Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: anna5 » 2022-12-16, 19:50

anna5 pisze: 2022-12-16, 16:42 Są to dzieła, które ojciec dał Mi do wypełnienia; dzieła, które czynię, świadczą o Mnie, że ojciec Mnie posłał". J5,36
Dziś słyszymy o tym, jak Jezus, podczas swojej kolejnej pielgrzymki do Jerozolimy, rozmawia z Żydami, wyjaśnia im swoje słowa, powołuje się na Jana Chrzciciela i na swoje czyny. Pierwszy był światłem, które jednak nie wszyscy przyjęli. Drugie to czyny Jezusa, które nakazał mu wykonywać Ojciec, a wszystko po to, by zostali zbawieni.Dzisiejsza Ewangelia ukazuje mi Jezusa, który walczy o człowieka za wszelką cenę, ale gdy ten Go odrzuci, Jezus nic nie może już zrobić. Bądźmy czujni, jak tego wymaga od nas Adwent i tym razem przygotujmy się do Jego przyjścia jak najlepiej.

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: anna5 » 2022-12-17, 11:25

Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama.Mt1,1
Lista imion z dzisiejszej Ewangelii może wydawać się sucha. Jednak każda wymieniona osoba jest wyjątkowa, posiada swoją misję. Każde imię ma wartość absolutną. Jak Twoje imię wpisuje się w historię zbawienia?

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: Nenderen » 2022-12-18, 09:06

Syna Dawida, Syna Abrahama... Każdy z tych patriarchów przeżywał momenty grzechów, upadków ale ostatecznie wybierali Boga i miłość bliźniego. Stali się przodkami Jezusa. W przeciwieństwie do Dawida nie planowałem na nikim mordu ale jego upór w dążeniu do metanoi duszy i porzucenia grzechów uważam za wzór dla współczesnych chrześcijan a więc i dla mnie. Wybieranie Boga to zawsze wybór nadziei.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: anna5 » 2022-12-18, 19:53

Zbudziwszy się ze snu, Józef (…) wziął swoją Małżonkę do siebie. (Mt 1,24)
Józef potrafił zaufać, ponieważ wierzył w moc i dobroć Boga. Choć nie uważał się za nikogo nadzwyczajnego, był przekonany, że Bóg może działać w jego życiu równie cudownie, jak działał w życiu jego przodków. To pomogło mu zrozumieć, że Bóg złączył go z Maryją w konkretnym celu, który będzie odsłaniał się dzień po dniu. Zgodził się więc przyjąć Maryję do domu i stać się ojcem dla Jej Dziecka.Kiedy kroczymy w ciemności, kiedy nie widzimy drogi przed sobą czy sposobu wyjścia z trudnej sytuacji, możemy mimo to zaufać, że Bóg nas poprowadzi. On ma doskonały plan wobec nas i w swoim czasie go przeprowadzi. A kiedy nasza ufność słabnie, przypominajmy sobie Józefa sprawiedliwego, którego ufność w Bogu przyniosła zbawienie światu. „Św. Józefie, módl się za mnie, abym zaufał Bogu jak ty.”

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: anna5 » 2022-12-19, 15:45

Nie mieli jednak dziecka, ponieważ Elżbieta była niepłodna; oboje zaś już posunęli się w latach.Łk1,7
Zachariasz i Elżbieta długo oczekiwali na wysłuchanie prośby, na owoc ich miłości. Są przykładem cierpliwości i wiary, która nie maleje, a wzrasta wraz z upływem czasu. Jak tam z Twoją cierpliwością i ufnością? On wie jaki czas jest właściwy.

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: anna5 » 2022-12-20, 15:55

Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Łk1,28-29
Maryja zmieszała się na Słowa Anioła. Bóg niejednokrotnie miesza w naszym życiu. I choć może nie jest to przyjemne, są to momenty, w których nas scala, kształtuje i dokonuje swoich dzieł. Jak w życiu Maryi. Daj pomieszać sobie trochę w życiu.

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: anna5 » 2022-12-21, 13:46

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w ziemi Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Łk1,39-40
Radość to owoc uwierzenia w Bożą Miłość do mnie i w to, że On mnie wybrał, aby poprzez moje życie objawiać swoją Miłość. Zawierz siebie Jego Miłości i wyrusz w drogę jako posłaniec radości, jak Maryja? Niech prawdziwa radość będzie znakiem Twojej codzienności?

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: Nenderen » 2022-12-21, 19:00

Pośpiech. W epoce mindfulness, slow food i bycia na przekór mentalności wyścigu szczurów w wielkich korpo słowo "pośpiech" często bywa wymawiane w kontekście negatywnym. W Biblii mieliśmy pejoratywny pośpiech Ewy ponaglanej do buntu przez szatana i pociągającej za sobą Adama w dół upadku. Jednak tak jak według świętych Kościoła nieposłuszeństwu Ewy jest przeciwstawione posłuszeństwo Maryi i jej pokorne fiat wobec planów Bożej opatrzności tak pośpiechowi Ewy do złego możemy przeciwstawić pośpiech Niepokalanej w Jej noszeniu światu Chrystusa. Śpieszyła się że skłonieniem Chrystusa do cudu w Kanie i wcześniej z pośpiechem udała się do domu Zachariasza i Elżbiety aby uradować ich Panem którego stała się Matką. Lecz przypomina mi się jeszcze inna scena. Matka Chrystusa odnajduje Go jako dwunastolatka uczącego w świątyni i bez ogródek, bez wahań ze śmiałością która mogłaby zgorszyć niejednego jansenistę zadaje Mu pytanie które wyrwane z kontekstu mogłoby być odebrane jako czynienie mu nagany. Pośpiech i bezpośredniość w zadaniu tego spoufałego pytania wcielonemu Bogu świadczą o ufności Maryi wobec Jezusa która może być dla nas wzorem duchowej dynamiki, swoistego pośpiechu wyznawców w modlitewnym dopraszaniu się Boga aby coś im wyjaśnił, oświecił, dał w jakiejś sprawie, dylemacie lub próbie swoje boskie światło.
Ostatnio zmieniony 2022-12-21, 19:07 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: anna5 » 2022-12-22, 14:43

Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia. (Łk 1,48)
Skąd więc Maryja czerpała pewność, że Bóg Jej błogosławi? Jak mówi nam Łukasz: „zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2,19). Nie bała się zadawać Bogu pytań i prosić Go o większe zrozumienie. A czekając na Jego odpowiedź, trzymała się tego, co wiedziała na pewno – Bóg powierzył Jej wyjątkową misję i wciąż będzie miał Ją w pełnej miłości opiece. Także każdy z nas jest błogosławiony. Podobnie jak Maryja, reagujemy radością, gdy nagle odsłaniają się przed nami szczegóły tego błogosławieństwa. Ale – również jak Maryja – przeżywamy chwile, w których trudno jest nam je rozpoznać. Jednak w tym wszystkim jest z nami Bóg – i jest to największe z Jego błogosławieństw. Spróbuj teraz podziękować Panu za wszystkie Jego błogosławieństwa. Z pewnością są wśród nich i takie, które na początku wcale nie wydawały się błogosławieństwami. Ten sam Bóg z pewnością będzie dalej troszczył się o ciebie i ci błogosławił.
Ostatnio zmieniony 2022-12-22, 14:43 przez anna5, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: Nenderen » 2022-12-22, 17:43

I. Jedna litera a tak ważna. Wynika z niej, że zachowywanie spraw przez Maryję i rozważanie je to oddzielne pojęcia. Wzmianka o zachowywaniu może podkreślać bycie przez Maryję naocznym świadkiem wydarzeń a zarazem późniejszym źródłem informacji dla Ewangelisty Łukasza. Możliwe, że niejedno słowo tej Ewangelii zostało zapisane w obecności Miriam podsuwającej życzliwie daktyle i bułki świętemu Łukaszowi w przerwach w jego pracy. Natomiast słowo rozważanie podkreśla stosunek Maryi wobec tych zdarzeń które stają się dla niej powodem do religijnej refleksji i wzbudzania aktów wiary w Jej Syna. Wzorem Niepokalanej starajmy się nie tylko być archiwistami naszych przeżyć ale także ich interpretatorami w sposób owocny dla naszej duszy. Starajmy się dostrzegać w zdarzeniach z naszego życia ślady miłosiernych dłoni Bożej opatrzności.
Ostatnio zmieniony 2022-12-22, 17:44 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: anna5 » 2022-12-23, 17:52

Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna.Łk1,57
To może wydawać się niestosowne. Zachariasz postępuje wbrew zwyczajom ojczystym. Nadaje imię synowi wbrew przepisom. Wypełnia dokładnie to, co było Mu powiedziane. A Ty? Zastanów się. Wypełniasz to, co Bóg do Ciebie mówi przez pismo, ludzi i zdarzenia?

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: Nenderen » 2022-12-23, 22:09

Czas rozwiązania. Czy Maryja była akuszerką? Czy nazwalibyśmy Ją dzisiaj prekursorką pielęgniarek? Ewangelia świętego Łukasza 1,57 skłania mnie do zawierzenia zmagającej się z trudnościami polskiej służby zdrowia Niepokalanemu Sercu Maryi oraz wstawiennictwu świętej Elżbiety.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: anna5 » 2022-12-24, 19:36

Jego ludowi dasz poznać zbawienie przez odpuszczenie mu grzechów,dzięki litości serdecznej Boga naszego.
Przez nią z wysoka Wschodzące Słońce nas nawiedzi,
Łk1,77-78
W klimacie wigilijnej bliskości i wdzięczności przyjmujemy słowa Zachariasza, jako wezwanie do budowania prawdziwej wolności. Coroczne święta Bożego Narodzenia przypominają nam, że autentyczne wyzwolenie dokonuje się w Chrystusie. Czy jesteś wolny? Z czego i do czego chciałbyś się wyzwolić? Nie zmarnuj tych świąt! Niech one – obok radości spotkania - pomnożą również Twoją wolność.

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: anna5 » 2022-12-25, 19:45

Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami. J1,14
On jest z nami! Daje się spotkać! Czeka na Ciebie! Nie wspominany jedynie czasów minionych, lecz przeżywamy dar aktualnej obecności Tego, który przed wiekami przyszedł, aby nas zbawić i pozostał z nami. Chcesz uczcić Jego narodzenie? Spotkaj się z Nim. Znajdź chwilę dla Niego. A wówczas te święta będą dla Ciebie prawdziwie radosne.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Dzielenie się Słowem Bożym na każdy dzień

Post autor: Nenderen » 2022-12-26, 11:13

Między nami. Dla nas. Dla ciebie. Dla mnie. Nasz Bóg tak nas ukochał że dla nas schodzi z nieba na ziemię stając się Bogiem z nami, Emmanuelem. Chwała naszemu przyjacielowi Jezusowi! Chwała Królowi z Betlejem! Chwała Chrystusowi w Przenajświętszym Sakramencie!
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”