Tolkien

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Tolkien

Post autor: SmokEustachy » 2022-11-10, 00:59

Nie ma dobrego wątku na to bo będzie tez o ekranizacjach. W tym nieszczęsnych.
Na początek rozważania teologiczne sensowne:



I bezsensowne:
https://klubjagiellonski.pl/2021/09/16/ ... i-podcast/

Co za odklejka.

CDN nastąpi.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Tolkien

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-11-11, 10:28

Szczerze mówiąc, nie do końca podoba mi się ten wstawiony przez Smoka filmik. Zgadzam się w wielu rzeczach z autorem tego video. A poza tym należy mu się podziw, bo ma on ogromną wiedzę, ale więcej opowiada o Piśmie Świętym niż o Tolkienie. Dla nas, jako wierzących, jest to oczywiście bardzo ciekawe, ale myślę, że osoby niewierzące nie potraktują go poważnie.
Owszem, Tolkien ma bardzo wiele elementów biblijnych i katolickich w swojej twórczości, ale jednak forma tego filmiku jest troszkę przesadnie "uduchowiona", nieco mnie to irytowało podczas słuchania. Myślałam, że dowiem się czegoś bardziej konkretnego i merytorycznego, a właściwie większość przemowy dotyczyła wychwalania Boga. Ale z pewnością Chrystus jest z tego mówcy i jego wiary bardzo zadowolony, a to najważniejsze.
Ostatnio zmieniony 2022-11-11, 10:29 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Tolkien

Post autor: Andy72 » 2022-11-11, 10:33

Nie czytałem Tolkiena.
Oglądałem świetną ekranizację w reżyserii Petera Jacksona.
Natomiast jeśli chodzi o serial, to mam wrażenie że globalistom z Amazona uwierał Tolkien, więc dali miliard dolarów by zrobić zakłamaną karykaturę Władcy Pierścieni.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tolkien

Post autor: Nenderen » 2022-11-11, 17:25

Może nie tyle uwierał im Tolkien co raczej za bardzo chcieli naśladować Grę o Tron
A serial z nową wersją Galadrieli smuci mnie min. Przez jej wątek bo czytałem w recenzji że Galadriela była mściwa i stosowała przemoc psychiczną wobec orków co jest zaprzeczeniem kanonicznej Galadrieli
I jeszcze podobno moralność przodków hobbitów tworzących wędrowny klan to jakiś koszmar bo niby porzucają w drodze potrzebujące pomocy jednostki zostawiając je samymi sobie
Ostatnio zmieniony 2022-11-11, 17:31 przez Nenderen, łącznie zmieniany 3 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Tolkien

Post autor: Andy72 » 2022-11-11, 17:28

Nie mam dostępu do Netflixa. Nie znam ani Gry o Tron, ani Pierścieni Władzy
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tolkien

Post autor: Nenderen » 2022-11-11, 17:29

Andy72, wydaje mi się że tych seriali nie ma na Netflixie.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Tolkien

Post autor: Andy72 » 2022-11-11, 17:31

A gdzie są? Ja w ogóle nie mam telewizji, więc nawet nie wiem na jakich kanałach są.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Tolkien

Post autor: Nenderen » 2022-11-11, 17:49

Gra o tron jest na HBO natomiast władca pierścieni: pierścienie władzy na Amazonie
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Tolkien

Post autor: Dezerter » 2022-11-11, 22:05

Tolkien był Anglikiem, katolikiem (jego matka przeszła katolicyzm) w ówczesnej Anglii maił z tego powodu wiele przykrości, być może to było jednym z powodów, że uciekał w świat fantazji i innych światów. Dla mnie jeden z najciekawszych pisarzy, czy nawet szerzej artystów (tworzenie nowych języków).

Dodano po 52 minutach 51 sekundach:
Obejrzałem film, bardzo ciekawy i profesjonalny polecam
Zgadzam się z ocenę serialu, który obejrzałem i nie zachwycił
Simarillionu nie czytałem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Tolkien

Post autor: SmokEustachy » 2022-11-12, 13:15

Andy72 pisze: 2022-11-11, 17:31 A gdzie są? Ja w ogóle nie mam telewizji, więc nawet nie wiem na jakich kanałach są.
Gra o Tron to HBO
Pierścienie Władzy to Amazon Prime,
Orville to Disney Plus.
A tu kolejny film:


Co do teologii Tolkiena to trzeba pamiętać, że nie jest to przełożenie 1:1 dlatego wszelakie istoty mają w sobie coś z ludzi. Upadłe anioły mogą dostąpić przebaczenia jeśli się nawrócą.
Największy problem jest jednak z orkami, nie potrzebują bowiem lekarza zdrowi ale ci, którzy się źle mają i tu Tolkiem popłynął. Stąd problemy z genezą orka i jego właściwościami metafizycznymi. Święty Wojciech zginął bo udał się do Prusów a do orków kto się udał? Ano właśnie.
Ostatnio zmieniony 2022-11-12, 14:34 przez SmokEustachy, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ