Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Zuben Ninja » 2022-11-04, 14:32

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-04, 09:08 Rzeczywiscie, robię wszystko, by nie dopuścić do ośmieszania tematu Boga przez wydumane, nie istniejące problemy, powstałe z infantylnego postrzegania Boga, jest "kontroli" nad światem itd.
W takim razie po co właściwie udzielasz się w tym temacie skoro na złość nie chcesz odpowiedzieć? A może ten temat jest dla Ciebie na tyle trudny, że sam nie potrafisz udzielić tutaj zdecydowanej odpowiedzi więc celowo stosujesz te wybiegi?

PS: Moją intencją nie jest ośmieszenie Boga. Naprawdę jestem ciekawy czy Jezus jako noworodek w swojej boskiej naturze świadomie utrzymywał wszechświat w istnieniu.
Ostatnio zmieniony 2022-11-04, 14:38 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-04, 14:48

Jak wyżej. Myślenie o Bogu w kategoriach czasowych, w tym w kategoriach jak robi jedno jak jest zajętym drugi, to religia na poziomie mitów greckich.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Andej » 2022-11-05, 08:59

Nenderen pisze: 2022-11-04, 13:31 Czy dylemat ile aniołów mieści się na czubku szpilki też nazwałbys "wydumanym"?
Taki "problem" nazwałbym głupotą. A delikatniej - totalnym brakiem rozumienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Nenderen » 2022-11-05, 10:12

Ale ten dylemat pochodzi z kościelnych pism i świadczy o fascynacji światem duchowym która mimo sporadycznego osiągania przesady sama w sobie stanowi moralną zasługę.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Andej » 2022-11-05, 11:07

Całkowicie się z tym nie zgadzam. Nie należy mieszać spraw duchowych z materialnymi, a bytów duchowych z materią.
To nie tyle fascynacja, co całkowicie ślepy zaułek wydumanych pseudoproblemów.
Dlatego scholastyka z pojęcia pozytywnego stała się pejoratywnym. Z nauki, bredzeniem.
Tego typu dywagacje szkodzą wierze i Kościołowi, gdyż wywołują drwiny. Ośmieszają.
Tomasz Akwiński to wyjaśniał.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-05, 11:48

Nenderen pisze: 2022-11-04, 13:31 Czy dylemat ile aniołów mieści się na czubku szpilki też nazwałbys "wydumanym"?
Nigdy nie rozważano takiego problemu w sensie dosłownym. Takim hasłem określa się debatę, czy anioł - także objawiający się anioł - jest obecny w świecie realnym przez wymiary. Była to dość poważna debata i nie należy jej mieszać z kwestią w tym wątku. Później, na fali deprecjonowania (niesłusznego) scholastyki, usiłowano ją przedstawić w takiej właśnie, karykaturalnej tej postaci, celem ośmieszenia.
Ostatecznie ustalono następującą terminologię dla różnych rodzajów obecności:
  • obecność „przez wymiary” (np.ciało człowieka)
  • „przez substancję” (dusza ludzka)
  • „przez moc” (aniołowie)
Obecność Chrystusa w Eucharystii przekracza ten podział (choć częściowo mieści się w pojęciu "przez substancję", ale nie do końca). Z braku innych określeń mówimy po prostu, że jest to obecność "sakramentalna"
Ostatnio zmieniony 2022-11-05, 11:48 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 567
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Pytający » 2022-11-06, 11:14

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-03, 20:55 @Pytający miesza dwa znaczenia słowa "natura". Ciekawe, czy nie zdaje sobie sprawy że to homonimy, czy intencjonalnie żeby zamieszać?
Jeśli jest jak p. napisał, nie jak ja powyżej, proszę nam wyjaśnić. Jakich słów użyto w nowotestamentowych sprawozdaniach n a okr. "natura". Co one znaczą? Jakiego użyto w stosunku do theos [ojciec], jakiego do yios = syna.
Ja nie twierdzę, że wszystkie one ozn. to samo. Tak jak "zamek błyskawiczny" np.rozporek, nie oznacza zamku jajo budowli. I dałem temu wyraz w swoich wyjaśnieniach. Nawet niektóre z nich nie są oddawane przez "natura", chociaż mieszczą w sobie to znaczenie.I o ustalenie znaczenia tych słów się pokusiłem i je ukazałem. Niestety żadne z nich nie przemawia za istnieniem "dwóch natur" w jednej osobie nawet yios =syna.
Teraz zamiast napisać, ze się p. z tym nie zgadza, proszę o wyjaśnienia. I wyjaśnienie nam z jakich powodów.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-06, 11:23

Wątki CI się pomyliły. Jak wejdziesz we właściwy, w którym zareagowałem na Twoją wypowiedź, może dojrzysz swoją manipulację.
Teraz chcesz o niej gadać, żeby znów zapaplać prawdę na śmierć. Baw się sam.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 567
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Pytający » 2022-11-06, 17:41

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-06, 11:23 Wątki CI się pomyliły. Jak wejdziesz we właściwy, w którym zareagowałem na Twoją wypowiedź, może dojrzysz swoją manipulację.
Teraz chcesz o niej gadać, żeby znów zapaplać prawdę na śmierć. Baw się sam.
Na p. zarzut 3.11.20:55, że mieszam różnymi pojęciami na które używa się tego samego słowa, odpowiadam, że nie przeciwstawiam się prawdzie użycia trzech słów na okr. natury. Nie mieszam ich ze sobą, znam różnice pomiędzy nimi. Mam pewność zastosowania ich w różnych celach. Jak i taką, że jeden człowiek nie ma w sobie dwóch natur. I wtedy gdy np.kobiety zamieniły swoje potrzeby zgodne z naturą na wbrew naturzeistnieje jedna natura, która czyni z kobiety kobietę. Jest jedna. I nie powinno się przeciw niej występować. To jedno z gr.okr. stosowanych na okr. natury. I jako takie, jest tłumaczone na "natura". Taki obraz natury mamy w natchnionym słowie. Jest on stały, jeden jedyny itp.
Jest inny obraz natury, tzn. słowo "hypostatis" ozn. ono, że jest coś w nas co jest niewzruszone, stanowi rzeczywistą istotę, ewentualnie zasadniczą. I jest tłum. nap. na "stan rzeczy". I tym co się stało z [logosem], jest to, że s t a ł się sarx, dosłownie mięsem, co niestety dla niektórych jest gorszące.
I to to słowo jest trzecim wyrazem stosowanym na okr. natury człowieka, w tym i yios=syna. Oznacza ono "zmysłową naturę ludzką".
Nie znam w wersetów mówiących, że posiadał inną. I nie dostałem wersetów o tym mówiących.
Przy czym mam świadomość okoliczności, że niektórzy z nas zachowani sądo dziedzictwa niezniszczalnego i nieskalanego, i niewiędnącego1 P 1:4
Czy nawet została nam dana obietniceabyśmy stali się uczestnikami thais koinonoi2 P 1:5

To tak, żeby nie było, że nie pisałem na temat. Odpowiedziałem jednemu z was. Inny napisał, że mieszam pojęcia. Z tej przyczyny zapraszam do riposty.
Ostatnio zmieniony 2022-11-06, 17:43 przez Pytający, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-06, 17:44

I znowu paplanie. Byle więcej.
Ostatnio zmieniony 2022-11-06, 17:47 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 338 times

Re: Utrzymywanie wszechświata przez Jezusa w łonie Maryi i jako małe dziecko

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-11-10, 04:41

:)
Zuben Ninja pisze: 2022-10-31, 23:01 Zastanawia mnie kwestia, czy Jezus będąc w łonie Maryi oraz w swoich wczesnych dziecięcych latach życia na ziemi kontrolował cały wszechświat razem z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym? Czy to było tak, że w czasie ziemskiego życia Jezusa szczególnie w jego dziecięcym okresie życia odpowiedzialność za utrzymanie wszechświata w istnieniu spoczywała tylko na Bogu Ojcu i Duchu Świętym? A może jako niemowlę Jezus też miał w tym swój udział?
Jakoś tak się zdarzyło ze mamy wszechmogacego Boga, A naszym zadaniem jest robić wszystko by po śmierci miec okazję zadać Mu te pytania o te technikalia.

ODPOWIEDZ