Nie wynosić się

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13792
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: sądzony » 2022-11-06, 19:49

Nenderen pisze: 2022-11-06, 19:42 Mój problem polega po części na tym, że nie wiem jak definiować swoje uczucia w tym co moi spowiednicy postrzegają jako moją rzekomą wiarę.
Chyba nie rozumiem co chcesz powiedzieć.

Dodano po 2 minutach 17 sekundach:
To co piszesz jest bardzo intymne. Dzięki, że się z nami dzielisz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Nenderen » 2022-11-06, 19:51

Sądzony, chodzi mi o to że nie wiem kiedy moje odczucia w kwestiach religijnych są pragnieniem wierzenia a kiedy wierzeniem. Dziękuję za Twoje dobre słowa.
Ostatnio zmieniony 2022-11-06, 19:52 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13792
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: sądzony » 2022-11-06, 19:57

Nenderen pisze: 2022-11-06, 19:51 Sądzony, chodzi mi o to że nie wiem kiedy moje odczucia w kwestiach religijnych są pragnieniem wierzenia a kiedy wierzeniem.
Moja rada (choć może głupia):
1. zaakceptuj to, że możesz nie wiedzieć,
2. nie skupiaj się na odczuciach,
3. przestań pragnąć wiary,
4. pragnij jedynie Boga.

Może to proste, choć wydaje mi się, że dla Ciebie to żadna rada. Pewnie chodzi Ci o konkretniejsze rzeczy. Kolejna sprawa to mogę w ogóle nie ogarniać o czym Ty próbujesz powiedzieć.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Nenderen » 2022-11-06, 19:59

Dziękuję za Twój przyjazny post. Postaram się.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Andej » 2022-11-06, 20:00

Wydaje mi się, że każdy wierzący, jeśli jest człowiekiem myślącym, to ma wątpliwości. Ma problemy. I z wiarą, i z rozumieniem i z samym sobą.
Wszyscy jesteśmy grzesznikami. Nikt z nas nie jest w stanie zrozumieć Boga.
Wiara, to wybór kierunku. Świadomy. Wybór wzoru.
Wielcy święci miewali takie problemy. Nawet latami. To nie świadczy o nich źle. Ale o dążeniu. O świadomości, jak mało możemy. A jak wiele trzeba.

Jedyne co mnie w tym niepokoi, to brak zaufania. Czy potrafisz klęknąć przed obrazem Miłosierdzia i w wiarą i przekonaniem wyznać to, co jest na nim napisane?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Nenderen » 2022-11-06, 20:05

Nie wiem czy trudność w jednoznacznym zdefiniowaniu własnych uczuć jako wiarę w Jezusa oznacza brak ufania Mu.
Postrzegam Jezusa jako godnego zaufania natomiast nie wiem czy moje uczucia są na tyle godne by określić je wiarą.
Wiem jedno: Chrystus jest dla mnie najważniejszy.
Ostatnio zmieniony 2022-11-06, 20:07 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13792
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: sądzony » 2022-11-06, 20:20

Nenderen pisze: 2022-11-06, 20:05 ... nie wiem czy moje uczucia są na tyle godne by określić je wiarą.
Wydaje mi się, że uczucia są poza Tobą. Nikt świadomie nie decyduje o tym co odczuwa. Nawet w stosunku do Chrystusa.
Ja osobiście czuję do Niego sympatię, ale przez większość życia do Boga czułem skrajny żal, a nawet nienawiść.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Nenderen » 2022-11-06, 20:32

Przyjmij w takim razie wyrazy wsparcia. Jezus z pewnością bardzo się o Ciebie troszczy.
Ostatnio zmieniony 2022-11-06, 20:33 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Andej » 2022-11-06, 20:35

Nenderen pisze: 2022-11-06, 20:05 Wiem jedno: Chrystus jest dla mnie najważniejszy.
Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu.

To, co odczuwasz, to przejaw skromności. I własnej małości wobec Absolutu.

Wydaje mi się, że powinno się odrzucić uczucia. Nie mogą przeszkadzać wierze. Wiara to nie uczucia. Wiara to wybór, postawa.

Uważam, ze jesteś na dobrej drodze. Ale chyba zbyt skoncentrowany na sobie. Postaraj się stale pamiętać o tym, co napisałeś.
Nenderen pisze: 2022-11-06, 20:05 Wiem jedno: Chrystus jest dla mnie najważniejszy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Nenderen » 2022-11-06, 20:36

Bardzo Tobie dziękuję, Andeju
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19041
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4631 times
Kontakt:

Re: Nie wynosić się

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-06, 21:18

Eucharystia to lekarstwo (także na problemy z wiarą) a nie nagroda za wiarę.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Nenderen » 2022-11-06, 23:02

Marku, jeżeli jednak istnieje ryzyko, że jestem nieuświadomionym ateistą który mylnie zinterpretuje pragnienie wierzenia jako wiarę w wyniku czego przyjmie niegodnie Eucharystię to czy nie lepiej żebym nie narażał Przenajświętszego Sakramentu?
Ale nie twierdzę stuprocentowo że odczuwam bardziej pragnienie wierzenia niż samo wierzenie bo czuję się pośrodku.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Andej » 2022-11-07, 08:51

Nenderen pisze: 2022-11-06, 23:02 Marku, jeżeli jednak istnieje ryzyko, że jestem nieuświadomionym ateistą który mylnie zinterpretuje pragnienie wierzenia jako wiarę w wyniku czego przyjmie niegodnie Eucharystię to czy nie lepiej żebym nie narażał Przenajświętszego Sakramentu?
Ale nie twierdzę stuprocentowo że odczuwam bardziej pragnienie wierzenia niż samo wierzenie bo czuję się pośrodku.
Errare humanum est. Jeśli widzisz Boże Światło i kierujesz się ku niemu, to nie błądzisz. Możesz kluczyć meandrami, ale latarnia Boska wciąż wskazuje kierunek. Halsowanie pozwala dopłynąć do celu.
Rozumiem, że chcesz więcej. I bardzo dobrze. Ale wiara jest jak krzew gorczycy, nie od razu siadają na nim ptaszki. Nie od razu wydaje plony.
Zaufaj Panu. Po prostu zaufaj. Nie szukaj wodotrysków. Nie oczekuj mistycznych stanów. Po prostu pchaj ten wózek. Do Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19041
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4631 times
Kontakt:

Re: Nie wynosić się

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-07, 08:59

Nenderen pisze: 2022-11-06, 23:02 Marku, jeżeli jednak istnieje ryzyko, że jestem nieuświadomionym ateistą który mylnie zinterpretuje pragnienie wierzenia jako wiarę w wyniku czego przyjmie niegodnie Eucharystię to czy nie lepiej żebym nie narażał Przenajświętszego Sakramentu?
Masz pragnienie Sakramentu. Według mnie nie ma mowy o niegodnym przyjmowaniu. Pozwól Bogu się tym zająć.
Ale nie twierdzę stuprocentowo że odczuwam bardziej pragnienie wierzenia niż samo wierzenie bo czuję się pośrodku.
Zaraz... a jak definiujesz "wierzenie"?

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Nenderen » 2022-11-07, 17:14

Moim zdaniem wierzenie to przekonanie wynikające z religijnego nastawienia.
Andeju, Marku, dzięki za rady.
Ostatnio zmieniony 2022-11-07, 17:15 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”