Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Quinque » 2022-11-07, 17:51

Znalazłem coś takiego https://www.miesiecznik.znak.com.pl/chr ... udownosci/ (można się zarejestrować i przeczytać za darmo). Ten ksiądz twierdzi że zmartwychwstanie nie miało miejsca a jedynie jest to jakaś idea. Ze Ewangelie przekazują to co wydawało się ich autorom. A jedynym faktem (historycznie bezsprzecznym) to to że Jezusa ukrzyżowano i coś się stało i jego uczniowie uwierzyli że żyje. Co o tym sądzić?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2537
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 411 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Abstract » 2022-11-07, 18:03

Ksiądz który nie wierzy w zmartwychwstanie jest jak ratownik na plaży który nie umie pływać. Szkoda czasu...
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Nenderen » 2022-11-07, 18:05

Wydaje mi się że Duch Święty pozwala na zaistnienie takich groteskowych twierdzeń bo ma boskie poczucie humoru... Widzę, że środowisko Znaku w nagłaśnianiu nieortodoksyjnych poglądów przeszło samego siebie... Prima aprilis w listopadzie? A może zasnąłem i śnię chociaż jest dopiero osiemnasta z groszami? W link nie zajrzałem, nie mam ochoty się rejestrować. Okay, ja naprawdę rozumiem, że ludzie miewają różne poglądy ale mimo wszystko być księdzem i zaprzeczać zmartwychwstaniu... to jakby podcinanie gałęzi na której się siedzi?
Ostatnio zmieniony 2022-11-07, 18:08 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: abi » 2022-11-07, 18:07

a ja sie zastanawiam czy przestalabym wierzyc w nauki Jezusa gdyby zmartwychwstania nie bylo
mam na mysli glownie te dotyczace zasad postepowania wobec Boga i bliznich
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-07, 18:09

Co o tym sądzić?
"Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam ktoś głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!"/Ga 1:8-9/

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Nenderen » 2022-11-07, 18:10

Abi, jakiś pisarz (chyba rosyjski) zastanawiał się z kolei ile ludzi trzymało by stronę Jezusa gdyby to szatan stał się nagle wszechmocny i czy wolałoby się diabłu narazić niż wyprzeć się Chrystusa i Jego ideałów.
Ja dalej wolałbym słuchać Jezusa.
Ostatnio zmieniony 2022-11-07, 18:12 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-07, 18:11

„Jeżeli zatem głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania?
Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał.
A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara.
Okazuje się bowiem, że byliśmy fałszywymi świadkami Boga, skoro umarli nie zmartwychwstaną, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa.
Jeśli umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał.
A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w waszych grzechach.
Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie."
/1Kor 15,12-18 BT5/

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: abi » 2022-11-07, 18:15

ja tam moge wg wskazowek Jezusa postepowac i bez nagrody (zmartwychwstania)
bardzo mi pasuja
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Nenderen » 2022-11-07, 18:20

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-07, 18:09
Co o tym sądzić?
"Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam ktoś głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!"/Ga 1:8-9/
Jeżeli ktoś nie wierzy w biblijne nauki ale szczerze szuka prawdy to nie znieważa Boga nawet choćby miał absurdalne poglądy. Słowa proroka trzeba rozpatrywać w biblijnym kontekście. W czasach pierwotnego apostolstwa pojawiali się samozwańczy reprezentanci Ewangelii którzy prawdopodobnie nie wierzyli w jej przesłanie moralne ale chcieli poprzez nią osiągnąć osobiste, egoistyczne korzyści. Przykładem takich aspiracji były chęci Szymona Maga którego chciwość była naganna. Twierdzenia księdza Eligiusza są irytujące ale odradzałbym podsumowywanie ich cytatem o byciu przeklętym. Czy naprawdę nie można uznać że ktoś błądzi bez jednoczesnego przypinania mu łatki przeklętego?
Ostatnio zmieniony 2022-11-07, 18:27 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: sądzony » 2022-11-07, 18:26

abi pisze: 2022-11-07, 18:15 ja tam moge wg wskazowek Jezusa postepowac i bez nagrody (zmartwychwstania)
bardzo mi pasuja
Właśnie :)
A mi się wydaje, że poprzez wiarę Bóg istnieje nawet jeżeli wcale go nie ma.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-07, 18:27

Bez zmartwychwstania Jezus jest tylko moralistą-nauczycielem - jak Sokrates czy Konfucjusz.
Chrześcijaństwo to nie "dobroludzizm".
Ostatnio zmieniony 2022-11-07, 18:28 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Nenderen » 2022-11-07, 18:29

Sądzony, to przypomina mi moje powiedzonko z czasów przed powrotem do wiary katolickiej, że jeśli Bóg jest prawdziwie wszechmocny to fakt jego nieistnienia nie przeszkodzi Mu aby mnie kochać :)
Oczywiście teraz dziwię się samemu sobie, bo mimo wszystko ten pogląd był... kontrowersyjny?
Marku, to prawda, że nauki Jezusa dają większą perspektywę niż np. twierdzenia Sokratesa oraz że wiara w zmartwychwstanie jest istotna ale nie widzę powodu by podsumować poglądy takowego księdza biblijnym cytatem o byciu przeklętym przy oderwaniu go od jego kontekstu.
Ostatnio zmieniony 2022-11-07, 18:32 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: sądzony » 2022-11-07, 18:36

Nenderen pisze: 2022-11-07, 18:29 Sądzony, to przypomina mi moje powiedzonko z czasów przed powrotem do wiary katolickiej, że jeśli Bóg jest prawdziwie wszechmocny to fakt jego nieistnienia nie przeszkodzi Mu aby mnie kochać :)
Oczywiście teraz dziwię się samemu sobie, bo mimo wszystko ten pogląd był... kontrowersyjny?
Mój pogląd mógłby być kontrowersyjny gdybym z całego serca nie wierzył w Jego istnienie.
A poza tym, fakt istnienia w nieistnieniu stanowi tylko o Jego wszechmocy :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-07, 18:39

Nie, to nie chodzi o to, że nauki Jezusa dają "większą perspektywę". Jezus to Bóg, którzy przyniósł nam zbawienie, a nie tylko "nauki".

Co do Listu do Galatów - trudno sobie wyobrazić bardzie adekwatny kontekst, niż ksiądz, który publicznie (jako ksiądz właśnie) zaprzecza zmartwychwstaniu. Tu nie ma miejsca na bylejakość i letniość.
Można pochylić się nad tym biedakiem, ale jego nauki i działalność trzeba określić jednoznacznie.

Kontekst? Spójrzmy zatem na kontekst:
„Paweł, apostoł nie z ludzkiego ustanowienia czy zlecenia, lecz z ustanowienia Jezusa Chrystusa i Boga Ojca, który Go wskrzesił z martwych, oraz wszyscy bracia, którzy są ze mną - do Kościołów Galacji: Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa, który wydał samego siebie za nasze grzechy, aby wyrwać nas z obecnego złego świata, zgodnie z wolą Boga i Ojca naszego. Jemu to chwała na wieki wieków! Amen.
Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii.
Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową.
Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!
Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam ktoś głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!
."
/Ga 1,1-9/

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tezy Eligiusza Piotrowskiego

Post autor: Nenderen » 2022-11-07, 18:43

Sądzony, w sumie my istniejemy w nieistnieniu, bo umieramy w Adamie ale żyjemy w Chrystusie
Marku, podałem już wcześniej wyjaśnienie na temat biblijnego fragmentu na który się powołujesz. Owe mroczne charaktery wywołujące zamęt to tacy niegodziwcy jak Szymon Mag a nie jakiś potencjalnie sympatyczny osobnik który po prostu popadł w przesadne gdybanie.
Wyrażę się inaczej: czy uważasz Marku, że ksiądz Eligiusz mówiąc to co mówi jest jednocześnie niegrzeczny?
Nie żartuję, pytam poważnie bo odnoszę wrażenie (być może mylne) że sugerujesz moralny brud u tego księdza.
Dajesz cytat o ludziach chcących przekręcić Ewangelię a tymczasem ten ksiądz chce ją zachować a nie przekręcić tylko niestety jednocześnie popada w błąd przez co niezamierzenie zniekształca nie wiedząc o tym. Jednak nie ma zamiaru przekręcenia ani takich intencji w przeciwieństwie do osób wspomnianych we fragmencie. Więc różnica jest duża bo on ma dobrą wolę a osoby wspomniane w cytacie mają złą.
Ostatnio zmieniony 2022-11-07, 18:49 przez Nenderen, łącznie zmieniany 4 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”