Koncelebra i jej słuszność

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Koncelebra i jej słuszność

Post autor: random1414 » 2022-11-11, 20:23

Chętnie poznałbym apologetykę obrony koncelebry jako zwyczaju po sv2 i reformie liturgicznej


Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: Andej » 2022-11-11, 21:16

A co zarzucasz koncelebrze? Przed czym ją bronić?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: Dezerter » 2022-11-11, 23:43

Koncelebra to udział wielu kapłanów w odprawianiu Mszy Świętej gdy jest wiele intencji. Każdy prezbiter odprawia w swojej powierzonej intencji. Jest jednak zawsze ten, który przewodniczy Liturgii.Moim zdaniem Msza jest jedna i ofiara jedna a wiele intencji, w tym nie wymienione, czyli te z którymi ja i ty przychodzimy do kościoła i jest moment w Eucharystii, że te intencje możemy wymienić i w tych swoich intencjach równie,z my odprawiamy Mszę święta ( a prezbiter, albo biskup tyko przewodniczy ) tyle mnie nauczyli na liturgice i tyle wim i to mi w zupełności wystarczy. Ksiądz z filmu wchodzi w jakaś głęboką teologię i dogmatykę i liturgikę, w sprawy techniczne i ja to postrzegam jak dysputa ile aniołów może się zmieścić na łebku szpili =;
Ostatnio zmieniony 2022-11-11, 23:51 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: Andej » 2022-11-12, 09:07

Bardzo zaskakujące jest dla mnie stwierdzenia:
Dezerter pisze: 2022-11-11, 23:43 my odprawiamy Mszę święta ( a prezbiter, albo biskup tyko przewodniczy ) tyle mnie nauczyli na liturgice i tyle wim i to mi w zupełności wystarczy.
Zawsze uważałem (i nadal uważam), ze jako świecki uczestniczę we mszy św., ale nigdy, że ją odprawiam pod czyimś przewodnictwem.
Chyba, że źle zrozumiałem zdanie i nie ma w nim odniesienia do ogółu świeckich a jedynie do Ciebie. Jeśli tak, to zwracam honor. I ze zdziwieniem konstatuję, że nigdy nie pochwaliłeś się tym, że masz święcenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-12, 09:44

Katechizm pisze:1132 Kościół celebruje sakramenty jako wspólnota kapłańska, której strukturę tworzy kapłaństwo chrzcielne i kapłaństwo urzędowe.

136 LITURGIA JEST "CZYNNOŚCIĄ" CAŁEGO CHRYSTUSA (Christus totus). Ci, którzy obecnie ją celebrują - poprzez znaki, którymi się posługują - uczestniczą już w liturgii niebieskiej, gdzie celebracja w całej pełni jest komunią i świętem.

1140 LITURGIĘ CELEBRUJE CAŁA WSPÓLNOTA, Ciało Chrystusa zjednoczone ze swoją Głową. "Czynności liturgiczne nie są czynnościami prywatnymi, lecz kultem Kościoła, będącego >, a Kościół to lud święty, zjednoczony i zorganizowany pod zwierzchnictwem biskupów. Dlatego czynności liturgiczne należą do całego Ciała Kościoła, uwidaczniają je i na nie oddziałują. Poszczególnych natomiast jego członków dotyczą w różny sposób, zależnie od stopnia święceń, urzędów i czynnego udziału"10. Dlatego również "ilekroć obrzędy, stosownie do ich własnej natury, wymagają odprawiania wspólnego z obecnością i czynnym uczestnictwem wiernych, należy podkreślać, że o ile to możliwe, ma ono pierwszeństwo przed odprawianiem indywidualnym i niejako prywatnym"11.

1141 ZGROMADZENIE, KTÓRE CELEBRUJE, jest wspólnotą ochrzczonych, którzy "poświęcani są przez odrodzenie i namaszczenie Duchem Świętym jako dom duchowy i święte kapłaństwo, aby... przez wszystkie właściwe chrześcijaninowi uczynki składać ofiary duchowe"12. To "kapłaństwo wspólne" jest kapłaństwem Chrystusa, jedynego Kapłana, w którym uczestniczą wszyscy członkowie13: MATKA KOŚCIÓŁ BARDZO PRAGNIE, BY WSZYSTKICH WIERNYCH PROWADZIĆ DO PEŁNEGO, ŚWIADOMEGO I CZYNNEGO UDZIAŁU W OBRZĘDACH LITURGICZNYCH, KTÓREGO SIĘ DOMAGA SAMA NATURA LITURGII. Na mocy chrztu lud chrześcijański, "rodzaj wybrany, królewskie kapłaństwo, naród święty, lud nabyty" (1 P 2, 914)14 jest uprawniony i zobowiązany do takiego udziału15.

1142 Ale "nie wszystkie członki spełniają tę samą czynność" (Rz 12, 4). Niektóre członki są powołane przez Boga, w Kościele i przez Kościół, do specjalnej służby na rzecz wspólnoty. Słudzy ci są wybierani i konsekrowani przez sakrament święceń, przez który Duch Święty uzdalnia ich do działania w osobie Chrystusa-Głowy, aby służyć wszystkim członkom Kościoła16. Wyświęcony do posługi jest jakby "ikoną" Chrystusa Kapłana. Ponieważ właśnie w Eucharystii ukazuje się w pełni sakrament Kościoła, dlatego też W PRZEWODNICZENIU EUCHARYSTII UJAWNIA SIĘ NAJPIERW POSŁUGA BISKUPA, A W JEDNOŚCI Z NIM POSŁUGA PREZBITERÓW I DIAKONÓW.

1174 Misterium Chrystusa, Jego Wcielenie i Pascha, KTÓRE CELEBRUJEMY w Eucharystii zwłaszcza podczas niedzielnego zgromadzenia, przenika i przemienia czas każdego dnia przez celebrację Liturgii Godzin, Officium divinum51. Ta celebracja jako wyraz wierności zaleceniom apostolskim, by "nieustannie się modlić" (1 Tes 5, 17; Ef 6, 18), jest tak pomyślana, "aby wszystkie pory dnia i nocy uświęcać przez uwielbienie Boga"52. JEST ONA "PUBLICZNĄ MODLITWĄ KOŚCIOŁA"53, W KTÓREJ WIERNI (DUCHOWNI, ZAKONNICY, ZAKONNICE I ŚWIECCY) SPRAWUJĄ KRÓLEWSKIE KAPŁAŃSTWO OCHRZCZONYCH. Liturgia Godzin celebrowana "według formy zatwierdzonej" przez Kościół "jest... prawdziwie głosem Oblubienicy przemawiającej do Oblubieńca. Co więcej, jest to modlitwa Chrystusa i Jego Ciała zwrócona do Ojca"54.

1187 LITURGIA JEST DZIEŁEM CAŁEGO CHRYSTUSA, GŁOWY I CIAŁA. Nasz Arcykapłan celebruje ją nieustannie w liturgii niebieskiej wraz ze Świętą Bożą Rodzicielką, Apostołami, wszystkimi świętymi i wieloma ludźmi, którzy weszli już do Królestwa.

1188 W CELEBRACJI LITURGICZNEJ CAŁE ZGROMADZENIE JEST "LITURGIEM": każdy według pełnionej funkcji. Kapłaństwo chrzcielne jest kapłaństwem całego Ciała Chrystusa. Niektórzy wierni otrzymali jednak sakrament święceń, by reprezentować Chrystusa jako Głowę Ciała.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: Dezerter » 2022-11-12, 14:56

Dzięki Marku :)
Jak widzisz Andeju celebrujesz czynności liturgiczne , bo masz królewskie kapłaństwo :)
Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom wielu z Was bardziej aktywnie będzie celebrowało jutro Eucharystię.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: Morkej » 2022-11-12, 17:29

Dezerter pisze: 2022-11-11, 23:43 Ksiądz z filmu wchodzi w jakaś głęboką teologię i dogmatykę i liturgikę, w sprawy techniczne i ja to postrzegam jak dysputa ile aniołów może się zmieścić na łebku szpili
Obejrzałem ten film i ksiądz wydaje się używać trafiającej argumentacji. Dodam jeszcze tylko od siebie, że osobiście odnoszę wrażenie (może mylne), iż praktyka koncelebracji może na swój sposób zaciemnić wyjątkowość roli kapłana w liturgii. Mam na myśli to, że może się rozwinąć w koncelebrujących kapłanach poczucie bycia tylko jednym z uczestników Mszy, zamiast bycie księdzem, który ją rzeczywiście odprawia.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: Andej » 2022-11-12, 17:39

Dezerter pisze: 2022-11-12, 14:56 Dzięki Marku :)
Jak widzisz Andeju celebrujesz czynności liturgiczne , bo masz królewskie kapłaństwo :)
Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom wielu z Was bardziej aktywnie będzie celebrowało jutro Eucharystię.
Jak widzisz Dezerterze wyjaśnienia dotyczące celebrowania mają się nijak do odprawiania mszy świętej. Przypomnę wypowiedź, do której się odnosiłem:
Dezerter pisze: 2022-11-11, 23:43 my odprawiamy Mszę święta ( a prezbiter, albo biskup tyko przewodniczy ) tyle mnie nauczyli na liturgice i tyle wim i to mi w zupełności wystarczy.
My odprawiamy rozumiem jako wyznanie, że autor tych słów wraz z kapłanami odprawia mszę świętą, a nie tylko celebruje ją wraz ze wszystkimi zebranymi wiernymi.
Jak do tej pory jestem przekonany, że mszę świętą odprawia celebrans (z łac. celebrans, tzn. odprawiający).

Ale w jednym przyznaję rację, bo gdy przywołać rozszerzające znaczenia poszczególnych słów, brak precyzyjnych granic, istnieje możliwość użycia tego słowa. Warto wtedy jednak doprecyzować, co ma się na myśli. Być może zbyt kolokwialnie zrozumiałem. Ale tak rozumiem.
Ponadto wątek dotyczy koncelebry.

Wstawię cytat z Christianas: https://christianitas.org/news/reforma- ... wykonanie/
"Koncelebracja” dzieli się na dwa typy: sakramentalną i ceremonialną. Koncelebracją sakramentalną określa się liturgię, w której kilku kapłanów odmawia słowa konsekracji zawarte w Modlitwie eucharystycznej. Natomiast w drugim znaczeniu oznacza to Mszę, w której tylko jeden kapłan odmawia słowa Modlitwy eucharystycznej (w tym konsekracji), podczas gdy pozostali obecni kapłani milczą (np. uczestnicząc w chórze). W tej perspektywie widać, że pierwsze liturgie były na pewno koncelebracją ceremonialną. Jednakże na potrzeby tej publikacji uwaga zostanie skupiona jedynie na koncelebracji sakramentalnej, gdyż to ona została zreformowana.
Mowa tu wyraźnie wyłącznie o kapłanach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: Dezerter » 2022-11-12, 18:31

Morkej pisze: 2022-11-12, 17:29
Dezerter pisze: 2022-11-11, 23:43 Ksiądz z filmu wchodzi w jakaś głęboką teologię i dogmatykę i liturgikę, w sprawy techniczne i ja to postrzegam jak dysputa ile aniołów może się zmieścić na łebku szpili
Obejrzałem ten film i ksiądz wydaje się używać trafiając ej argumentacji. Dodam jeszcze tylko od siebie, że osobiście odnoszę wrażenie (może mylne), iż praktyka koncelebracji może na swój sposób zaciemnić wyjątkowość roli kapłana w liturgii. Mam na myśli to, że może się rozwinąć w koncelebrujących kapłanach poczucie bycia tylko jednym z uczestników Mszy, zamiast bycie księdzem, który ją rzeczywiście odprawia.
Piszesz jak byś nie przeczytał tego co ja napisałem, albo tego co zacytował Marek
Eucharystię odprawia/celebruje cały zgromadzony Lud Boży( w tym kapłan) a prezbiter/biskup temu tylko przewodniczy
Podobne obrazki (kilku księży przy ołtarzu ) oglądam i u Lefebrystów i u Bractwa Piusa, więc nie rozumiem gdzie problem, ... może dlatego, że filmu nie wysłuchałem do końca

Dodano po 8 minutach 58 sekundach:
Odprawiać, sprawować, celebrować – o uczestnictwie w liturgii

Jak to jest, że liturgię jeden ksiądz odprawia, inny sprawuje, a jeszcze inny celebruje.
Wszystkie te określenia są poprawne i odnoszą się nie tylko do księdza, ale obejmują
każdego wiernego
, tym bardziej warto przyjrzeć się im bliżej.

KS. MARIUSZ SZYPA
http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc ... -liturgii/

Dodano po 5 minutach 4 sekundach:
W celebracji liturgii wszyscy ochrzczeni sprawują liturgię, jednak każdy według swej funkcji. Zarówno osoba duchowna, jak świecka w liturgii powinna czynić tylko to i wszystko to, co do niej należy z natury rzeczy i na mocy przepisów liturgicznych
Ostatnio zmieniony 2022-11-12, 18:34 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: Andej » 2022-11-12, 19:00

Nie będę po raz trzeci przytaczał fragmentu, do którego się odnoszę.
Napisałem to, co uważam za właściwe.
Jeśli uważasz, że odprawiać i celebrować to synonimy. Można znaleźć znaczenia, w których się pokrywają. U mnie w kościele i w Kościele msze święte odprawia zawsze ksiądz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: Dezerter » 2022-11-12, 19:07

...to ten ksiądz z Archidiecezji Wrocławskiej, którego cytuję jest z innego Kościoła niż twój ? :-\
Ostatnio zmieniony 2022-11-12, 19:07 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-12, 20:00

Koncelebra istniała w wiekach VIII-XII (głównie papież+), potekardynałowiem koncelebrowano jedynie podczas Mszy święceń (kapłańskich) oraz Mszy sakry biskupiej.
Niestety, skutkiem był rozwój tzw. Mszy prywatnych (jeden ksiądz odprawiał przy ołtarzu głównym z wiernymi, pozostali po cichu przy bocznych ołtarzach), co moim zdaniem było poważnym wypaczeniem.

Wydaje mi się jednak, że możliwość koncelebry bywa nadużywana.

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: random1414 » 2022-11-13, 14:05

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-12, 20:00 Koncelebra istniała w wiekach VIII-XII (głównie papież+), potekardynałowiem koncelebrowano jedynie podczas Mszy święceń (kapłańskich) oraz Mszy sakry biskupiej.
Niestety, skutkiem był rozwój tzw. Mszy prywatnych (jeden ksiądz odprawiał przy ołtarzu głównym z wiernymi, pozostali po cichu przy bocznych ołtarzach), co moim zdaniem było poważnym wypaczeniem.

Wydaje mi się jednak, że możliwość koncelebry bywa nadużywana.
dlaczego było to powaznym wypaczeniem według Pana?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-13, 14:14

Dlatego, że - choć Msza Święta może zostać odprawiona przez księdza samotnie - jej właściwą "ekosferą" jest zgromadzenie eucharystyczne, czyli celebrująca Ofiarę Eucharystyczną wspólnota wiernych.
Sprowadzanie większości Mszy Świętych - co do zasady - do samotnych celebracji sprowadza powinność kapłana do kapłaństwa starotestamentowego - kiedy to kapłani żydowscy czynili obrzędy niejako "zamiast" wiernego.
A już rozbijanie wspólnoty eucharystycznej, kiedy to na głównym ołtarzu odprawia się "głośną" a po kątach "ciche" Msze Święte w tym samym czasie, to już całkowite nieporozumienie.
Wyobrażasz sobie taki obrazek: Pierwsza Msza Święta, Ostatnia Wieczerza. Chrystus przy głównym stole, a po kątach apostołowie z malutkimi stolikami odprawiają "swoje" celebracje sederowe?

P.S.Jeśli chcesz, bym pisał do Ciebie na "pan", proszę wyraźnie to zaznacz. Jeśli nie, to nie zwracaj się w ten sposób także do mnie, dobrze?

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Koncelebra i jej słuszność

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-11-15, 17:19

"Uwielbiam" te ich miniaturki, ta sugeruje odbiorcy, że koncelebra ma związek z zachodnim liberalnym chrześcijaństwem.
Ostatnio zmieniony 2022-11-15, 17:21 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 4 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

ODPOWIEDZ