Dobre intencje

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Dobre intencje

Post autor: Andy72 » 2022-11-09, 07:04

Mowi sie ze pieklo wybrukowane jest dobrymi intencjami.
Z drugiej strony Bog patrzy na intencje.
Z trzeciej, taki bioenergoterapeuta Harris majac dobre intencje poczynil ogromne szkody.
Wiec ...
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dobre intencje

Post autor: Albertus » 2022-11-09, 08:23

Karol Marks też być może miał dobre intencje. Intencją była świetlana przyszłość ludzkości.

Tylko że wizja celu była błędna i nierealna a przede wszystkim złe były środki do osiągnięcia tego celu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dobre intencje

Post autor: Andej » 2022-11-09, 09:14

Andy72 pisze: 2022-11-09, 07:04 Mowi sie ze pieklo wybrukowane jest dobrymi intencjami.
Z drugiej strony Bog patrzy na intencje.
Z trzeciej, taki bioenergoterapeuta Harris majac dobre intencje poczynil ogromne szkody.
Wiec ...
Chyba troszkę pokręcone dwie myśli. Pierwsze (1) to sens przysłowia zwracający uwagę na to, że dobre chęci, zamiary nie wystarczą. Trzeba znacznie więcej. Trzeba starań, pracy nad sobą. wytrwałości.
Druga (2) myśl nie odnosi się do przysłowia, tylko do tego, ze to w zamyśle jednej osoby jest dobre, dla innych cale takie nie musi być. Jak też dobro jednych, często jest nieszczęściem drugich.
Wracając do właściwego znaczenia przychodzi na myśl obraz (jeden z wielu) drogi do nieba i piekła. Mety tych dróg są dwie. Ale drogi trzy. Zauważ tę drogę pośrednia. Dobre chęci, jakieś starania, ale brak konsekwentnej realizacji. To droga słomianego ognia. Gdy człowiek czyni cos w wielkim zapałem, ale nie kontroluje skutków końcowych. Na przykład udziela pomocy, wyciąga kogoś z błota, ale potem zostawia go samemu sobie. Bez dopilnowania, aby tenże znów nie wpadł w błoto. popatrz na obraz.
Obrazek T

A teraz o "dobroczyńcach". Hitler, Stalin. Mao. PolPot, DżyngisChan też chcieli dobra. Uporządkowanego świata wg własnej wizji. Świata, w którym będzie dobrze. Wszystkim uznanym za obywateli, towarzyszy, ziomków... Ale to ma się nijak do wspomnianego przysłowia. Bo oni konsekwentnie realizowali swoje cele. Niestety, kosztem innych Do nich odnosi się przyłowie: Po trupach do celu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dobre intencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-09, 09:23

Dobre intencje pomieszane z pychą są fatalną mieszanką, nierzadko zbrodniczą.

Oświecona

Re: Dobre intencje

Post autor: Oświecona » 2022-11-09, 10:54

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-09, 09:23 Dobre intencje pomieszane z pychą są fatalną mieszanką, nierzadko zbrodniczą.
Zgoda.
„Zło na świecie płynie niemal zawsze z niewiedzy, dobra zaś wola może wyrządzić tyleż szkód co niegodziwość, jeśli nie jest oświecona”. (Camus, Dżuma)

Ale właściwie to nie rozumiem, skąd to powiedzenie o tym, że dobrymi intencjami jest wybrukowane piekło. Ono nie ma sensu.

Nie wierzę też w dobre intencje zbrodniarzy wojennych i dyktatorów. To dziwne uproszczenie.

Harris posługiwał energią. Trudno mi określić, czy była czysta. Dzisiaj już świat jest bardziej świadomy i taki Harris nie zdobyłby zaufania ludzi. Raczej nie miał dobrej aury.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dobre intencje

Post autor: sądzony » 2022-11-09, 11:37

Oświecona pisze: 2022-11-09, 10:54 Harris posługiwał energią.
Ten muzyk dżezowy?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Oświecona

Re: Dobre intencje

Post autor: Oświecona » 2022-11-09, 11:41

sądzony pisze: 2022-11-09, 11:37
Oświecona pisze: 2022-11-09, 10:54 Harris posługiwał energią.
Ten muzyk dżezowy?
Clive Harris. Uzdrowiciel.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dobre intencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-09, 12:44

Clive Harris nie posługiwał "energią" (nie nadużywajmy naukowych słów do nazywania działalności szarlatanów).
On sam twierdził, że jego działania są spirytystyczne, choć osobiście wątpię, by było tam coś poza szarlatanerią.

ODPOWIEDZ