Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Nenderen » 2022-11-01, 14:19

Dezerter pisze: 2022-11-01, 12:03 Nenderen - pisząc zdecydowanie TAK, piszesz jak byś miał pewność, więc odezwałem się by inni nie zostali (być może) wprowadzeni w błąd

Dlatego serdecznie przepraszam, że napisałem tak kontrowersyjne słowa.
Ostatnio zmieniony 2022-11-01, 14:23 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: sądzony » 2022-11-01, 14:22

Dezerter pisze: 2022-10-31, 23:44 Każda pewna (TAK, NIE) odpowiedź w tym temacie jest dla mnie czymś zdumiewającym
bo tak naprawdę nikt z ludzi nie ma najmniejszego pojęcia jak to było w rzeczywistości 2000 lat temu
Dezerter pisze: 2022-10-27, 22:23 ale, że na Sądzie Ostatecznym Jezus, to wiemy na pewno
A odnośnie sądu ostatecznego pewność mieć możemy?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Andej » 2022-11-01, 17:06

Dezerter pisze: 2022-11-01, 12:33to już sam sobie odpowiedz
Zatem odpowiadam sobie: Świadomie i dobrowolnie "wyłączył" się z Trójcy świętej.

I tak by było, gdyby nie A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie.
Zastanów się na tym zdaniem.

Otóż, twierdzę, że Jezus nigdy nie przestał być Bogiem. Wcielenie nie oznaczało odejścia z Trójcy. Jako Bóg zachował wszelkie boskie prerogatywy.

Czy słyszałeś o dwoistości natury Chrystusa?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Dezerter » 2022-11-01, 19:21

sądzony pisze: 2022-11-01, 14:22
Dezerter pisze: 2022-10-31, 23:44 Każda pewna (TAK, NIE) odpowiedź w tym temacie jest dla mnie czymś zdumiewającym
bo tak naprawdę nikt z ludzi nie ma najmniejszego pojęcia jak to było w rzeczywistości 2000 lat temu
Dezerter pisze: 2022-10-27, 22:23 ale, że na Sądzie Ostatecznym Jezus, to wiemy na pewno
A odnośnie sądu ostatecznego pewność mieć możemy?
Jak masz jasno podane w Objawieniu, czyli Biblii, to wiemy na pewno czy nie ? - jak sadzisz?

Dodano po 5 minutach 53 sekundach:
Andej pisze: 2022-11-01, 17:06
Dezerter pisze: 2022-11-01, 12:33to już sam sobie odpowiedz
Zatem odpowiadam sobie: Świadomie i dobrowolnie "wyłączył" się z Trójcy świętej.

I tak by było, gdyby nie A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie.
Zastanów się na tym zdaniem.

Otóż, twierdzę, że Jezus nigdy nie przestał być Bogiem. Wcielenie nie oznaczało odejścia z Trójcy. Jako Bóg zachował wszelkie boskie prerogatywy.

Czy słyszałeś o dwoistości natury Chrystusa?
A kto twierdzi, że przestał być Bogiem?, bo na pewno nie ja
A czy dwoistość natur zaprzecza cytatowi z Biblii jaki podałem? - nie
więc trzeba to jakoś pogodzić i wypośrodkować
a na pewno w tym temacie nie pisać nic na pewno
zalecam (by nie być powodem zbłądzenia innych) używać zdań typu
moim zdaniem
ja uważam
mi się wydaje
i wówczas piszcie co chcecie :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Andej » 2022-11-01, 19:50

Zaprzecza forsowanemu wnioskowi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-01, 19:56

Nie, akurat nie sądzę, żeby @Zuben Ninja się wyśmiewał. Po prostu wynajduje sobie sztuczne problemy, rozumując o Jezusie i Jego "rolach" w całkowicie w sposób mechaniczny.
Typowa zabawa słowami.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Zuben Ninja » 2022-11-01, 23:37

Andej pisze: 2022-11-01, 10:30 Nie podoba mi robienie sobie jej z Jezusa i Maryi.
Ale ja sobie nie robię żadnych jaj z Jezusa i Maryi. Po prostu dużo rozmyślałem nad tym tematem i nie byłem w stanie udzielić sobie jednoznacznej, twierdzącej odpowiedzi dlatego uznałem że Wy przyjdziecie mi z pomocą.

Na razie waham się między tymi 2 wariantami:

1) Jezus jako noworodek w naturze ludzkiej nie był świadomy otaczającego go świata ale Jego boska natura razem z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym kontrolowała cały wszechświat.
2) Jezus jako noworodek w naturze ludzkiej nie był świadomy otaczającego go świata a Jego boska natura była w tym czasie "uśpiona" więc obowiązek kontrolowania wszechświata spadł na Boga Ojca i Ducha Świętego.
Ostatnio zmieniony 2022-11-02, 00:23 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 4 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Andej » 2022-11-02, 08:10

W zasadzie wyjaśnione.
Jezus nigdy nie wyłączył się, ani nie ograniczył swojego bóstwa. Cały czas był Bogiem i posiadał wszystkie przymioty boskie. Jego włączenie się w czas, tj. od poczęcia do wniebowstąpienia (albo śmierci) w niczym nie umniejszały Jego mocy.
Jako człowiek podlegał wszystkim ludzkim ograniczeniom. Ale będąc Bogiem, w jedności Trójcy świętej, był (jest) wszechmocny. Zawsze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Pytający » 2022-11-03, 19:24

Andej pisze: 2022-11-02, 08:10 W zasadzie wyjaśnione.
Jezus nigdy nie wyłączył się, ani nie ograniczył swojego bóstwa. Cały czas był Bogiem i posiadał wszystkie przymioty boskie. Jego włączenie się w czas, tj. od poczęcia do wniebowstąpienia (albo śmierci) w niczym nie umniejszały Jego mocy.
Jako człowiek podlegał wszystkim ludzkim ograniczeniom. Ale będąc Bogiem, w jedności Trójcy świętej, był (jest) wszechmocny. Zawsze.
Wyraźnie pewna wypowiedź, oparta na?
W Filip.2:6 czytamyale siebie samego uczynił pustymNie ma mowy, że w swoim człowieczeństwie stał się bez znaczenia, a w innym nie. Od wersetu 1 czytamy tam o nim jako [pomazańcu]. I tym co go spotkało, czym się stał i jaki. Przy czym wer. 6 przenosi nas do jego przedludzkiego istnienia.
I wer. 7 mówi, żesam pozbawił się znaczenia [uczynił pustym]...stawszy się podobny do ludzi
Na podstawie jakich wersetów dzielisz go na dwie niezależne części. Jedna ograniczona, druga nie. Jeśli to możliwe proszę o wersety, nie ustalenia duchownych na soborach itp. Na początek wersety.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Andej » 2022-11-03, 19:37

Smatrisz w knigu, widisz figu - jak mawiał mój Tata. A sam zacytowałeś "w swoim człowieczeństwie stał się bez znaczenia". I masz wyjaśnienie. Bez dzielenia. Bez dzielenia Osoby, ale odróżniając natury.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Pytający » 2022-11-03, 20:40

Andej pisze: 2022-11-03, 19:37 Smatrisz w knigu, widisz figu - jak mawiał mój Tata. A sam zacytowałeś "w swoim człowieczeństwie stał się bez znaczenia". I masz wyjaśnienie. Bez dzielenia. Bez dzielenia Osoby, ale odróżniając natury.
Odpowiedziałeś jak chciałeś, nie udzielając przy tym żadnej odpowiedzi. Uznaje, to za oczywisty dowód, braku wersetów na istnienie w yios dwóch natur. Nie ma mowy o dzieleniu osoby, jak nie ma mowy o dzieleniu natur. I w nowotestamentowych podaniach mamy sześć listów, gdzie pojawia się słowo tłum. na natura. Np. Rzym.1:26 i 27kobiety zamieniły potrzeby naturalne na nienaturalneDosł. zgodne z naturą na wbrew naturze
W tym miejscu mamy przypadek występowania przeciw naturze. W twoim przypadku, mówisz o "odróżnieniu natury". Jest to niezgodne z nowotestamentowym nauczaniem. Jest mowa o istnieniu: "natury rzeczy, o ładzie natury". O istnieniu wrodzonych cech,które sprawiają, że ktoś różni się od innych. Nie ma mowy o istnieniu dwóch natur w jednym. jest to sprzeczne z "ładem natury".
Oczywiście mamy ważne "hypostatis" i ozn.ono m.in że coś "jest niewzruszone", "rzeczywistą istotę", czy "zasadniczą właściwość". Trudno jednak mówić o "zasadniczej właściwości", gdy ma się je dwie. Przyjmuje się, że jedna jest "najważniejsza". Wtedy jednak drugą czyni się mniej istotną. Poza tym jaka jest rzeczywista istota yios. Jeśli s t a ł się dosł zaistniał jako sarx.
A wspomniane hypostais w 2 Kor.9:4, czy 11:17 pojawia się jakostan rzeczy, oraz podstawa
Mamy Heb.1:3 tam jednak o yios czytamy jako o d b i c i u, czy wizerunku i s t o t y theosJest tam mowa i naturze istoty, czy rzeczy. I jest ona jedna.
Istnieje natura zmysłowa człowieka i jest nią znane nam "sarx". I wiadome jest, że taką posiadał yios, z pominięciem grzechu , jednak posiadał "zmysłową naturę ludzką".
Pokaż wersety, że posiadał inną, nieludzką n a t u r ę. Jeśli możesz. Jeśli nie możesz, trudno.
Ostatnio zmieniony 2022-11-03, 20:43 przez Pytający, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-03, 20:55

@Pytający miesza dwa znaczenia słowa "natura". Ciekawe, czy nie zdaje sobie sprawy że to homonimy, czy intencjonalnie żeby zamieszać?

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Zuben Ninja » 2022-11-04, 02:27

@Marek_Piotrowski widzę, że robisz wszystko, żeby nie udzielić konkretnej odpowiedzi w tym temacie to chociaż wskaż, który z niżej przedstawionych przeze mnie wariantów jest bliższy prawdzie:
Zuben Ninja pisze: 2022-11-01, 23:37 Na razie waham się między tymi 2 wariantami:

1) Jezus jako noworodek w naturze ludzkiej nie był świadomy otaczającego go świata ale Jego boska natura razem z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym kontrolowała cały wszechświat.
2) Jezus jako noworodek w naturze ludzkiej nie był świadomy otaczającego go świata a Jego boska natura była w tym czasie "uśpiona" więc obowiązek kontrolowania wszechświata spadł na Boga Ojca i Ducha Świętego.
Ostatnio zmieniony 2022-11-04, 02:50 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 6 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-04, 09:08

Rzeczywiscie, robię wszystko, by nie dopuścić do ośmieszania tematu Boga przez wydumane, nie istniejące problemy, powstałe z infantylnego postrzegania Boga, jest "kontroli" nad światem itd.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Nenderen » 2022-11-04, 13:31

Marku, Zuben pyta bo chce pogłębić swoją wiarę. Czy dylemat ile aniołów mieści się na czubku szpilki też nazwałbys "wydumanym"?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ