Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-20, 14:07

Bierzmy pod uwagę nie tylko gramatykę, ale - ważniejszą w tym przypadku - bardzo wyrazistą retorykę żydowską (wzmocnioną przez dynamiczny i wyrazisty charakter św.Pawła), która nieraz posługuje się mocnymi określeniami sugerującymi współczesnemu czytelnikowi ostateczne czy też kategoryczne kryterium, by wskazać na jakąś wartość.

To jest obecne w całym Piśmie.
Weźmy taką parę wersetów:
"Każdy, kto wzywać będzie imienia Pańskiego, będzie zbawiony."/Dz 2,21/
"Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego(...)"/MAt 7,21/

W naszej współczesnej, "greckiej" retoryce są to zdania sprzeczne.
W retoryce żydowskiej - nie. Mówią bardzo mocno o dwu różnych zagadnieniach.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: sądzony » 2022-11-20, 16:09

Choć wychowałem się w kulturze „greckiej” nie identyfikuję się z nią.
Oczywiście. Zdania nie są sprzeczne lecz tak jak piszesz odnoszą się do różnych spraw.

1. Kontekst
a) Dzieje Apostolskie, słowa św. Piotra. Zesłanie Ducha. Czas przyszły.
b) Ewangelia Mateusza, słowa Jezusa. Odniesienie do Woli Bożej. Czas teraźniejszy ze skutkiem w przyszłości.

2. Różnica „wezwania”
a) „wzywać imię Pańskie” kojarzy mi się z Modlitwą Jezusową: „Panie Jezu zmiłuj się nade mną.”
b) mówić Panie, Panie ma wydźwięk „pozorności”.

3. różnica celu
a) „będzie zbawiony”
b) „wejdzie do królestwa niebieskiego”.
Sam nie wiem czy można to różnicować.

Generalnie tak jak piszesz Marku to różne, a nie sprzeczne, zdania.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: abi » 2022-11-20, 16:31

Byli święci jak Jan Paweł II i Mała Tereska, którzy się nie odwrócili, byli tacy jak św.Franciszek i św. Maria Magdalena, którzy najpierw prowadzili życie światowe, tacy jak św. Paweł, który przed nawróceniem walczył z Bogiem, myśląc że służy Bogu.
czy był choć jeden święty, który najpierw był blisko wiary, potem się odwrócił, ale w końcu się nawrócił?
mi sie wydaje, ze sw augustyn musial byc jako dziecko wierzacy i potem w koncu znow sie nawrocil :-?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-11-20, 16:42

abi pisze: 2022-11-20, 16:31
Byli święci jak Jan Paweł II i Mała Tereska, którzy się nie odwrócili, byli tacy jak św.Franciszek i św. Maria Magdalena, którzy najpierw prowadzili życie światowe, tacy jak św. Paweł, który przed nawróceniem walczył z Bogiem, myśląc że służy Bogu.
czy był choć jeden święty, który najpierw był blisko wiary, potem się odwrócił, ale w końcu się nawrócił?
mi sie wydaje, ze sw augustyn musial byc jako dziecko wierzacy i potem w koncu znow sie nawrocil :-?
Błogosławiony Bartolo Longo był początkowo wierzący, później został wojującym ateistą, później satanistą, później się cudownie nawrócił, a jeszcze później trafił do Nieba (skoro nazywamy go błogosławionym).

https://bartolo-longo.pl/zycie/
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

ODPOWIEDZ