Czy pożądliwe myśli są grzechem ciężkim?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Czy pożądliwe myśli są grzechem ciężkim?

Post autor: targer123 » 2022-11-09, 19:01

Pytałem o ten temat wiele osób i wszyscy mają różne poglądy. Jak jest według was? Według mnie pożądliwe myśli są grzechem ciężkim, ale według mnie i chyba Biblii grzech onanizmu nie jest grzechem ciężkim, tylko lekkim, zaś pożądliwe myśli ciężkim. Dlaczego tak uważam? Pewien użytkownik dobrze znający się na Biblii mówił, że nie istnieje żaden dokument Kościoła, który jawnie nazywa grzech onanizmu grzechem ciężkim, tak samo jak Biblia. Dziwi mnie to, że niektórzy księża uważają, że grzech onanizmu jest grzechem ciężkim, a pożądliwe myśli grzechem lekkim. Jaki jest wasz pogląd na ten temat?

P.S. Nawet jeżeli grzech onanizmu lub pożądliwe myśli nie byłyby grzechem ciężkim, to nie zmienia to faktu, że jest to grzech i trzeba z nim walczyć.
Ostatnio zmieniony 2022-11-09, 19:11 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2479
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1035 times
Been thanked: 934 times

Re: Czy pożądliwe myśli są grzechem ciężkim?

Post autor: Susanna » 2022-11-09, 19:49

Póki myśl odrzucamy od siebie to nie jest ona grzechem. Przynajmniej moim zdaniem.

Myślę że onanizm jest grzechem ciężkim zwłaszcza gdy ktoś nie umie z tym skończyć :-? (tak mi się wydaje,proszę mnie poprawić jeśli się mylę :) )

Warto żyć w czystości.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy pożądliwe myśli są grzechem ciężkim?

Post autor: targer123 » 2022-11-09, 20:45

Dayy pisze: 2022-11-09, 19:49 Póki myśl odrzucamy od siebie to nie jest ona grzechem. Przynajmniej moim zdaniem.

Myślę że onanizm jest grzechem ciężkim zwłaszcza gdy ktoś nie umie z tym skończyć :-? (tak mi się wydaje,proszę mnie poprawić jeśli się mylę :) )

Warto żyć w czystości.
KKK pisze, że jest to grzech, ale nie pisze, że jest grzechem lekkim, ciężkim, tylko podaje ogólnie, iż jest to grzech. Według mnie onanizm zawsze prowadzi do grzechu ciężkiego, ale to nie sam onanizm jest grzechem, a pożądliwe myśli, które zawsze wywołuje.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2479
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1035 times
Been thanked: 934 times

Re: Czy pożądliwe myśli są grzechem ciężkim?

Post autor: Susanna » 2022-11-09, 20:52

Ale nad myślą można zapanować, sama miałam z tym problem lata temu i wiem ze jeśli się powie tej myśli NIE to nie i już.. Takie moje zdanie
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy pożądliwe myśli są grzechem ciężkim?

Post autor: Viridiana » 2022-11-13, 13:04

Problemem w tej dyskusji jest brak rozróżnienia między "grzechem ciężkim" i "materią ciężką". Czyn onanizmu zawsze ma materię ciężką, ale nie zawsze musi być grzechem ciężkim (bo oprócz materii jest jeszcze kwestia świadomości i dobrowolności). Innymi słowy, onanizm może być grzechem ciężkim, ale nie zawsze nim jest.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18937
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy pożądliwe myśli są grzechem ciężkim?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-13, 13:19

Jest dokładnie tak, jak napisała Viridiana.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy pożądliwe myśli są grzechem ciężkim?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-23, 19:38

Dayy pisze: 2022-11-09, 20:52 Ale nad myślą można zapanować, sama miałam z tym problem lata temu i wiem ze jeśli się powie tej myśli NIE to nie i już.. Takie moje zdanie
Czasami nad myslami nie da się zapanować. Są różni ludzie i różne przypadki. Mamy różne doświadczenia np z dzieciństwa. Latami nosimy w sobie obrazy i głosy, które widzieliśmy i słyszeliśmy. Doświadczamy flashbacków. Nerwica natręctw może objawiać się właśne natarczywymi myślami. Czasami te myśli mają charakter seksualny. Szczególnie w okresie dojrzewania. Albo gdy doświadczylismy czegoś mocnego z tym związanego.
Gdy trudno zapanowac nad myślami, to warto iść do psychologa/psychoterapeuty.

ODPOWIEDZ