Czym jest dogmat?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Czym jest dogmat?

Post autor: Nenderen » 2022-11-03, 11:35

Kiedyś pytałem jak opowiedzielibyscie niewierzącej osobie o Bogu w kilku zdaniach gdybyście mieli na to mało czasu. Przypuśćmy teraz, że macie możliwość wypowiedzenia do takiej osoby kilku zdań na temat tego czym jest dogmat i jakie jest jego znaczenie w Kościele. Jakimi słowami byście się posłużyli aby nie wypowiedzieć się nadmiernie dydaktycznym tonem?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czym jest dogmat?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-03, 12:00

Dogmat to prawda wiary przekazana przez apostołów. Nie każda taka prawda jest w sposób jawny ogłaszana dogmatem - ogłasza się go wówczas, gdy jakaś grupa nagle zakwestionuje prawdę dotychczas generalnie nie kwestionowaną - wówczas następuje ogłoszenie dogmatyczne.

To jest troche tak jak z ksiezycem. Wszyscy ogolnie wiedza, ze nie jest zbudowany z zielonego sera. Nagle ktos zaczyna tak twierdzic. Z poczatku
nikt powazny z tym nie polemizuje - ale jak niektorzy nauczyciele zaczynaja tak uczyc w szkolach, to wreszcie wydaje sie jakis oficjalny komunikat...
Dogmat powstaje zasadniczo wtedy, jak jest watpliwosc. Bo nikt nie jest w stanie przewidziec, jakie pomysły przyjda ludziom do glowy :)

Zwrociliście uwage moze na roznice miedzy ewangeliami synoptycznymi a Ewangelią Jana? Np. wstep o Logosie? Bo wtedy pojawili sie gnostycy (w złym znaczeniu tego słowa) i Boskosc Jezusa trzeba bylo zaczac podkreslac. Wczesniej okreslenie Syn Bozy wystarczalo, bo Syn ma ta sama nature co Ojciec.

Takie dwie wypowiedzi, może pomogą:

"Dogmaty zazwyczaj są kodyfikowane wtedy, gdy się je kwestionuje. Inaczej mówiąc, kiedy coś jest oczywiste i powszechnie znane, nie ma potrzeby ogłoszenia tego jako dogmatu. Przykładowo, dogmat o boskości Chrystusa został ogłoszony dopiero w 325 roku, a przecież Jego uczniowie wierzyli w nią już od czasów Jego życia na ziemi. Przyjmując tę prawdę z głębokim przekonaniem, gotowi byli umrzeć za Jezusa i Jego boskość już w kilka tygodni po Jego ukrzyżowaniu, a w latach następnych ponosili śmierć męczeńską. Ktoś mógłby pomyśleć, że oni oddawali życie za coś, co nie było prawdą, jednak nieistotne jest to, co my o nich myślimy, tylko o to, co myśleli oni – a oni wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem i Bogiem.(...)
Wiadomo przecież, że zwyczaj lub wierzenie jest formułowane na piśmie dopiero wtedy, gdy jest zagrożone; do tego czasu nikomu nie przychodzi do głowy ogłaszać pisemnie spraw dla każdego oczywistych."
/Michael Coren,Dlaczego Kościół katolicki ma rację/

„Czym innym jest istota starożytnej doktryny depozytu wiary, a czym innym jest sformułowanie jej zewnętrznego wyrażenia"/Papież Jan XXIII/

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czym jest dogmat?

Post autor: Andej » 2022-11-03, 12:14

Dogmaty to temat, który może wzbudzać wiele emocji. Warto wiedzieć czym są, jakie mamy dogmaty i czy trzeba w nie bezwzględnie wierzyć.
Dogmat to w Kościele katolickim nauka wiary zawarta w Objawieniu, której pewna interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. Inaczej dogmat to twierdzenie przyjmowane za pewne i objawione przez Boga.

Powyższe pochodzi z https://niniwa.pl/2020/08/25/dogmat-co- ... -kosciele/
Wydaje mi się, że warto przeczytać całość. Tym bardziej, ze jest tam wyjaśnienie dotyczące 7 najbardziej znanych dogmatów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Czym jest dogmat?

Post autor: AdamS. » 2022-11-03, 14:44

Nenderen pisze: 2022-11-03, 11:35 Kiedyś pytałem jak opowiedzielibyscie niewierzącej osobie o Bogu w kilku zdaniach gdybyście mieli na to mało czasu.
Słowo "dogmat zostało obrzydzone i obciążone przylepionymi doń skojarzeniami despotyzmu i skostniałości Kościoła (tak się je odbiera z zewnątrz). Dlatego warto o nim mówić w zupełnie innym świetle, którym jest nadzieja. Nadzieja, że Bóg nie opuścił nas, pozostawiając nam nieustannie ważne drogowskazy (czasem ich nie rozumiemy, a nawet zdają się prowadzić w odwrotnym kierunku - ale przecież na szlaku też tak bywa, że drogowskaz nie pokazuje azymutu, lecz najlepszą z dróg. Jak więc o dogmacie mówić?

Dogmat to TCHNIENIE Boga we wspólnotę Kościoła (często przecież to nie biskupi i papieże są autorami dogmatów, lecz osoby proste, czasem niepiśmienne). Dogmat to jednoznaczny DROGOWSKAZ, który pozwala nam się odnaleźć pośród mgły relatywizmu. Dogmat to ŚWIATŁO, w którym cała nauka Kościoła staje się spójna. Dogmat to RĘKOJMIA JEDNOŚCI w wierze. Dogmat to wreszcie sama OBECNOŚĆ Boga, który prowadzi swój lud, wyzwalając go z lęków i niepewności.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2954 times
Kontakt:

Re: Czym jest dogmat?

Post autor: Dezerter » 2022-11-03, 22:28

Nenderen pisze: 2022-11-03, 11:35 Kiedyś pytałem jak opowiedzielibyscie niewierzącej osobie o Bogu w kilku zdaniach gdybyście mieli na to mało czasu. Przypuśćmy teraz, że macie możliwość wypowiedzenia do takiej osoby kilku zdań na temat tego czym jest dogmat i jakie jest jego znaczenie w Kościele. Jakimi słowami byście się posłużyli aby nie wypowiedzieć się nadmiernie dydaktycznym tonem?
Nigdy w życiu bym nie mówił do niewierzącego o dogmatach tylko o
Bożym istnieniu, działaniu i Miłości, którą mnie ogarnia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czym jest dogmat?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-03, 23:41

Ale to są dogmaty :)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czym jest dogmat?

Post autor: sądzony » 2022-11-04, 17:29

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-03, 23:41 Ale to są dogmaty :)
Na stronie przywołanej przez @Andej o dogmatach nie ma słowa "miłość" :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ