Koleżanka zasięga zdania forumowiczów

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Koleżanka zasięga zdania forumowiczów

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-03, 18:24

Mam nadzieję, że Twoja Znajoma,@Nenderen rozumie, że nie bronimy tu księży zachowujących się nieodpowiednio czy przeginających z kasą (wiadomo, że i tacy są, jak wszędzie), nie mówiąc już o przestępcach. Chciałem tylko przywrócić proporcje.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Koleżanka zasięga zdania forumowiczów

Post autor: Nenderen » 2022-11-04, 05:29

Oczywiście, jest pełna szacunku dla autentycznie wierzących osób i dlatego i tak już lepiej prowadzi rozmowy o wierze niż dawniej, ale za bardzo doszukuje się dewocyjnej hipokryzji tam gdzie jej nie ma. Ale i to może jej z czasem przejdzie bo potrafi przyjąć krytykę.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Rak

Re: Koleżanka zasięga zdania forumowiczów

Post autor: Rak » 2022-11-04, 12:52

Nenderen, powiedz koleżance, że to jej zdanie (pytanie) mnie rozbawiło : "Dlaczego w Biblii nie ma rozkazu by udzielać schronienia i pomocy zwolennikom herezji? Uniknęlibyśmy dzięki temu różnych dramatów w średniowieczu albo nocy świętego Bartłomieja"
Powinna Pana Boga o to zapytać, bo nikt z obecnych tu na tym portalu, Biblii nie pisał, rozkazów nie wydawał :))
Ostatnio zmieniony 2022-11-04, 17:08 przez Morkej, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Koleżanka zasięga zdania forumowiczów

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-04, 13:03

Problem jest realny. Część (na szczęście tylko część) wyznań ewangelickich ma podobne podejście.
Mój... ktoś kogo znam, był niegdyś Baptystą. Prowadził z żoną świetlicę dla dzieci z patologicznych rodzin - bawili się z nimi, odrabiali z nimi lekcje itd.
Po kilku miesiącach starsi zboru wezwali ich do siebie oświadczając, że ta działalność nie ma sensu, bowiem "zbór nie powiększył się dzięki niej ani o jedną osobę". Mój znajomy był bardzo poruszony i oburzony takim podejściem.

Podobnie np. Świadkowie Jehowy nie prowadzą działalności charytatywnej czy pomocowej dla osób nie będących Świadkami Jehowy (wyjątkiem są osoby, które próbują akurat zwerbować).

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Koleżanka zasięga zdania forumowiczów

Post autor: Nenderen » 2022-11-04, 13:39

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-04, 13:03 Podobnie np. Świadkowie Jehowy nie prowadzą działalności charytatywnej czy pomocowej dla osób nie będących Świadkami Jehowy (wyjątkiem są osoby, które próbują akurat zwerbować).
Czy w ich religii i ich prawie kanonicznym jest jakaś pisemna formuła która to tak ujmuje? Jeżeli tak to jest to straszne info i zmienia jeszcze na gorsze moją i tak już niepochlebną opinię o tej organizacji.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Koleżanka zasięga zdania forumowiczów

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-04, 14:55

Oni nie mają czegoś takiego jak prawo kanoniczne. Ale mają Ciało Kierownicze.
Za stroną "Świadków" https://wol.jw.org/
Jehowa zajął się także problemem władzy. Powołał już rząd światowy — Królestwo Boże. To niebiańskie Królestwo uwolni Ziemię od wszelkiego zła i zaprowadzi na niej pokój (Psalm 37:10, 11; Daniela 2:44; 7:13, 14).

Przez wyeliminowanie zasadniczych przyczyn cierpień Bóg dokona czegoś, co absolutnie nie leży w zasięgu możliwości ludzi — ani poszczególnych jednostek, ani całych organizacji. Wiedząc o tym, Świadkowie Jehowy nie zakładają instytucji charytatywnych, lecz za przykładem Jezusa Chrystusa swój czas i mienie przeznaczają na rozgłaszanie ‛dobrej nowiny o królestwie Bożym’ (Mateusza 24:14; Łukasza 4:43).
Więcej na ten temat:

Ale... nie zmieniajmy tematu na Świadków (wiem, moja wina...) bo jeszcze ktoś pomyśli, że chcemy odwrócić uwagę od naszych grzeszków #:-s
Ostatnio zmieniony 2022-11-04, 14:57 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6271
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 874 times
Been thanked: 710 times

Re: Koleżanka zasięga zdania forumowiczów

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-07, 13:17

Morkej pisze: 2022-11-01, 10:10
Nenderen pisze: 2022-10-31, 11:33 Papież ma klucze świętego Piotra. Jak tak, to dlaczego nie rozkaże biskupom, by nie mieli czegoś takiego jak biskupi pałac, biskupia rezydencja?
Papież, będący namiestnikiem Chrystusa, reprezentuje ten urząd również takimi rzeczami jak choćby: strój, zachowanie i ceremoniał. Jest taki moment w Biblii, który wydaje mi się, że odpowiada temu tematowi:

Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta posługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku narodowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano. Na to Jezus powiedział: «Zostaw ją! Przechowała to, aby [Mnie namaścić] na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, ale Mnie nie zawsze macie (J 12, 1-9)

Jezus tutaj pokazuje, że o ile pomoc ubogim jest ważna, to jednak On jest tutaj ważniejszy. Pokazuje, że tak naprawdę wcale nie chodzi o sprzedaż olejku, o rozdanie pieniędzy potrzebującym, że to nie jest sposób na pomoc ubogim. Pomaganie ludziom to nie tylko danie ryby czy jednorazowe zaspokojenie potrzeb materialnych, ale także zaprowadzenie ich do źródła życia wiecznego. (Verbum Dei)
Stąd papież jako Jego reprezentant jest osobą, której należą się również z naszej strony pewne gesty. W tym kontekście biskup, który ma władzę nad powierzoną mu diecezją, musi mieć swoją siedzibę do sprawowania swojej posługi, w której najczęściej mieści się również kuria. W takich miejscach przecież są załatwiane sprawy urzędowe, przyjęcia różnych gości, spotkania. Dlatego moim zdaniem z uwagi na to, jaką biskup ma powierzoną władzę, to wypadałoby, aby jego miejsce zamieszkania nie było zwyczajnym mieszkaniem.
@Morkej glodnego,nie dając mu kasy na jedzenie albo jedzenia, zaprowadzisz do życia wiecznego szybciutko. Jezus ważniejszy od ubogich? Dawanie Jezusowi, zamiast ubogim? Jezus chce żeby najpierw mu dać, a później ubogim? To przeczy wszystkiemu, czego do tej pory dowiedziałam się o Jezusie. Jest totalnym zaprzeczeniem tego, czego o nim wiem.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Koleżanka zasięga zdania forumowiczów

Post autor: Morkej » 2023-05-07, 13:46

CiekawaXO pisze: 2023-05-07, 13:17 @Morkej glodnego,nie dając mu kasy na jedzenie albo jedzenia, zaprowadzisz do życia wiecznego szybciutko. Jezus ważniejszy od ubogich? Dawanie Jezusowi, zamiast ubogim? Jezus chce żeby najpierw mu dać, a później ubogim? To przeczy wszystkiemu, czego do tej pory dowiedziałam się o Jezusie. Jest totalnym zaprzeczeniem tego, czego o nim wiem.
Nie wiedziałem, że ten cytat można odczytać w ten sposób. W każdym razie można zadać sobie ciekawe pytanie - czy miłość do bliźniego jest bezwartościowa, jeśli nie ma w niej miłości do Boga?
Bóg jest źródłem miłości. W naszym chrześcijańskim rozumieniu miłość jest bezwarunkowym pragnieniem dobra dla drugiej osoby oraz gotowością do poświęceń dla niej. I tutaj wydaje mi się, że miłość bliźniego może być formą realizacji miłości do Boga. Mamy przecież w Biblii napisane:
"Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" Mt 25,40
Jezus nie mówi, że masz najpierw dać jemu, a potem pomyśleć o ubogich. Po prostu chodzi o to, aby nie popaść w jakieś wykrzywienie np. poprzez stawianie człowieka w miejsce najwyższej wartości, choćby i miało to być z dobrych pobudek.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Koleżanka zasięga zdania forumowiczów

Post autor: Andej » 2023-05-07, 13:50

Bo ubogich zawsze macie u siebie, ale Mnie nie zawsze macie
1. Uchwycić to, co najważniejsze.
2. Nie pozwolić na zmarnowanie tego, co nie zawsze jest dostępne.
3. Nakarmienie głodnego nie zapewni mu godnego życia.

Jeśli te 300 denarów rozdano by 300 rodzinom, to każda z nich otrzymałaby utrzymanie na jeden dzień. Czy to zmieniłoby ich sytuację życiową?
A co sądzicie o żądaniu Eliasza od wdowy z Sarepty? Pozbawił ją jednodniowego posiłku i to ostatniego!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ