Czy chcemy dążyć do Świętości

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2382
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: Arek » 2022-11-11, 07:08

Część z nas na tym forum to katolicy, a może wszyscy. Jak się odwołujecie do tego tematu. Czy jest jakaś drobinka tego pragnienia, a może wielkie pragnienie. Nie piszę tego, by komukolwiek imponować, czy podrasować ten temat. Mówię co czuję i czego pragnę. Niespełna 2 lata temu wróciłem do Boga. Zmieniam swoje życie z ciemności w jaśniejące Światło. Jest mi dane poznawać prawdę o sobie samym, ale także poznawać ludzi w sposób jakie jest ich serce. Powiem Wam co odkryłem, że Kościół, Pismo Święte, żywoty Świętych to jest Prawda Objawiona. Wiem, że innej nie ma. Pomyślicie ale odkrył, tak może małe to jest w Waszych oczach, ale ja nie odkryłem Ameryki, ja odkryłem Boga. 39 lat błąkałem się myśląc, że wystarczy chodzić do Kościoła. Ale ja w nim nie byłem. Wydawało mi się. Dopiero szczera Spowiedź Święta otworzyła mi drogę do Zbawienia. Życie stało się jasne, proste w wyborach, choć Krzyż jest ciężki, ale świadomie wybrałem tę drogę. Ten Krzyż jest teraz słodki, bo jestem blisko Chrystusa. Tak pragnę dążyć do świętości, choć wiem, że nigdy jej nie osiągnę, ale faktem jest, że mam takie pragnienie moje życie staje się spokojne. Jaka jest Wasza odpowiedź.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2535
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 408 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: Abstract » 2022-11-11, 08:07

Najgorsza jest dla mnie niemożność zrozumienia po co to wszystko, dlaczego ma taką formę, ciągłe błądzenie czym jest opatrzność, finalnie fakt istnienia cierpienia i nieudolne próby naszej obrony takiego a nie innego stanu rzeczy.
Dążenie do Świętości to wyłączenie tych pytań i zawierzenie, z drugiej strony nasza natura ciągle szuka odpowiedzi, ta batalia sprzeczności towarzyszy nam całe świadome życie, zwłaszcza nasila się gdy cierpimy bardziej. Takie Hiobowe przekleństwo.
Zatwardnicki "Ateizm urojony"" pisze:Apostoł zdrowego rozsądku i obrońca wiary (...Chesterton) charakteryzuje Hioba
jako obrażonego na świat i Boga i żądającego zarówno od
stworzonego świata, jak i jego Stworzyciela –
samousprawiedliwienia; ten najbardziej pokrzywdzony człowiek
Starego Testamentu (typ cierpiącego Chrystusa) czyni to jednak
z pozycji człowieka, który naprawdę poszukuje odpowiedzi i którego
natarczywe pytania odsłaniają namiętne pragnienie bycia
przekonanym. „Patriota wszechświata”
Ostatnio zmieniony 2022-11-11, 08:36 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: Andej » 2022-11-11, 08:57

Arek pisze: 2022-11-11, 07:08 Zmieniam swoje życie z ciemności w jaśniejące Światło.

Pomyślicie ale odkrył, tak może małe to jest w Waszych oczach, ale ja nie odkryłem Ameryki, ja odkryłem Boga. 3

pragnę dążyć do świętości, choć wiem, że nigdy jej nie osiągnę, ale faktem jest, że mam takie pragnienie moje życie staje się spokojne.
Kluczem jest dążenie. I świadomość, że ideału się nie osiągnie. Także odkrywanie prawdy. Nie jej odkrycie, ale ciągłe odkrywanie. Ciągłe nawracanie się. To stałe procesy na drodze do świętości. To motywacja do życia i sens życia.
Nigdy nie spoczywać na laurach. Nigdy nie być nawróconym, ale zawsze nawracającym się. Bo każdy stan samozadowolenia, uśpienia oddala od Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: sądzony » 2022-11-11, 10:17

Ja wróciłem na łono Kościoła w lipcu 2021. Nawrócenie trwa nieustanne. Mój spowiednik mawia, że nawraca się każdego ranka od nowa. Też tak mam. Sporo w moim życiu się zmieniło. Wiele rzeczy diametralnie. Wydaje mi się jednak, że większość jest łaską dostałem darmo niż sam wypracowałem w jakikolwiek sposób.

Świętością jest dla mnie pozornie "zwykłe" życie.

Świętością jest wypełnienie powołania.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: Andej » 2022-11-11, 10:27

Jeśli się to powołanie prawidłowo rozpozna.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: sądzony » 2022-11-11, 11:04

Andej pisze: 2022-11-11, 10:27 Jeśli się to powołanie prawidłowo rozpozna.
Ciekawe. Czy można wypełnić powołanie bez rozeznania. Powiedzmy "przypadkiem" :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2382
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 320 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: Arek » 2022-11-11, 11:43

Myślę, że to może się zdarzyć, niezbadane są wyroki Boże.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: sądzony » 2022-11-11, 11:47

Też tak uważam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2535
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 408 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: Abstract » 2022-11-11, 11:52

Arek pisze: 2022-11-11, 11:43 Myślę, że to może się zdarzyć, niezbadane są wyroki Boże.
jeśli autorem jest przypadek to jesteśmy narzędziem i nie ma tu naszej woli.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: sądzony » 2022-11-11, 11:56

Abstract pisze: 2022-11-11, 11:52
Arek pisze: 2022-11-11, 11:43 Myślę, że to może się zdarzyć, niezbadane są wyroki Boże.
jeśli autorem jest przypadek to jesteśmy narzędziem i nie ma tu naszej woli.
Autorem jest Bóg, nie jest to jednak, powiedzmy, do końca świadome rozeznanie. Powiedzmy dość intuicyjne. "Prości" (nie w pejoratywnym znaczeniu tego słowa) ludzie, wydaje mi się, nie mają wielkich rozkmin. Myślę np. o swojej babci.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: AdamS. » 2022-11-11, 11:58

sądzony pisze: 2022-11-11, 10:17 Ja wróciłem na łono Kościoła w lipcu 2021. Nawrócenie trwa nieustanne. Mój spowiednik mawia, że nawraca się każdego ranka od nowa. Też tak mam. Sporo w moim życiu się zmieniło. Wiele rzeczy diametralnie. Wydaje mi się jednak, że większość jest łaską dostałem darmo niż sam wypracowałem w jakikolwiek sposób.
Budujące jest dla mnie to, co tu piszecie. Wasze nawrócenia idą pod prąd dzisiejszej modzie na apostazję. Dzisiaj wystarczy rzucić w mediach to jedno magiczne słowo, aby zyskać poklask i by wszystkie kamery się zwróciły ku takiemu czy innemu artyście (bo jakoś dziwnie to oni głównie uciekają się do takiej publicznej deklaracji). Nie oceniam ich, czasem pytam Boga - dlaczego? Tylko jedno pokolenie różnicy - a taka drastyczna odmiana w naszym społeczeństwie! Jeszcze przecież nie opadł kurz z tych milionowych spotkań z Janem Pawłem II, kiedy nam towarzyszył taki entuzjazm. Może za bardzo osiedliśmy na laurach, zamknęliśmy Papieża w spiżu, ozłociliśmy wszelkie świętości...

A przecież świętość to droga! Im bardziej czujemy się jej niegodni, tym lepiej! Im częściej zdajemy sobie sprawę, że świętości nie da się zamknąć w skarbcu i ołtarzu, tym łatwiej nam porzucić wszystko i wyruszyć ku świętym Horyzontom! Bądźmy w nieustannej drodze.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: sądzony » 2022-11-11, 12:06

AdamS. pisze: 2022-11-11, 11:58 ... dzisiejszej modzie na apostazję.
Ja, może błędnie, postrzegając poprzez swoją własną ścieżkę, wierzę, że część z nich zawróci koło i wróci. Mam nadzieję, że jest to im, w jakiś sposób potrzebne. Chciałbym, by wyszło im to na dobre, by ich ogołociło z przekonania, że mogą coś sami. Że są w stanie Być bez Chrystusa.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2535
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 408 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: Abstract » 2022-11-11, 12:07

sądzony pisze: 2022-11-11, 11:56 Autorem jest Bóg, nie jest to jednak, powiedzmy, do końca świadome rozeznanie. Powiedzmy dość intuicyjne. "Prości" (nie w pejoratywnym znaczeniu tego słowa) ludzie, wydaje mi się, nie mają wielkich rozkmin. Myślę np. o swojej babci.
Jesteśmy tylko wyborem, decyzją, niczym więcej, wszelkie dobro które z nas wypływa emanuje od Boga, wówczas jesteśmy Jego zwierciadłem, nic poza wyborem nie pochodzi od nas, to jest całe nasze jestestwo które dał nam Bóg, którego ponosi koszty gdy Go odrzucamy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: Andej » 2022-11-11, 12:29

sądzony pisze: 2022-11-11, 11:04 Ciekawe. Czy można wypełnić powołanie bez rozeznania. Powiedzmy "przypadkiem"
Można źle rozeznać. Można ulec wpływowi otoczenia i zrezygnować z powołania.
Zamiast iść drogą powołania wybrać karierę, władzę, poklask.
Można też nie rozpoznać swojego powołania. I męczyć się rzucając wciąż w inna stronę. Szukać na oślep, próbować. Można też mylić doraźne przyjemności z powołaniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy chcemy dążyć do Świętości

Post autor: sądzony » 2022-11-11, 12:53

Abstract pisze: 2022-11-11, 12:07 Jesteśmy tylko wyborem, decyzją, niczym więcej, ...
Rozumiem, że świadome pozbawienie się możliwości wyboru, podjęcia decyzji nie koniecznie jest pozbawieniem się "bycia", bo w zasadzie rownież jest wyborem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ