Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Nenderen » 2022-11-07, 21:59

Nie jest moją intencją sprawianie Tobie przykrości Marku, ale masz niestety uproszczoną wizję świata i szablonowe interpretowanie cudzych zachowań.
Stwierdzenie "on myślał, że tak dobrze" zakładające jego dobroduszność nie stoi w sprzeczności że stwierdzeniem że jego poglądy są herezją.
Występowanie u kogoś herezji nie przekreśla równoległego bycia przez niego osobą poczciwą, dobroduszną.
Nie odniosłeś się do mojego argumentu z Anneliese.
Wierzę, że jesteś pokorny i życzliwy Marku i masz dobre chęci ale brakuje Tobie empatii czyli zdolności wczucia się w uczucia innych ludzi lub ich przewidywanie. niektórzy sądzą że wszyscy pokorni i życzliwi ludzie są tym samym empatyczni. Niestety nie. Empatia to nie to samo co życzliwość choć te pojęcia są często powiązane.
Twój problem polega na tym, że reprezentujesz rodzaj katolika który chętnie powie słowo pociechy bliźniemu i umyje mu nogi (co jest godne docenienia) ale niestety gdy tenże bliźni ośmieli się mieć inne poglądy od poglądów reprezentatywnych dla religii tego katolika lub wyłamać się z tej samej religii, ów katolik zaraz odgórnie założy złą wolę, pychę.
Przypomina to sytuację opisaną w rymowance z jednej z powieści gdzie ktoś z góry zakładał że inna osoba specjalnie głośno oddycha aby zrobić mu na złość.
Jak podsumować taką mentalność? Może zdaniem
Moje poglądy religijne/poglądy mojej religijnej instytucji są na tyle oczywiste, że kto ich nie podziela lub z nich rezygnuje ten z a p e w w n e jest niegrzeczny, niemiły, kieruje się pychą, złą wolą
Oczywiście z punktu widzenia sztuki empatii takie podejście jest sprzeczne z elementarnymi zasadami psychologii intencjonalnej i tym samym anachroniczne
Ostatnio zmieniony 2022-11-07, 22:12 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-07, 22:32

Nie. To, że ktoś coś tam myśli nie oznacza ani trochę, że to go usprawiedliwia.
Odpowiadamy za swoje poglądy. To nie jest tak, że mamy je i już - mamy obowiązek je uzgadniać z Ewangelią/nauką Kościoła.
Jeśli jest inaczej - grzeszymy pychą.
I nie znajdziesz innego widzenia w Piśmie Świętym.
Empatia nie ma tu nic do rzeczy - wybacz, ale to jest trochę takie "słodkie gadanie" - bardzo dziś modne.
Herezja jest grzechem. Przede wszystkim grzechem pychy.
Jeśli czyni to ksiądz, jest to horrendum.

Nie jest moją rolą oceniać, skąd to powstało, jakie są okoliczności (które być może jakoś tam usprawiedliwiają księdza) - podobnie jak Paweł nie oceniał Żydów w Galacji, którzy głosili inną naukę niż Apostołowie. To uczyni Bóg.
Natomiast oceniał ich działania - i napisał te słowa, które są tak kłopotliwe dla wielu "słodkich" katolików.
Moje poglądy religijne/poglądy mojej religijnej instytucji są na tyle oczywiste, że kto ich nie podziela lub z nich rezygnuje ten z a p e w w n e jest niegrzeczny, niemiły, kieruje się pychą, złą wolą
Nie napisałem żadnych z tych rzeczy, prócz pychy. I tak, jest to objaw pychy.
I nie dlatego, ze są to "moje poglądy" (to częsta próba przeniesienia rozmów o prawdzie biblijnej na rzekomą obronę osobistych przekonań - wybacz, ale to duża manipulacja i zdaje się, że czynisz to, o co mnie oskarżasz) tylko dlatego, ze to autorytatywna nauka Koscioła, którego ów ksiądz jest prezbiterem.
Nie powiedziałbym tak o człowieku wychowanym w innej religii, czy nawet innym wyznaniu. Ale o katoliku muszę tak powiedzieć, nawet jeśli nie spodoba się to (wybacz) pięknoduchom.
Nie gniewaj się - szczerość za szczerość ;)
Ostatnio zmieniony 2022-11-07, 23:13 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Dezerter » 2022-11-07, 23:34

Quinque pisze: 2022-11-07, 17:51 Znalazłem coś takiego https://www.miesiecznik.znak.com.pl/chr ... udownosci/ (można się zarejestrować i przeczytać za darmo). Ten ksiądz twierdzi że zmartwychwstanie nie miało miejsca a jedynie jest to jakaś idea. Ze Ewangelie przekazują to co wydawało się ich autorom. A jedynym faktem (historycznie bezsprzecznym) to to że Jezusa ukrzyżowano i coś się stało i jego uczniowie uwierzyli że żyje. Co o tym sądzić?
Jeśli Jezus nie zmartwychwstał to daremna jest nasza wiara- napisał Paweł 20 lat po śmierci Jezusa
Jak myślisz, czy Paweł miał wątpliwości?
czy czytający to współcześni Jezusowi i apostołom mieli wątpliwości?
... ja nie mam :)
Ostatnio zmieniony 2022-11-08, 09:33 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Nenderen » 2022-11-07, 23:38

Marku, manipulacja byłaby wtedy gdybym sugerował że zarzucasz pychę bardziej z racji niezgodności z Twoimi poglądami niż poglądami Kościóła, tymczasem ja nie sugeruję że ten pierwszy powód jest rzekomo u Ciebie silniejszy od drugiego natomiast po prostu te dwa powody są przy czym sformułowanie "moje poglądy" w sensie czynników determinujących Twój zarzut pychy oczywiście jest dla Ciebie ważne tylko w takim stopniu w jakim pokrywa się z poglądami Kościoła więc nie martw się, wiem że nie chodzi o zranione ego bo na szczęście taki nie jesteś
Skoro zarzucasz komuś pychę która ma to do siebie że jest czymś niegrzecznym, niemiłym uznałem że masz takie przekonanie, że osoby pyszne są niegrzeczne. Najwidoczniej błędnie uznałem choć dla mnie np. prawdziwa a nie fikcyjna pycha jest jak najbardziej niegrzeczna
Herezja jest grzechem przy spełnieniu zaistnienia warunków bycia grzechu czyli min. Świadomości niewłaściwości decyzji natomiast nie jest grzechem przy chęci szukania prawdy i gotowości uznania jej gdyby tylko udało się samych siebie do niej przekonać
Absolutnie się nie gniewam, wszak wyraźnie napisałem, że wierzę że kieruję swoje słowa do osoby pokornej... Lecz niestety niewłaściwie interpretującej pewne sprawy
Ostatnio zmieniony 2022-11-07, 23:55 przez Nenderen, łącznie zmieniany 6 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Dezerter » 2022-11-08, 09:32

sądzony pisze: 2022-11-07, 18:26
abi pisze: 2022-11-07, 18:15 ja tam moge wg wskazowek Jezusa postepowac i bez nagrody (zmartwychwstania)
bardzo mi pasuja
Właśnie :)
A mi się wydaje, że poprzez wiarę Bóg istnieje nawet jeżeli wcale go nie ma.
W twoje głowie, umyśle, mentalnie
takie byty interesują mnie tylko jako twórczość artystyczna
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-08, 09:55

@Nenderen mamy tu do czynienia z głoszeniem herezji a nie "poszukiwaniem".
Błędne poglądy nie usprawiedliwiają - ponieważ jest odniesienie do Ewangelii i nauki Kościoła. Pójście przeciw nim w tam newralgicznej sprawie jest grzechem pychy właśnie.
Zupełnie tak, jak czyjeś poglądy (sprzeczne z ogólną normą moralności) nikogo jeszcze nie usprawiedliwiają - ani antysemity, ani komunisty, ani kogoś, kto uważa, że "ci z ŁKS to psy".
Tyle, że ich działalność jest potencjalnie mniej szkodliwa, niż księdza katolickiego głoszącego herezję.

Nie sądzę, by był sens kontynuowania tej wymiany zdań, nie przekonamy się (i chyba możemy z tym żyć, prawda? ;) ).

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Nenderen » 2022-11-08, 10:03

Czyja działalność jest potencjalnie mniej szkodliwa od działalności księdza heretyka bo chyba mam problem z czytaniem Twojego postu ^#(^
Też uważam że dłuższe kontynuowanie tej wymiany zdań nie ma sensu aczkolwiek dziękuję za Twoje dobre chęci
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Quinque » 2022-11-08, 11:55

Ktoś w ogóle przeczytał ten artykuł?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-08, 12:49

Nenderen pisze: 2022-11-08, 10:03 Czyja działalność jest potencjalnie mniej szkodliwa od działalności księdza heretyka bo chyba mam problem z czytaniem Twojego postu ^#(^
Na przykład oprawcy. On bowiem może zaszkodzić tylko doczesności:

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: sądzony » 2022-11-08, 14:15

Oprawca szkodzi również kochającym "oprawiającego".

Dodano po 9 minutach 23 sekundach:
A tak abstrahując wczoraj abp. G. Ryś powiedział mi, (parafrazując) że "wszystko czego nie czynimy z bożej miłości, z bożej ręki jest doczesne".
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Nenderen » 2022-11-08, 15:08

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-08, 12:49
Nenderen pisze: 2022-11-08, 10:03 Czyja działalność jest potencjalnie mniej szkodliwa od działalności księdza heretyka bo chyba mam problem z czytaniem Twojego postu ^#(^
Na przykład oprawcy. On bowiem może zaszkodzić tylko doczesności:
Oprawca zwykle nienawidzi co jest wielkim grzechem natomiast większość zwolenników herezji szuka szczerze prawdy więc ten ich wysiłek zostanie kiedyś wynagrodzony przez Boga. W Biblii pisze że godzien jest robotnik zapłaty swojej.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-08, 16:50

Nenderen pisze: 2022-11-08, 15:08
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-08, 12:49
Nenderen pisze: 2022-11-08, 10:03 Czyja działalność jest potencjalnie mniej szkodliwa od działalności księdza heretyka bo chyba mam problem z czytaniem Twojego postu ^#(^
Na przykład oprawcy. On bowiem może zaszkodzić tylko doczesności:
Oprawca zwykle nienawidzi co jest wielkim grzechem natomiast większość zwolenników herezji szuka szczerze prawdy
Różnie bywa, ale nawet jakby, piszemy o szkodliwości, a to całkiem inna sprawa.
więc ten ich wysiłek zostanie kiedyś wynagrodzony przez Boga. W Biblii pisze że godzien jest robotnik zapłaty swojej.
Nie w tym kontekście. O heretykach w Biblii jest całkiem konkretnie. I inaczej.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Andy72 » 2022-11-08, 16:57

Nenderen pisze: 2022-11-08, 15:08 większość zwolenników herezji [...]godzien jest robotnik zapłaty swojej.
zwolennik herezji jako robotnik godzien swej zapłaty?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Nenderen » 2022-11-08, 17:28

Andy72 pisze: 2022-11-08, 16:57
Nenderen pisze: 2022-11-08, 15:08 większość zwolenników herezji [...]godzien jest robotnik zapłaty swojej.
zwolennik herezji jako robotnik godzien swej zapłaty?
Tak przy założeniu że chodzi o sytuację gdy szczerze szuka prawdy. Bóg docenia ludzkie wysiłki
Nie rozumiem też czemu cytując słowa do których dałeś pytanie pominąłes słowa które stanowią wyjaśnienie
Ostatnio zmieniony 2022-11-08, 17:29 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-08, 18:15

Wybacz, @Nenderen , ale tworzysz własną, "pluszową" (tak, żeby była miła i przyjemna) wiarę, jednocześnie pozbawiając człowieka odpowiedzialności za jego czyny (co bardzo deprecjonuje).
Jak bardzo to się kłóci z tym, co czytamy choćby w listach św. Pawła!
Ostatnio zmieniony 2022-11-08, 18:16 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”