z ciemnością...

Warto wiedzieć, że współczesne Halloween nie ma nic wspólnego z dawnym Samhain. Dla Celtów ostatnia noc października była czasem przełomu, spotkania z duchami przodków, próbą zjednania sobie ich przychylności oraz symbolem zmagania się dobra ze złem. Za to Halloween jest po prostu komercyjną zabawą polegającą na przebieraniu się za straszne postacie, z którą nie wiąże się żadna głębsza refleksja."

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5516
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 875 times
Been thanked: 1440 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: abi » 2022-10-31, 19:17

wspolczesne helowin to banda nastolatkow latajaca po cukierki
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13891
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: sądzony » 2022-10-31, 19:32

AdamS. pisze: 2022-10-31, 18:55 Wszak religie przedchrześcijańskie często zawierały w sobie głęboką tęsknotę, która urzeczywistniona została w Chrystusie...
To piękne stwierdzenie.
AdamS. pisze: 2022-10-31, 18:55 Samhain było jednym z najważniejszych świąt celtyckich, związanym z zakończeniem żniw i jesiennych zbiorów owoców.
Byłem na spacerze z 8-letną córką i psem. Zapytałem czy wie skąd wzięło się halołin.
Odpowiedziała, że to było kiedyś "celtyckie święto plonów".
Do licha myślę ... przecież ja dowiedziałem się o tym godzinę temu.
Zapytałem skąd o tym wie, a ona, że ze scooby doo.

Dodano po 31 sekundach:
abi pisze: 2022-10-31, 19:17 wspolczesne helowin to banda nastolatkow latajaca po cukierki
Tak. Czasem są pomalowani, ale coraz rzadziej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1996
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 191 times
Been thanked: 276 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: Andy72 » 2022-10-31, 19:45

Jestem człowiekiem starej daty, już się nie przekonam do Halloween
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-10-31, 20:19

wspolczesne helowin to banda nastolatkow latajaca po cukierki
Wielu współczesnych satanistów to też przebieranki. Ale nie są to bezpieczne zabawy.
Ponadto nie sprowadzajmy tylko do dzieci - to zabawa przede wszystkim dorosłych (owszem, często młodych).
CHodzenie dzieci po cukierki to tylko jeden aspekt, mało wazny.

Jednak tu nie o to chodzi, czy samo chodzenie jest groźne. Chodzi o kapitulację przed cywilizacją śmierci.
Jak to dobrze określił Tek "chodzenie w barwach przeciwnika".
Nie brak podczas zabaw przebieranek za istoty symbolizujące świat ciemności. Nie brak atrybutów diabelskich - LED-owe rogi, inne podobne akcesoria.
Takie śmieszne, czym się przejmować?
Hmmm...
Co byśmy powiedzieli, gdyby nasze dziecko chciało się przebrać za Hitlera? Albo za komendanta obozu koncentracyjnego?
To w końcu tylko zabawa, nie?

A diabeł to ktoś znacznie gorszy. I jego świat jest gorszy niż obóz (choć trudno w to uwierzyć).
Kiepski temat do zabawy "w to".

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5516
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 875 times
Been thanked: 1440 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: abi » 2022-10-31, 20:26

a jak "kolędnicy przebierają się często za pasterzy, królów, anioły, diabły. W zamian za życzenia otrzymują zazwyczaj mały poczęstunek lub smakołyki do koszyka."?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13891
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: sądzony » 2022-10-31, 20:35

Marek_Piotrowski pisze: 2022-10-31, 20:19 Chodzi o kapitulację przed cywilizacją śmierci.
To co piszesz jest rozsądne, ale wydaje mi się, że mnie właśnie zbliżenie się do śmierci rzuciło na kolana przed Chrystusa.
Ale może coś mylę. Ja zawsze traktowałem to jako konfrontacja, a nie fascynacja.

Druga sprawa. Gdybym był złym wydaje mi się, że nie pakowałbym się w to w czym od razu byłbym widoczny.
Choć wiem, najciemniej pod latarnią, ale cywilizacja śmierci to nie ludzie zafascynowani śmiercią,
a żywi nie mający świadomości swej martwoty.

Osadzenie własnej duszy jedynie w rzeczywistości doczesnej to dla złego wystarczające żniwo.

Dodano po 40 sekundach:
abi pisze: 2022-10-31, 20:26 a jak "kolędnicy przebierają się często za pasterzy, królów, anioły, diabły. W zamian za życzenia otrzymują zazwyczaj mały poczęstunek lub smakołyki do koszyka."?
Ja dostawałem hajs.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5516
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 875 times
Been thanked: 1440 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: abi » 2022-10-31, 20:38

ale kolednicy moga a na haloween nie mozna.ja tego nie rozumiem
zreszta nie zalezy mi na zadnych diablach i sie nie bede zastanawiac
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 50 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: helperman » 2023-10-31, 18:25

Marek_Piotrowski pisze: 2022-10-31, 20:19
wspolczesne helowin to banda nastolatkow latajaca po cukierki
Wielu współczesnych satanistów to też przebieranki. Ale nie są to bezpieczne zabawy.
Ponadto nie sprowadzajmy tylko do dzieci - to zabawa przede wszystkim dorosłych (owszem, często młodych).
CHodzenie dzieci po cukierki to tylko jeden aspekt, mało wazny.

Jednak tu nie o to chodzi, czy samo chodzenie jest groźne. Chodzi o kapitulację przed cywilizacją śmierci.
Jak to dobrze określił Tek "chodzenie w barwach przeciwnika".
Nie brak podczas zabaw przebieranek za istoty symbolizujące świat ciemności. Nie brak atrybutów diabelskich - LED-owe rogi, inne podobne akcesoria.
Takie śmieszne, czym się przejmować?
Hmmm...
Co byśmy powiedzieli, gdyby nasze dziecko chciało się przebrać za Hitlera? Albo za komendanta obozu koncentracyjnego?
To w końcu tylko zabawa, nie?
Parę słów do tego tematu. Przed chwilą była u mnie grupka przebranej młodzieży na fali tej mody z Ameryki.
A wczoraj z radia się dowiedziałem że w wielu zachodnich krajach dla ludzi w wieku 10 - 45 lat tzw. 'halloween' jest ważniejsze niż Święta Bożego Narodzenia. Zupełny absurd, trudny do pojęcia.
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13891
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: sądzony » 2023-11-01, 19:53

A ja właśnie wróciłem ze mszy. Moja córka była oczywiście ze swoim dudusiem, z którym rozstaje się bardzo rzadko. No i tak się jakoś dziwnie złożyło, że Duduś przebrany za mumię wytrzymał całą godzinę w kościele.

Obrazek
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: Albertus » 2023-11-01, 20:11

sądzony pisze: 2023-11-01, 19:53 A ja właśnie wróciłem ze mszy. Moja córka była oczywiście ze swoim dudusiem, z którym rozstaje się bardzo rzadko. No i tak się jakoś dziwnie złożyło, że Duduś przebrany za mumię wytrzymał całą godzinę w kościele.

Obrazek
I jaki z tego wniosek?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13891
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: sądzony » 2023-11-01, 20:17

Albertus pisze: 2023-11-01, 20:11
sądzony pisze: 2023-11-01, 19:53 A ja właśnie wróciłem ze mszy. Moja córka była oczywiście ze swoim dudusiem, z którym rozstaje się bardzo rzadko. No i tak się jakoś dziwnie złożyło, że Duduś przebrany za mumię wytrzymał całą godzinę w kościele.
I jaki z tego wniosek?
Podobny jak z tego:
helperman pisze: 2023-10-31, 18:25 Parę słów do tego tematu. Przed chwilą była u mnie grupka przebranej młodzieży na fali tej mody z Ameryki.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: Albertus » 2023-11-01, 20:20

sądzony pisze: 2023-11-01, 20:17
Albertus pisze: 2023-11-01, 20:11
sądzony pisze: 2023-11-01, 19:53 A ja właśnie wróciłem ze mszy. Moja córka była oczywiście ze swoim dudusiem, z którym rozstaje się bardzo rzadko. No i tak się jakoś dziwnie złożyło, że Duduś przebrany za mumię wytrzymał całą godzinę w kościele.
I jaki z tego wniosek?
Podobny jak z tego:
helperman pisze: 2023-10-31, 18:25 Parę słów do tego tematu. Przed chwilą była u mnie grupka przebranej młodzieży na fali tej mody z Ameryki.

To znaczy jaki?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13891
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Wątpliwości dotyczące Halloween

Post autor: sądzony » 2023-11-01, 20:26

Informacyjny?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ