Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19080
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2625 times
Been thanked: 4637 times
Kontakt:

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-14, 12:24

A nie głos Boga?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: Andej » 2022-11-14, 12:36

Intryguje mnie przyczyna, dla której jeszcze nie zostało użyte słowo "superego". Bo wydaje mi się, że dyskusja w tym kierunku zmierza. Pomimo tego, że problem w innej materii.

Ktoś wspomniał miniona epokę. Wtedy łamanie prawa stawało się koniecznością. Np. w przypadku budowy wielu kościołów. Ale też społecznych reakcji na działania czerwonych władz. Nie było wyjścia. Czym innym jest łamanie prawa z konieczności, w sytuacji szczególnej, a czym innym robienie z tego zabawy. Lub po prostu lekceważenie.

Pozwolę sobie jeszcze raz powtórzyć to, co już wielokrotnie pisałem. I nie tylko ja. To nie internauci, ani forumowicze orzekają o tym, co grzechem jest. Too domena spowiednika.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19080
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2625 times
Been thanked: 4637 times
Kontakt:

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-14, 13:47

Andej pisze: 2022-11-14, 12:36 To nie internauci, ani forumowicze orzekają o tym, co grzechem jest. Too domena spowiednika.
Jeśli idzie o sumienie wyprzedzające, przede wszystkim nasze sumienie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13799
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2203 times

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: sądzony » 2022-11-14, 14:07

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-14, 12:24 A nie głos Boga?
Tak. Można tak powiedzieć, ale gdybym chciał (choć to dość głupie) ustalić ścieżką to:
Duch Święty -> duch -> serce -> dusza -> rozum.

Choć oczywiście zgadzam się z @AdamS., by tego raczej nie dzielić.

Dodano po 10 minutach 35 sekundach:
Andej pisze: 2022-11-14, 12:36 Intryguje mnie przyczyna, dla której jeszcze nie zostało użyte słowo "superego".
Bo to pojęcie jedynie psychoanalityczne, mało powszechne związane stricte z osobowością, natomiast sumienie (jak wspomniał Marek) może mieć wymiar transcendentny.
To troszkę jakby za Jungiem stwierdzić, że Bóg jest jaźnią.
Ostatnio zmieniony 2022-11-15, 13:50 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: targer123 » 2022-11-14, 16:22

"Sądzę, że ze spowiednikiem warto omówić przyczyny tego buntu."
Ogólnie w tym rowerze nigdy nie miałem i nie mam dzwonka, bo jest mi kompletnie nie potrzebny. Nie jest to żaden bunt. Gdybym miał dzwonek, to bym go zamontował, choć i tak zapewne bym go ani razu nie użył.

Dodano po 6 minutach 21 sekundach:
"Czym innym jest łamanie prawa z konieczności, w sytuacji szczególnej, a czym innym robienie z tego zabawy. Lub po prostu lekceważenie. "
Jest to dla mnie konieczność, a nie robienie sobie z tego zabawy.


"Too domena spowiednika."
Każdy spowiednik może mieć inny pogląd na ten temat. A co jeżeli spowiednik mi powie, że nie jest to grzech, ale po śmierci się okaże, że będzie to grzech? Tyle razy jeżdżę na rowerze i jak za każdym razem brak dzwonka ma być grzechem, to mogło by mi się nazbierać dużo do odpokutowania w czyśćcu. Będę tego żałował. A wiem, że na pewno nie warto spędzać nawet sekundy dłużej w czyśćcu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: Andej » 2022-11-14, 20:34

W ciągu tych dni rozważania, mogłeś spokojnie kupić dzwonek, zamontować i mieć święty spokój.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: targer123 » 2022-11-14, 21:01

Mi ten znajomy mówił, że złamanie prawa jest grzechem lekkim, ponieważ nie jest to wypełnianie woli Boga. Nawet zapłacenie kartą mamy, taty, bo zapłacenie kartą kogoś innego, oprócz jego właściciela jest przewinieniem, nawet za jego zgoda. Jezus mawiał, aby go naśladować i Jezus również przestrzegał prawa i wyraźnie mówi o tym fragment "oddajcie cezarowi to co należy do cezara a Bogu to co należy do Boga".

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5391
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1409 times

Re: Znaleziony zrzut poroża.

Post autor: abi » 2022-11-14, 21:14

ale jak zakladasz temat "zrzut poroza" to aby nas oklamac?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Znaleziony zrzut poroża.

Post autor: AdamS. » 2022-11-16, 10:05

targer123 pisze: 2022-11-13, 12:24 Szczęść Boże wszystkim. Kilka tygodni temu znalazłem całe poroże z czaszką jelenia i myślałem, że jego wzięcie jest w stu procentach legalne.
Z tego co wiem, to same zrzuty (poroże bez czaszki) są legalną własnością znalazcy - pod warunkiem, że nie są zbierane w parku narodowym. Inaczej wygląda sprawa z czaszką zrośniętą z porożem - to już nie jest zrzut i formalnie trzeba to oddać... albo głęboko zakopać. ;) Dlatego osobiście, choć często takowe spotykam, ograniczam się do zrobienia fotografii (takie zbiory są całkowicie legalne i nie trzeba sobie paprać rąk). :)

targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: targer123 » 2022-11-16, 18:27

Abstract pisze: 2022-11-14, 08:34 Korea Północna - zakaz wyznawania religii.
Czy łamanie tego zakazu jest grzechem, czy nie jest ;)
Nie, ponieważ fragment "Oddajcie cezarowi to co należy do cezara a Bogu to co należy do Boga" mówi o tym, aby przestrzegać się prawa, gdy nie jest sprzeczne z prawym Bożym. W tym przypadku prawo w Korei jest sprzeczne z prawem Bożym, czyli złamanie jego nie jest grzechem, a nawet czymś rozsądnym.

Dodano po 3 minutach 28 sekundach:
Andej pisze: 2022-11-14, 20:34 W ciągu tych dni rozważania, mogłeś spokojnie kupić dzwonek, zamontować i mieć święty spokój.

Sęk w tym, że jeżdżę bez karty rowerowej. Ja tego nie uważam za grzech, ponieważ nikomu zła nie wyrządzam. Jest to złamanie prawa Polskiego, ale czy jest to złamanie prawa Bożego? Skoro złamanie prawa Polskiego ZAWSZE jest grzechem(jak to ten użytkownik mówił), to zapłacenie kartą np. mamy, taty, brata, siostry jest grzechem, bo jest to niezgodne z prawem Polskim. Tak - nie można płacić inną kartą, innego właściciela, nawet za jego zgodą. Jeśli ci mama da na zakupy kartę i ty nią zapłacisz, to popełniasz wykroczenie. Czy można się w tym doszukać grzechu? Wątpię... Nie wiem, jak ty sądzisz.
Ostatnio zmieniony 2022-11-16, 18:29 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: Andej » 2022-11-16, 18:40

Od rzemyczka do koniczka.
Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.
Łk 16.10 Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19080
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2625 times
Been thanked: 4637 times
Kontakt:

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-16, 20:11

E tam. Kiedy ktoś ma moją zgodę na zapłacenie moją kartą, to nie jest żadna nieuczciwość.

targer123
Bywalec
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 13 sty 2022
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: targer123 » 2022-11-17, 18:29

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-16, 20:11 E tam. Kiedy ktoś ma moją zgodę na zapłacenie moją kartą, to nie jest żadna nieuczciwość.
Ale jest to wciąż łamanie prawa, a Jezus przestrzegał się prawa. Według słów Jezusa nawet w tym przypadku zapłacenie kartą mamy jest grzechem, gdyż jest to niewypełnianie woli Bożej. Tak to mi ten znajomy wyjaśnił.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13799
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2203 times

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: sądzony » 2022-11-17, 19:04

targer123 pisze: 2022-11-17, 18:29
Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-16, 20:11 E tam. Kiedy ktoś ma moją zgodę na zapłacenie moją kartą, to nie jest żadna nieuczciwość.
Ale jest to wciąż łamanie prawa, a Jezus przestrzegał się prawa. Według słów Jezusa nawet w tym przypadku zapłacenie kartą mamy jest grzechem, gdyż jest to niewypełnianie woli Bożej. Tak to mi ten znajomy wyjaśnił.
Zgadza się. To że coś nie jest nieuczciwe nie oznacza, że nie łamie prawa.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy łamanie prawa zawsze jest grzechem?

Post autor: Andej » 2022-11-17, 20:06

targer123 pisze: 2022-11-17, 18:29Ale jest to wciąż łamanie prawa, a Jezus przestrzegał się prawa. Według słów Jezusa nawet w tym przypadku zapłacenie kartą mamy jest grzechem, gdyż jest to niewypełnianie woli Bożej. Tak to mi ten znajomy wyjaśnił.
A ja uważam, że Jezus uczył kierowani się nie tyle litera prawa ile intencjami w nim zawartymi.
Krytykował też faryzeuszy, którzy podchodzili do Prawa zw sposób przesadnie drobiazgowy i bez wczuwania się w jego sens. Np. Łk 13.15.
Podejrzewam, że ten znajomy był ŚJ.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ