Nie wynosić się

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1918
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Andy72 » 2022-11-05, 18:49

To czasem trudne, nie czuć się lepszym, gdy bliźni
- robi rzeczy których my nie robimy
- robi rzeczy które my robimy, ale się ich wstydzimy, a on jest z tego dumny
- nie zachowuje się jak celnik ale wywyższa się i nas poniża
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: sądzony » 2022-11-05, 19:58

Andy72 pisze: 2022-11-05, 18:49 To czasem trudne, nie czuć się lepszym, gdy bliźni
- robi rzeczy których my nie robimy
- robi rzeczy które my robimy, ale się ich wstydzimy, a on jest z tego dumny
- nie zachowuje się jak celnik ale wywyższa się i nas poniża
Jakoś nie czuję się lepszy gdy moje dziecko krzywo stawia literki :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Pobóg Welebor
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 2 lis 2022
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Pobóg Welebor » 2022-11-05, 23:50

Nenderen pisze: 2022-11-05, 18:23 Wspomniany w tej dyskusji Trynkiewicz to przykład człowieka a zarazem mentalnego diabła który gwałcił dzieci. Każdy nieszkodliwy człowiek ma prawo czuć się od niego lepszym co przeczy pojmowaniu pokory jako nieuważaniu się lepszym od kogokolwiek. W niektórych przypadkach posiadamy ewidentne prawo uważania się lepszymi ponieważ chodzi w nich o uzasadnione uważanie się lepszymi od ewidentnych okrutników.
Kto jest nieszkodliwy? Spójrzmy na nasze myśli i skłonność tak zakorzenioną do kierowania się własną przyjemnością. Każdy gdzie indziej ma granice po prostu. Czyli, gdyby taki "nieszkodliwy człowiek" spotkał w Niebie Trynkiewicza, to by szemrał, prawda? Przepraszam, ale uważanie się za lepszego to dla mnie wchodzenie w kompetencje Boga. Nic nie wiemy o Trynkiewiczu, to wszystko są nasze domysły. Nawet nie wiemy, czy rzeczywiście gwałcił i dlaczego. To wie tylko Bóg.
Z Bogiem!

Dodano po 2 minutach 40 sekundach:
Andy72 pisze: 2022-11-05, 18:49 To czasem trudne, nie czuć się lepszym, gdy bliźni
- robi rzeczy których my nie robimy
- robi rzeczy które my robimy, ale się ich wstydzimy, a on jest z tego dumny
- nie zachowuje się jak celnik ale wywyższa się i nas poniża
Właśnie, szczególnie, gdy nas próbuje poniżyć, włącza się reakcja obronna... Chyba dopiero, gdy będziemy uważać się za nic zupełne w rękach Boga będzie prawidłowo.
Z Bogiem!

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Nenderen » 2022-11-06, 05:26

Weleborze, gdyby przyzwoity człowiek spotkał w niebie Trynkiewicza to zamiast szemrać dziękowałby Bogu za nawrócenie tego zbrodniarza bo tylko nawrócenie i skrucha mogą otworzyć Trynkiewiczowi drogę do nieba. A sprawczość zbrodni Trynkiewicza jest faktem którego konsekwencją stał się prawomocny wyrok.
Ostatnio zmieniony 2022-11-06, 05:27 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Pobóg Welebor
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 2 lis 2022
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Pobóg Welebor » 2022-11-06, 07:19

Nenderen pisze: 2022-11-06, 05:26 Weleborze, gdyby przyzwoity człowiek spotkał w niebie Trynkiewicza to zamiast szemrać dziękowałby Bogu za nawrócenie tego zbrodniarza bo tylko nawrócenie i skrucha mogą otworzyć Trynkiewiczowi drogę do nieba. A sprawczość zbrodni Trynkiewicza jest faktem którego konsekwencją stał się prawomocny wyrok.
Temu przyzwoitemu też przydałoby się nawrócenie, żeby nie sądzić. Wyroki nie są konsekwencją faktów, tylko oskarżenia.
Zasada nie wynoszenia się ponad przenikogo jest dla mnie absolutną podstawą. Nie sądźcie i nie mierzcie, aby was nie osądzono i nie odmierzono waszych zbrodni.
Z Bogiem!

Dodano po 6 minutach 51 sekundach:
Nenderen, to jest moja podstawa. Nie mówię, że to podstawa chrześcijaństwa, niczego nie narzucam, żeby było jasne.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Andej » 2022-11-06, 10:19

Pobóg Welebor pisze: 2022-11-05, 23:52Czyli, gdyby taki "nieszkodliwy człowiek" spotkał w Niebie Trynkiewicza, to by szemrał, prawda?
Nieprawda. To by znaczyło, że żaden z ich nie jest w niebie. Bo w niebie to niemożliwe. Wierzę, że tam wszystko opiera się na relacji miłości.
A poza tym, z niebie nie ma Trynkiewiczów, są ludzie którzy kochają i których się kocha. Nazwiska, tytuły, etykietki są zbędne, gdy się kogoś kocha.
A po trzecie, w niebie są święci. Są ci, którzy już wybielili swoje szaty w Krwi Baranka. Nic już nie obciąża ich sumień. Nie mają win. To wszystko co złe zostało za nimi. Bezpowrotnie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Pobóg Welebor
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 2 lis 2022
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Pobóg Welebor » 2022-11-06, 11:41

Andej pisze: 2022-11-06, 10:19
Pobóg Welebor pisze: 2022-11-05, 23:52Czyli, gdyby taki "nieszkodliwy człowiek" spotkał w Niebie Trynkiewicza, to by szemrał, prawda?
Nieprawda. To by znaczyło, że żaden z ich nie jest w niebie. Bo w niebie to niemożliwe. Wierzę, że tam wszystko opiera się na relacji miłości.
A poza tym, z niebie nie ma Trynkiewiczów, są ludzie którzy kochają i których się kocha. Nazwiska, tytuły, etykietki są zbędne, gdy się kogoś kocha.
A po trzecie, w niebie są święci. Są ci, którzy już wybielili swoje szaty w Krwi Baranka. Nic już nie obciąża ich sumień. Nie mają win. To wszystko co złe zostało za nimi. Bezpowrotnie.
Właśnie o to mi chodzi.

Dodano po 6 minutach 3 sekundach:
W sensie, że ten nieszkodliwy nie byłby n niebie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1918
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Andy72 » 2022-11-06, 11:49

Pobóg Welebor pisze: 2022-11-06, 11:47 W sensie, że ten nieszkodliwy nie byłby n niebie.
A Trynkiewicz byłby?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Andej » 2022-11-06, 12:01

A tzw. dobry łotr? Jest w niebie?

W niebie może się znaleźć każdy zbrodniarz. Nawet największy. Bóg czeka na każdego grzesznika. Do ostatniego momentu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1918
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Andy72 » 2022-11-06, 12:10

Racja.
W rzeczywistości Nieba nie ma "konkurencji", czyli nikt nie zabiera miejsca nikomu w Niebie.
Na ziemi istnieje konkurencja, np. egzaminy szkolne, na studia, albo zwłaszcza staranie się o pracę, inny niż konkurentem
Natomiast w Niebie jest radość, gdy ktoś tm wejdzie
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: sądzony » 2022-11-06, 12:13

Andej pisze: 2022-11-06, 12:01 W niebie może się znaleźć każdy zbrodniarz. Nawet największy. Bóg czeka na każdego grzesznika. Do ostatniego momentu.
Tak się zastanawiam czy można to odwrócić.
W piekle może znaleźć się każdy chrześcijanin. Nawet najświętszy. Zły do końca kusi każdego.

Czy to ma sens?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18961
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Nie wynosić się

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-06, 12:15

Andy72 pisze: 2022-11-05, 18:49 To czasem trudne, nie czuć się lepszym, gdy bliźni
- robi rzeczy których my nie robimy
- robi rzeczy które my robimy, ale się ich wstydzimy, a on jest z tego dumny
- nie zachowuje się jak celnik ale wywyższa się i nas poniża
Chyba nie powinniśmy mieszać "bycia lepszym" w sensie wartości jako człowieka z tym, że ktoś ma większe kompetencje ("jest lepszy") w jakiejś dziedzinie.
Ani stwierdzenie, że ktoś lepiej gra na gitarze niż ja, ani że ja jestem "lepszy" od niego z matematyki nie implikuje jakiejś innej wartości nas jako ludzi. Nie ma powodu bać się oceniać trzeźwo swoich i cudzych kompetencji szczegółowych.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: sądzony » 2022-11-06, 12:30

Ja osobiście uważam, że ocenianie już w szkole, a nawet w przedszkolu czy w domu bardzo wiele implikuje w wychowaniu człowieka. Często życie staje się wyścigiem, wspinaczką na górę "sukces" z której ludzie spadają. Porównywanie umiejętności, moim zdaniem, nigdy nie jest obiektywne.

Choćby Twój przykład z gitarą. Jestem gitarzystą i moim zdaniem nie jest prostym ocenić umiejętności. Technika, czytanie nut, słuch, poczucie rytmu to nadal nie wszystko. Dlatego np konkursy Chopinowskie budzą kontrowersje.

Nie można powiedzieć, że jedno dziecko maluje piękniej niż inne. Można natomiast, stosunkowo obiektywnie, że dokładniej odwzorowuje to jak sędziowie ją odbierają.

:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Pobóg Welebor
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 2 lis 2022
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Pobóg Welebor » 2022-11-06, 12:56

Andy72 pisze: 2022-11-06, 11:49 A Trynkiewicz byłby?
Była mowa o tym przyzwoitym, co uważa się za lepszego. Nic nie wiem o Trynkiewiczu. Andej już zresztą odpowiedział.
Z Panem Bogiem!

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Nie wynosić się

Post autor: Nenderen » 2022-11-06, 13:17

Pobóg Welebor pisze: 2022-11-06, 07:26
Nenderen pisze: 2022-11-06, 05:26 Weleborze, gdyby przyzwoity człowiek spotkał w niebie Trynkiewicza to zamiast szemrać dziękowałby Bogu za nawrócenie tego zbrodniarza bo tylko nawrócenie i skrucha mogą otworzyć Trynkiewiczowi drogę do nieba. A sprawczość zbrodni Trynkiewicza jest faktem którego konsekwencją stał się prawomocny wyrok.
Temu przyzwoitemu też przydałoby się nawrócenie, żeby nie sądzić.
Dziękowanie Bogu za nawrócenie zbrodniarza nie stanowi osądzania w negatywnym znaczeniu tego słowa jakie nadaje mu Ewangelia.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”