Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1918
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: Andy72 » 2022-11-11, 09:43

Niemożliwe jest bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego i stali się uczestnikami Ducha Świętego, zakosztowali również wspaniałości słowa Bożego i mocy przyszłego wieku, a [jednak] odpadli - odnowić ku nawróceniu. Krzyżują bowiem w sobie Syna Bożego i wystawiają Go na pośmiewisko. Ziemia zaś, która pije deszcz często na nią spadający i rodzi użyteczne rośliny dla tych, którzy ją uprawiają, otrzymuje błogosławieństwo od Boga. (Hbr 6, 4-6)

Czyli możliwe tylko sytuacje jak u świętych:
- ktoś od początku był dobry do końca życia
- ktoś miał pierwszą część życia zła, światową, potem się nawrócił

A jeśli ktoś np. nawrócił się w wieku 20 lat, w wieku 30 lat się odwrócił, to potem do 80-ki jest pozamiatane i nie ma żądnych szans?
Ostatnio zmieniony 2022-11-11, 09:56 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: sądzony » 2022-11-11, 09:57

Ja to w ogóle chyba ich nie rozumiem. Również jestem ciekaw. Choć coś Ci chyba z cytatem się "skosiło".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5984
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: Albertus » 2022-11-11, 10:10

Andy72 pisze: 2022-11-11, 09:43 Niemożliwe jest bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego i stali się uczestnikami Ducha Świętego, zakosztowali również wspaniałości słowa Bożego i mocy przyszłego wieku, a [jednak] odpadli - odnowić ku nawróceniu. Krzyżują bowiem w sobie Syna Bożego i wystawiają Go na pośmiewisko. Ziemia zaś, która pije deszcz często na nią spadający i rodzi użyteczne rośliny dla tych, którzy ją uprawiają, otrzymuje błogosławieństwo od Boga. (Hbr 6, 4-6)

Czyli możliwe tylko sytuacje jak u świętych:
- ktoś od początku był dobry do końca życia
- ktoś miał pierwszą część życia zła, światową, potem się nawrócił

A jeśli ktoś np. nawrócił się w wieku 20 lat, w wieku 30 lat się odwrócił, to potem do 80-ki jest pozamiatane i nie ma żądnych szans?
Tylko że to raczej nie tyle chodzi o dobre czy złe życie ani jakieś upadki czy grzechy w życiu, bo o tym że takie rzeczy wierzącym mogą się zdarzyć możemy przeczytać w innych miejscach Pisma Świętego np Jk5;15, tylko o jakieś dobrowolne zaparcie i w pełni świadome wyrzeczenie się wiary i Chrystusa.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1918
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: Andy72 » 2022-11-11, 10:24

Albertus pisze: 2022-11-11, 10:10 Tylko że to raczej nie tyle chodzi o dobre czy złe życie ani jakieś upadki czy grzechy w życiu, bo o tym że takie rzeczy wierzącym mogą się zdarzyć możemy przeczytać w innych miejscach Pisma Świętego np Jk5;15, tylko o jakieś dobrowolne zaparcie i w pełni świadome wyrzeczenie się wiary i Chrystusa.
Przykładowo ja nawróciłem się 1999 w wieku 27 lat, w 2003 w wieku 31 zapałałem straszną nienawiścią do Boga, potem od lat chcę wrócić, ale nie mogę wytrwać z powodu grzechów.
Albo taki Wybrańczyk: najpierw był wierzący, obecnie "śmie wątpić", czy możliwe jest żeby wrócił do wiary?
Kiedyś pewna kobieta opisywała swój proceder, w którym to wyszukiwała świeżo nawrócone osoby, jeszcze nie utwierdzone w wierze i wpychała je w duchową przepaść, co kojarzy się ze słowami o kamieniu młyńskim.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: Andej » 2022-11-11, 10:25

Wydaje mi się, że tu należy odnieść się do wątku Czy ateistę można przekonać do wiary.
Nie można. Nie da się dopóki ktoś idzie w zaparte. Jeśli ktoś świadomie i dobrowolnie odrzuca Boga, to żaden argument go nie przekona. Wydaje mi się, że osoby, które świadomie stały się wrogami Boga nie są podatne na konstruktywny dialog. Dopóki nie odrzuca postawy w której Krzyżują bowiem w sobie Syna Bożego i wystawiają Go na pośmiewisko. Metanoja zawsze możliwa. Ale trzeba tego chcieć. Szukać Boga, aby móc Go znaleźć.

Wierzę w to, że dopóki człowiek dysponuje wolna wola, może zwrócić się ku Bogu, a Bóg go przyjmie. Proces odwrotny, niestety, też mozliwy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: Abstract » 2022-11-11, 10:34

Nie można wierząc wyrzec się wiary, owo wyrzeczenie wynika z utraty wiary, a więc stanu niewiary. Wyrzeczenie się wiary z pistoletem przy głowie jest fałszywe. Torturowany często z czasem przyzna się do wszystkiego, albo wyrzeknie wszystkiego, ale stan jego umysłu jest wówczas odcięty od wszelkich przekonań.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5984
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 910 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: Albertus » 2022-11-11, 10:37

Andy72 pisze: 2022-11-11, 10:24
Albertus pisze: 2022-11-11, 10:10 Tylko że to raczej nie tyle chodzi o dobre czy złe życie ani jakieś upadki czy grzechy w życiu, bo o tym że takie rzeczy wierzącym mogą się zdarzyć możemy przeczytać w innych miejscach Pisma Świętego np Jk5;15, tylko o jakieś dobrowolne zaparcie i w pełni świadome wyrzeczenie się wiary i Chrystusa.
Przykładowo ja nawróciłem się 1999 w wieku 27 lat, w 2003 w wieku 31 zapałałem straszną nienawiścią do Boga, potem od lat chcę wrócić, ale nie mogę wytrwać z powodu grzechów.
Albo taki Wybrańczyk: najpierw był wierzący, obecnie "śmie wątpić", czy możliwe jest żeby wrócił do wiary?
Kiedyś pewna kobieta opisywała swój proceder, w którym to wyszukiwała świeżo nawrócone osoby, jeszcze nie utwierdzone w wierze i wpychała je w duchową przepaść, co kojarzy się ze słowami o kamieniu młyńskim.
Można się zastanawiać na ile świadome i dobrowolne mogą być decyzje i deklaracje osób świeżo nawróconych, nie utwierdzonych w wierze a przede wszystkim zmanipulowanych przez innych.

Moim zdaniem to nie wolno tracić nadziei na nawrócenie nie tylko innych osób ale przede wszystkim samego siebie.

Hbr4:1 Lękajmy się przeto, gdy jeszcze trwa obietnica wejścia do Jego odpoczynku, aby ktoś z was nie mniemał, iż jest jej pozbawiony.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1918
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: Andy72 » 2022-11-11, 10:43

Ciekawy jestem zdania Barneya, bo podawał ten wers (Hbr 6,4-6) bez cytatu kilka dni temu, aż sprawdziłem w Biblii jaki to fragment.
Ostatnio zmieniony 2022-11-11, 10:44 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: Abstract » 2022-11-11, 10:46

Dodano po 1 minucie 15 sekundach:
Andy72 pisze:Przykładowo ja nawróciłem się 1999 w wieku 27 lat, w 2003 w wieku 31 zapałałem straszną nienawiścią do Boga, potem od lat chcę wrócić, ale nie mogę wytrwać z powodu grzechów.
wiara to dla mnie nieustanna wewnętrzna walka

A teraz warto się zastanowić. Mamy czuwać, ponieważ nie wiemy kiedy Pan domu przyjdzie. Ale w co w sytuacji, kiedy śmierć przyjdzie na takim etapie życia kiedy nie wierzymy w owe czuwanie i Pana, a nasze życie zakończyła np jakaś decyzja wynikająca z wolnej woli innego człowieka, w którą Bóg nie ingeruje.
Ostatnio zmieniony 2022-11-11, 10:48 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: sądzony » 2022-11-11, 11:00

Albertus pisze: 2022-11-11, 10:37 Można się zastanawiać na ile świadome i dobrowolne mogą być decyzje i deklaracje osób świeżo nawróconych, nie utwierdzonych w wierze a przede wszystkim zmanipulowanych przez innych.
Można się zastanawiać na ile świadome i dobrowolne mogą być decyzje i deklaracje osób "nigdy nie odwróconych", nie "przytwierdzonych" w wierze a przede wszystkim zmanipulowanych przez innych.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1918
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: Andy72 » 2022-11-11, 11:02

Pytanie: czy jeśli ktoś na początku życia odwróci się od wiary, którą miał, to już nie ma powrotu?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: sądzony » 2022-11-11, 11:06

Andy72 pisze: 2022-11-11, 11:02 Pytanie: czy jeśli ktoś na początku życia odwróci się od wiary, którą miał, to już nie ma powrotu?
Dlaczego miałby nie mieć powrotu?
Bóg czeka nieustannie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: Abstract » 2022-11-11, 11:06

Andy72 pisze: 2022-11-11, 11:02 Pytanie: czy jeśli ktoś na początku życia odwróci się od wiary, którą miał, to już nie ma powrotu?
Owieczka która się zagubiła i została odnaleziona, wcześniej była częścią stada. Nie można się zgubić, oddalić od czegoś do czego się nigdy nie należało wcześniej, nazywało domem.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1918
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: Andy72 » 2022-11-11, 11:08

Tak, ale co w takim razie znaczą słowa Niemożliwe jest bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego i stali się uczestnikami Ducha Świętego, zakosztowali również wspaniałości słowa Bożego i mocy przyszłego wieku, a [jednak] odpadli - odnowić ku nawróceniu.

Byli święci jak Jan Paweł II i Mała Tereska, którzy się nie odwrócili, byli tacy jak św.Franciszek i św. Maria Magdalena, którzy najpierw prowadzili życie światowe, tacy jak św. Paweł, który przed nawróceniem walczył z Bogiem, myśląc że służy Bogu.
czy był choć jeden święty, który najpierw był blisko wiary, potem się odwrócił, ale w końcu się nawrócił?
Ostatnio zmieniony 2022-11-11, 11:13 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Jak rozumieć te trudne słowa świetego Pawła?

Post autor: sądzony » 2022-11-11, 11:12

"żeby tych"
:-?
EDIT: może być jak piszesz.
Ostatnio zmieniony 2022-11-11, 11:15 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ